Решение по дело №455/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 септември 2021 г. (в сила от 30 септември 2021 г.)
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20217200700455
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 35

гр. Русе, 30 септември 2021 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенският административен съд, в публичното заседание на 20 септември 2021 год. в състав:

 

Съдия: ДИАН ВАСИЛЕВ

 

при секретаря …… Бисерка Василева………и в присъствието на прокурора  …….…..  като  разгледа    докладваното  от  ……… съдията   ………    административно дело 455…… по   описа   за  2021  година, за да се произнесе, взе предвид: 

Производството е по реда на чл.172, ал.5 ЗДвП(Закон за движение по пътищата) във вр. с чл.145 и сл. по глава X от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Делото е образувано по повод постъпила жалба от „Г. 71“ ООД чрез управителя Р.Г. срещу заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г., издадена от началник Сектор ПП към ОД на МВР Русе.

Със заповедта на дружеството - собственик на МПС – товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р *** КВ е наложена ПАМ(принудителна административна мярка) по реда на чл.171, т.2а, б. „а“ от Закон за движение по пътищата(ЗДвП) - прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство : „ без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства“. В случая за срок от 10 месеца, а причината-предоставил управлението на автомобила на водач, лишен от правоуправление по административен ред с влязло в сила наказателно постановление.

В жалбата са изложени съображения за незаконосъобразност на административния акт поради допуснати в административното производство съществени нарушения на административно-производствените правила, противоречие с материално-правните разпоредби – основания за оспорване съгласно чл.146, т.3 и т.4 от АПК. Твърди се, че МПС-то е необходимо за работата на дружеството, тъй като с него се извършват куриерски услуги. Представена е снимка на товарния автомобил с лого на нея. За сочените факти в жалбата се прави и доказателствено искане за разпит на свидетел.

Иска се обжалваната заповед да бъде отменена, алтернативно да бъде намален срокът на наложената ПАМ на минималния в закона. Претендират се разноски, но се не се представят доказателства за такива, освен  за внесената държавна такса.

В съдебна зала оспорващата страна не се явява и не се представлява.

Ответникът по жалбата, чрез процесуален представител, в съдебно заседание оспорва жалбата и моли съдът да я отхвърли като неоснователна. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение, в размер на 200 лева, на основание Наредбата за плащането на правната помощ.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, които обсъди в тяхната съвкупност и поотделно, и след направената проверка за законосъобразност, съгласно чл. 168, ал.1 от АПК,  намира  жалбата за процесуално допустима.

Оспорването е направено от процесуално легитимирано лице - адресат на акта, имащ право и интерес от обжалването, в законоустановения 14-дневен срок по чл.149, ал.3, вр. с ал.1 от АПК.

От фактическа и правна страна съдът прие следното:

Със заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г. началник Сектор ПП към ОД на МВР Русе е наложил принудителна административна мярка на фирма „Г. 71“ ООД чрез управителя Р. Г., в качеството й собственик на МПС - товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р 7643 КВ, изразяваща се във „прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, без да притежава съответното свидетелство за управление“, за срок от 10 месеца. Правното основание за издаването й, административният орган намерил в разпоредбата на чл.171, т.2а, б. а от Закон за движение по пътищата.

За да стигне до налагането на тази мярка, решаващият орган е съобразил, че на 20.05.2021г., около 15.43 часа, в гр. Две Могили, на кръстовището, образувано от улиците „бул. България“ и ул. „Черно море“, лицето М. Г., е управлявал товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р **** КВ, собственост на „Г. 71“ ООД, в нарушение на ЗДвП – към него момент е бил водач, лишен от това право по административен ред с влязло в сила НП №20-1085-000381/27.02.2020г.  Нарушението било установено чрез съставен АУАН под бл. №437035, на същата дата, от мл. ПИ към РУ-гр. Две Могили при ОД на МВР В. В.. Контролните органи преценили, че деянието на водача на МПС нарушавало разпоредбата на чл.150а, ал.1 от ЗДвП.

По акта липсват възражения, като изрично е записано от адресата му - „нямам възражения“.

Горното дало основание за издаване на оспорената пред настоящата инстанция заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г. от началник Сектор ПП към ОД на МВР Русе, с която на дружеството - жалбоподател е наложена ПАМ по реда на чл.171, т.2а, б. а от Закон за движение по пътищата. Като последица от мярката са снети и отнети 2 бр. табели с рег. № Р 7643 КВ и свидетелството за регистрация на МПС под №*********.

Недоволен от заповедта, „Г. 71“ ООД чрез управителя Р. Г. я оспорил с жалба пред горестоящия АО-директорът на ОД на МВР, който с решение рег. № 336р-18158 от 02.07.2021г. е отхвърлил оспорването като неоснователно. По повод на този резултат, управителят на „Г. 71“ ООД депозира жалба, вече пред съда, по която е образувано настоящото дело.

По делото основната защита, която предприема управителят на дружеството е твърдение, че МПС-то е необходимо за работата на дружеството, тъй като с него се извършват куриерски услуги. Представена е снимка на товарния автомобил с лого на куриерската служба. За сочените факти в жалбата се прави и доказателствено искане за разпит на свидетел.

Установените по делото факти съставляват предвидените в закона материални предпоставки за осъществяване правомощието на компетентния орган за налагане на процесната ПАМ по  чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП.

Правни изводи:

Жалбата е неоснователна.

Съгласно чл.172 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл.171, т.2а, б. „а“, се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по ЗДвП съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица.

Определянето на тези служби е в правомощията на министъра на вътрешните работи с оглед разпоредбата на чл. 165, ал. 1 от Закона за движение по пътищата.

На съдът е служебно известна заповед №336з-1120/23.06.2017г., с която са очертани правомощията на длъжностните лица, включително и това на началникът на Сектор „ПП“ и тези на районни управления да налагат ПАМ по ЗДвП, както и последващата за нейното изменение. Те са представени и в делото и в административната преписка.

Оспореният административен акт - заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г. е издадена от началник Сектор ПП към ОД на МВР Русе, т.е. от компетентен орган, в рамките на неговите правомощия.

От гледна точка на процесуалните правила и норми:

Съдът приема, че е спазена установената от закона форма - чл. 172, ал.1 от ЗДвП и чл. 59, ал. 2 от АПК. Фактическите основания за издаване на заповедта се съдържат и в съставените писмени документи в административната преписка, които изрично са цитирани в обстоятелствената част на административния акт. В производството по издаването на заповедта не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила.

За съответствието и  спазване на материално-правните норми:

Административният акт е в съответствие с материалния закон.

В преценката на материалната законосъобразност, съдът съобрази следното:

Съгласно чл. 171 от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат принудителни административни мерки, като една от тези мерки според т.2а , б. "а" е процесната: „ прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година.

ПАМ е с превантивен характер и цели осуетяване възможността на дееца да извърши други подобни нарушения, съответно с притежаваното от него МПС да бъдат извършени такива. Същата не съставлява вид административно наказание, по арг. от чл. 12 и чл. 13 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Именно с оглед непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение и обезпечаване положителните действия на субекта на правоотношението, мярката се прилага за определен срок.

За да е приложима цитираната норма на чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП, законодателят не прави разлика дали деянието е осъществено от собственика на МПС-то или от лице, за което са налице  същите предпоставки.

Собствеността на МПС-то и неговата регистрация също не са елементи от състава на разпоредбата. Фактът, че управляващият МПС-то по представената справка за нарушител/водач е бил наказан през 2020г. с влязло сила НП за управление  на МПС при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълнил предписанието за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози  сочи и на по-висока обществена опасност на неговото деяние и оправдава налагането на ПАМ в такъв размер. Деянието на М. Г., извършено на 19.01.2020г., след което е лишен по административен ред с влязло в сила НП №20-1085-000381/27.02.2020г. от правоуправление за срок от 24 месеца, и тогава е било при управление на  автомобил, но собственост на физическото лице Р.Г.. Съвкупността от тези безспорни факти, води на извода, че Р. Г. в рамките на малко повече от една година два пъти предоставя, веднъж личното, а след това фирменото МПС на лице, което не зачита правилата за движение по пътищата, разписани в ЗДвП и ПП ЗДвП.

Затова и мярката, наложена по чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП правилно е със завишен срок, а не към минимума. Така въздействието, което оказва една такава ПАМ в сферата на Р. Г. /в случая на управляваната от него фирма/ би имало положителен ефект и би било в унисон с целта на закона.

