Решение по дело №2341/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260565
Дата: 17 декември 2020 г.
Съдия: Иван Александров Анастасов
Дело: 20205300502341
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е  № 260565

 

гр.Пловдив, 17.12.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГО, XIV състав, в открито съдебно заседание на 02.12.2020г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АННА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: РАДОСЛАВ РАДЕВ

                               ИВАН АНАСТАСОВ

 

при участието на секретаря: Валентина Василева

 

като разгледа докладваното от съдия Иван Анастасов въззивно гражданско дело № 2341/2020г. по описа на Пловдивски окръжен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по въззивна жалба от Сдружение „Дружество на пловдивските художници“ против решение № 2652/28.07.2020г. по гр.д.№ 15898/2019г. на ПдРС, ХІІІ гр.с., с което е отхвърлен предявен от жалбоподателя иск за това Община- гр.Пловдив да бъде осъдена да изпълни задължението си по чл. 5, т. 2 от сключен между страните на 19.09.2017 г. Меморандум за сътрудничество, като му предаде Художествена галерия, находяща се в гр. Пловдив, ул.“Гладстон“№ 32. Във въззивната жалба се сочи, че изцяло неправилни и в противоречие с нормите на материалния закон са изводите на първоинстанционния съд, че, тъй като споразумението било наименувано „меморандум“, не съставлявало договор. Неправилен бил извода на РС и за това, че с подписания Меморандум не е поето ясно и категорично задължение за предаване на художествената галерия. Оспорват се и изводите на РС, основаващи се на чл. 12 от ЗОС, относно предоставянето за безвъзмездно ползване на общински имоти. Иска се отмяна на обжалваното решение и уважаване на предявения иск.

От Община- гр.Пловдив е подаден отговор на въззивната жалба, с който същата се оспорва като неоснователна, поддържа се, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно. Изложени са подробни доводи в подкрепа на изводите на РС.

ПОС, ХІV гр.с., като се запозна с материалите по делото, намира следното:

Производството по гр.д.№ 15898/2019г. на ПдРС, ХІІІ гр.с. е образувано по искова молба от Сдружение“Дружество на пловдивските художници“ против Община- гр.Пловдив, с която е предявен иск по чл.79, ал.1 от ЗЗД за това общината да бъде осъдена да изпълни поетото от нея задължение по горепосочения Меморандум, като предаде на ищеца- жалбоподател в настоящето производство, художествената галерия на ул.“Гладстон“№ 32, в гр.Пловдив. В исковата молба се твърди, че със Заповед № 800 от 11.05.1975 г. на Председателя на Градски народен съвет- гр.Пловдив, на Съюза на художниците в България бил предоставен за безвъзмездно ползване държавен имот- новопостроената към онзи момент изложбена зала с желязна сглобяема конструкция, застроена на 860 кв.м., находяща се на ул. „Сашо Димитров“ № 32. От този момент и до преди сградата да бъде разрушена и изградена отново, същата се е ползва от пловдивските художници за развиване на тяхната дейност. На 04.04.2014г. бил сключен Договор за учредяване на безвъзмездно право на ползване, по силата на който Община- гр.Пловдив учредила на Сдружение „Дружество на пловдивските художници“ безвъзмездно право на ползване върху същата художествена галерия, находяща се в гр.Пловдив, ул. „Гладстон“ № 32 за срок от три години. На 19.09.2017г. между Община- гр.Пловдив и Сдружение „Дружество на пловдивските художници“ бил подписан Меморандум за сътрудничество. Меморандумът бил сключен за срок от три години с опция за продължаването му. По силата на същия, страните се уговорили да развиват съвместна дейност и сътрудничество в развиване на изобразителното изкуство и творческия живот в гр. Пловдив като предвидили и конкретни форми на тази дейност. По силата на чл. 5.1. от договора, общината се задължила да извърши проектиране и изграждане на нова сграда на мястото на съществувалата към момента на сключването на меморандума художествена галерия, като запази предназначението на същата за провеждане на изложбена дейност и развитие на изобразителното изкуство. В чл.5.2. от Меморандума, изрично било уговорено задължение за Община- гр.Пловдив след въвеждане на сградата в експлоатация, да предостави същата за безвъзмездно ползване на Сдружение „Дружество на пловдивските художници“, при спазване на относимите нормативни актове, срещу което дружеството се задължавало, след като получи ползването на сградата да осъществява в нея изложбена дейност, като за целта провежда регулярни изложби и други творчески изяви в сферата на изобразителното изкуство. Твърди се, че, след изграждане на новата художествена галерия, Община Пловдив и до момента на подаване на исковата молба не била изпълнила задълженията си, поети в чл.5.2. от Меморандума. Напротив, общината предприела целенасочени действия по предоставяне на художествената галерия на Градска художествена галерия- гр.Пловдив.

С подадения от Община- гр.Пловдив отговор на исковата молба същата се оспорва като недопустима и като неоснователна. Заявено е становище, че настоящото производство излиза извън предмета на ГПК, като искането да се задължи административен орган да извърши или да се въздържи от определено действие е в обхвата на друг закон- Административно процесуалния кодекс, подведомствено е на административните съдилища и надлежен ответник по него е административният орган- кмета на общината, общинския съвет или друг административен орган, към който е насочено искането. По същество на спора се твърди невъзможност за изпълнението на клаузата, посочена Меморандум № 17ДГ855/19.09.2017г., на която се позовава ищецът- жалбоподател в настоящето въззивно производство, поради несъвместимостта й с разпоредбите на Закона за общинската собственост, като изрично се твърди, че клаузата по чл.5.2. от меморандума е нищожна и не обвързва общината.

В т.т. 5.1 и 5.2 от подписания на 19.09.2017г. Меморандум за сътрудничество е записано следното: „Общината се задължава да извърши проектиране и изграждане на нова сграда на мястото на сега съществуващата, находяща се в гр.Пловдив, ул.“Гладстон“№ 32, като запази предназначението на същата за провеждане на изложбена дейност и развитие на изобразителното изкуство; Общината се задължава, след въвеждане на новопостроената сграда в експлоатация, да предостави същата за безвъзмездно ползване на Дружеството, при спазване на разпоредбите на относимите нормативни актове, в т.ч. Закона за общинската собственост“. Безспорно и общоизвестно е, че старата художествена галерия на ул.“Гладстон“№ 32 беше премахната и на нейно място беше построена нова. Видно от графа 11 от приетия по първоинстанционното дело / л.82/ Акт за публична общинска собственост № 1989/16.09.2019г. и от съответното удостоверение / л.81/, новата сграда е въведена в експлоатация на 05.09.2019г..

Съгласно чл.39, ал.4 от ЗОС, безвъзмездно право на ползване се учредява без търг или конкурс след решение на общинския съвет, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците. Тъй като сградата, за чието ползване претендира жалбоподателят Сдружение „Дружество на пловдивските художници“, е построена след подписване на Меморандума от 19.09.2017г., то би следвало, за да бъде предоставено ползването да е гласувано съответно решение на общинския съвет, след датата на въвеждане в експлоатация. Такова решение, а именно Решение № 324 от 13.10.2019г., е налице, но в полза на Градска художествена галерия- гр.Пловдив. В тази връзка следва да се отбележи, че, съгласно чл.39, ал.6 от ЗОС, задължителен елемент по учредяването на право на ползване върху общински имот е сключването на договор с Кмета на Общината. Тази разпоредба гласи следното: „Въз основа на резултатите от търга или конкурса, съответно- на решението на общинския съвет, кметът на общината издава заповед и сключва договор“.

Във връзка с горното, следва да се направи обоснована преценка относно това, дали Меморандумът от 19.09.2017г. може да се възприеме като договор по чл.39, ал.6 от ЗОС. Това е така, тъй като именно този документ се сочи от жалбоподателя като договорно основание за претенцията му, а единствено наличието на валидно сключен договор по посочената разпоредба, би обосновало претендираното право да бъде получено фактическото ползване на новата художествена галерия. Тук е мястото ясно да се посочи, че предмет на иска е предаване на фактическото ползване, а не извършването на определени правни действия по учредяване на безвъзмездно право на ползване. В меморандума е записано, че същият е подписан на основание на Решение на ОбС- гр.Пловдив № 265 от 01.08.2017г.. При справка в интернет- сайта на Община- гр.Пловдив се установява, че текстът на това решение е следният: „ 1. Одобрява проект на Меморандум за сътрудничество между Община Пловдив и Сдружение „Дружество на пловдивските художници“, съгласно Приложение № 1 – неразделна част от настоящото решение; 2. Упълномощава Кмета на Община Пловдив да подпише Меморандум за сътрудничество между Община Пловдив и Сдружение „Дружество на пловдивските художници“, съгласно Приложение № 1 – неразделна част от настоящото решение. МОТИВИ: Настоящото решение се взема с правно основание чл.21, ал.1, т.23 и ал. 2, чл. 59 и чл.61 от Закон за местното самоуправление и местната администрация и фактически основания- подпомагане дейността на художниците чрез сътрудничество и съвместна дейност в областта на изобразително изкуство и творческия живот в гр.Пловдив. Към решението е налице посоченото приложение, представляващо одобрения проект за меморандум, който е  напълно идентичен като текст с този, подписан на 19.09.2017г.. Формулировката в т.5.2 от меморандума „Общината се задължава, след въвеждане на новопостроената сграда в експлоатация, да предостави същата за безвъзмездно ползване“ следва да се разбира в смисъл, че общината се е задължила да учреди право на безвъзмездно ползване, а не директно да предаде фактическото ползване, защото това би било невъзможно /недопустимо по закон/, без решение на ОбС по чл.39, ал.4 от ЗОС и без да е сключен договор по чл.39, ал.6 от ЗОС. Одобряването на проект за меморандум, съгласно който общината се задължава да учреди безвъзмездно право на ползване върху бъдеща недвижима вещ- общинска собственост, не може да се приравни на решение по чл.39, ал.4 от ЗОС. Аргумент в подкрепа на този извод е и текстът в т.5.2 от меморандума „при спазване на разпоредбите на относимите нормативни актове, в т.ч. Закона за общинската собственост“. Условието в посочената клауза, да бъдат спазени законовите изисквания, не може да се тълкува в друг смисъл, освен че, за изпълнение на поетото задължение, ще следва да бъдат предприети предвидените в ЗОС правни действия. Непредприемането на тези действия- приемане на решение от ОбС и сключване на договор от кмета на общината, не обосновава настъпването на пряко правно действие на поетото с меморандума задължение. Ето защо, обжалваното решение ще следва да бъде потвърдено, като в полза на Община- гр.Пловдив бъде присъдено юрк.възнаграждение в минималния размер от 100 лева по чл.78, ал.8 от ГПК, вр. чл.37 от ЗПП и чл.25 от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Тъй като отхвърленият с обжалваното решение иск не е такъв за защита на вещно право върху недвижим имот и искът е неоценяем, а той е неоценяем, защото предмет на същия не е защита на вещно право с определена данъчна или пазарна оценка, като при това се претендира защита на право по безвъзмезден договор, настоящето решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид гореизложеното, съдът

 

 

РЕШИ :

 

                ПОТВЪРЖДАВА решение № 2652/28.07.2020г. по гр.д.№ 15898/2019г. на ПдРС, ХІІІ гр.с., с което е отхвърлен предявен от жалбоподателя Сдружение „Дружество на пловдивските художници“ иск за това Община- гр.Пловдив да бъде осъдена да изпълни задължението си по чл.5, т.2 от сключен между страните на 19.09.2017 г. Меморандум за сътрудничество, като му предаде Художествена галерия, находяща се в гр. Пловдив, ул.“Гладстон“№ 32.

                ОСЪЖДА Сдружение „Дружество на пловдивските художници“, БУЛСТАТ: *********, със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, ул.“Гладстон“№ 32, да заплати на Община- гр.Пловдив, пл.“Стефан Стамболов“№ 1 сумата от 100 лева- юрк.възнаграждение.

                Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                           ЧЛЕНОВЕ: