Решение по дело №7817/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 454
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330207817
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е   Н   И    Е  № 454

 

гр. Пловдив,10.03.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски районен съд, VIII н.с, в публично съдебно заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесета год. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

при секретаря Ваня Койчева, като разгледа АНД № 7817/2019 год. по описа на ПРС, VIII наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Обжалвано е наказателно постановление № 19-1030-009391/ 04.11.2019 год., издадено от Н. г.  към ОД на МВР - Пловдив, сектор „Пътна полиция“-Пловдив, с което на С.М.К., с ЕГН:**********, са наложени следните администртаивни наказания: на основание чл.174, ал.3, предл.2 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 2 000                       /две хиляди/ лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.1, т.1, предл.2 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗдвП, на основание                    чл. 181, т.1 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗдвП, като на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

Жалбоподателят, по съображения, изложени  в жалбата и в съдебно заседание чрез процесуалния си представител – ***.М. , моли съда да отмени като неправилно и незаконосъобразно.

Въззиваемата страна ОД на МВР - Пловдив, сектор „Пътна полиция“ - Пловдив - редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното:

Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

С акт за установяване на административно нарушение от 17.10.2019 год. било установено, че на 17.10.2019г. около 23:45 часа в гр. Пловдив, на ул. „Победа“ № 19, жалбоподателят С.М.К., ЕГН:**********, като водач на личния си лек автомобил „Голф“, с рег. № ********, след като бил спрян за проверка от полицейски служители, било установено, че е извършил  следните административни нарушения: отказал да бъде тестван за наркотични вещества и техните аналози с техническо средство DRUG CHECK 3000 № 0062052, не носил КТ към СУМПС, автомобилът не е представен в срок на ГТП, видно от стикер № 16524578 – септември 2019г.  Издаден бил талон за медицинско изследване, в който било вписано времето и мястото за явяване за даване на кръв. Същият бил с дата 23:45 ч. на 16.10.2019г. и връчен на жалбоподателя в 0:30 ч. на 17.10.2019г.

Актът бил съставен от свид. Х.А.П.,                           **. ************** – Пътна полиция – Пловдив към ОДМВР Пловдив.  В АУАН  било записано, че по този начин са били нарушени разпоредбите на чл.174, ал.3 от ЗДвП, чл.100, ал.1, т.1 от ЗдвП, чл.147, ал.1 от ЗдвП.

            Въз основа на съставения АУАН било издадено и атакуваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка се установява от приложените по преписката писмени доказателства и показанията на разпитания в съдебно заседание актосъставител П., но дотолкова, доколкото служат за установяване на обективната действителност.

Що се отнася до показанията на свид. Н. - същите в една част, не се отличават с конкретизация, а напротив свидетелят заявява, че дните й се сливат около октомври 2019г. – тъй като не работила, не учила, стояла си вкъщи, излизала да пие кафе. От друга страна пък категорично сочи обстоятелства, отнасящи се до прекараното с жалбоподателя време до час точно около 16-ти и 17-ти октомври 2019г. Именно поради тази  противоречивост,  съдът оцени критичино показанията й, отчитайки и заинтересоваността й от изхода на делото, предвид установените с жалбоподателя приятелски отношения.

При извършената служебна проверка, съдът констатира допуснато съществено процесуално нарушение на процесуалните правила в хода на административнонаказателното производство, водещо до отмяна на атакуваното НП.

В конкретния случай  не става ясно кое точно е процесното време на вменените нарушения, доколкото в АУАН и НП се сочи – 17.10.2019г. около 23:45ч., а в издадения талон за медицинско изследване, който би трябвало да следва отказа за тестване за наличие  употреба на наркотици и наркотични вещества е издаден на 16.10.2019г. около 23:45ч. / връчен 00:30ч. на 17.10.2019г., т.е. с 24 часа разлика от отразената в акта и постановлението дата. С установените по този начин обстоятелства, отнасящи се до датата на извършеното нарушение, не може да се направи категоричен извод кога всъщност се твърди, че жалбоподателят е отказал тестване с техническо средство за употреба на наркотици и техните аналози и не е носил контролен талон към СУМПС. Тези обстоятелства, не се установяват и от показанията на актосъставителя П., който освен че потвърждава авторството на АУАН, няма спомен за случилото се. Коментираното нарушение на процесуалните правила представлява липса на реквизит по чл.42, т.3  и чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН – а именно датата, на която се твърди, че са извършени нарушенията. По този начин е било допуснато нарушение от съществен характер, отразило се върху правото на защита на жалбоподателя да разбере за кое точно процесно време е наказан за вменените му нарушения, поради което наказателното постановление следва да бъде отменено по пункт 1 и пункт 2 от него.

По отношение на вмененото нарушение по пункт 3 от НП, моментът на изтичане на определения срок, в който превозното средство е следвало да се представи за годишен технически преглед, е съществено съставомерно обстоятелство по твърдяното нарушение, посочването, на което от една страна позволява да се стори заключение осъществено ли е деянието. Въпреки горното, в обжалваното наказателно постановление, както и в АУАН, въз основа на който последното е издадено, не е посочен този съставомерен елемент от нарушението, като цитирането на един стикер без уточнение, не е достатъчно, за да изпълни това изискване. В тази връзка, непълното и неточно описание на конкретните фактически обстоятелства, при които са извършени нарушенията, нарушава изискванията на ЗАНН към формата и съдържанието на АУАН и НП. Констатираните недостатъци са съществени и поради това, че рефлектират върху правото на защита на жалбоподателя, Нещо повече, при един по-внимателен прочит на разпоредбата по чл.147, ал.1 се установява всъщност, че същата не вменява конкретно задължение на определено лице, а регламентира, че регистрираните и теглените от тях ремаркета подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност. Задължение за непредставяне в определения срок на превозно средство за технически преглед е регламентирано в                      чл. 181, т. 1 от ЗДвП, отразена в  НП като санкционна норма. 

Факт е, че и до този момент жалбоподателят не е анажирал доказателства, с които да се потвърди преминалият годишен технически преглед на автомобила за процесното време, т.е. бездействието му продължава и към момента, което води до извода, че НП в тази част е правилно, но незаконосъобразно, с оглед коментираните по-горе допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

 По отношение на разноските, на основание на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски.  В тази връзка е направеното изрично искане единствено от страна на жалбоподателя за присъждане на разноски в размер на 310 лева, представляващи заплащане на адвокатско възнаграждение. Предвид развоя на делото, а именно – изцяло отменяване на процесното наказателно постановление и представените по делото писмени доказателства- /договор за адвокатско възнаграждение, изцяло платено/, съдът счете претенцията на жалбоподателя за основателна в пълен размер.

 Мотивиран от горното, Съдът

 

РЕШИ:

          ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 19-1030-009391/ 04.11.2019 год., издадено от Н. г.  към ОД на МВР - Пловдив, сектор „Пътна полиция“-Пловдив, с което на С.М.К., с ЕГН:**********, са наложени следните администртаивни наказания: на основание чл.174, ал.3, предл.2 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 2 000                       /две хиляди/ лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.1, т.1, предл.2 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 10 /десет/ лева за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗдвП, на основание                    чл. 181, т.1 от ЗДвП - ГЛОБА в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение на чл.147, ал.1 от ЗдвП, като на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

           ОСЪЖДА  ОД на МВР - Пловдив да заплати на С.М.К., ЕГН:**********, сумата от 310 /триста и десет/ лева за разноските по делото, представляващи адвокатско възнаграждение.  

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.                                

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

ВК