За да е осъществен фактическия състав за налагане на този вид мерки - по чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП, следва да са налице в кумулативност следните елементи: 1. да е налице управление на автомобил; 2. при това управление водачът, управляващ МПС да не е правоспособен, да не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, да лишен е от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс.

Доказателствата, събрани в проведеното административно производство, сочат точно на наличието на условията, при които следва да бъде наложена такава ПАМ спрямо фирмата „Г. 71“ ООД, собственик на товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р ****КВ, с който е установено нарушението на чл.150а, ал.1 от ЗДвП.

По делото не се спори, че на 20.05.2021г., около 15.43 часа, в гр. Две Могили, на кръстовището, образувано от улиците „бул. България“ и ул. „Черно море“, лицето М. Г., е управлявал товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р ****КВ, собственост на „Г. 71“ ООД, в нарушение на ЗДвП – към него момент е бил като неправоспособен водач, лишен от това право по административен ред с влязло в сила НП №20-1085-000381/27.02.2020г.

Спорът е само досежно срокът на наложената ПАМ.

Тези възражение съдът обаче намира за неоснователни. Доказателствата извън оспорената заповед подкрепят решението на АО, а няма пречка мотивите да се намират и извън заповедта, предвид трайната съдебната практика, че мотивите на административния акт могат да бъдат изложени не само в него, но и в друг предхождащ/съпровождащ акта документ, към който акта препраща и който се намира в административната преписка/ Тълкувателно решение № 16 от 31.III.1975 г., ОСГК /.

По отношение на срока, както вече изложихме и мотиви няколко абзаца по-горе, са били налице всички основания за налагане на мярката в срок, близък до максималния. А и жалбоподателят при липсата на процесуална активност не доказа, че личният/фирменият/ интерес може да се противопостави на защитения от законодателя обществен такъв, каквато е целта на ПАМ, нито на определения от АО срок на мярката.

Пред АО са били налице всички материални предпоставки за налагане на ПАМ по реда на чл.171, т.2а, б. а от ЗДвП, с цел осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения-доказано е управление на автомобил от водач, лишен от това право по административен ред. Правилно мярката е наложена собственика на МПС-то.

Не е налице и нарушение на целта на закона. Целта на ЗДвП е да се опазват животът и здравето на участниците в движението по пътищата, да се улеснява тяхното придвижване, да се опазват имуществото на юридическите и физическите лица, както и околната среда от замърсяването от моторните превозни средства. Налагането на ПАМ по чл.171, т.2а, б. а от закона е и в съответствие с  принципа на съразмерност по чл. 6 от АПК, а прекратяването на регистрацията е малко над средата, предвиден в разпоредбата-10 месеца.

При така изложеното по-горе, АС Русе приема, че не са налице основанията за незаконосъобразност на АА, сочени в жалбата, с която бе сезиран. Заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г. се явява законосъобразен административен акт и не страда от пороци, водещи до неговата отмяна.

С оглед изхода на спора, на основание чл.143, ал.3 и ал.4 от АПК жалбоподателят дължи направените от административния орган и ответник по спора разноски в съдебното производство за юрисконсултско възнаграждение.

Разноските за юрисконсултско възнаграждение са поискани в размер на 200 лева, съгласно списък на разноските, която сума е и максималния такъв, разписан в чл.24 от Наредбата за плащането на правната помощ. С оглед липсата на фактическа и правна сложност на делото, следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лева - възнаграждение, определено от съда по реда на  чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 37 от ЗПП и чл. 24 от Наредбата.

Водим от горното, съдът

 

                           Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването по жалба на „Г. 71“ ООД чрез управителя Р.Г. срещу заповед № 21-1085-000414 от 21.05.2021г., издадена от началник Сектор ПП към ОД на МВР Русе, с която на дружеството-жалбоподател е наложена принудителна административна мярка по реда на чл.171, т.2а, б. „а“ от Закон за движение по пътищата - прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство - товарен автомобил Мерцедес Спринтер 311 ЦДИ с регистрационен номер Р **** КВ, за срок от 12 месеца.

Осъжда „Г. 71“ ООД чрез управителя Р.Г., ЕИК ********* да заплати на ОД на МВР Русе сумата от 150  (Сто и петдесет) лева, разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

Съдия: