Решение по дело №155/2014 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 86
Дата: 27 юни 2014 г. (в сила от 13 декември 2014 г.)
Съдия: Димитър Василев Василев
Дело: 20143120100155
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 март 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

86/27.6.2014г.

гр. Девня

Девненски районен съд, ІІ състав

на двадесет и седми  юни 2014 година

В публично заседание в следния състав:

Председател: ДИМИТЪР ВАСИЛЕВ

Секретар: С.Г.

 

като разгледа докладваното от съдията ГД № 155/2014г. по описа на ДРС за 2014 г .  за да се произнесе взе предвид следното:

Депозирани са искова молба  с правно основание чл.127, ал.2, вр. чл.123, ал.2, изр.2, вр. чл.143, ал.2, вр. чл.142 СК и насрещен иск с правно основание чл.127, ал.2, вр. чл.123, ал.2, изр.2вр. чл.143, ал.2, вр. чл.142 СК

Предявени са с първоначалната искова молба от А.М.И. , ЕГН **********,*** , като родител и законен представител на И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН ********** против М.Й.Д. , ЕГН **********,*** ,обективно  кумулативно съединени искове с правно основание по чл.127, ал.2, вр. чл.123, ал.2, изр.2, вр. чл.143, ал.2, вр. чл.142 СК.. Ищцата твърди, че от 1993 г. са живели с ответника на съпружески начала и че двамата с ответника са родители на малолетните деца И. и В. Й., както и на непълнолетната им дъщеря С. М.Й., ЕГН **********. Твърди също, че през 2009 ответникът започнал да поддържа отношения с друга жена, не се прибирал, започнал да й нанася побои и да тормози децата и поради това, от м. април 2009 г. се разделили окончателно и тя заминала да работи в чужбина, а двете деца И. и В. Й. останали да живеят при ответника до края на 2012 г., когато той ги оставил на грижите на по-голямата им сестра С., която по това време била вече омъжена. Твърди, че първоначално ищцата започнала да изпраща пари на по-голямата си дъщеря С., за да може да посреща разходите по издръжката на децата, а в последствие поела и лично грижите за тях в свое собствено жилище в с. Изворник, обл. Варна, където разполага с всички необходими условия за пълноценно отглеждане на децата. Твърди, че ответникът не предоставял средства за издръжка за децата с изключение на сумата 75.00 лв. Моли съда, да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права спрямо децата И. и В. Й. да се осъществява от тяхната майка, да се определи режим на лични отношения на бащата с децата, както и да бъде осъдена ответникът да заплаща месечна издръжка в размер по 80.00 лв за всяко едно от децата И. и В. Й., както и да бъде определено местоживеенето на децата на адреса на майката -  с. Изворник , общ. Вълчи дол, обл. Девня

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба, с който ответникът оспорва наведените от ищцовата страна фактически твърдения. Заявява, че през м. май 2011 г. двете деца са били изоставени от майката на автобусна спирка, като тя отпътувала в неизвестна посока и че той е полагал изцяло грижите за отглеждане и възпитание на децата до м. септември 2012 г., когато ги оставил на грижите на по-голямата им дъщеря, за да работи в чужбина. Твърди, че изпращал на по-голямата си дъщеря пари за издръжката на децата и че при връщане от чужбина в края на 2012 г. донесъл подаръци за децата и оставил пари за текущи разходи. Твърди, че през лятото на 2013 г. се завърнал окончателно в страната и когато отишъл да вземе децата от дома на ответницата в с. Изворник, тя първоначално доброволно му ги предала, а в последствие се жалила в полицията, че децата са отвлечени и те били върнати при нея със съдействие на полиция. Твърди, че ищцата е оказала давление върху децата и те вече имали формирано негативно отношение спрямо ответника. Твърди, че ищцата има намерение отново да замине извън страната, при което няма да бъде в състояние да се грижи за децата и че той се е установил в страната, живее с друга жена на съпружески начала и е в състояние да се грижи за отглеждането и възпитанието на децата занапред. Предявява насрещен иск като претендира родителските права спрямо двете деца да бъдат предоставени на бащата, да се определи режим за лични отношения на майката с децата и да бъде осъдена майката да заплаща месечна издръжка в размер по 100.00 лв за всяко от двете деца, включително и за период от една година преди предявяването на насрещния иск.

От ищцовата страна е представен отговор на насрещния иск, с който се оспорват наведените от ответника фактически твърдения. Ищцата моли, претенциите по насрещния иск да бъдат отхвърлени. 

Д“СП” гр.Вълчи дол  и Д“СП” гр.Варна представят социални доклади, които съдът е приложил към делото.

След даване ход на делото и обявяването му за решаване в открито съдебно заседание на 04.06.2014г  по пощата с вх.№2621/04.06.2014г в 11.00 часа е постъпило искане от М.Й.Д., ЕГН ********** на основание чл. 127 , ал.3 СК съдът да определи привременни мерки като предостави упражняването на родителските права на децата И.  М.Й. ЕГН **********  и В.М.Й. ЕГН **********  на техния баща М.Й.Д. и да осъди  А.М.И. ЕГН ********** да заплаща издръжка за всяко дете в размер на 100 лева за една година преди подаване на иска до настъпване на основание за изменението или прекратяването й. С писмо с вх. № 2894/16.06.2014г  процесуалния представител на А.М.И. е депозирал становище , с което моли съда да остави така подадената молба без уважение като неоснователна и несвоевременно подадена. 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, и като взе предвид становищата на страните, намира за установена следната фактическа и правна обстановка:

От представеното и прието като писмено доказателства по делото копие от  Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №0006/04.01.2005г. на гр.Варна и копие от  Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №0585/28.04.2000г. на гр.Варна . се установява, че страните са родители на децата В.М.Й. , родена на *** г. и И.  М.Й., роден на ***г.

За установяване на фактическите обстоятелства по делото бяха допуснати гласни доказателства. От показанията на свидетеля  С. М.Й. - дъщеря на страните , се установява, че децата се намират при нея от около две години. Свидетелката живее заедно с децата и свое дете , ведно с мъж в условията на фактическо съжителство, в къща в с. Изворник , която е закупена от нейната майка .За отглеждането на своите братче и сестриче й помага мъжът , с който тя живее . Майката на децата - А.М.И., се намира в чужбина , тя изпраща всяка седмица по UNION 100-150 евро за отглеждане на децата . Същата  поддържа връзка с децата по телефона , почти през месец  се прибира , води децата на разходка , „разглезва ги „ , купува им всичко , като в нищо не ги ограничава. Бащата на децата   М.Й.Д. посещава децата И. и В. през месец - два , понякога по два пъти. Когато идва да види децата той им дава по 10 лева и пазарува  - сладки , пасти , един сервиз от чаши . Когато преди време е работил  в Чехия е изпращал на децата дрехи и обувки .След завръщането си от Чехия им е донесъл лаптоп и телефон , но тъй като лаптопа се е развалил, е поискал да му го върнат. Бащата  иска децата да живеят при него , но тях ги е страх . Когато преди време децата са живеели при него , той ги е водил да останат при свидетелката за ден – два и после пак ги е прибирал. Когато децата са завършили училище , свидетелката му е казала да остави децата при нея и той така е направил . Понастоящем М.Й.Д. живее самичък в наследствена къща , свидетелката твърди , че  е имал връзка с други жени.

От показанията на свидетеля В. К. В., се установява, че същия помага от две години на свидетелката С. М.Й., с която живее заедно, в отглеждането на нейното братче и сестриче . Свидетеля твърди , че грижите за децата се полагат от него , родителите изпращат пари , но психическия тормоз го поема той. Свидетелят е записал децата на училище , той поема разходите по тях, като им купува материали за училище, дава пари за екскурзии на децата. В училището на децата учителите познават него и търсят него за родителски срещи. Майката на децата А.М.И. се намира в чужбина . Тя се прибира на месеца по един , два пъти за около 15 дена. Докато е в чужбина се обажда всяка вечер на децата и всяка седмица им изпраща пари  - по 100 – 150 евро. Свидетелят твърди , че майката А. купува на децата дрехи и обувки,. Твърди , че бащата на децата М.Й.Д. идва да ги види на два,  три месеца , като им оставя по 10 лева . Свидетеля не го е виждал да купува на децата дрехи и обувки .Твърди , че когато М. е работил в Чехия, е изпращал на децата по 1000 чешки крони , дрехи , обувки , два – три колета. Свидетелят известно време е работил в Германия и докато го е нямало М. е идвал в къщата да помага за градината. Свидетеля добавя , че докато той е бил в къщата няма спомен М. да е идвал да помага, свидетеля обича  „ сам да си върши работата.” и не го е търсил за помощ. Свидетелят счита , че децата са по- привързани към своята майка и че като ги е питал къде иска да останат , те казвали , че искат при майка си . Според него, ако ги питат , дали искат при бащата , те ще кажат при бащата , тъй като са деца и може да се провокират .

От показанията на свидетеля П. И. Д. се установява, че същия поддържа близки отношения с М.Й.Д., с който са колеги и работят на едно място . Свидетеля е присъствал на няколко от срещите на М. с децата в с. Изворник . Срещите са ставали  след работно време , на връщане от работа, присъствали са и други техни колеги , но те са оставали в колата , само той е слизал.  Твърди , че М. се отнася нормално към децата , пазарувал е по една торбичка от магазина , която им е давал заедно с 10  лева, един път им е оставил и малко дърва . През седмицата М. един – два е ходел да вижда децата  самичък. Свидетеля е чувал , че М. се е грижил за децата , когато А. „ Г. „  е заминала в чужбина и те са били оставени , тогава той не е лишавал децата от нищо , давал им е пари за училище и дрехи. Свидетеля е виждал един път сестрата на М. да му помага, докато децата са били при него. Когато М. е решил  да работи в Чехия, е оставил децата при по- голямата си дъщеря. От сестрата на М. свидетеля знае, че когато той е бил в Чехия е изпращал на няколко пъти колети и пари на децата. Понастоящем М. живее сам в наследствена къща . Същият е живеел  с жена , която му е помагала и която сега се намира в чужбина. Жената има свои деца , които са живеели с неговите деца .  На М. понастоящем му помагат неговата сестра и племенници.

 От показанията на свидетеля С.М.Г., се установява че децата заедно с тяхната майка А. са живеели известно време на квартира при нейния баща  от 2012 до 2013 г в с. Любен Каравелово, обл. Варна. Свидетелката е живеела на три къщи разстояние от квартирата и често я е посещавала, за да наглежда болния си баща. Твърди , че децата са живеели в страшна мизерия , били боси , мръсни и пълни с въшки . Наема за квартирата е бил заплащан от майката , бащата на децата на няколко пъти е идвал да ги види , пазарувал е разни неща от магазина , които е давал на децата., давал е пари и им е носил дрехи. След като й са се обадили по телефона майката А. е оставила децата и е заминала за чужбина . Децата известно време са живеели в квартирата , а после са били прибрани от техния баща. Свидетелката счита , че М. се е грижил за децата по- добре от майката , сочи , че редовно са ходили на училище и са имали закуски в ръцете. Свидетелката е присъствала в магазина , когато М. им е купувал закуски , впечатленията си от това , че децата са добре гледани, е придобила от своето дете , което учи заедно с тях. Свидетелката знае , че в момента М. *** Каравелово в къща и работи в Горското. Същата не знае в момента кой се грижи за децата и къде се намират те  в момента .

По реда на чл15 от ЗЗДт е допуснато  до изслушване детето И.М.Й.. Детето заявява , че в от две години живее при сестра си и  „зет си „ , където се грижат добре за него. Майката на детето А. изпраща пари всяка седмица , пита за него и сестричката му , интересува се от тях. Бащата М. е изпращал преди време на децата от Чехия дрехи и пари , сега много рядко идва да ги види – на месеца по два – три пъти и им носи предимно сладки неща. Учебни помагала и дрехи не им е носил , детето не  го е питало защо и не иска той нищо да му купува. Детето споделя , че преди бащата го е тормозил и биел , но сега е станал по- добър.

По искане на ищеца А.М.И.  М.Й.М.  даде обяснения за обстоятелствата по делото по реда на чл.176 ГПК. Същият каза , че живее в собствена къща , за която притежава документ за собственост, като къщата е наследствена , но неговите сестри са му прехвърлили дяловете си. В следващо съдебно заседание той представя копие от нотариален акт за дарение на идеални части от  недвижим имот в с. Любен Каравелово , общ. Аксаково, заверено от неговия представител адвокат В..

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетелите след преценка по реда на чл.172 ГПК. Действително са налице известни противоречия между показанията на свидетелите, водени от страните, касаещи честотата на личните контакти между М.Й.М.  и децата И. и В. Й. , както и по отношение на предоставяните от страна на М.Й.Д.  средства и вещи за издръжката на децата, но това са неточности, които се дължат на факта, че някои от свидетелите нямат преки впечатления за абсолютно всички обстоятелства, които са се случили между страните, и понякога свидетелите интерпретират дочутото от други хора .

От представения по делото социален доклад на Д”СП”- град Вълчи дол се установява, че за децата И. и В. Й. се грижи по – голямата им сестра  С. М.Й... Същата е предоставила на децата добри битови условия и те израстват в благоприятна среда.Основните им жизнени потребности са задоволени с финансовата подкрепа на тяхната майка А.М.И.  . Същата поддържа често  контакт с децата по телефона. В социалния доклад се сочи , че  силна емоционална връзка е изградена между децата и по- голямата им сестра, докато психо- емоционалната връзка между децата и техния баща М.Й.М.   е почти прекъсната. Заключението на  Д”СП”-   град Вълчи дол е ,  че към настоящия момент за децата се полагат всички необходими грижи от страна на тяхната сестра

От представения по делото социален доклад на Д”СП”-Варна се установява, че за М.Й.Д.   има желание да се грижи за децата И. и В. Й..  Той живее в самостоятелно жилище, обзаведено със всичко необходимо за отглеждането на децата. Бащата притежавал нужния родителски капацитет и финансови възможности да задоволява потребностите на децата, разчита на подкрепата на своите две сестри.

Към делото са приложени писмени доказателства във връзка с притежаваното от М.Й.Д.    жилище в с. Любен Каравелово , общ. Аксаково – 2 / 5 идеални части от ПИ №21 , представляващ УПИ III -21 в квартал три по плана на селото , ведно с построените в него жилищна сграда и селскостопански постройки и притежавания от А.М.И.   недвижим имот -  УПИ V- 245 в квартал четвърти по плана на с. Изворник , общ. Вълчи дол , ведно с построените в него жилищна сграда , навес и мазе , както и копие от трудов договор на М.Й.Д.  и ФСИ ООД, както и копие от договор за наем между А.М.И.    и Курт Вайс в превод от немски на български език.

Представени са 62 броя копия от платежни нареждания за постъпили суми по сметката на  В. К. В.и С. М.Й., като не е установен точния произход на средствата

При така изяснената фактическа обстановка съдът намира, че в интерес на децата е те да продължат да бъдат отглеждани от майката - А.М.И.. В тази насока са и изразените предпочитания от детето И.М.Й.  , като при преценката си съдът отчита и изградената съгласно данните в социалния доклад на Д”СП”- град Вълчи дол силна емоционална връзка между децата и тяхната по- голяма сестра С. М.Й. и съжителстващия с нея В. К. В.. Видно от свидетелските показания и от социалния доклад на Д”СП”-град Вълчи дол., децата се чувстват добре в условията, при които живеят. Там за тях се полагат непосредствени грижи по тяхното отглеждане и възпитание , каквито не се установи , да е имало от страна на бащата. Децата са на ниска възраст и не е в техен интерес промяна на средата, в която те  се отглеждат. Тяхната майка А.М.И.  е съумяла , подпомагана от своята по- голяма дъщеря и съжителстващия с нея мъж, да им  предложи благоприятна среда , близка до семейната. Контактите на бащата М.Й.Д.   с тях  се изчерпват с час-два – два-три пъти месечно. От свидетелските показания се установява, че бащата не познава  добре нуждите на децата от храна и облекло, които са много важни при отглеждане на дете в такава ниска възраст. Посещаването на децата няколко пъти месечно , донасянето на дърва и помощта в градината не сочат за полагана постоянна грижа от родител към деца съгласно  съдебната практика и моралните задължения за родителя да се грижи за своите деца. Закупуването на сладки неща и закуски за децата не означава в никакъв случай наличие на умения за възпитание или полагане на грижи за малки деца. Въпреки изявеното от него желание  да се грижи за децата И. и В. Й. няма данни по делото М.Й.Д.  да е направил опит за промяна на така създалото се фактическо положение. Макар и от доказателствата по делото да е установено , че той разполага със свое собствено жилище , не се установи факта , че той може да разчита на помощта на роднини за отглеждането и възпитанието на децата – всички разпитани по делото свидетели сочат , че в момента той живее сам  Предвид гореизложеното, съдът намира, че родителските права върху децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН **********  следва да бъдат предоставени за упражняване на майката – А.М.И. , ЕГН **********. Искът на М.Й.Д. , ЕГН ********** за предоставяне упражняването на родителските права над децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН ********** следва да бъде отхвърлен, както и акцесорния иск за заплащане на месечна издръжка от страна на майката.

Относно режима на свиждане на бащата с децата, съдът намира, че следва отново да се съобрази с възрастта на децата , като поради тази причина и за да се избегне психологическия стрес за тях, съдът намира, че следва да определи период за по- чести контакти на бащата с децата, за да се даде възможност на бащата да осъществи една по-стабилна емоционална връзка с тях, да се запознае по-добре с навиците им, а и децата да започнат да го възприемат като родител с възможности за тяхното обгрижване. Съдът намира, че следва да определи режим на лични контакти на децата с бащата всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00ч. на съботния ден до 18,00ч. на неделния ден, с преспиване събота вечер в дома на бащата, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния платен отпуск на майката.

Съгласно разпоредбата на чл.143, ал.2 от СК,  „Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. „ Съгласно чл.142 от СК  Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. „  Присъдената издръжка следва да задоволява поне минимално необходимите нужди от средства за отглеждане на децата, като трябва да бъдат преценени внимателно възможностите на родителите да осигуряват издръжка. За осигуряване на ежедневните нужди на децата са необходими средства, които следва да се поделят между родителите в зависимост от техните възможности и от грижите, които полагат за детето. Децата се нуждаят от грижите и на двамата си родители при изграждането си като личност и въпреки, че това не може да се компенсира с пари, съдът счита, че и двамата родители следва да поемат част от необходимата издръжка, като частта на бащата следва да бъде малко по – голяма по размер от  на  тази на другия родител.

От представения по делото Трудов договор е видно, че М.Й.Д.  получава средномесечно възнаграждение от 245,00лв. Годни доказателства за  доходите на другия родител не са представени.  Към настоящия момент минималния размер на издръжка, която се дължи на дете е 85 лева. Съдът намира, че с оглед потребностите на децата  И. и В. Й., с оглед правилното им отглеждане, възпитание и развитие и възможностите на дължащия издръжка, за тях е необходима и достатъчна ежемесечна издръжка в размер на 100 лв. за детето В. и в размер на 150 лева за детето И. , от които бащата М.Й.Д.  следва да заплаща 85 лв. за детето В. и 95 лева за детето И., считано от датата на предявяване на исковата молба в съда – 05.09.2013 г., а останалата част от сумата следва да се поеме от майката, ведно с грижите по отглеждане и възпитаване на детето.

Тъй като на основание чл.127 , ал. 3 СК е направено макар и несвоевременно след даване ход по същество и обявяване делото за решаване искане за определяне на привременни мерки относно упражняване на родителските права по отношение на децата И.М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН ********** и определяне на необходимата издръжка за двете деца , такива следва да се  определят с решението по делото за срок до приключване на производството по настоящето дело и влизане в сила на постановеното решение .

 На основание чл. 69 , ал. 2 ГПК съдът определя окончателна държавна такса по всеки от предявените искове с правно основание чл 127 , ал. 2 СК в размер на 60 лева , като констатира , че само А.М.И. , ЕГН ********** е внесла при завеждане на иска такса от само 25 лева , като същата следва да довнесе такса от още 35 лева . М.Й.Д. , ЕГН **********,  не  е внесъл държавна такса по предявения от него насрещен иск с правно основание чл 127 , ал. 2 СК, поради което следва да внесе по сметка на ДРС дължимата от него държавна такса от 60 лева в пълен размер . На основание чл.78, ал.6 ГПК следва да се осъди ответникът да заплати държавна такса за иска по чл.143, ал.2 СК в размер 259 лв, както и 15 лв такса за изпълнителни листи.

