Определение по дело №542/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260058
Дата: 21 октомври 2020 г.
Съдия: Красимира Димитрова Ванчева
Дело: 20205001000542
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е   № 260058

 

                                                   Гр. Пловдив,21.10.2020  г. 

                                                

            ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД,в закрито заседание на двадесет и първи  октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:НАДЕЖДА ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                            ЧЛЕНОВЕ:СЛАВЕЙКА КОСТАДИНОВА

                                                                                                      КРАСИМИРА ВАНЧЕВА                                                       

                                

като разгледа докладваното от съдия Кр. Ванчева възз. ч.т.дело №542 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 274, ал.1 от ГПК .

Образувано е по частна жалба на „Ю.Б.“АД-гр.С. с ЕИК *********,подадена чрез адв. И.С.-пълномощник,против определение №307 от 03.02.2020 г.,постановено по т.д.№536/2019 г. по описа на Окръжен съд-Пловдив,ТО,XVII-ти състав,с което е допълнено постановеното по същото дело решение №2 от 06.01.2020 г. в частта му за разноските,като е осъден ищеца „Ю.Б.“АД-гр.С. /с предишно наименование „Ю.и Е.Д.Б.“АД/ да заплати на адв. К.К. на основание чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата адвокатско възнаграждение в размер на 3516 лв.

            Банката-жалбоподател счита атакуваното определение за неправилно по изложени в частната жалба аргументи.Заявява,че не са доказани предпоставките,които трябва да са налице,за да бъде оказвана безплатна правна помощ.Поддържа и аргумента,че първото постановеното по спора решение е било обезсилено с решение на въззивния съд и същият съд не се е произнесъл по съществото на предявените искове,поради което ответникът въобще няма право на разноските по тези предходни производства.Разноските,според банката-жалбоподател,се присъждат съобразно уважена/отхвърлена част от иска,т.е. когато има произнасяне по същество,а такова произнасяне в случая съдържало само  решението по т.д.№536/2019 г. на ОС-Пловдив.Предвид изложените в частната жалба доводи е поискано обжалваното определение да бъде отменено изцяло като неправилно.

            От ответника по частната жалба /ответник и по процесните искове/-К.С.С. е подаден в законния срок писмен отговор на същата жалба чрез пълномощника му адв.К.К..В отговора е изразено становището,че частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение,а атакувания с нея съдебен акт-да бъде потвърден като правилен и законосъобразен.Конкретни аргументи в тази насока са развити в писмения отговор.

Пловдивският апелативен съд провери допустимостта на частната жалба,законосъобразността на обжалвания акт във връзка с оплакванията на жалбоподателя,прецени обстоятелствата по делото и намери за установено следното:

Частната жалба е редовна,подадена е в срок от процесуално легитимирана страна,имаща правен интерес да обжалва конкретното определение,а и самото определение е акт на съда,подлежащ на инстанционен контрол на основание  чл.248,ал.3,изр. второ от ГПК.С оглед на това частната жалба е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Разгледана по същество,частната жалба е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното определение №307 от 03.02.2020 г. е разгледана молба на К.С.С. с вх.№789 от 10.01.2020 г.,подадена чрез пълномощника му адв. К.К.,за допълване на решение №2 от 06.01.2020 г.,постановено по т.д.№536/2019 г. по описа на ОС-Пловдив,ТО,XVII-ти състав,в частта му за разноските.Със същата молба е поискано да бъде допълнено посоченото решение във връзка с разноските с осъдителен диспозитив по отношение на ищеца,като се присъди в полза на адвокат К.К.-пълномощник на ответника,адвокатско възнаграждение на основание чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата за оказана безплатна правна помощ на ответника по т.д.№644/2018 г. на АС-Пловдив.С определението,предмет на обжалване, първоинстанционният съд е приел разгледаната молба за основателна и я е уважил,като е допълнил решението от 06.01.2020 г. в частта за разноските с осъдителен диспозитив,с който „Ю.Б.“АД с ЕИК *********-ищец по делото,е осъден да заплати на адв. К.К. /пълномощник на ответника К.С./ на основание чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата адвокатско възнаграждение в размер на 3516 лв.

Определението е правилно.С решението от 06.01.2020 г. е отхвърлен изцяло предявеният от „Ю.Б.“АД против К.С.С. установителен иск по чл.422 ГПК и съобразно на този резултат,банката-ищец е осъдена да заплати на ответника съдебни разноски в общ размер на 4130 лв.С това решение обаче съдът не се е произнесъл по заявено от ответника,включая и от пълномощника му адв. К.К.,искане да се присъди на същия адвокат възнаграждение за оказана безплатна правна помощ по т.д.№644/2018 г. по описа на Апелативен съд-Пловдив.Производството по посоченото дело е било образувано по повод обжалването на решението,постановено по т.д.№755/2016 г. по описа на ОС-Пловдив,с което за първи път е разгледан по същество предявеният установителен иск по чл.422 от ГПК.Въззивното производство по т.д.№644/2018 г. е приключило,като е обезсилено първоинстанционното решение изцяло и делото е върнато на ОС-Пловдив за ново разглеждане.Вследствие на това е образувано и т.д.№536/2019 г. по описа на ОС-Пловдив,приключило с ново решение по съществото на спора,с което /както вече се отрази по-горе/ предявеният установителен иск е отхвърлен изцяло.

С въззивното решение,с което е обезсилено първото постановено по съществото на спора решение на първостепенния съд,не са присъдени съдебни разноски и не е разглеждано искане за присъждане на адвокатско възнаграждение на пълномощника на ответника на основание чл.38,ал.2 от ЗА.Такова искане обаче е заявено и в производството по т.д.№536/2019 г. по описа на ОС-Пловдив и съдът има задължението да се произнесе по него.Доколкото такова произнасяне не е извършено в решението от 06.01.2020 г.,то резонно с обжалваното определение този пропуск е отстранен по реда на чл.248 от ГПК.По същество правилно е прието в същото определение,че адвокатско възнаграждение се дължи на адв. К.К. за оказана от нея безплатна правна помощ в полза на ответника К.С. в производството по възз. т.д.№644/2018 г. по описа на АС-Пловдив.По същото дело е представен договор за правна защита и съдействие от 15.01.2019 г.,сключен между К.С. и адв. К.,с който е уговорена безплатна адвокатска защита на С. по т.д.№644/2018 г. на основание чл.38,ал.1,т.2 от Закона за адвокатурата.При наличието на такава уговорка и предвид крайния изход от спора,приключил с отхвърляне на процесния иск с постановеното по т.д.№536/2019 г. по описа на ОС-Пловдив решение от 06.01.2020 г. /което понастоящем е и влязло в сила/,на пълномощника на ответника-адв. К.,се дължи възнаграждение на основание чл.38,ал.2 от ЗА в размер,определен съобразно правилото на чл.7,ал.2,т.4 от Наредба №1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.Съобразно това правило и предвид цената на предявения иск,дължимото на адв. К. адвокатско възнаграждение по смисъла на чл.38,ал.2 от ЗА възлиза на сумата от 3516 лв.,както е приел и първоинстанционния съд в обжалваното определение.

В частната жалба се поддържа аргумента,че ответникът няма право на разноските по производствата,проведени преди образуването на т.д.№536/2019 г.,в частност-на разноските по въззивното производство по т.д.№644/2018 г.,образувано по повод обжалването на първото решение на ОС-Пловдив,постановено по  предявения процесен установителен иск,тъй като същото въззивно производство не е приключило с произнасяне по съществото на спора,а само с обезсилване на обжалваното първоинстанционно решение.В тази връзка банката-жалбоподател поддържа становището,че разноски се присъждат,само когато има произнасяне по същество.Тези доводи са неоснователни.Всъщност,с въззивното решение,с което е обезсилено първото постановено по спора решение на ОС-Пловдив,действително не се дължи от съда произнасяне по деловодните разноски на страните,както и по присъждане на адвокатско възнаграждение по смисъла на чл.38,ал.2 от ЗА.Това е така,защото делото е върнато за ново разглеждане от първата инстанция и с такова решение правният спор не е разрешен по същество,а е възстановена висящността на спора пред сезирания първоинстанционен съд,поради което за страните не е възникнало право на разноски по чл.78 ГПК.В такава ситуация спорът по същество се решава с последващото решение,което се постановява при новото разглеждане на делото и именно с това решение отговорността за разноските следва да бъде разпределена между страните съобразно правилата на чл.78 от ГПК.Със същото решение обаче съдът не дължи произнасяне само по разноските,направени в производството по делото,образувано след обезсилване на първоначалното решение съдебно решение,а следва да се произнесе по всички направените от страните разноски,включително и разноските,извършени при първоначалното разглеждане на спора и направените от страните разноски във въззивното производство съгласно чл.81 във вр. с чл.78 ГПК.С други думи,ако първото по спора първоинстанционно решение е обезсилено от въззивната инстанция и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд,това не означава,че страните губят правото на направените в предходните производства /първоинстанционно и въззивно/ съдебни разноски,а означава само,че съдът следва да се произнесе по тези разноски с последващото си решение при новото разглеждане на делото,като отговорността на същите разноски ще се разпредели между страните съобразно изхода от спора именно при новото разглеждане на делото.Предвид изложеното,въззивният съд счита,че в случая адвокатско възнаграждение по чл.38,ал.2 от ЗА се дължи на представляващия ответника адвокат за осъществена безплатна адвокатска защита във въззивното производство по т.д.№644/2018 г. на АС-Пловдив,щом като при новото разглеждане на делото спорът е приключил с резултат в полза на ответника и щом като е установено уговарянето на безплатна адвокатска защита на същия ответник в посоченото въззивно производство на основание чл.38,ал.1,т.2 от ЗА.

В частната жалба се поддържа още и довода,че присъденото в полза на адв. К. адвокатско възнаграждение е недължимо,защото не е доказано осъществяването на предпоставките,които трябва да са налице,за да бъде оказвана безплатна правна помощ.Този аргумент също е неоснователен.В практиката на ВКС,споделяна и от настоящия състав,е наложено становището /изразено напр.  в определение №163 от 13.06.2016 г.,постановено по ч.гр.д.№2266/2016 г. по описа на ВКС,I-во гр.отд./,че изявленията на страните за наличие на конкретно основание за оказване на безплатна правна помощ по чл.38,ал.1 от ЗА /в случая изразено в сключения между ответника и адв. К. договор за правна защита и съдействие/ обвързват съда и той не дължи проверка за съществуването на конкретната хипотеза.В този случай нарочно доказване на предпоставките за предоставяне на безплатна адвокатска помощ в основното производство по делото не е необходимо да се провежда.Ако обаче противната страна твърди,че предпоставките за предоставяне на безплатна адвокатска помощ не са налице и че страните по договора за адвокатска услуга са договорили предоставяне на адвокатска помощ без насрещно заплащане по други съображения,различни от посочените в чл.38 ЗА,тя следва да представи доказателства в подкрепа на това свое твърдение в производството по чл.248 ГПК,като опровергае наличието на поддържаното основание.

В настоящия случай такова оспорване е направено от страна на жалбоподателя „Ю.Б.“АД в процесната частна жалба,но доказателства,които да опровергаят осъществяването на уговореното основание за предоставяне на безплатна адвокатска защита на ответника К.С. в производството по т.д.№644/2018 г. по описа на АС-Пловдив не са представени.Напротив,именно с оглед събрани доказателства за затруднено материално положение на ответника,последният с определение №1650 от 25.09.2018 г.,постановено по т.д.№755/2016 г. по описа на ОС-Пловдив,е бил освободен от внасянето на държавна такса по подадената от него въззивна жалба,въз основа на която е било образувано производството по т.д.№644/2018 г. по описа на АС-Пловдив /в рамките на което производство е осъществена и уговорената безплатна адвокатска защита на основание чл.38,ал.1,т.2 от ЗА/.В допълнение следва да се посочи,че е съвсем голосновно и неподкрепено с каквито и да е доказателства и съдържащото се в частната жалба твърдение,че процесуалният представител на ответника се позовавал на оказана от него безплатна адвокатска защита с оглед избягване на данъчни и осигурителни задължения.

Предвид гореизложените съображения,въззивният съд счита разгледаната частна жалба за неоснователна,а обжалваното с нея определение-за правилно и законосъобразно.Като такова същото определение следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА определение №307 от 03.02.2020 г.,постановено по т.д.№536/2019 г. по описа на Окръжен съд-Пловдив,ТО,XVII-ти състав,с което по реда на чл.248 от ГПК е допълнено постановеното по същото дело решение №2 от 06.01.2020 г. в частта му за разноските,като е осъден ищеца „Ю.Б.“АД-гр.С. /с предишно наименование „Ю.и Е.Д.Б.“АД/ да заплати на адв. К.К. на основание чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата адвокатско възнаграждение в размер на 3516 лв.

            Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

                                                                      

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

                                                                          

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                                   

                                                                                         2.