Определение по дело №10/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 65
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 11 февруари 2020 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20207080700010
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 65

гр. Враца, 30.01.2020г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, пети състав, в закрито заседание на 30.01.2020г. /тридесети януари две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

                  АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА                                                                 

 

като разгледа докладваното от съдия  РАДЕНКОВА адм. дело № 10  по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството по делото е образувано по жалба на В.Д.К. *** против Отказ да му бъде намалена интензивността на изпълнение на пробационната мярка на Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца, обективиран в писмо рег. №3222/17.12.2019г. 

Твърди се, че оспореното писмо е в отговор на негова молба за промяна на наложената му пробационна мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност три пъти седмично, в задължение за регистрация веднъж месечно, на основание чл. 226, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС.

От страна на Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца е представено копие от преписката.

Ангажирани са писмени доказателства.

В хода на проверката относно валидността на упражненото право на оспорване, като прецени изложените в жалбата и отговора твърдения и представените доказателства, Административен съд – Враца установи следното:

С писмо рег. №3222/17.12.2019г., адресирано до Окръжна прокуратура – Враца, с копие до жалбоподателя, Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца е уведомил Прокурор от ОП-Враца, по повод молба на К. за промяна на наложена пробационна мярка, че интензивността на изпълнение на мярката за пробационен надзор в рамките на изпитателния срок не може да бъде смегчавана, на основание чл. 226 от ЗИНЗС, съгласно т. 43.2 от Указание за дейността на прокуратурата по надзора върху изпълнение на наказанията и други принудителни мерки.

Доколкото в жалбата, по която е образувано съдебното производство, изрично е посочено, че с нея се обжалва отказ, обективиран в писмо рег. №3222/17.12.2019г. на Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца, то тази жалба се явява подадена срещу акт, който не подлежи на съдебно оспорване и е процесуално недопустима за разглеждане, на основание чл. 159, т. 1 от АПК.

В чл. 128, ал. 1 от АПК законодателят установява дела, с какъв предмет са подведомствени на административните съдилища. Оспореното писмо няма характера на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1-4 от АПК. Същото не е постановено в някакво особено административно производство, нито с него се засягат някакви права, свободи или законни интереси, или се създават задължения за жалещия.

Жалбоподателя не е отправял искане до ответника, по което последният да се е произнесъл с оспореното писмо. То има друг адресат, а по отношение на К. има единствено уведомителен характер. С това писмо в правната сфера на лицето не настъпват пряко никакви неблагоприятни последици, които да обосноват необходимост от съдебен контрол.

Право да обжалва административния акт има лицето, което е пряко и непосредствено засегнато от него, съгласно чл. 147, ал. 1 от АПК. Абсолютна процесуална предпоставка за атакуване на административен акт пред съда е наличието на интерес от обжалване. Интересът трябва да е правен, т.е. обжалването следва да е насочено към премахване на неблагоприятни правни последици, респ. към предотвратяването им или към постигане на положителни правни резултати.

В случая пробационната мярка, срока, за който е наложена и нейният интензитет са определини от Окръжен съд – Враца, в производство по чл. 437, ал. 2 от НПК, с влязло в сила определение №672/07.11.2018г., постановено по ЧНД № 568/2018г.

Обжалваното писмо не засяга неблагоприятно правната сфера на жалбоподателя, не води до промяна в правата му, нито създава за него задължения, поради това не е налице правен интерес по чл. 147, ал. 1 от АПК и активна легитимация за оспорването му. Налице е и хипотезата по чл. 159, т. 4 от АПК за оставяне на жалбата без разглеждане и прекратяване на производството.

С оглед гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК, съдът

    

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Д.К. *** против Отказ да му бъде намалена интензивността на изпълнение на пробационната мярка на Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца, обективиран в писмо рег. №3222/17.12.2019г. 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №10/2020г. по описа на Административен съд Враца.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд, в 7-дневен срок от уведомяването.

 

На основание чл. 138 от АПК препис от настоящото определение да се изпрати на жалбоподателя и Началника на Регионална служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Враца.  

 

 

 

                                                                                                   

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: