Решение по дело №355/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 115
Дата: 5 юли 2019 г.
Съдия: Александър Людмилов Григоров
Дело: 20194400600355
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№…………                           05.07.2019 г.                          ГР. П Л Е В Е Н

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД І възз. наказателен състав на осемнадесети юни  две хиляди и деветнадесета година

В открито заседание в следния състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АЛЕКСАНДЪР ГРИГОРОВ

                                      ЧЛЕНОВЕ:ЕМИЛ БАНКОВ

                                                           КРИСТИНА ЛАЛЕВА

Секретар: Десислава Гюзелева, Прокурор: …………………….., като разгледа докладваното от съдията Григоров ВНЧХД  №355 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

С присъда №172/29.10.2018г. ПРС по НЧХД№1489/2018г. е постановил: ПРИЗНАВА  подсъдимия М.В.П., за НЕВИНЕН в това, че на 26.05.2018 г. към 11:30 часа в гр. Плевен, ж.к. «Сторгозия» е причинил на П.И.П., с ЕГН: ********** лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане по горния ляв клепач и кръвонасядане по лявата скула, причинила болка и страдание без разстройство на здравето, поради което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА по така предявеното му с частната тъжба обвинение по чл.130, ал.2 от НК. ОТХВЪРЛЯ предявения от частният тъжител П.И.П. срещу подсъдимия М.В.П. граждански иск в размер на 1000,00 /хиляда/ лева, представляващ неимуществени вреди претърпени от престъплението по чл.130 ал.2 от НК, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН. ОТХВЪРЛЯ предявения от частният тъжител П.И.П. срещу подсъдимия М.В.П. граждански иск в размер на 460,00 /четиристотин и шестдесет/ лева, представляващ имуществени вреди претърпени от престъплението по чл.130 ал.2 от НК, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН. ОСЪЖДА на осн. чл. 190, ал. 1 от НПК, частният тъжител П.И.П. да заплати на подсъдимия М.В.П. направените разноски по делото за адвокатско възнаграждение в размер на 300 /триста/ лева.

С решение №21/29.01.2019г. ПОС по ВНЧХД№1082/2018г. постановява: ОТМЕНЯ изцяло присъда № 172/29.10.2018г., постановена по НОХД  № 1489/2018г. по описа на РС-Плевен. ВРЪЩА  делото за ново разглеждане от друг състав на РС-Плевен.

С присъда №26/11.03.2019г. ПРС по НЧХД№271/2019г. постановява: ПРИЗНАВА подсъдимия М.В.П. за ВИНОВЕН в това, че на 26.05.2018 г. към 11:30 часа в гр. Плевен, ж.к. „Сторгозия” е причинил на П.И.П., с ЕГН: ********** лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане по горния ляв клепач и кръвонасядане по лявата скула, причинило болки и страдания без разстройство на здравето престъпление по чл.130, ал.2 от НК. На основание чл.305, ал.5 от НПК, във вр. с чл. 78а от НК ОСВОБОЖДАВА подсъдимия М.В.П. от наказателна отговорност за престъпление по чл. 130, ал. 2 от НК и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в полза на държавата в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ лева. ОСЪЖДА на основание чл.45 и чл.52 от ЗЗД и 84 и следващите от НПК подсъдимия М.В.П. да заплати на П.И.П. сумата от 500.00 /петстотин/ лева представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди, в резултат на деянието предмет на обвинението ведно със законната лихва върху тази сума считано от датата на увреждането -  26.05.2018 г. до окончателното и изплащане. ОТХВЪРЛЯ  в останалата част до 1000 /хиляда/ лева предявения граждански иск за причинени неимуществени вреди като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН. ОСЪЖДА на основание чл.45 от ЗЗД и 84 и следващите от НПК подсъдимия М.В.П. да заплати на  П.И.П. сумата от 460.00 /четиристотин и шестдесет/ лева представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди, в резултат на деянието предмет на обвинението ведно със законната лихва върху тази сума считано от датата на увреждането -  26.05.2018г. до окончателното и изплащане. ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал. 3 от НПК подсъдимия М.В.П. да заплати на П.И.П. направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 400 /четиристотин/ лева, сумата от 150.00 лева за направените съдебно-деловодни разноски за изготвената съдебно-медицинска експертиза, както и държавна такса върху уважения размер на гражданските искове в размер на 50,00 лв. по сметка на РС-Плевен.

Недоволен от постановената присъда е останал М.В.П., като излага съображения за необоснованост на съдебния акт и иска да бъде отменен и се постанови оправдателна присъда. В съдебно заседание жалбата се поддържа.

Ответната страна по жалбата изразява становище, че същата е неоснователна, фактическата обстановка е изяснена и от нея е видно, че законът е приложен правилно. Прави се искане за присъждане на направените разноски по делото.

Съдът, след като обсъди доказателствата по делото, доводите на страните и правилността на атакувания съдебен акт, намира за установено следното:

За да постанови присъдата си ПРС е приел следното от фактическа страна, което се приема и от настоящата инстанция: Частният тъжител П.П. и подсъдимият М.П. ***. Между тях съществувала съседска непоносимост. На 26.05.2018г. към 11.30 часа, в гр.Плевен частния тъжител П. и жената, с която живее на семейни начала Лила М. излизали от входа на жилищния блок. Частният тъжител взел рекламни брошури на хранителна верига магазини. По същото време подсъдимият М.П. се намирал в автомобила си на паркинга пред входа на жилищния блок. При преминаването им, направил забележка на П., защо е взел толкова брошури, като за себе си бил убеден, че тъжителят „краде брошурите”. Започнал вербален конфликт. П. се върнал и оставил взетите от него брошури на капака на автомобила на подсъдимия. Тези му действия провокирали физическа агресия от страна на П., който възползвайки се от превъзхождащият си ръст, прихванал с лявата си ръка тъжителя, а с дясната му нанесъл неустановен брой удари в лявата страна на лицето.

Свидетелката Л. М. не успяла да раздели вкопчените един в други мъже, което сторил притеклия се свидетел П.К.. Същият издърпал подсъдимият от тъжителя. Свидетелката Н.Л. наблюдавала от разстояние около 20 метра развръзката на конфликта и действията на подсъдимия и тъжителя. След като приключил конфликта Л. се приближила към П.П. и Л. М., и тя, както и свидетелката М. констатирали физическите травми по лицето на П., а именно кръвонасядане по горния ляв клепач и кръвонасядане по лявата скула, установили че и слуховият апарат, който ползвал тъжителя е счупен на две части, като от лявото ухо на тъжителя висяла само тръбичката. Още тогава свидетелката Л. и М. констатирали физическото състояние на тъжителя, който бил обяснил на М., че го боли главата, че му е лошо и му се вие свят. Това наложило да посетят кабинет по спешна медицинска помощ, а на следващият ден свидетелката Л. ги откарала до Втора клинична база, до Очна клиника на УМБАЛ „Д-р. Г. Странски” – Плевен. На 26.05.2018г. бил издаден лист за преглед на пациент в КДБ/СО, в който при снетата анамнеза в 13.50 часа било отразено, че тъжителя постъпва след нанесен побой с юмруци от комшията. Съобщава за главоболие и световъртеж без повръщане. На 27.05.2018г. било издадено Медицинско направление от очен лекар. На 28.05.2018г. било издадено Съдебномедицинско удостоверение №262/2018г. в което били отразени описаните травми на П.П. – кръвонасядане по горния ляв клепач и по лявата скула.

От заключението на изготвената по делото съдебно-медицинска експертиза се установява от данните и материалите по делото, че на П.И.П. са причинени кръвонасядане на горния ляв клепач и кръвонасядане по лявата скула. Уврежданията са резултата на тъпа травма, може да са получени по начин и време, както се съобщава – удар/и с юмрук в лицето при инцидента на 26.05.2018г. Причинените на П. увреждания са довели до болка и страдание. Не се установяват усложнения на причинените увреждания.

  Горната фактическа обстановка съдът приема със следните съображения: На първо място съдът се позовава на безпристрастните показания на свидетеля П.С.К., подкрепени с показанията на свидетелката Н.Л., Л. М. и останалите факти за причиненото нараняване на тъжител, установено посредством съдебномедицински документи и изготвената въз основа на тях съдебно медицинска експертиза. В противовес на тях се явяват обясненията на подсъдимия М.П. и показанията на свидетелите Б.Г. и Г.Б..

В своите показания дадени пред ПРС и прочетените по реда на чл.281, ал.1, т.2 от НПК при предходното разглеждане на делото свидетеля П.К., категорично сочи за физически конфликт между тъжителя и подсъдимия породен от съмнението на подсъдимия, че свидетелят „краде рекламните брошури”. Неговите действия по разтърваване на дърпащите се мъже се изразили в отстраняване на по-едрия и физически по-здрав подсъдим П. от тъжителя П.. Свидетелят не е забелязал нанасянето на юмручен удар, но в тази насока са показанията на свидетелката Л.М., която категорично описва, как подсъдимия е набил тъжител.

Свидетелката Н.Л. също е станала очевидец на случилото се, като наблюдавала и действията на свидетеля П.К., проследила е детайлно физическото състояние на тъжител, след като е приключил конфликта, нанесените му телесни увреждания и е видяла счупения слухов апарат. В противовес на тези доказателствени средства се явяват обясненията на подсъдимия, които съдът не приема за достоверни, с оглед установените факти по делото и поради свободата му да излага своята тези за случилото се без да се съобразява с истината. Нелогични и необосновани са твърденията на подсъдимия, че между него и тъжител е съществувал само вербален конфликт, защото след приключването му тъжителя си е тръгнал с физически травми и повреден слухов апарат.

По отношение на показанията на свидетелките Б.Г. и Г.Б., които са наблюдавали случилото се от определена дистанция, едната от пясъчника, а другата от съседен вход, чиито показания са синхронизирани поради това, че са сестри, съдът счита, че не следва да бъдат кредитирани, тъй като и самите свидетелки не крият пристрастията си към подсъдимия М.П., който считат за свой дядо. Тези свидетелки не отричат наличието на конфликт между тъжителя и подсъдимия, но поради пристрастията им спестяват частта в която на П. е бил нанесен удар или удари. От страна на свидетелката Г.Б. е налице и конфликт с тъжител П.. От техните показания се установява, че подсъдимият е обвинявал пред тях тъжител, че „краде брошура”, което именно съдът счита, че е станало повод за конфликт. Логически, житейски обоснована е тезата, че подсъдимият е нанесъл удара на тъжителя, с което е счупил слуховия му апарат и му е причинил травми по лицето. Няма установена друга причина поради която тъжителя да изпитва този физически дискомфорт констатирани в приложените по делото медицински документи. Безспорно е установено наличието на физическа травма, а от останалите преки доказателствени средства се разкрива и извършителя на деянието, а именно подсъдимия М.П..

При горните съждения съдът е съдът е счел, че  с деянието си подсъдимият М.П. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 130, ал.2 от НК, като на 26.05.2018 г. към 11:30 часа в гр. Плевен, ж.к. „Сторгозия” е причинил на П.И.П. лека телесна повреда, изразяваща се в кръвонасядане по горния ляв клепач и кръвонасядане по лявата скула, причинило болки и страдания без разстройство на здравето.

Горните съждения на ПРС и фактически и правни изводи се споделят и от настоящата инстанция. Съдът е събрал възможните и относими доказателства и е направил обосновани изводи, след анализ на доказателствения материал. Изложени са съображения защо едни доказателства  се приемат, а други се отхвърлят и няма основание да се направят други фактически и правни изводи.

Оплакванията в жалбата се свеждат до следното:

1. Единственото доказателство за деянието са показанията на св.Л. М., но тя е заинтересована, защото живее на семейни начала с тъжителя;

2. Необосновано е прието, че св.М. и Л. незабавно след прекратяване на конфликта са констатирали кръвонасядане по горния ляв клепач и по лявата скула на тъжителя. В тази насока се твърди, че е видно, че такива констатации са направени на следващия ден – 27.05.2018г. в направлението от очен лекар. На 26.05.2018г. не са констатирани такива травми от д-р Д.Н. при прегледа в спешно отделение. В тази връзка се иска да не се дава вяра на съдебно-медицинското удостоверение от 28.05.2018г;

3. Необосновано съдът приема, че от показанията на св.К. се установява физичекия конфликт, защото той удари не е видял;

4. Необосновано съдът не е дал вяра на показанията на св.Г. и Б., с мотива, че са сестри и показанията им са синхронизирани;

По първото оплакване.

Това оплакване не е основателно защото показанията на св.Л.М. не са единственото доказателство за извършване на деянието. В тази насока са както медицинските документи, така и показанията на св.Л. и св.К.. Вярно е, че е логично св.М. да депозира пристрастни показания, но това е отчетено от ПРС и освен това, както се посочи, тези показания не са единствения източник на доказателства.

По второто оплакване.

И това оплакване не може да бъде споделено. Видно е от показанията и на двете свидетелки, че сочат за нанесените увреждания на пострадалия, които в последствие са констатирани от съдебния лекар. В тази връзка няма никакво основание да не се дава вяра на медицинското удостоверение от 28.05.2018г., издадено от д-р С.К.. От една страна няма никакво основание да се игнорира констатацията на лекар от катедра съдебна медицина и на второ място тази констатация се подкрепя от свидетелските показания. Освен това такава констатация има и в медицинското направление от 27.05.2018г. – кръвонасядане в горната част на горен клепач. Действително в листа за преглед на пациент от 26.05.2018г. е посочено –повърхностна травма на окосмената част на главата и няма констатации за наранявания на клепач и скула. Това, обаче е обяснимо с факта, че очевидно пострадалия е посетил лечебното заведение с цел да провери общото си здравословното си състояние с оглед настъпилото главоболие и световъртеж. Казано по друг начин това изследване не е имало за цел създаване на доказателства за предстоящо дело, а с оглед здравето на пострадалия. Това е напълно обяснимо с напредналата му възраст. В тази насока са съвсем логични показанията на св.Л., че е разбрала от пострадалия и св.М., че са чакали много при лекаря и той им е казал да отидат на очен лекар. Това са направили на другия ден – 27.05.2018г. И съвсем логично се стига до катедра съдебна медицина на 28.05.2018г. Очевидно е, че пострадалия не е отишъл веднага в катедра съдебна медицина с цел да създава доказателства за предстоящо дело, а първо е предприел мерки за установяване на здравословното му състояние след възникналия конфликт. В този аспект няма никакво основание да се търси противоречие в медицинската документация относно уврежданията на пострадалия защото при различната цел на прегледа всеки здравен специалист преглежда и изследва лицето според специалността си.

На фона на горното и това оплакване е неоснователно.

По третото оплакване. 

Това оплакване е основателно доколкото действително този свидетел не е видял самите удари. Последното, обаче не променя извода, че от неговите показания се установява не само вербалния, но и физическия конфликт. Същественото в неговите показания е това, че той е разтървал двамата, които са се дърпали и бутали. Ако не е имало физически конфликт между пострадалия и подсъдимия не би имало причина св.К. да издърпва подсъдимия с цел да прекрати конфликта. При това следва да се подчертае, че ПРС е изпълнил задължението си да анализира доказателствата в съвкупност. В този аспект показанията на св.К. напълно кореспондират с тези на св.М. и Л.. Различното е, че той е обърнал внимание на едно, а  те на друго. Това е напълно разбираемо с оглед създадената напрегната обстановка. Освен това следва да се има предвид, че за този свидетел включването му в конфликта като разтърваващ е било стресиращо и не може да се очаква да обърне внимание на всичко.

На фона на горното оплакването е неоснователно.

По четвъртото оплакване.

Във връзка с показанията на Б.Г. и Г.Б. ПРС е изложил следните съображения: По отношение на показанията на свидетелките Б.Г. и Г.Б., които са наблюдавали случилото се от определена дистанция, едната от пясъчника, а другата от съседен вход, чиито показания са синхронизирани поради това, че са сестри, съдът счита, че не следва да бъдат кредитирани, тъй като и самите свидетелки не крият пристрастията си към подсъдимия М.П., който считат за свой дядо. Тези свидетелки не отричат наличието на конфликт между тъжителя и подсъдимия, но поради пристрастията им спестяват частта в която на П. е бил нанесен удар или удари.  От страна на свидетелката Г.Б. е налице и конфликт с тъжителя П.. От техните показания се установява, че подсъдимият е обвинявал пред тях тъжителя, че „краде брошура”, което именно съдът счита, че е станало повод за конфликт. Логически, житейски обоснована е тезата, че подсъдимият е нанесъл удара на тъжителя, с което е счупил слуховия му апарат и му е причинил травми по лицето. Няма установена друга причина поради която тъжителя да изпитва този физически дискомфорт констатирани в приложените по делото медицински документи. Безспорно е установено наличието на физическа травма, а от останалите преки доказателствени средства се разкрива и извършителя на деянието, а именно подсъдимия М.П..

Тези съображения на ПРС се споделят напълно и от настоящата инстанция. Съдът е анализирал показанията на свидетелките, отчел е евентуалната им заинтересованост и е направил обосновани изводи относно крайния извод за вината на подсъдимия. Всъщност показанията на тези свидетели не отричат установеното от другите доказателства, защото и тези свидетели са станали свидетели на конфликта, като единствено спестяват нанесените удари/удар от подсъдимия.  Възможно е тези свидетели и да не са ги видели, тъй като първо са чули конфликта и после са насочили вниманието да видят какво се случва. В този аспект е напълно възможно да не са видели първоначалния физически конфликт.

На фона на изложеното по-горе атакуваният съдебен акт следва да бъде потвърден.

Ответната страна по жалбата претендира направени разноски, но не представя доказателства за това. В този смисъл не следва да се присъждат разноски.

Воден от горното съдът

Р  Е  Ш  И  :

ПОТВЪРЖДАВА на основание чл.338 от НПК присъда №26/11.03.2019г. на ПРС постановена по НЧХД№271/2019г. по описа на същия съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.               2.