Определение по дело №112/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260131
Дата: 8 март 2021 г.
Съдия: Велина Емануилова Антонова
Дело: 20215000600112
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 март 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 №260131

гр. Пловдив, 08.03.2021 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

        Пловдивският апелативен съд, втори наказателен състав, на осми март през две хиляди и двадесет и първа година, в закрито заседание в състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАГДАЛИНА ИВАНОВА                                                                               ЧЛЕНОВЕ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА                                                                                                                                ВЕЛИНА АНТОНОВА

като разгледа докладваното от съдията Велина Антонова  ВЧНД № 112 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

С протоколно определение от 12.02.2021 г. по НОХД № 324/2020 г., Пловдивският окръжен съд e приел, че не са налице релевираните от страна на защитата нарушения на процесуалните правила по чл. 249, ал. 4, т. 1, пр. 1 от НПК, допуснати в досъдебното производство – правото на обвиняемите да научат в какво престъпление са привлечени в това качество.                                                             Недоволен от определението, с което е било оставено без уважение искането за връщане на делото на досъдебното производство, е останал подсъдимият А.И.Б., който чрез своя защитник адв. Г.Г.е подал жалба с искане то да бъде отменено.                                               Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с приложените по делото материали и с изложените в жалбата доводи и след като провери атакуваното определение, прие че жалбата се явява процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.                                                              С обжалваното определение на ОС-Хасково е било прието, че обвинителният акт отговаря на всички изисквания на чл. 246 ал. 2 от НПК и на досъдебното производство не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на обвиняемите съпроцесници.

Съставът на първия съд е посочил, че обвинителният акт, изготвен от прокурора, отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК. В обстоятелствената част на същия са били посочени престъпленията, които са извършени от обвиняемите, тяхното време, място и начин на извършване, съдържат се факти и обстоятелства, които касаят предмета на доказване относно всички престъпления и в достатъчна степен е очертан предметът на доказване. Изискването относно съдържанието на обвинителния акт – да се съдържат факти, които обуславят съставомерността на деянията и участието на обвиняемите в тях е било изпълнено. Приел е, че освен фактически, в обвинителния акт са налице и правни изводи, от които и двамата подсъдими могат да разберат в какво са обвинени.

Във връзка с наведените доводи по отношение на деянието по чл. 339, ал. 1 от НК, за което има повдигнато обвинение подсъдимият А.И.Б., инстанцията е приела, че изложените факти и обстоятелства, макар и кратки, в достатъчна степен излагат тезата на прокурора и поставят рамката на процеса на доказване и осъществяване на правото на защита.

Така първият съд е достигнал до извод, че обвинителният акт е годен да постави началото на съдебната фаза на производството, поради което ще следва делото да бъде насрочено по общия ред за разглеждане в съдебно заседание.

Настоящият съд намира, че НОХД № 324/2020 г. по описа на ОС-Хасково е било образувано след внасяне на материалите по досъдебно производство № *г. по описа на ОД на МВР – Х. с обвинителен акт в съда, като досъдебното производство било водено срещу обвиняемия А.И.Б. за три престъпления - по чл. 242, ал. 4 вр. ал. 2 вр. чл. 20, ал. 2 вр. ал. 1 от НК, по чл. 354а, ал. 2 изр. 2 вр. ал. 1, изр. 1 вр. с чл. 20, ал. 4 от НК и по чл. 339, ал. 1 от НК, а спрямо подсъдимия А.Н.П.за престъпление по чл. 354а, ал. 2 изр. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 от НК.                

Правилно в атакуваното определение, първият съд е приел, че обвинителният акт в достатъчна степен съдържа данни за всички елементи на вменените на подсъдимите престъпления, като не е установил претендираните от защитата противоречия, непълноти и неясноти, които да затрудняват правото им на защита.                                            Не могат да бъдат споделени доводите на адв. Г.Р. – защитник на подсъдимия А.Б. пред настоящата инстанция, че обвинителният акт съдържал предложения и непълноти по отношение на участието на подсъдимия А.Б. в организирана престъпна група. На доводите е бил даден подобаващ отговор от страна на първата инстанция, като и настоящият съд намира, че  предвид конституционно отредената роля на държавното обвинение и доктрината за разделение на властите, изцяло в правомощията на прокурора се явява преценката спрямо кого и за какви престъпления да повдигне обвинение. Правилно първият съд е посочил, че съдът не може да дава указания на обвинението по каква правна квалификация да привлече определени лица със съответно обвинение и дали да им вмени или не съучастие. В тази връзка не могат да бъдат споделени оплакванията на защитата пред настоящата инстанция за неяснота по въпросите защо А.Б. е приет като извършител на престъплението контрабанда, а не като помагач или подбудител на същото, защо не е привлечен като член на организирана престъпна група, която била установена като включваща няколко лица и била създала трайна и структурирана организация за системно извършване на престъпления във връзка с пренасянето на наркотични вещества през границата. Правилно е било отбелязано, че отговорите на така наведените от защитата оплаквания, както и на тези че в обвинителния акт се съдържат предположения и „измислица от страна на прокурора, срещу които няма как И. да се защити, защото няма как да разбере основава ли се тя на конкретни доказателства и извършена ли е на база на осъществен анализ на доказателствата от страна на прокурора“ /съгласно посоченото в жалбата на адв. Г.Г./, следва да намерят своя отговор при произнасянето на първия съд по същество.

Не могат да бъдат споделени доводите на защитата за „семпло“ обвинение във връзка с престъплението по чл. 354а от НК, защото не било описано кога било довършено и липсвали обстоятелствата на кои лица, кога и как наркотикът щял да бъде разпространен. На първо място следва да се посочи, че на подсъдимия Б. не е повдигнато обвинение за разпространение на предмета на престъплението на конкретно лице или лица, а за държането му със специална цел. Ето защо, обвинението няма задължение да отбелязва визираните от защитата обстоятелства, които нямат никакво отношение към правната квалификация на деянието, за което е бил обвинен Б.. По същия начин, за формата на изпълнителното деяние придобие е ясно, че е била функционално обвързана с втората форма - държане на предмета на обвинението, поради което не доводите за неяснота по посочените пунктове на обвинението, не намират опора в материалите по делото.

Не могат да бъдат споделени и останалите аргументи на защитата за непълнота на обвинителния акт поради липсата на яснота по въпроса кога е бил придобит от страна на подсъдимия Б. предмета на деянието по чл. 339, ал. 1 от НК. Съгласно материалите по делото фактическото и юридическото обвинение по чл. 339, ал. 1 от НК е единствено за държане на огнестрелно оръжие и боеприпаси без надлежно  разрешение на конкретна дата, поради което не могат да бъдат уважени исканията на защитата прокурорът да попълни обвинението с конкретни данни за придобиване, която е друга форма на изпълнителното деяние на престъплението по чл. 339, ал. 1 от НК, каквато изобщо не е била вменена на Б..

Ето защо, жалбата е неоснователна, а обжалваното определение - правилно и законосъобразно, поради което  следва да се потвърди.                                                                       Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

        ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 12.02.2021 г. по НОХД № 324/2020 г. по описа на Окръжен съд – Хасково, с което е било оставено без уважение искането на защитата за прекратяване на съдебното производство на основание чл. 249, ал. 1 вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

       

        

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

              

 

                                                               ЧЛЕНОВЕ:

 

                                                                                1.

 

 

                                                                                      2.