Определение по дело №733/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 560
Дата: 2 юли 2019 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Георгиев
Дело: 20193100600733
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта

    

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер                                    Година  2019                      Град Варна

 

Варненският окръжен съд                                   Наказателно отделение

На двадесет и осми юни                  две хиляди и деветнадесета година

В закрито  заседание в следния състав:

                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА СЛАВКОВА

                             ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР ГЕОРГИЕВ

   СТАНЧО САВОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиев

ВЧНД № 733 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на гл. ХХII-ра от НПК и е образувано по депозиран частен протест от Районна прокуратура Варна срещу постановено определение в разпоредително заседание от 15.05.2019г. на ВРС двадесет и осми състав по НОХД № 1474/2019г., с което по реда на чл.249, ал.1 вр. чл.248, ал.1, т.3 от НПК производството по делото е било прекратено и делото върнато на прокурора поради констатирано допуснато съществено отстранимо процесуално нарушение.

            В депозирания протест се навеждат разсъждения, че съдът е върнал делото по формални причини, тъй като от ОА ставало ясно, че дължимите месечни вноски са 18, не следвало да се посочи населеното място където е извършено деянието, подсъдимият очевидно добре разбирал обвинението, тъй като заявил, че е заплатил дължимите издръжки и желаел да сключи споразумение. Неслучайно законодателят бил предвидил само в изключителни случаи да може да се приеме, че е налице съществено отстранимо нарушение на процесуални права.

След като се запозна с материалите по делото, въззивната инстанция намери за установено следното:

Протестът на ВРП е процесуално допустим, подаден в срока за обжалване и от надлежна страна, като разгледан по същество, настоящата инстанция намира протеста за неоснователен, поради следното:

 

Производството по делото пред ВРС е образувано, след внесен ОА срещу И.Н., за извършено престъпление наказуемо по чл. 183 ал. 1 от НК, за това, че през периода юли 2016-януари 2018г в гр. Варна, след, като е осъден с решение по гр. дело да издържа своя низходящ – сина си а. в размер на 80 лева месечно, чрез неговата майка и законна представителка си, съзнателно не изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 18 в общ размер на 1440 лева.

През периода февруари 2018 г-февруари 2019г в гр. Варна, след, като е осъден с решение по гр. дело да издържа своя низходящ – сина си а. в размер на 80 лева месечно, който размер е изменен на 115 лева месечно, чрез неговата майка и законна представителка си, съзнателно не изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 13 месечни вноски в общ размер на 1495 лева, общо сума в размер на 2935 лева.

С атакуваното определение ВРС в разпоредително заседание е приел, че в хода на досъдебното производство е било допуснато отстранимо съществено процесуално нарушение, с оглед обстоятелството, че обвинението е противоречиво, тъй като в диспозитива обвинението е за това, че неизпълненото задължение е за период юли 2016- януари 2018г, който период обхваща 19, а не 18 месеца. В ОА няма дати и не става ясно от коя момент Н. не е плащал, посочено е че през 2016г е изплатил 14 вноски, но не става ясно за кои месеца е платил и за кои не е, не става ясно и къде се е дължала издръжката-в гр. Варна или на друго място.

Този извод на първата инстанция е правилен и законосъобразен.

В разпоредбата на чл. 246 ал.2 от НПК ясно са посочени реквизитите които следва да съдържа обстоятелствената част на ОА. Липсата на част от тези реквизити прави настоящия „случай” изключителен, поради което и правилно, по „формални причини” съдът е върнал делото на прокурора за отстраняване на допуснатото отстранимо съществено нарушение на процесуални правил. Съдът винаги правораздава, спазвайки формалните изисквания на НПК.

  Правото на обвиняемия/подсъдимия да участва лично в наказателното производство и да разбере в какво точно е обвинен е един от основните елементи от правото на справедлив и законосъобразен процес.

Предвид изложеното съставът на ВОС намира, че крайния извод на първостепенния съд по отношение на въпросите по чл.248, ал.1,т.3 от НПК е правилен и е в съответствие с изискванията на закона

С оглед гореизложеното, настоящия въззивен състав намира, че съдебният акт на ВРС следва да бъде потвърден, поради което, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение, постановено в разпоредително заседание от 15.05.2019г. на ВРС двадесет и осми състав по НОХД № 1474/2019г.

 

Определението е окончателно.

                                              

                         

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ:1.                                                            

                                                                                           2.