Решение по дело №115/2020 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 99
Дата: 7 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Минчо Танев Танев
Дело: 20202180200115
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№:                                       07.07.2020 год.                       Град Царево

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Царевският районен съд,                                         наказателен състав

На седми юли                                        две хиляди и двадесета година

В публично заседание, в следния състав:     Председател: Минчо Танев

Секретар: Нели Стоянова

 

като разгледа докладваното от съдия Минчо Танев

НАХД № 115 по описа на съда за 2020 год. за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Производството е по реда на чл. 91, ал.6 от Закона за рибарството и аквакултурите, вр. чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалба на Ж.Н.Н., с ЕГН **********, против наказателно постановление № 294/ 27.03.2020 г. на Директора на РДГ- гр. Бургас, с което на основание чл. 65 от Закона за рибарството и аквакултурите, на Ж.Н.Н., с ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400,00 лева за нарушение на  чл. 24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите.

Жалбоподателят моли за отмяна на наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Алтернативно се иска намаляване на размера на санкцията.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява, не изпраща представител.

Процесуалният представител на РДГ- гр. Бургас намира жалбата за неоснователна, а наказателното постановление за правилно и законосъобразно, поради което моли същото да бъде потвърдено.

Жалбата е допустима, тъй като е депозирана в срок. Подадена е от лице, посочено в НП като нарушител, съдържа изискуемите от закона реквизити и производството пред ЦРС е редовно образувано.

Съдът, след като се запозна с приетите по делото доказателства, взети поотделно и в своята съвкупност, намира за установена следната фактическа обстановка:

На 18.03.2020 година около 06,00 часа актосъставителят извършвал проверка в местността "Чатала", река "Караагач". Там същия установил жалбоподателя, да извършва любителски риболов с 2 бр. мрежа тип „речни“ не по начина указан в  чл. 24, ал. 1, т. 2 от ЗРА, поради което бил съставен АУАН, връчен лично на жалбоподателя.

Правната квалификация на административното нарушение в АУАН е по  чл. 24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите. Актът е подписан от актосъставителя и от един свидетел. Жалбоподателят подписал АУАН без възражения.

Като е взел предвид съставения АУАН, административнонаказващият орган е издал атакуваното НП, в което е преповторена фактическата обстановка от издадения АУАН и е направена същата правна квалификация. На основание чл. 65 от Закона за рибарството и аквакултурите на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 400,00 лева.

Както АУАН, така и НП са издадени от компетентни органи в кръга на техните правомощия. От формална страна са спазени изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Актовете са издадени в предвидените от закона срокове.

Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от приложените по делото писмени доказателства и показанията на актосъставителя. Жалбоподателят не е ангажира каквито и да било доказателства в подкрепа на твърдението, че не е извършил съответното нарушение.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на  чл. 24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите, лицата, упражняващи любителски риболов, са длъжни да използват 2 броя въдици (пръчки) с монтирани до 2 броя куки (единични или двойни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата.

В настоящия случай се установи по категоричен начин, че жалбоподателят е извършвал такъв любителски риболов с мрежа тип „речна“ /което не се спори и от жалбоподателя/, т.е. не по указания в закона начин. За съставомерността на нарушението няма никакво значение обстоятелството, че жалбоподателят не е уловил риба, тъй като законодателят не е поставил такова условие в цитираната по-горе норма.

Разпоредбата на чл. 65 от Закона за рибарството и аквакултурите гласи, че който извършва любителски риболов в нарушение на изискванията по чл. 24, ал. 1 и 2, се наказва с глоба от 100,00 до 400,00 лв. В конкретния случай наложената глоба е в размер на 400,00 лева, но настоящият състав намира, че размерът й е завишен. Следва да бъдат отчетени няколко неща. На първо място няма твърдения нарушението да е извършено при условията на повторност, поради което съдът приема, че се касае за първо провинение на този нарушител. На последно място трябва да се отбележи, че деянието се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от същия вид. Поради изложеното съдът намира, че глоба в минималния размер от 100,00 лева е справедлива, с оглед личността на дееца и тежестта на извършеното нарушение и би постигнала целите на административното наказание, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

Казаното до тук налага наказателното постановление да бъде изменено, в частта му относно размера на наложената глоба, като същата бъде намалена от 400,00 лева на 100,00 лева.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предложение второ от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И      

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 294/ 27.03.2020 г. на Директора на РДГ- гр. Бургас, с което на основание чл. 65 от Закона за рибарството и аквакултурите, на Ж.Н.Н., с ЕГН **********, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400,00 лева за нарушение на  чл. 24, ал. 1, т. 2 от Закона за рибарството и аквакултурите, като намалява размера на наложената глоба от 400,00 лева на 100,00 лева.

ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част.

 

Решението подлежи на касационно обжалване, пред Административен съд, гр. Бургас, в 14- дневен срок от получаване на съобщението за неговото постановяване.

 

 

СЪДИЯ: