Решение по дело №5379/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3640
Дата: 23 май 2017 г. (в сила от 10 август 2021 г.)
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20151100105379
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. София, 23.05.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                   СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 5379 по описа на съда за 2015 г., взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по подадена от П.В.К. искова молба, с която моли ответникът С.Р.Л. да бъде осъден да му заплати сумата от 60 000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди - влошаване на здравословното му състояние и трайно намалена трудоспособност вследствие ПТП, настъпило на 08.11.2005 г.

Ищецът твърди в исковата си молба, че на 08.11.2005 г. в гр. София пострадал като пешеходец, тъй като бил блъснат от МПС, управлявано от С.Л.. К. бил настанен за лечение в шокова зала на клиника по хирургия на УМБАЛ „Царица Йоана – ИСУЛ“, където се установило, че има седем счупени ребра и фрактура на лява тазобедрена става.

От няколко години К. се оплаквал от болки при движение и в двете тазобедрени стави. Постепенно получил ограничение в обема на движение, особено в лява тазобедрена става. Получавал нощни крампи и болки.

С решение от 09.03.2015 г. на ТЕЛК при МБАЛ – гр. Враца диагнозата „фрактура на лява тазобедрена става“ била потвърдена, но се констатирала и посттравматична коксартроза вляво с ФД. На ищеца била определена 40% трайно намалена трудоспособност, която се намирала в причинно-следствена връзка с ПТП от 08.11.2005 г., вина за което имал ответникът.

Освен трайно намалена трудоспособност, ищецът търпял и други неимуществени вреди – болки при движение и в двете тазобедрени стави, ограничение в обема на движенията, силно затруднено придвижване с накуцване вляво, необходимост от чужда помощ в ежедневието и непълноценен начин на живот. От 08.11.2005 г. ищецът бил безработен, тъй като не бил в състояние да упражнява обичайното си занятие и да понася натоварване на долните си крайници.

Моли съдът да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати исковата сума.

Ответникът е подал отговор на исковата молба, в който оспорва иска. Първоначално установяване на непозволеното увреждане не било налице. Счита, че вина за настъпване на произшествието имал само ищецът, който пресичал в тъмната част на деня, на неосветено и непозволено място и в нетрезво състояние. Въпреки че видял колата, К. продължил да се движи по пътното платно. Л. направил опит да избегне удара, като завил наляво, блъснал се в дърво, но въпреки това ударил ищеца. Образуваното наказателно производство било прекратено, поради липса на противоправно поведение и вина у ответника. Липсвала и причинно-следствена връзка между противоправно поведение на ответника и получените от ищеца увреждания. Влошаването на здравословното състояние на ищеца не било непредвидимо. Увреждането било налице и при двете стави и не се сочела еднозначна причина – претърпяната травма.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

Представен е по делото констативен протокол № К1989 от 08.11.2005 г. на СДВР, според който л.а. „Ситроен Ксара“ с ДК № ********и водач С.Р.Л. *** в посока от бул. „Ботевградско шосе“ към разклона за с.Ч.. Пред манастира „Свети три светители“ реализира ПТП с пресичащия от дясно на ляво спрямо движението на автомобила пешеходец П.В.К. в нетрезво състояние, след което се удря в дърво в лявата част на пътя.

Според приетото по делото обяснение от П.В.К. от 08.11.2005 г., същият е пресичал околовръстен път до манастира „Свети Три Светители“ в посока с.Ч.. Видял кола по пътя, но имало достатъчно разстояние, за да пресече. Впоследствие колата го блъснала и не могъл да избяга. Докарали го с линейка в „ИСУЛ“, където бил прегледан.

При разпита си на 10.01.2006 г. е заявил, че е предприел пресичане на пътното платно на място, на което нямало пешеходна пътека, нито светофарна уредба. Телефонът му паднал на пътното платно и той се върнал да го вземе и тогава го ударила кола. К. не могъл да прецени скоростта на движение на приближаващия се автомобил, но според него, ако не се е върнал назад, вероятно ударът не би настъпил.

С постановление от 05.04.2006 г. на прокурор при СРП по пр.пр. № 58255/05 г. наказателното производство срещу С.Р.Л. за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“ вр. чл. 342, ал. 1 от НК е прекратено. Решаващият орган е приел, че от събраните в хода на производството данни е установено, че С.Л. се е движил в съответствие с правилата за движение, а К. е предприел внезапно пресичане на място от пътя, където преминаването на пешеходци не било разрешено. За водача С.Л. ударът бил непредотвратим.

С експертно решение № 1456 от 09.03.2015 г. на МБАЛ АД Враца на П.В.К. е определена 40% трайно намалена трудоспособност за срок от една година. Като водеща диагноза е посочена друга и неуточнена травма в областта на тазобедрена става и бедрото. В анамнезата е вписано, че при пациента са налице оплаквания както в контузената тазобедрена става, така и в другата. Обективно е установено, че П.К. е мъж в запазено общо състояние. Изпитвал палпаторна и спонтанна болезненост в лявата слоабшинна област, обхващата цялата тазобедрена става с ограничени, флексионни абдуктурни ротаторни движения в лява тазобедрена става. Движенията К. извършвал с леко накуцване в ляво. Не използвал помощно средство.

Въз основа на медицинската документация по делото е изготвена и приета съдебно-медицинска експертиза, според която при счупване в областта на тазобедрената става се увреждал ставният хрущял и това водело до поява на артрозни промени в ставата. При извършен на 22.10.2016 г. личен преглед на ищеца вещото лице е установило наличие на болка при К. в лява тазобедрена става и ограничен обем на движение в тази област. Болките от получените увреждания били по-интензивни през първите два месеца.

При така установените обстоятелства съдът направи следните правни изводи:

Предявен е иск с правно основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД.

За уважаване на съдебно предявената претенция за заплащане на обезщетение за претърпени вреди в тежест на ищеца беше да докаже противоправното поведение на извършителя, настъпването на вредите, изразяващи се във влошаване на здравословното състояние на пострадалия в сравнение с първоначално получените при ПТП и причинно-следствената им връзка с инцидента на 08.11.2005 г.

В т. 10 от ППВС № 4/30.10.1975 г. е прието, че след присъждане на обезщетение за вреди от непозволено увреждане пострадалият има основание да търси ново обезщетение за влошаване на здравословното състояние, само ако то се намира в причинна връзка с увреждането и ако при присъждането на първоначалното обезщетение влошаването не е било предвидено и съобразено.

В конкретния случай не се установи нито една от предпоставките, обосноваващи ангажиране на отговорността на ответника. Не се спори по делото, че на ищеца не е присъдено обезщетение за получените от него при настъпилото на 08.11.2005 г. увреждания.

Поради липса на установено по надлежния ред противоправно поведение на водача на л.а. „Ситроен“, модел „Ксара“ - С.Л., ищецът следваше да докаже факта, от който черпи права – че ответникът е нарушил правилата за движение по пътищата, в резултат на което е станал причина за понесените от ищеца болки и страдания. Обстоятелството, че С.Л. е управлявал превозно средство, в резултат на което е настъпило произшествието, не води автоматично до извода, че е нарушил позитивна правна норма, задължаваща го да спазва правилата за движение по пътищата. Напротив, установява се от извънсъдебно изявление на ищеца при разпита му по сл.д. № 669-ТО/2005 г., проведен на 10.01.2006 г., че се е върнал на пътното платно, за да вземе мобилния апарат, който е изтървал. По преценка на самия К., ако не се е върнал, автомобилът сигурно няма да го е ударил. Изявлението на ищеца, че след пресичане на пътното платно се е наложило да се върне на него, за да вземе изтървания мобилен апарат съдържа неблагоприятно за него обстоятелство. То разколебава твърденията за наличие на вина у С.Л. за настъпване на произшествието. Като е предприел пресичане на пътното платно в тъмната част на денонощието, на необозначено за целта място и внезапно се е върнал на него, без да се увери в собствената си безопасност, К. е нарушил задълженията си по чл. 113, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗвП и чл. 114, т. 1 от ЗДвП. Тъй като в настоящото производство ищецът не доказа предотвратимост на удара от страна на водача на превозното средство С.Л., съдът приема, че произшествието е настъпило по изключителна вина на П.К..

На следващо място, не се доказа и качествено влошаване на здравословното състояние на ищеца в сравнение с уврежданията, получени от инцидента на 08.11.2005 г. Причинна връзка между счупването на тазобедрената става и получената коксартроза не се установи по категоричен начин, доколкото К. се е оплаквал от болки и в двете стави, а като водеща диагноза е вписано „друга и неуточнена травма в областта на тазобедрена става и бедрото.“

По тези съображения, предявеният от П.К. иск срещу С.Л. за обезщетяване на вреди от влошаване на здравословното му състояние подлежи на отхвърляне изцяло, поради неговата недоказаност.

С оглед изхода на спора, разноски следва да бъдат присъдени на ответника С.Л., който претендира разноски за заплатен адвокатски хонорар в размер на 2 200 лева. Процесуалният представител на ищеца е възразил за прекомерност на възнаграждението. Определено по реда на чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1/2004г., то възлиза на сумата от 2 916 лева. Липсата на прекомерност, както и наличните по делото доказателства за заплащането му (л. 56 от делото) водят до извода, че адвокатският хонорар следва да бъде присъден в претендирания размер от 2 200 лева.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от П.В.К., ЕГН ********** срещу С.Р.Л., ЕГН ********** иск с правно основание чл. 45, ал. 1 от ЗЗД за заплащане на сумата от 60 000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди - влошаване на здравословното му състояние – посттравматична коксартроза и трайно намалена трудоспособност вследствие ПТП, настъпило на 08.11.2005 г.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, П.В.К., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на С.Р.Л., ЕГН **********, с адрес *** сумата от 2 200 лева разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                   СЪДИЯ: