Определение по дело №286/2021 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юни 2021 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20211610100286
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 април 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА,24.06.2021г.

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 24 юни....….………………………………………… през две хиляди двадесет и първа година………….…………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 286 по описа за 2021 г………….…..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано като трудов спор по молба на А.Г.И. срещу Дом за пълнолетни лица с деменция с. Бистрилица и се развива по реда на чл.310 от ГПК. Правното основание на предявените искове е чл.344, ал.1, т.1 , 2 и 3   КТ.

 

Ищцата твърди, че на основание трудов договор № 137/08.11.2013 и допълнително споразумение към него от 2015 година година заемала длъжността „старша сестра” при ответника в Дом за пълнолетни лица с деменция с. Бистрилица. Със заповед № 24/26.02.2021 г. и било наложено дисциплинарно наказание 4дисциплинарно уволнение” на основание чл. 195, ал1, вр. чл. 190, ал.1, т.3 КТ, както и чл. 186 и чл. 187, ал.1, т.3, т.7 и т.10 КТ, в която са посочени в три пункта нарушенията на трудовата дисциплина, за които се твърди, че е извършила. Счита заповедта за неправилна и незаконосъобразна, не съдържаща изискуемите реквизити, а по отношение на първото твърдяно нарушение работодателят не е поискал обяснения.

 Моли съда, да постанови решение, с което признае уволнението  за незаконно, да я възстанови на заеманата от нея преди уволнението длъжност, да осъди ответника да ѝ заплати сумата от 7 800.00 лева на основание чл.225, ал.1 КТ, платими ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателното им изплащане. Претендира и направените в производството разноски.

 

В срока за отговор ответникът Дом за пълнолетни лица с деменция с. Бистрилица взема становище за неоснователност на предявените искове и моли съда, да постанови решение, с което да ги отхвърли. Развива подробни доводи за допуснати от ищцата нарушения на трудовата дисциплина и служебни задължения, довели до прекратяване на трудовия договор на посоченото основание.

Съдът намира за допустими претендираните от ищеца права. Налице е редовна активна и пасивна легитимация, правен интерес от предявените искове. Правата по последните не са преклудирани.

 

         При реализиране на правата си в производството страните следва да имат предвид следното : доказателствената тежест  по отношение на иска по чл.344, ал.1, т.1 от КТ се носи от ответника. Следва да бъде доказана законосъобразността на уволнението – заповедта да е издадена от компетентно лице; да съдържа изискващите се от закона реквизити; да е спазена процедурата по уволнението и връчването на заповедта, да са настъпили визираните в последната основания, предпоставящи сочената хипотеза на уволнение и т.н. Следва да се има предвид и обстоятелството, че когато не е спазена процедурата по уволнение, съдът не разглежда дали по същество са настъпили обстоятелствата, обуславящи прекратяване на трудовото правоотношение. Искът по чл.344, ал.1, т.2 от КТ е обусловен от иска за признаване уволнението за незаконно. Следва да бъде установено от работодателя дали не са настъпили обстоятелства, при които да е налице пречка за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност. Предявеният иск по чл.344, ал.1, т.3 КТ е осъдителен и уважаването му е обусловено на първо място от основателността на предявения иск по чл.344, ал.1, т.1 КТ. В тежест на ищеца е да установи, че в резултат на незаконното уволнение е останал без работа или че е заел по – нископлатена такава; периода на оставането си без работа и размера на претендираното обезщетение.

         Допустими са всички доказателствени средства, предвидени в ГПК.

         Всяка от страните дължи доказване на положителните за нея твърдения.

         Представените писмени доказателства, като относими към спора, следва да бъдат приети. Основателни са и останалите доказателствени искания.

        

Страните, съгласно разпоредбата на чл.312, ал.2 от ГПК имат възможност в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото, както и да предприемат необходимите процесуални действия за събиране на указаните относими доказателства. Ако не се възползват от дадената им възможност, то последиците съгласно чл.313 от ГПК се свързват с преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако не докажат, че пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства. Във въззивното производство страните няма да могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и да представят доказателства, които са могли да посочат и да представят пред настоящата инстанция (чл.266 от ГПК).

 

Страните не са направили доказателствени искания, свързани с внасяне на разноски за събиране на доказателства, поради което и съдът не следва да определя срок и размер на разноски.

        

Разноските в производството и държавните такси се присъждат в тежест на  страната, която с поведението си е дала повод за завеждане на делото. В конкретния ищецът е освободена от такси и разноски по производството. Същият дължи разноски, направени от ответната страна в случай на неуспешно провеждане на производството. Страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък на разноските, най – късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. (чл.80 от ГПК).

 

         Съдът приканва страните към спогодба. Този начин на доброволно уреждане на спора има предимство, тъй като ще освободи страните от част от държавните такси и от разноските в производството, както и ще способства за запазване на толерантност в отношенията помежду им.

 

                  Водим от гореизложеното, съдът

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА представените с исковата молба писмени доказателства: заповед за налагане на дисциплинарно наказание, писмо-искане, обяснение от 18.02.2021 г., както и представените с отговора правилник за вътрешния трудов ред, заповеди № 02/05.01.2021 г., 03/19.01.2021 г., 06/20.01.2021 г., 19/10.02.2021 г., 24/26.02.2021 г., 25/26.02.2021 г. длъжностна характеристика, индивидуален план за работа на ищцата от 08.01.2021 г.,  писмо-искане от 15.02.2021 г., 2 бр. писмени обяснения от 18.02.2021 г., писма искания за обяснения от 15.02.2021 г. и обяснения от Цветан Илиев и Йона Борисова, писмо-искане от 25.02.2021 г. и обяснение от Олга Младенова

 

ДОПУСКА събиране на гласни доказателства в полза на ответника.

ЗАДЪЛЖАВА ответника да представи ЛТД на ищцата.

 

СЪОБЩАВА на страните проекта си за доклад по делото.

ПРЕДОСТАВЯ едноседмичен срок, в който страните могат да вземат становище.

 

НАСРОЧВА открито съдебно заседание с призоваване на страните за 09.07.2021  година от 09.30  часа.

 

         ПРИКАНВА страните към спогодба и ги НАПЪТВА към медиациа или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

         УКАЗВА на страните възможността в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото.

 

         УКАЗВА на страните, че неизпълнението на дадените от съда указания има за последица преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

 

 

         На страните да се връчи препис от настоящото разпореждане и доклада по делото. На ищеца и копие от отговора и представените писмени доказателства.

 

 

                                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ :