Решение по дело №102/2021 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260072
Дата: 13 април 2021 г. (в сила от 30 април 2021 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20211620200102
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Гр. Лом, 13.04.2021 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  двадесет и четвърти март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Иван Йорданов

 

           при секретаря М. Здравкова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 102/21 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Жалбоподателят Н.Г.И. ***, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление          № Л-3/ЗМВР от 05.02.2021 г., с което на осн. чл. 257, ал. 1 от ЗМВР му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на               200.00 /двеста/ лева.

           В с.з. жалбоподателят се явява лично, поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

           Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № Л-3/ЗМВР от 05.02.2021 г., на жалбоподателя Н.И. на осн. чл. 257, ал. 1 от ЗМВР му е наложена „Глоба” от 200.00 лв. за това, че на 01.02.2021 г.  в с. Медковец, след многократно отправени устни разпореждания да не пречи на проверката, не изпълнява разпореденото му и продължава с тези действия.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява неоснователна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 01.02.2021 г. св. Д.Л. и К. Ц. *** се намирали в с. Медковец, на ул. „Дано Опинчев“ и извършвали контрол на пътното движение. Лек автомобил „Ауди А4“, управляван от жалбоподателя Н.И. *** по ул. „Дано Опинчев“, като не подал светлинен пътепоказател. По тази причина служителите на РУ – Лом го спрели за проверка. Предприели действия по съставяне на АУАН, като обяснили на И., че трябва да изчака в автомобила си. Същият обаче започнал да възпрепятства проверката, да се държи грубо с проверяващите. Полицейският служител К. Ц. му разпоредил да отиде в автомобила си до приключване на проверката и да не възпрепятства същата. И. обаче продължил с арогантното си поведение и започнал дори да употребява обидни думи спрямо органите на реда. Отново му било разпоредено да не пречи на проверката и съставянето на АУАН, но жалбоподателят пак не се вслушал в указанията. Затова св. Д.Л. слязъл от служебния автомобил и заявил на И., че ако не изпълни отправеното му разпореждане, ще му бъде съставен друг АУАН. И. обаче не изпълнил разпореждането, а продължил с грубото си държане. Това накарало полицейските служители да използват помощни средства – белезници, задържали жалбоподателя и го отвели в РУ – Лом, където св. Л. му съставил АУАН за нарушение на чл. 64, ал. 2 от ЗМВР. В законоустановения срок И. подал възражение. Същото е оставено без уважение и въз основа на съставения акт, на 05.02.2021 г. АНО издал атакуваното наказателно постановление.

           Както АУАН, така и НП са издадени от компетентни органи, в предвидените от закона срокове и съдържат необходимите реквизити, предвидени в чл. 42 и чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. В случая, с оглед на събраните гласни и писмени доказателства, проверени по отделно и в съвкупност, съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушението, описано в АУАН и НП.

           Според чл. 64, ал. 1 от ЗМВР: „Полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено.

           Ал. 2 на чл. 64 допълва, че „При невъзможност да се издадат писмено разпорежданията могат да се издават устно или чрез действия, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят“. В случая е налице издадено устно разпореждане от полицейски орган, с което се указва на Н.И. да отиде в автомобила си и да изчака до приключване на извършваната му проверка по ЗДвП. Въпреки това разпореждане, И. е продължил да пречи на проверката с арогантното си поведение. В тази насока са събраните по делото писмени доказателства, както и показанията на разпитания в съдебно заседание свидетел Д.Л., които съдът кредитира изцяло. Дори св. М. Г. в разпита си заявява, че е възможно на жалбоподателя (неин баща) да му е дадено разпореждане, потвърждава, че същият не е останал в автомобила, както и че не е бил спокоен по време на проверката. Ето защо се налага изводът, че действително от органите на МВР са дали устно разпореждане, което не е изпълнено от Н.И.. Съгласно чл. 257, ал. 1 от ЗМВРКойто не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.“ Жалбоподателят не е изпълнил конкретно (в случая устно) разпореждане на орган на МВР, при това - отправено му многократно. Условието, за да бъде реализирана административнонаказателна отговорност, е извършеното да не съставлява престъпление. В случая е налице и това условие. Извършеното от И. не се припокрива с признаците на престъпен състав по НК. Ето защо съдът намира, че от И. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състав на административно нарушение по чл. 257, ал. 1 от ЗМВР.

           Жалбоподателят правилно е санкциониран, но при определяне на наказанието (което в тази разпоредба не е абсолютно, а относително определено - „от-до“) АНО е допуснал нарушение на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН - да отчита тежестта на конкретното нарушение, подбудите за неговото извършване и други смекчаващи или отегчаващи обстоятелства, както и обществената опасност на този вид административно нарушение. Административнонаказващият орган е определил глобата в размер на 200.00 лв. В нормата на чл. 257, ал. 1 от ЗМВР законодателят е предвидил „глоба“ от 100.00 лв. до 500.00 лв. Това означава, всяко наказание да бъде конкретно определено и съобразено с отделния нарушител, с различните смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, довели до извършване на нарушението. При така определеното наказание, по мнение на съда, наказващият орган не е отчел здравословното състояние и материалното положение на жалбоподателя, нито факта, че същият не е санкциониран за други подобни нарушения (поне доказателства в такава насока не са представени). АНО е определил глобата да бъде от 200.00 лв., без да изложи аргументи кое налага това административно наказание да бъде в размер около средния. Действително, извършеното от Н.И. нарушава реда на държавно управление. Същият е предупреден не само веднъж, а многократно от проверяващите да не пречи на извършваната му проверка, но въпреки това той не се е съобразил. Това обстоятелство изключва възможността спрямо конкретното нарушение да бъде приложен чл. 28 от ЗАНН, уреждащ хипотезите на „маловажен случай“. В същото време обаче, предвид изложените по-горе аргументи, не е оправдано административното наказание „глоба“ да бъде налагано в размер на   200.00 лв. Ето защо същият се явява необосновано завишен и следва да се намали до минималния такъв - от 100.00 лв., в каквато и насока следва да се измени издаденото наказателно постановление.

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

 

           ИЗМЕНЯВА  НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № Л-3/ЗМВР от 05.02.2021 г., с което на Н.Г.И. ***, с ЕГН ********** на осн. чл. 257, ал. 1 от ЗМВР му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 200.00 /двеста/ лева, като намалява размера на глобата от    200.00 /двеста/ лева на 100.00 /сто/ лева.

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                          

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :