Решение по дело №73/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 58
Дата: 11 януари 2021 г. (в сила от 10 ноември 2021 г.)
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20207180700073
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …/…

Град Пловдив, 11,01,2021 година

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, V състав, в открито заседание на четвърти декември, през  две хиляди и двадесета година, в състав:

Административен съдия:  СТОИЛ БОТЕВ

и секретар  В. К., като разгледа докладваното от съдията административно дело № 73 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното.

Производството е по реда на чл. 215 и следващите от Закона за устройство на територията (ЗУТ), във връзка с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Жалбоподателят – Н.Н.Т., ЕГН **********,*** чрез адв.Г. обжалва Заповед № РД-05-831/18.12.2019 г. на кмета на Община Хисаря, с която е наредено да бъде премахнат незаконен строеж, представляващ: сграда 01 – масивна сграда, изградена отново с нови бетонови тухлени зидове със стоманобетонови колони с двускатен покрив от дървена конструкция, покрит с ламарина, ведно с изградената масивна пристройка към сграда 01 /МС/ от югоизточната страна, изградена от бетонови тухлени стени и стоманобетонови колони, с дървена покривна конструкция с покритие от ламарина, които се използват за отглеждане на животни, разположени в ПИ № 090301 по КВС на с.Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив бивш стопански двор № 2, с начин на трайно ползване: овцеферма, собственост на жалбоподателя, живущ ***. Разпоредено е и принудително премахване на сградите, ако същите не се премахнат в двумесечен срок от влизане в сила на процесната заповед.

В жалбата се твърди, че обжалваната заповед е постановена при съществено нарушение на административно-производствените правила и  в противоречие с материалноправните разпоредби. Претендират се и съдебни разноски.

Ответникът по жалбата - Кмет на Община Хисаря , чрез адв. Д.  оспорва жалбата, по съображения  изложени / л. 124/ в писмена защита , като претендира и съдебни разноски. 

  Съдът, като съобрази фактите и събраните по делото доказателства във връзка с приложимия закон, административния акт - предмет на съдебен контрол, както и доводите на страните, установи , че жалбата като подадена в срок и от лице с правен интерес е процесуално допустима, а  разгледана по същество е неоснователна .

Съдът от фактическа страна приема за установено следното:

Не се спори от страните,  че жалбоподателя  е собственик на сграда 01 – масивна сграда, изградена отново с нови бетонови тухлени зидове със стоманобетонови колони с двускатен покрив от дървена конструкция, покрит с ламарина, ведно с изградената масивна пристройка към сграда 01 /МС/ от югоизточната страна, изградена от бетонови тухлени стени и стоманобетонови колони, с дървена покривна конструкция с покритие от ламарина, които се използват за отглеждане на животни, разположени в ПИ № 090301 по КВС на с.Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив бивш стопански двор № 2, с начин на трайно ползване: овцеферма, собственост на жалбоподателя, живущ ***, въз основа на нот. Акт № 149 от 2008г. / л. 18/ , нот.акт №109/2013г. / л. 47/ за поправка на първия НА, както и въз основа на Договор от 17,07,2015г. / л. 48/ за покупка на държавна земя.

Не се спори от страните и че горните имоти с обща площ от около 7,7дка се ползват за кравеферма и се намират в бивш селскостопански двор на село Старосел , община Хисаря.

Съдът установи , че настоящото административното производство е започнало въз основа на постъпила в община Хисаря жалба с вх. № 94-00-И-282 от 09.08.2019 г., на И.Т.Х., с която жалбоподателят твърди, че в ПИ № 090301 по КВС на с. Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив е извършено незаконно строителство на сграда 01 /МС/, която е изградена отново и е построена към нея пристройка.

Общинската администрация на гр. Хисаря е извършила проверка на  „сграда 01 /МС/, ведно с пристройка към сграда 01 /МС/", находящи се в ПИ № 090301 по КВС на с. Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив, за резултатите от която е съставен Констативен акт /КА/ № 3 от 18.10.2019г.

С КА  е установено, че строежът е извършен от Н.Н.Т.,  без строителни книжа - без издадено разрешение за строеж, без протокол за откриване на строителна площадка, без протокол за определяне на строителна линия и ниво и без заповедна книга. Прието е, че с това са нарушени разпоредбите на чл. 148, ал. 1 от ЗУТ, във връзка с чл. 157, ал. 1 от ЗУТ.

С акта е констатирано че :

1.           Сграда 01 - Масивна сграда е с размери: дължина - 56,70 м., ширина - 9.70 м., Нбило -3,60м., Нкорниз - 3,00 м. с масивна пристройка от югоизточната страна с дължина - 16,70 м., ширина - 3,20 м. и височина Нкорниз - 2,50 м.

Посочено е че масивната сграда е изградена отново от нови бетонови тухлени зидове със стоманобетонови колони, с двускатен покрив от дървена конструкция, покрит с ламарина, без поставени врати и прозорци. От вътрешната страна сградата е с дървени подпори. Към нея е изградена пристройка с размери: дължина - 16,70 м. и ширина - 3,20 м., с бетонови тухлени стени и стоманобетонови колони, с дървена покривна конструкция с покритие от ламарина и без поставени врати и прозорци. Сградата и пристройката се използват за отглеждане на животни.

2.           Сграда 02 - ПМС частично е съборена, като е останала част от сградата в югозападната част с размери: дължина - 12,20 м. и ширина 4,30 м. и се използва за сеновал.

Към Констативния акт е приложена окомерна скица на разположението на незаконните строежи в имота.

В съдебното производство по искане на жалбоподателя е приложен изпратен от  М.Б.– зам.кмет на община Хисаря магнитен / л.95/ носител, съдържащ доказателства към жалба с вх.№ 94-00-И-282/09.08.2019 г., подадена от И.Т.Х.против Н.Н.Т..

Разпитан е и свидетеля Г.Г.З.от показанията на който се установи , че сградата е била от кирпич и е  изградена отново с тухли. Постройката е обор  с ширина 10 м. - 12 метра. Поетапно се правела сградата и е над 20 метра дължината , а  височината на билото е около 10 м. - 12 м.  свидетеля си спомня че е  помагал на бащата на Н. в строежа , като първият етап бил през 2009 г. – 2010 г., а за вторият- може би след 1 – 2 години. Строежа се извършвал като върху падналите  кирпичени стени се изграждали нови основи с пояс и върху него тухлена зидария и през 2.50 м. - 3 м. слагали  и вертикални железобетонни колони. Строят с тухли около 2 м. зид, върху тухлите отгоре слагат отново  едно малко „поясче“ за да може върху него да се сложи основната греда, върху която ляга дървенията. Покрива  е от ламарина. Заявява че последният етап бил през 2018 г. , по вторият етап пристроили около 20 м. и през третия етап достроили около 30 м., с точност не може  да каже. Заявява , че Н. гледа над 100 крави,  и мисли, че има едно малко помещение и фуражомелка. Мисли , че са  работили по старите основи, като не са разширявали нищо.

По искане на жалбоподателя съдът е допуснал и СТЕ която след като се запознае с представената административна преписка и плановете находящи се в община Хисаря да отговори на следните въпроси: Към коя година са отразени процесните сгради по плановете? Към момента на тяхната продажба 16.12.2008 г. на Н.Т., съществували ли са в плана на КВС в размерите, в които са към момента ? Към момента на построяване на сградите, съответствали ли са на строителните правила и норми? Направените ремонти отразяват ли се съществено върху конструкцията, размерите и вида на сградите? Могат ли да бъдат търпими строежи ? Вещото лице да направи оглед и на място на процесните сгради.

Според приетата от съда / л.120/ съдебно-техническа експертиза с вещо лице арх. Б.К. сградата  с ИД 69016,90,301,1 към 1994г. е съществувала , към 2003г. е била полуразрушена, към 2009г. е пристроена  малка сграда в югозападния ъгъл на имота,  и към 2019г. е увеличена площа на север , чрез изграждането на нови  стени и нов  покрив.

Съдът въз основа на така установените по делото факти, достига до следните правни изводи:

В оспорената заповед се съдържат  данни относно твърдяния за незаконен /според администрацията/ строеж, който подлежи на премахване.

Съгласно чл. 225а, ал. 2 от ЗУТ Заповедите за премахване на незаконни строежи се издават от Кмета на общината, въз основа на констативен акт, съставен от служителите по чл. 223, ал. 2 от ЗУТ , т.е.  „служителите за контрол по строителството в администрацията на всяка община".

В случая съдът установи , че въз основа на подадената жалба от Х. , длъжностни лица от общинска администрация Хисаря е извършила проверка на строеж: „сграда 01 /МС/, ведно с пристройка към сграда 01 /МС/", находящи се в ПИ № 090301 по КВС на с. Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив, за резултатите от която е съставен Констативен акт № 3 от 18.10.2019г. Със съставения констативен акт е установено, че строежът е извършен от Н.Н.Т.,  без строителни книжа, без издадено разрешение за строеж, без протокол за откриване на строителна площадка, без протокол за определяне на строителна линия и ниво и без заповедна книга. Прието е, че с това са нарушени разпоредбите на чл. 148, ал. 1 от ЗУТ, във връзка с чл. 157, ал. 1 от ЗУТ.

Въз основа на съставения  констативен акт по чл. 223, ал. 2 от ЗУТ , кмета на общината е издал процесната заповед  съобразно събраните доказателства по преписката и съобразно материалния закон.

В административното и в съдебното производство жалбоподателят не представи доказателства , че строежът не е извършен от Н.Н.Т., че не е извършен  без строителни книжа, без издадено разрешение за строеж, без протокол за откриване на строителна площадка, без протокол за определяне на строителна линия и ниво и без заповедна книга.

От представените в настоящото производство доказателства се установява, че за изградената отново Сграда 01, ведно с изградената масивна пристройка към сграда 01 /МС/ от югоизточната страна не са представени от Н.Т. и не са открити в архивите на община Хисаря строителни книжа - инвестиционен проект, разрешение за строеж, протокол за откриване на строителна площадка, протокол за определяне на строителна линия и ниво и заповедна книга.

Съдът приема , че  извършените строително-монтажни дейности са такива по възстановяване и реконструкция на „съществуваща" сграда и представляват строеж по смисъла на §5, т. 38 от ДР на ЗУТ и  същите не са текущ ремонт по смисъла на чл. 151, ал. 1, т. 1 от ЗУТ.

Съдът приема и че сградите, предмет на обжалваната заповед, не попадат в приложното поле на §16 от ДР на ЗУТ и на § 127 от ЗИД на ЗУТ, както и че този период е извън приложното поле на действащите режими на търпимост по §16, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 и § 127 от ПР на ЗУТ, които касаят незаконни строежи, изградени най-късно до 31.03.2001г.

Липсата на изискуемите строителни книжа не се оспори от жалбоподателя, като  и той не представи такива доказателства, което налага да се приеме , че оспорената заповед е законосъобразна, постановена при спазване на материално-правните и административно-производствените правила  и в законоустановената форма.

Горното налага  отхвърляне на процесната жалба и  присъждането на  разноски за ответника , съгласно приложения  договор / л. 85/ и списък за разноски / л. 86/ в размер на 600 лева.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.172 ал.2 от АПК и чл. 215, ал. 7 , т. 4 от ЗУТ Административен съд Пловдив

                                          Р  Е  Ш  И  :

ОТХВЪРЛЯ  жалба на Н.Н.Т., ЕГН **********,*** ПРОТИВ  Заповед № РД-05-831/18.12.2019 г. на кмета на Община Хисаря, с която е наредено да бъде премахнат незаконен строеж, представляващ: сграда 01 – масивна сграда, изградена отново с нови бетонови тухлени зидове със стоманобетонови колони с двускатен покрив от дървена конструкция, покрит с ламарина, ведно с изградената масивна пристройка към сграда 01 /МС/ от югоизточната страна, изградена от бетонови тухлени стени и стоманобетонови колони, с дървена покривна конструкция с покритие от ламарина, които се използват за отглеждане на животни, разположени в ПИ № 090301 по КВС на с.Старосел, ЕКАТТЕ 69016, Община Хисаря, Област Пловдив бивш стопански двор № 2, с начин на трайно ползване: овцеферма, собственост на жалбоподателя, живущ ***.

ОСЪЖДА  Н.Н.Т., ЕГН **********,***  да заплати на Община Хисаря, област Пловдив съдебни разноски в размер на 600 /шестстотин/  лева.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14 дневен срок.

АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: