Решение по дело №3481/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1685
Дата: 9 август 2018 г. (в сила от 11 октомври 2018 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20171100903481
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

        гр. София, 09.08.2018 г.

   СГС, VI-4 състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

     При участието на секретар Анелия Груева, кaто разгледа докладваното от съдия Чомпалов т. дело № 3481/17 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

      СГС е сезиран с искова молба от СНЦ „М.“, с което са предявени срещу „Л.И.“ ЕООД искове с правно основание чл.95 ал.1 ЗАПСП, с които се претендира обезщетение за неправомерно използване от ответника на 11 песни – „Имитадора“, с изпълнител Ромео Сантос,  „Ме Асес Фалта“, с изпълнител Марк Антъни, „Дарте ун бесо“, с изпълнител Принс Ройс, „Ла Мардидита“, с изпълнител Рики Мартин, „Йо Тамбиен“, с изпълнител Ромео Сантос, „Х“ с изпълнител Принс Ройс, „7 Диа“ с изпълнител Ромео Сантос, „Ю Ар Файър“, с изпълнител Принс Ройс, „Ту принсипе“, с изпълнител Принс Ройс, „Райвъл“, с изпълнител Ромео Сантос, „Пропеста Индесенте“. Твърди се от ищеца, че има качеството на организация за колективно управление на авторски права, а авторите на посочените по-горе песни са му отстъпили правото да използва произведенията им. Сочи се, че ответникът има качеството на ползвател по смисъла на пар.2, т.6 от ПРЗ на ЗАПСП /редакция бр.21 от 8 март 2014 г./, но без да са му отстъпвани права да ползва процесните произведения и е озвучавал чрез звукозаписи стопанисвания от него обект за хранене на 08.11.2017 г. – заведение „Б.“ в гр.******. Иска се от ищеца ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 11 000 лв. – обезщетение за имуществени вреди от по 500 лв. за текста и музиката на всяка песен, както и да разгласи диспозитива на съдебното решение.

     Ответникът, призован по реда на чл.50 ал.2 ГПК, не е представил писмен отговор и не взема становище по исковете.

     Представено е удостоверение за регистрация на дейност по колективно управление на права N 62-00-0152/27.10.2011 г. на Министерство на културата, от което се установява, че ищецът има качеството на организация за колективно управление на авторски права.   

      Представен е договор от 01.08.1993 г., сключен между ищеца и АSCAP, дружество за колективно управление на права в САЩ, от който се установява, че на ищеца е предоставено правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на АSCAP.

       Представен е договор от 31.08.1994 г., сключен между ищеца и SOCAN, дружество за колективно управление на права в Канада, от който се установява, че на ищеца е предоставено правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на SOCAN.

      Представен е договор от 23.06.1994 г., сключен между ищеца и SGAE, дружество за колективно управление на права в Испания, от който се установява, че на ищеца е предоставено правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на SGAE.

     Представен е договор от 03.01.1994 г., сключен между ищеца и BMI, дружество за колективно управление на права в САЩ, от който се установява, че на ищеца е предоставено правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на BMI.

    Представен е договор, сключен между ищеца и SACM -дружество за колективно управление на права в Mексико, от който се установява, че на ищеца е предоставено правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на SACM.

   Установява се от показанията на св.П., че през м.11.2017 г. е посетил ресторант „Б.“ в гр.София, бул.“******, а при престоя в заведението същото е било озвучавано  с латино музика на изпълнители от Испания и Латинска Америка. Били са пуснати на „плейлист“ песните „Имитадора“, с изпълнител Ромео Сантос,  „Ме Асес Фалта“, с изпълнител Марк Антъни, „Дарте ун бесо“, с изпълнител Принс Ройс, „Ла Мардидита“, с изпълнител Рики Мартин, „Йо Тамбиен“, с изпълнител Ромео Сантос, „Х“ с изпълнител Принс Ройс, „7 Диа“ с изпълнител Ромео Сантос, „Ю Ар Файър“, с изпълнител Принс Ройс, „Ту принсипе“, с изпълнител Принс Ройс, „Райвъл“, с изпълнител Ромео Сантос, „Пропеста Индесенте“, с изпълнител Ромео Сантос. Свидетелят е използвал  софтуер  Шазам“ на своя мобилен телефон, чрез който е идентифицирал всяко едно от посочените музикални произведение.  При заплащане на сметката на свидетеля е бил издаден касов бон, на който е било изписано името на „Л.И.“ ЕООД с ЕИК.

     Установява се от заключението на съдебната експертиза по интелектуална собственост, че композиторите и авторите на процесните музикални произведения са членове на организациите за колективно управление на авторски права за публично изпълнение – АSCAP- дружество за колективно управление на права в САЩ; SOCAN - дружество за колективно управление на права в Канада; SGAE - дружество за колективно управление на права в Испания, BMI - дружество за колективно управление на права в САЩ, и SАCM дружество за колективно управление на права в Мексико.

      Представен е касов бон от 08.11.2017 г., от който се установява, че продажбите в ресторант „Б.“ в гр.София, на бул.“******, се извършват от „Л.И.“ EOOД.

     При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

      Предмет на спора пред първоинстанционния съд са искове с правно основание чл.95 ЗАПСП.

      Установи се от удостоверение за регистрация на дейност по колективно управление на права N 62-00-0152/27.10.2011 г. на Министерство на културата, че ищецът има качеството на организация за колективно управление на авторски права. Според съда от този официален документ, който не е оспорен, се установява, че ищецът в качеството на  организация за колективно управление на авторски права притежава процесуалната легитимация да предяви искове за защита на авторските права на композиторите и авторите на текстовете на произведения, които са му поверени за управление и за защита. Нормата на чл.94с ал.2 ЗАПСП предвижда, че за защитата на правата по ал. 1 организациите за колективно управление на права могат от свое име да предприемат юридически действия, включително да предявяват искове по чл. 95, 95а и 95б и да искат налагане на мерки по чл. 95д, 95е, 96б и 96г, като се прилага и чл. 95в, ал. 2. В този смисъл съдът приема, че и при действието на новите норми на ЗАПСП /редакция бр.21 от 8 март 2014 г./ ищецът е активно легитимиран до води искове за защита на нарушени авторски права.

     От представените с исковата молба договори се установява, че АSCAP- дружество за колективно управление на права в САЩ; SOCAN - дружество за колективно управление на права в Канада; SGAE - дружество за колективно управление на права в Испания, BMI - дружество за колективно управление на права в САЩ, и SАCM дружество за колективно управление на права в Мексико, са предоставили на ищеца правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на произведения, чиито автори са членове на посочените организации.

      От заключението на съдебната експертиза по интелектуална собственост се установява, че композиторите и авторите на процесните музикални произведения - песните „Имитадора“, с изпълнител Ромео Сантос, „Ме Асес Фалта“, с изпълнител Марк Антъни, „Дарте ун бесо“, с изпълнител Принс Ройс, „Ла Мардидита“, с изпълнител Рики Мартин, „Йо Тамбиен“, с изпълнител Ромео Сантос, „Х“ с изпълнител Принс Ройс, „7 Диа“ с изпълнител Ромео Сантос, „Ю Ар Файър“, с изпълнител Принс Ройс, „Ту принсипе“, с изпълнител Принс Ройс, „Райвъл“, с изпълнител Ромео Сантос, „Пропеста Индесенте“, с изпълнител Ромео Сантос, са членове на организациите за колективно управление на авторски права за публично изпълнение – АSCAP- дружество за колективно управление на права в САЩ; SOCAN - дружество за колективно управление на права в Канада; SGAE - дружество за колективно управление на права в Испания, BMI - дружество за колективно управление на права в САЩ, и SАCM - дружество за колективно управление на права в Мексико.

     При тези факти съдът намира, че ищецът е активно легитимиран да води исковете за защита на авторските права по отношение на процесните музикални произведения, защото техните автори и композитори са членове на организации за колективно управление на авторски права за публично изпълнение – АSCAP, SOCAN, SGAE, BMI и SАCM, които са му предоставили правото да отстъпва на територията  на Република България правото на използване на музикалните произведения.

    От показанията на св.П. съдът намира за установено, че през м.11.2017 г. в ресторант „Б.“ в гр.София, бул.“******, са били пуснати на „плейлистпроцесните музикални произведения - песните „Имитадора“, с изпълнител Ромео Сантос,  „Ме Асес Фалта“, с изпълнител Марк Антъни, „Дарте ун бесо“, с изпълнител Принс Ройс, „Ла Мардидита“, с изпълнител Рики Мартин, „Йо Тамбиен“, с изпълнител Ромео Сантос, „Х“ с изпълнител Принс Ройс, „7 Диа“ с изпълнител Ромео Сантос, „Ю Ар Файър“, с изпълнител Принс Ройс, „Ту принсипе“, с изпълнител Принс Ройс, „Райвъл“, с изпълнител Ромео Сантос, „Пропеста Индесенте“, с изпълнител Ромео Сантос. Показанията на разпитания свидетел се кредитират от съда за истински и достоверни, доколкото за опровергаване на изнесените от свидетеля факти не са представени от насрещната страна доказателства. Освен това верността на свидетелските показания се подкрепя и от представения касов бон от 08.11.2017 г., удостоверяващ факта на поръчани в ресторанта храни.

   Ответникът, който се установи от касов бон от 08.11.2017 г., че стопанисва ресторант „Б.“ в гр.София,  бул.“******, попада сред кръга от лица, визиран в нормата на пар.2, т.6 от ДР на ЗАПСП, т.е. има „качеството на ползвател на произведения“. Доколкото няма данни на ответника да е отстъпено правото да използва процесните произведения, защото по делото не са представени договори, с които да му е разрешено ползването, съдът намира, че фактът на нарушението е доказан по отношение на всяко едно от процесните музикални произведения.

     По делото няма никакви данни за размера на претърпените от ищеца вреди в резултат на процесните нарушения, поради което случаят попада в хипотезата на чл.95а ал.1, т.1 ЗАПСП. Следователно на ищеца следва да се присъди обезщетение в размер на 500 лв. за всяко едно нарушение. Тъй ката са  нарушени авторските права по отношение на текста и музиката на общо 11 музикални произведения, обезщетението възлиза на 11 000 лв.

     С оглед на изложеното съдът намира, че предявените искове следва да се уважат.

     Мотивиран съдът

РЕШИ:

    ОСЪЖДА „Л.И.“ ЕООД, ***, да заплати на СНЦ „М.“, рег. по ф.дело N 18208/92 г. на СГС, Булстат *********, гр.София, ул.“******, на основание чл.95 ЗАВСП обезщетение от 11 000 лв. за неправомерното ползване на 08.11.2017 г. в гр.София, в ресторант „Б.“ в гр.******,  на музикалните произведения „Имитадора“, с изпълнител Ромео Сантос,  „Ме Асес Фалта“, с изпълнител Марк Антъни, „Дарте ун бесо“, с изпълнител Принс Ройс, „Ла Мардидита“, с изпълнител Рики Мартин, „Йо Тамбиен“, с изпълнител Ромео Сантос, „Х“ с изпълнител Принс Ройс, „7 Диа“ с изпълнител Ромео Сантос, „Ю Ар Файър“, с изпълнител Принс Ройс, „Ту принсипе“, с изпълнител Принс Ройс, „Райвъл“, с изпълнител Ромео Сантос /псевдоним/, „Пропеста Индесенте с изпълнител  Ромео Сантос /псевдоним/, ведно със законната лихва от 28.12.2017 г., както и съдебни разноски от 2260 лв.

     ПОСТАНОВЯВА на основание чл. 95б ал. 1, т. 6 ЗАПСП решението да бъде огласено за сметка на „Л.И.“ ЕООД, *** в два всекидневника.

     Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването.

                                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: