Решение по дело №689/2019 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 декември 2019 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20197160700689
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 534

 

гр. Перник, 04.12.2019 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р ОД А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и седми ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                              ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                           СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Николай Цветков от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Силвия Димитрова КАНД № 689 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на зам. изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА), против Решение № 525 от 10.09.2019г. на Районен съд – Перник, постановено по АНД № 1040 по описа на Районен съд – Перник за 2019 година.

С обжалвания съдебен акт е отменено Наказателно постановление (НП) № ДАИ-0000050 от 31.05.2019 г., издадено от заместник-изпълнителния директор на ИААА – гр. София, с което на „****“ ЕООД - гр. Р., ул. **** с ЕИК ****, представлявано от д-р Ц.Р.са наложени две имуществени санкции, а именно: на основание чл.178в, ал.2, т.9 от Закона за движението по пътищата - имуществена санкция в размер на 1500 лева за нарушение по чл.11б, т.16 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ, и на основание  чл.178в, ал.2, т.9 от Закона за движението по пътищата - имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение по чл.11б, т.13 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ.

Касаторът твърди, че атакуваното решение на районния съд е неправилно и незаконосъобразно, постановено в несъответствие с материалния закон и в нарушение на процесуалните правила. В касационната жалбата се излагат доводи срещу изводите на районния съд за процесуална и материална незаконосъобразност на проведеното административнонаказателно производство и се моли за отмяна на оспорвания съдебен акт, респ. за произнасяне по съществото на спора и отмяна на процесното наказателно постановление.

В проведеното съдебно заседание на 27.11.2019 г. касаторът Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, редовно призован, не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба „****“ ЕООД, редовно призован, също не изпраща представител. В писмен отговор оспорва изцяло подадената от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ касационна жалба и моли решението на първоинстанционния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Представителят на Окръжна прокуратура – Перник намира касационната жалба за неоснователна. Предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. 

Административен съд – Перник, като провери процесуалните предпоставки за допустимост по чл.215 от АПК и след като на основание чл.218 от АПК обсъди изложените в жалбата доводи и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с приложимия закон, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от лице по чл.210, ал.1 от АПК - страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

След извършена касационна проверка в пределите на чл.218, ал.2 от АПК настоящият състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма, по допустима жалба.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

С Наказателно постановление (НП) № ДАИ-0000050 от 31.05.2019 г., заместник-изпълнителния директор на ИААА – гр. София е наложил на „****“ ЕООД с ЕИК ****, седалище и адрес на управление: гр. Р., ул. ****, представлявано от д-р Ц.Р., две имуществени санкции, а именно: на основание чл.178в, ал.2, т.9 от Закона за движението по пътищата - имуществена санкция в размер на 1500 лева за нарушение по чл.11б, т.16 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ, и на основание чл.178в, ал.2, т.9 от Закона за движението по пътищата - имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение по чл.11б, т.13 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ.

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд – Перник, който с Решение № 525 от 10.09.2019 г., постановено по АНД № 1040 по описа на съда за 2019 г. е отменил същото изцяло с мотиви за допуснати в производството съществени процесуални нарушения, опорочаващи законосъобразността на обжалвания административнонаказателен акт. Районният съд, след събиране, преценка и анализ на доказателствата приел, че както в акта, така и в НП, липсва пълно и точно описание на нарушението с всички негови признаци от обективна и субективна страна, с което нарушени са чл.42, т.4 и 5 и чл.57, ал.1, т.5 и 6 от ЗАНН, както и се препятства проверката за законосъобразно прилагане на санкционната правна норма на ЗДвП.

Решението е правилно.

Съгласно разпоредбата на чл.218, ал.1 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за правилното приложение на материалния закон следи и служебно съгласно чл.218, ал.2, предл. 2 от АПК.

        Обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, след сезиране с допустима жалба, поради което е валидно и допустимо. Същото е и законосъобразно по следните съображения:

        В хода на съдебното производство са събрани гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Изводите са формирани при спазване принципите на чл.13 и чл.14 от НПК, във вр. с чл.84 от ЗАНН, след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и законът е приложен правилно.

Касационният състав, съобразно чл.220 от АПК, приема установената от районния съд фактическа обстановка за кореспондираща изцяло на събраните по делото доказателства. Правилно е прието, че актът и наказателното постановление не отговарят на изискванията на чл.42, т.4 и т.5 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН. Липсва пълно и точно описание на нарушението /по отношение на двете вменени нарушения/ с отразяване на  всичките му признаци от обективна и субективна страна, което не само затруднява възможността на нарушителя да разбере какво точно му се вменява във вина, но и не дава възможност за преценка съответстват ли изложените фактически обстоятелства на правното квалифициране на нарушението и правилно ли са приложени санкционните норми, на основание на които е реализирана отговорността на  нарушителя. Поради изложеното наказателното постановление е отменено.

Настоящият състав намира извода на решаващия съд за правилен и съответстващ на правните норми и счита, че в производството по налагане на административните наказания са допуснати съществени процесуални нарушения.

Правилно е прието в решението, че двете описани и вменени на наказаното юридическо лице административни нарушения, в качеството му на лице, притежаващи удостоверение за регистрация за извършване на психологически изследвания, следва освен изискванията в това му качество, установени в посочените като нарушени разпоредби  /чл.11б т.13 и т.16/ от Наредба № 36, да се посочи и опише какво е нарушил, какво не е изпълнил, с какво не се е съобразил психолога, провеждащ психологическото изследване, а оттук и в какво се изразява неупражняването на контрол от страна на юридическото лице, с какво конкретно е нарушена организацията при провеждане  на психологическо изследване,какви  са съответните, релевантни нормативни изисквания. С това съществено е ограничено правото на защита на наказаното лице, както и e препятствана проверката относно приложимия материален закон и правилността на реализираната административнонаказателна отговорност.

Предвид горното, като е отменил наказателното постановление на процесуално основание, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. Обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци. При извършената съдебна проверка на обжалваното решение не се установиха пороци и във връзка с неговите валидност и допустимост.  С оглед на това, решението като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

По изложените съображения и на основание чл.222, ал.2 от АПК, вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 525 от 10.09.2019г., постановено по АНД № 1040/2019 г. по описа на Районен съд – Перник. 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

                                   

ЧЛЕНОВЕ: /п/

               /п/