Определение по дело №875/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1588
Дата: 27 май 2019 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20193100500875
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………/……….05.2019 год., гр. Варна

                                                                                                                                   

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ:          КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                            МАЯ НЕДКОВА 

                                             

разгледа въззивно гр. дело № 875 по описа на съда за 2019 год., докладвано от съдията К. Иванов и за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по реда на Глава Двадесета от ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба на „Алфа Лонг Бийч” ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Цар Освободител“ № 255, подадена чрез процесуален представител, срещу Решение № 572/12.02.2019 год., постановено по гр. дело № 18996/2017 год. по описа на РС-Варна, поправено с Решение № 1251/26.03.2019 год., с което са уважени предявените от К.А.П., ЕГН **********, чрез нейния баща и законен представител А.Л.П., ЕГН **********,*** срещу дружеството – въззивник обективно кумулативно съединени искове по чл. 50, вр. чл. 45 ЗЗД и „Алфа Лонг Бийч” ООД, ЕИК ********* със седалище гр. Варна е осъдено да заплати на К.А.П., ЕГН **********, чрез нейния баща и законен представител А.Л.П., ЕГН **********,*** следните суми: сумата от 2000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания от нараняване на първи пръст на дясното стъпало и последвала стресова реакция, настъпили вследствие на инцидент, причинен на 28.10.2017г. от собственa на ответното дружество вещ – джакузи, находящо се в Спа центъра на хотел „Лонг Бийч Резорт енд Спа“ в с. Шкорпиловци, общ. Долни Чифлик, обл. Варна, както и сумата от 270 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, изразяващи се в разходи за преглед при психиатър – 40 лева, за издаване на медицинско удостоверение – 40 лева и за консултации при психолог – 190 лева, настъпили вследствие на инцидент, причинен на 28.10.2017г. от собственa на ответното дружество вещ – джакузи, находящо се в Спа центъра на хотел „Лонг Бийч Резорт енд Спа“ в с. Шкорпиловци, общ. Долни Чифлик, ведно със законната лихва върху присъдените суми, считано от датата на увреждането – 28.10.2017г. до окончателното им плащане.

           В жалбата са наведени оплаквания, че решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено е в нарушение на материалния закон и при допуснати нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в неправилна преценка и анализ на събраните по делото доказателства.

           В нарушение на диспозитивното начало в гражданския процес районният съд е уважил иска въз основа на факти, които не са били въведени в производството. Неправилно е прието, че нараняването на детето е причинено от удрянето на палеца му в хидромасажна дюза, разположена на облегалка в джакузито, тъй като подобни твърдения за факти относно механизма на настъпването на увреждането не са били навеждани. Твърди се също, че решението е и необосновано, тъй като анализът на събраните по делото доказателства не обосновават категоричен извод, че увреждането е настъпило в джакузито. В тази връзка са игнорирани заключенията на съдебнотехническата експертиза (първоначална и допълнителна), според които върху седящите места в джакузито са разположени 12 броя въздушни джета (дюзи) с декоративни заводски решетки, с малки отвори, които не могат да наранят човек при сядане или стъпване върху тях.

Твърдят се и нарушения на материалния закон. Жалбоподателят излага, че нормата на чл. 50 ЗЗД има предвид увреждане от вещта, причинено вследствие от особените й свойства, а не е в резултат от поведението на самия пострадал. Счита, че основания за ангажиране на отговорността му за вреди на основание чл. 50 ЗЗД не са налице, тъй като травмата на детето не е причинена нито в резултат на свойствата на самата хидромасажна дюза, нито в резултат на неправилната и́ експлоатация, доколкото е установено по делото, че хидромасажните дюзи по хоризонталната повърхност на хидромасжаната вана сами́ по себе си не са вредоносни. При положение, че действително детето е ударило една от дюзите, разположени по вертикалната повърхност на ваната, то увреждането е настъпило в резултат на действие, извършено от самото дете, което изключва безвиновната отговорност на ответното дружество – собственик на вещта. Ето защо и след като вредоносният резултат е последица не от свойствата на вещта, а е вследствие на небрежното поведение на пострадалото дете, което поради невнимание само́ се е ударило, ответникът не носи отговорност по чл. 50 ЗЗД за обезщетение на причинените вреди.

           Твърди се още, че в нарушение на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, не е уважено направеното от отвнетника в условията на евентуалност възражение за съпричиняване на вредите и съответно намаляване на размера на присъдените обезщетения за имуществени и за неимуществени вреди, поради това, че към деня на увреждането не е бил установен забранителен за ползването на джакузито режим от деца под 7 години. В случая, след като в деня на инцидента, ваната е била изправна, безспорно ответникът не е имал нито правото, нито задължението да забрани ползването и́, вкл. и от деца, а допускането им е предоставено на преценката на техните родители. Доколкото пострадалото дете е малолетно и надзор върху неговите действия са длъжни да осъществяват родителите му, майката, след като е позволила децата да се гонят вътре в джакузито, е била длъжна да допусне възможността детето, бягайки, да се нарани, като именно по този начин е допринесла за настъпване на вредоносния резултат. Отделно от това, след като съдът е приел, че детето само́ се е ударило в една от дюзите, от това следва, че то обективно е способствало за настъпването на вредоносния резултат, което е основание за намаляване на присъдените обезщетения.

           Наведени са и оплаквания, че определеният размер на обезщетението за неимущестевни вреди не съответства на принципа за справедливост съгласно чл. 52 ЗЗД, нито на трайната съдебна практика по аналогични случаи.

           Отправено е искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което исковете за присъждане на обезщетения за имуществени и неимущствени вреди да се отхвърлят, евентуално размерът на присъдените обезщетения да бъде намален при отчитане и степента на съпричиняване на увреждането или до размера на действително претърпените вреди.   

           В писмен отговор, подаден в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК, въззиваемата К.А.П., чрез процесуален представител, оспорва жалбата, счита обжалваното решение за правилно и настоява да бъде потвърдено, ведно с присъждане на разноските за настоящата инстанция. Излага подробни съображения.

           В жалбата и в отговора доказателствени искания не са направени.

           Въззивната жалба е редовна и допустима и следва да бъде приета за разглеждане в открито съдебно заседание.

           Водим от горното съдът           

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ, подадената от „Алфа Лонг Бийч” ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Цар Освободител“ № 255, въззивна жалба срещу Решение № 572/12.02.2019 год., постановено по гр. дело № 18996/2017 год. по описа на РС-Варна, поправено с Решение № 1251/26.03.2019 год.;

           НАСРОЧВА ДЕЛОТО за разглеждане в открито съдебно заседание на 17.06.2019 год. от 14, 00 часа, за която дата и час да се призоват страните чрез процесуалните им представители, ведно с връчване на  препис от настоящото определение.

           Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                    Председател:

                                                                Членове:1.                    2.