Разноски от ищеца А.М.И. , ЕГН ********** не са претендирани  и такива не се присъждат .

Воден от горните мотиви, съдът

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от М.Й.Д. , ЕГН **********,*** ,  срещу А.М.И. , ЕГН **********,***,  искове за предоставяне упражняването на родителските права над децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН **********  , както и за осъждане на А.М.И. , ЕГН ********** да заплаща ежемесечна издръжка за И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН ********** чрез техния баща и законен представител в размер на 100,00 лв. / сто лева/ за всяко дете за една година преди подаване на иска до настъпване на законно основание за нейното изменяване или прекратяване , с падеж на първо число на месеца , за който се дължи , като неоснователни.

ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН **********  на майката А.М.И. , ЕГН **********, като определя адрес за местоживеене на детето адресът на майката  - с. Изворник , общ. Вълчи дол , обл. Варна, на основание чл. 127 , ал. 2 СК .

ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ на бащата М.Й.Д. , ЕГН **********,***, с децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН **********  , всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00ч. на съботния ден до 18,00ч. на неделния ден, с преспиване събота вечер в дома на бащата, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния платен отпуск на майката, на основание чл. 127 , ал. 2 СК.

ОСЪЖДА М.Й.Д. , ЕГН **********,***, да ЗАПЛАЩА ежемесечна издръжка за В.М.Й. , ЕГН **********  , чрез нейната майка и законен представител А.М.И. , ЕГН **********,***, в размер на 85 лв. /осемдесет и пет лева/, считано от подаване на исковата молба в съда – 05.09.2013г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на основания за нейното изменяне или прекратяване, на основание чл.143 , ал. 2 СК .

ОСЪЖДА М.Й.Д. , ЕГН **********,***,  да ЗАПЛАЩА ежемесечна издръжка за И.М.Й. , ЕГН **********, действащ със съгласие на своята  майка и законен представител А.М.И. , ЕГН **********,***, в размер на 95 лв. /деветдесет и пет лева/, считано от подаване на исковата молба в съда – 05.09.2013г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на основания за нейното изменяне или прекратяване, на основание  чл. 143 , ал. 2 СК.

ОСЪЖДА М.Й.Д. , ЕГН **********,*** да ЗАПЛАТИ държавна такса, съобразно размера на определената издръжка в размер на 259,00лв. /двеста петдесет и девет лева/ q държавна такса за предявения от него иск по чл 127 СК в размер на 60 , 00  лв  /шестдесет лева  /, както и 15  лв / петнадесет лева  /  държавна  такса за изпълнителни листи по сметка на Районен съд – Девня

ОСЪЖДА А.М.И. , ЕГН **********,*** да ЗАПЛАТИ държавна такса за предявения от нея иск по чл 127 СК в размер на 35 , 00  лв  /тридесет и пет лева  /, както и 5  лв / пет лева  /  държавна  такса за изпълнителен лист по сметка на Районен съд – Девня

ОПРЕДЕЛЯ  на основание чл. 127 , ал. 3 СК ПРИВРЕМЕННИ МЕРКИ  относно упражняването на родителските права по отношение на И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН ********** като предоставя упражняването им  на майката А.М.И. , ЕГН **********.***. ОПРЕДЕЛЯ РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ на бащата М.Й.Д. , ЕГН **********,***, с децата И.  М.Й. , ЕГН ********** и В.М.Й. , ЕГН **********  , всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10,00ч. на съботния ден до 18,00ч. на неделния ден, с преспиване събота вечер в дома на бащата, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния платен отпуск на майката . ОПРЕДЕЛЯ бащата М.Й.Д. , ЕГН **********,*** , да ЗАПЛАЩА ежемесечна издръжка за В.М.Й. , ЕГН **********  , чрез нейната майка и законен представител А.М.И. , ЕГН **********,***, в размер на 85 лв. /осемдесет и пет/ лева и ежемесечна издръжка за И.  М.Й. , ЕГН **********, действащ със съгласие на своята  майка и законен представител А.М.И. , ЕГН **********,***, в размер на 95 лв. /деветдесет и пет лева/. Определението за привременни мерки са за срок до приключване производството по настоящето дело и влизане в сила на постановеното решение . Определението не подлежи на обжалване.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр.Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: