Решение по дело №584/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 798
Дата: 5 май 2022 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20227180700584
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 март 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№798/5.5.2022г.

 

Град Пловдив, 05.05.2021 година

 

                 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в открито заседание на седми април две хиляди двадесет и втора година, в състав:

Съдия: Анелия Харитева

при секретар Севдалина Дункова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 584 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл.145 и сл. АПК, във връзка с чл.215 ЗУТ.

Образувано е по жалба на С.И.Г., действаща като едноличен търговец под фирма ЕТ „С.Г. – Сигнал“, срещу отказ от 08.02.2022 г. на кмета на община Пловдив за издаване на разрешение за ползване на общинско място за поставяне на преместваем обект, обективиран в писмо с изх.№ 19Ф-2795-(11) от 08.02.2022 г.

Според жалбоподателката оспореният отказ е незаконосъобразен поради нарушение на процедурата и липса на мотиви. Иска се отмяна на отказа и присъждане на направените разноски.

Ответникът чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, счита същата за неоснователна и моли тя да се отхвърли по съображенията, изложени в писмено становище от 14.03.2022 г. (л.32-35). Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Съдът намира, че жалбата е подадена от лице с правен интерес, адресат на оспорения отказ, чиито права неблагоприятно са засегнати от него с оглед лишаването на жалбоподателката от възможността да упражнява търговска дейност на процесното място с град Пловдив, и в 14-дневния преклузивен срок от получаване на писмото, обективиращо отказа (известие за доставяне – л.31). Жалбата е срещу отказ, който съгласно чл.215, ал.1 ЗУТ може да се обжалва по реда на АПК пред административния съд по местонахождение на имота. Всичко изложено налага извод, че жалбата е допустима, а разгледана по същество, тя е неоснователна поради следните съображения:

От събраните по делото писмени доказателства се установява, че на жалбоподателката е било издадено разрешение № ОБ-001415-3 от 09.11.2021 г. (л.6) от кмета на община Пловдив за ползване на място общинска собственост за поставяне на преместваеми обекти по смисъла на чл.6, във връзка с чл.4, ал.1 от Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на община Пловдив, с което й е било разрешено да ползва място общинска собственост от 4 кв.м, намиращо се в град Пловдив, ул. „Патриарх Евтимий“ – пл. „С. Стамболов“, северно от зелената площ, на основание одобрена схема за поставяне на преместваеми обекти, за поставяне на преместваема количка за пуканки с предмет на дейност – търговия, и за срок от 19.11.2021 г. до 18.02.2022 г.

С решение на ЕСУТ при община Пловдив, взето с протокол № 37 от 24.11.2021 г. (л.46-47), е направена актуализация на „Схеми за разполагане на преместваеми обекти на територията на публичните пространства на пешеходна зона І на град Пловдив: пл. „Централен“, ул. „Княз Александър І Батенберг“, пл. „Римски стадион“, ул. „Райко Даскалов“ до пешеходен мост и прилежащите пешеходни пространства“, обхващаща зона А и зона Б.

Въз основа на решението на ЕСУТ с решение № 406, взето с протокол № 20 от 21.12.2021 г. (л.38-40) на Общински съвет Пловдив, са одобрени схеми за определяне на зони за разполагане на преместваеми обекти на територията на публичните пространства на пешеходна зона І на град Пловдив, като в извадката от ПУП (л.43) към решението на общинския съвет, както и в представената в съдебното заседание от процесуалния представител на ответника скица-предложение към решение № 193 от 04.06.2015 г. на Общински съвет Пловдив (л.58) за изменение на схемите, е видно, че с одобрените през 2021 г. схеми общественото място на ул. „Патриарх Евтимий“, предоставено за ползване на жалбоподателката за поставяне на преместваем обект, не фигурира.

На 19.01.2022 г. жалбоподателката е подала заявление до кмета на община Пловдив за издаване на ново разрешение за ползване на общинското място от 4 кв.м на ул. „Патриарх Евтимий“ – пл. „С. Стамболов“, северно от зелената площ, за поставяне на преместваема количка за пуканки, за периода 19.02.2022 г. – 18.05.2022 г. Във връзка с това заявление е издаден оспореният отказ от 08.02.2022 г. – предмет на настоящото съдебно производство, с който кметът на общината е отказал издаване на исканото разрешение, защото в актуализираната с решение № 406, взето с протокол № 20 от 21.12.2021 г. на Общински съвет Пловдив, няма одобрена зона за разполагане на преместваеми обекти за извършване на търговска дейност и не са налице условията на чл.7, ал.1 от Наредбата за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив.

Въз основа на тези факти съдът намира, че оспореният отказ е законосъобразен и не са налице основания за неговата отмяна.

Съгласно чл.56а, ал.1 и 2 ЗУТ части от улици, тротоари, площади, озеленени площи за широко обществено ползване и други имоти и обекти – публична общинска собственост, могат да се ползват за извършване на търговска и/или друга дейност на открито чрез съоръжения и елементи – открити щандове, апарати, грилове, хладилни витрини, щендери, колички и други подобни, въз основа на разрешение, издадено от кмета на общината, като условията и редът за издаване на разрешението се определят с наредбата по чл.56, ал.2 или по чл.13а.

Съгласно чл.56, ал.2 ЗУТ за обектите по ал.1, т.1 и 2 (това са преместваеми увеселителни обекти и преместваеми обекти за административни, търговски и други обслужващи дейности) се издава разрешение за поставяне въз основа на схема и проектна документация, одобрени от главния архитект на общината. Схемата за поставяне определя пространственото разположение, вида, типа, размерите и предназначението на обекта, а условията и редът за издаване на разрешението за поставяне на обектите, за одобряването и за изискванията към схемата и проектната документация се определят с наредба на общинския съвет, като в наредбата, в зависимост от вида и предназначението на обекта, се поставя изискване за предоставяне на инженерно-техническа част или конструктивно становище.

Т.е., съгласно ЗУТ разрешението за ползване на част от имот – публична общинска собственост, за каквото разрешение е подала искане на 19.01.2022 г. жалбоподателката, се издава при условия и по ред, определени в същата наредба на общината, с която са определени условията и редът за издаване на разрешение за поставяне на преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности.

От своя страна Общински съвет Пловдив е приел Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив и Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на Община Пловдив.

Съгласно чл.4, ал.2 от Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост разрешението за ползване на общинско място за разполагане на преместваем обект, поставен по смисъла на Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на община Пловдив се издава за площта, посочена в одобрената от гл. архитект на община Пловдив или гл.архитект на съответния район схема за преместваеми обекти. Т.е., за да бъде издадено разрешение за ползване на общинско място, следва задължително да съществува одобрена схема на преместваемите обекти, въз основа на която да се определи конкретната площ и местонахождение на общинското място, за което се издава съответното разрешение за ползване.

 В настоящия случай такива схеми за определяне на зони за разполагане на преместваеми обекти на територията на публичните пространства на пешеходна зона І на град Пловдив, в която територия попада и мястото от 4 кв.м на ул. „Патриарх Евтимий“ – пл. „С. Стамболов“, северно от зелената площ, за което е подала искане жалбоподателката, са одобрени с решението № 406 от 21.12.2021 г. на Общински съвет Пловдив и в тези схеми липсва процесното място от 4 кв.м, както вече се каза по-горе. Следователно напълно обоснован и правилен се явява изводът на административния орган, че предвид липсата в актуализираната схема на зона за разполагане на преместваеми обекти за извършване на търговска дейност на посоченото от жалбоподателката място не са налице условията на чл.7, ал.1 от Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане, съгласно който поставянето на всички видове преместваеми обекти на територията на АИР „Старинен Пловдив“ и публичните пространства на пешеходна зона I на град Пловдив се извършва на основание одобрена от Общински съвет Пловдив схема. Т.е., липсата на одобрена от общинския съвет схема е абсолютна пречка за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост за поставяне на преместваем обект, както и на разрешение за поставяне на самия преместваем обект. Т.е., при издаване на оспорения отказ административният орган е приложил правилно материалния закон и възраженията на жалбоподателката в тази насока са напълно неоснователни и недоказани.

Неотносими към настоящия спор са възраженията на жалбоподателката във връзка със законосъобразността на решение № 406, взето с протокол № 20 от 21.12.2021 г. на Общински съвет Пловдив и няма да бъдат коментирани. Това е един стабилен административен акт, влязъл в сила, няма данни по делото решението да е било оспорено пред съда и да е било отменено, поради което същото е задължително за страните по делото и за настоящия съд.

Предвид всичко изложено съдът намира, че жалбата като неоснователна и недоказана следва да бъде отхвърлена. С оглед изхода на делото и своевременно направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение същото като основателно следва да се уважи и да бъде осъдена жалбоподателката да заплати на община Пловдив сумата 80 лева на основание чл.143, ал.3 АПК, във връзка с чл.37 ЗПП и чл.24 НПП. Затова и на основание чл.172, ал.2 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на С.И.Г., действаща като едноличен търговец под фирма ЕТ „С.Г. – Сигнал“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Босилек“ № 24, ет.1, ап.1, срещу отказ от 08.02.2022 г. на кмета на община Пловдив за издаване на разрешение за ползване на общинско място за поставяне на преместваем обект, обективиран в писмо с изх.№ 19Ф-2795-(11) от 08.02.2022 г.

ОСЪЖДА С.И.Г., действаща като едноличен търговец под фирма ЕТ „С.Г. – Сигнал“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град Пловдив, ул. „Босилек“ № 24, ет.1, ап.1, да заплати на община Родопи сумата 80 (осемдесет) лева, юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

Съдия: