Определение по дело №1740/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2317
Дата: 27 ноември 2018 г. (в сила от 27 ноември 2018 г.)
Съдия: Димана Георгиева Кирязова
Дело: 20182100501740
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 15 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Номер ІV-2317                                  27.11.2018 г.                         град Бургас

 

Бургаският окръжен съд, IV граждански въззивен състав,

На двадесет и седми ноември, две хиляди и осемнадесета година,

В закрито съдебно заседание в следния състав:

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Недялка Пенева

                           ЧЛЕНОВЕ: Таня Евтимова

                                                                                Димана Кирязова-Вълкова

 

като разгледа докладваното от съдия Кирязова-Вълкова ч.гр.д. № 1740 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по повод частната жалба на Ж.Х.Ц., представлявана от адв. С.К., против Определение № 759/12.10.2018 г., постановено по гр.д. № 788/2018 г. по описа на РС-Айтос, с което съдът е прекратил производството по делото, като е приел, че българският съд не е международно компетентен да се произнесе по предявената молба по чл. 127а от СК. Жалбоподателката счита, че определението на АРС е неправилно и незаконосъобразно, като твърди, че в случая е налице хипотезата на „Пророгация на компетентност“ по смисъла на чл. 12 от Регламент № 2201/2003 на Съвета от 27.11.2003 г., тъй като страните са приели компетентността на българския съд (делото им за развод е било разгледано от български съд), а решаването на спора е във висш интерес на детето. Изложени са доводи и по съществото на спора, които са ирелевантни в настоящото производство. Моли се обжалваното определение да бъде отменено и делото да бъде върнато на РС-Айтос за продължаване на съдопроизводствените действия. Към частната жалба е приложено писмено доказателство.

Частната жалба е подадена в законоустановения срок, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от легитимирано лице, поради което същата е допустима.

Препис от жалбата е бил връчен на ответната страна, но в законоустановения срок по делото не е постъпил писмен отговор и не е изразено становище по жалбата.

След преценка на събраните по делото доказателства, доводите на жалбоподателя и разпоредбите на закона, Бургаският окръжен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството пред РС-Айтос е образувано по предявена от Ж.Х.Ц. против Т.Н.И. и допълнително уточнена молба, с която е поискано съдът да даде разрешение малолетното дете на страните Християна Тончева Иванова да пътува в чужбина – от и до Испания, без съгласието на своя баща Т.Н.И., за срок до навършване на пълнолетие. Твърди се, че детето е на десет години и от 2009 г. живее в Испания със своята майка, като при развода на родителите през 2010 г. бащата е декларирал неотменяемо съгласието си до навършване на пълнолетие детето да пътува в чужбина, както и че няма да предприема действия по ограничаване на правото му на свободно придвижване. На следващо място се твърди, че на 10.08.2018 г. ответникът е депозирал пред РД на ГП - Бургас оттегляне на съгласието си детето да пътува в чужбина, поради което на 31.08.2018 г. на детето не е било разрешено да напусне страната. Представени са писмени доказателства.

Ответникът е депозирал отговор в законоустановения срок. Твърди, че делото не е подсъдно на българския съд, тъй като детето и майката живеят в Испания и на осн. чл. 8, ал. 1 от Регламент (ЕО) № 2201/2003 г. надлежен съд е съдът по обичайното местопребиваване на детето по времето, когато съдът е сезиран, а в случая това е испанския съд. Счита също така, че компетентността на този съд произтича и от чл. 15, пар. 3, б. „а“ от Регламента, доколкото Испания се е превърнала в обичайно местопребиваване на детето. Поради това моли производството пред РС-Айтос да бъде прекратено и да му бъдат присъдени съдебно-деловодни разноски. Представени са писмени доказателства.  

С обжалваното в настоящото производство определение районният съд е прекратил производството по делото, като е приел, че не е международно компетентен да разгледа спора, тъй като от твърденията на страните и представените доказателства е видно, че обичайното местопребиваване на детето е в Испания.

След извършване на самостоятелна преценка на събраните по делото доказателства и доводите на страните, Бургаският окръжен съд намира, че обжалваното определение е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Въззивният съд изцяло споделя съображенията и правните изводи на районния съд и на основание чл. 272, вр. чл. 278, ал. 4 от ГПК препраща към тях.

В допълнение към мотивите на АРС и във връзка с наведените в частната жалба оплаквания, следва да се посочи следното:

Между страните по делото не се спори, че от 2009 г. до настоящия момент детето Християна Тончева Иванова живее в Испания със своята майка Ж.Х.Ц., с оглед на което и тъй като Испания е член на ЕС, следва да се приеме, че в случая е налице международен елемент и отношенията, свързани с родителските права и тяхното упражняване, попадат в приложното поле на Регламент (ЕО) № 2201/2003 г. на Съвета от 27.11.2003 г. относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност. Относно приложното поле на този регламент по споровете с правно основание чл. 127а от СК и по отправено от ВКС на РБ преюдициално запитване в тази насока е постановено и Решение на Съда на Европейския съюз от 21.10.2015 г. по дело № С-215/15, съгласно което искът на единия родител съдът да замести липсващото съгласие на другия родител за пътуване на детето им извън държавата - членка по неговото пребиваване и за издаването на паспорт на името на това дете попада в приложното поле на Регламент (ЕО) № 2201/2003, въпреки че съдебното решение, постановено по иска, ще трябва да бъде взето предвид от органите на държавата-членка, на която въпросното дете е гражданин, в рамките на административното производство за издаване на такъв паспорт. Ето защо в настоящия случая компетентният съд следва да се определи по правилата на този регламент.

Съгласно чл. 8, пар. 1 от горепосочения регламент, съдилищата на държава-членка са компетентни по делата, свързани с родителската отговорност за детето, ако детето има обичайно местопребиваване в тази държава-членка по времето, когато съдът е сезиран. В случая е безспорно, че от най-ранна детска възраст до момента детето Християна живее в Испания със своята майка (факт, който се признава и от двете страни по делото), поради което следва да се приеме, че именно там е обичайното му местопребиваване по смисъла на горепосочената норма на регламента.

В случая не са налице условията на чл. 9 и чл. 10 от Регламента за изключване компетентността на испанския съд, тъй като не се касае нито за правомерно местене на детето от една държава - членка на ЕС в друга и придобиване на ново обичайно местопребиваване там, нито се касае за отвличане на дете, изразяващо се в неправомерното му отвеждане или задържане от една държава - членка в друга.

Не е налице и хипотезата на „пророгация на компетентност“ по смисъла на чл. 12 от Регламента, тъй като ответникът изрично е оспорил компетентността на българския съд, т.е. не е налице условието носителите на родителска отговорност да са приели компетентността на съдилищата в РБ изрично или по друг недвусмислен начин.

Предвид горното въззивният съд намира, че първоинстанционният съд правилно и законосъобразно е приел, че не е компетентен да се произнесе по предявената молба и е прекратил производството по делото, поради което обжалваното определение следва да бъде потвърдено.

На осн. чл. 274, ал. 4, вр. чл. 280, ал. 3, т. 2 от ГПК настоящото определение не подлежи на касационно обжалване.

Мотивиран от гореизложеното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 759/12.10.2018 г., постановено по гр.д. № 788/2018 г. по описа на РС – Айтос.

Определението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                    

                       

                                           2.