Определение по дело №430/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 315
Дата: 31 юли 2020 г. (в сила от 2 декември 2020 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Ютерова
Дело: 20204340100430
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

    ОПРЕДЕЛЕНИЕ

         

 

гр. Троян, 31.07.2020 год.

 

        Троянски районен съд, четвърти състав, в закрито заседание на тридесет и първи юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

Председател: Десислава Ютерова

 

при секретаря ………………, като разгледа докладваната от съдията Ютерова гр. дело № 430 от 2020 г. на ТРС, за да се произнесе - съобрази:

 

Производството е образувано по искова молба от С.В.В. *** против П.Т.Д. ***,с която е предявен иск с посочено правно основание чл. 59, ал. 9 от СК, за изменение на постановения с решение от 01.11.2018 г. по гр. д. № 832/2018 г. на ТРС, режим на лични отношения на ответника с детето на страните С.П.Д..

В представения писмен отговор по реда на чл. 131 от ГПК ответника П.Д. и поискал от съда да прекрати производството по настоящето дело, тъй като в ТРС е заведено друго дело между същите страни, за същото искане и основание. Съда служебно е направил справка и е установил, че между същите страните по предявен иск с правно основание чл. 127, ал. 2 от СК е образувано гр. дело № 413/2020 г., по описа на РС – Троян. Препис от исковата молба по това дело е изискана и приложена по настоящото производство. Производството по гр. дело № 413/2020 г. е висящо.

Съгласно чл. 126, ал. 1 от ГПК, когато в един и същ съд или в различни съдилища има висящи две дела между същите страни, на същото основание и за същото искане, по-късно заведеното дело се прекратява служебно от съда, с изключение на делата за присъждане на първоначално непредявената част от вземане, предмет на дело по вече висящ частичен иск.

В разпоредбата чл. 126, ал. 1 от ГПК е установена забрана за едновременно разглеждане от съда на две дела, които имат идентични страни и спорен предмет и в рамките, на които се търси идентична съдебна защита. Целта на забраната е да се предотврати постановяването на противоречиви съдебни решения, съдържащи разнопосочно произнасяне по повод на едно и също спорно право или правоотношение. За да се избегне обвързването на страните с противоречива по съдържание сила на пресъдено нещо, съдът, пред който е образувано по-късно заведеното дело, е длъжен да го прекрати служебно, след като констатира недопустимостта на предявения иск.

В случая е налице тъждество между предмета, страните и вида на търсената с двете дела съдебна защита. Независимо, че страните участват в различно процесуално качество по всяко от делата, с исковете се цели идентичен резултат, поради което настоящото производство, като по-късно заведено, следва да бъде прекратено, в който смисъл е и съдебната практика.

С оглед направеното искане в отговора на исковата молба, ще следва съда да присъди на ответника сторените разноски в размер на 450 лева – заплатен адв. хонорар.

Мотивиран от изложеното, на основание чл. 126, ал. 1 от ГПК, съдът

 

                                       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 430/2020 г. по описа на РС – гр. Троян.

Осъжда С.В.В., ЕГН **********, адрес: *** да заплати на П.Т.Д., ЕГН **********, адрес: *** /съд. адрес ***/ сумата 450 – четиристотин и петдесет лева разноски по настоящето дело.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба  пред Окръжен съд – гр. Ловеч в едноседмичен срок от връчването му.

 

                                       Районен съдия :