Решение по дело №349/2018 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 118
Дата: 5 ноември 2018 г. (в сила от 21 ноември 2018 г.)
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20182110200349
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш       Е       Н       И      Е

                                                           05.11.2018 г.                                               гр. А.  

                                           В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

А.КИ РАЙОНЕН СЪД                                                      НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

на пети ноември                                                            две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в следния състав:   

 

                                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Спасова

при секретаря: Росица Марковска

при участието на прокурор Павел Манукян

като разгледа докладваното от съдията Спасова НАХД № 349 по описа за 2018 г., като въз основа на Закона и събраните по делото доказателства

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА Ф.Н.А.: родена на *** ***, с постоянен адрес ***, български гражданин, основно образование, пенсионер, вдовица, неосъждана, ЕГН ********** за ВИНОВНА в това, че: на 21.04.2016 г., в гр. А., обл. Б., във филиал на ТП на НОИ гр. А., пред Ж. Г. И. на длъжност „***“ в сектор „***“, отдел „***“ при ТП НОИ гр. Б., съзнателно ползвала неистински официален документ за трудов стаж, а именно – образец УП-30 № 1-117/10.05.1993 г., издаден от името на „***“ при *** гр. А. /касаещо трудов стаж за периода от 04.06.1973 г. до 29.10.1976 г., а именно – 3 години, 4 месеца и 20 дни/, ведно със заявление за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст – УП-1 № 2113-02-961/21.04.2016 г., за съставянето на които не може да й се търси наказателна отговорност  престъпление по чл.316 вр. чл.308 ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и й НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

            ОСЪЖДА Ф.Н.А. да заплати направените разноски по делото в размер на 94.00 /деветдесет и четири лева/ лева.      

Решението може да се обжалва или протестира пред Окръжен съд гр. Б. в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                                                              

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ от 15.11.2018 г. по НАХД № 349/2018 г. на РС-А.

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК и е образувано по повод постановление на прокурор при АРП, с което е направено предложение обвиняемата Ф. Н.А., ЕГН **********, да бъде освободена от наказателна отговорност за престъпление по чл. 316, вр. чл. 308, aл. 1 от НК, като й бъде наложено административно наказание по реда на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура-А. поддържа внесеното предложение. Излага аргументи в подкрепа на твърдението, че виновността на обвиняемата е доказана по несъмнен начин. С оглед на това, изразява становище, че са налице всички изискуеми в разпоредбата на чл.78а НК предпоставки обвиняемият да бъде освободена от наказателна отговорност и да бъде наложено административно наказание в размер на минималната глоба.

Обвиняемата, редовно призовано, се явява лично, като не оспорва фактическата обстановка и правните доводи, изнесени в постановлението, но желание минимално наказание предвид тежкото си здравословно състояние и липсата на доходи.

От събраните в хода на наказателното производство доказателства от фактическа и правна страна се установява следното:

Обвиняемата Ф.Н.А., ЕГН **********, е родена на *** ***, с постоянен адрес:***, българска гражданка, с основно образование, пенсиоинер, вдовица, неосъждана.

Обвиняемата Ф.Н.А. се нуждаела от трудов стаж, за да придобие право да получава пенсия. Ha неустановена точно дата, през 2016 r., преди 21.04.2016 год., в гр. А., тя се срещнала с неустановено пo делото лице от мъжки non. C нero провела разговор, като мy споделила, че и трябва стаж за пенсия. Мъжът и обещал, че ще й„уреди" около 3 години стаж, като за това тя трябва да мy заплати сумата от 200 — 300 лв. A. дала личните си данни на посоченото лице. След два дена се срещнали на същото място. Неустановеното лице и дало документ - за трудов стаж образец УП-30 № 1-117/10.05.1993 г., издаден от името на „***" при *** - гр. А., /касаещо трудов стаж за периода от 04.06.1973 год. до 29.10.1976 r, a именно - 3 години 4 месеца и 20 дни/. Този документ бил неистински, тьй като изобщо не бил изготвен и подписан от лицата, чиито длъжности фигурират в него. Освен, че бил неистински, в документа били отразени и неверни обстоятелства относно това, че обвиняемията е работила в „***" при *** - гр. А.. Обвиняемата никога не била работила тaм. Въпреки това обаче, А. решила да използва този документ и да го приложи, като подаде заявление за пенсия. Ha 21.04.2016 год., обвиняемата AЛИ заедно с дъщеря сu — свидетелката З. М. М. посетили град А.. Обвиняемата A. употребила посочения no-rope документ, като го депозирала, заедно със заявление за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст - YП 1 № 2113-02-961/21.04.2016 год., във филиал на TП на НОИ - гр. А., пред Ж. Г. И. на длъжност „***" в сектор „***", отдел „***" при TП НОИ - гр. Б.. Документите били приети от посочения служител за обработка. Впоследствие, друг служител на НОИ - гр. Б. cc усъмнил в автентичноста на удостоверението. Извършена била проверка и cc установило, че обвиняемата Ф. Н.А. никога не е работила в „***" npu *** - гр. А.. Подаден бил сигнал до OД MBP — Б.. Извършена била проверка и впоследствие, след сезиране на PП, било образувано настоящото ДП.

Описаната фактическа обстановка се потвърждава от представените пo делото доказателствени материали, които кореспондират със самопризнанието на обвиняемата: документ - УП-30 № 1-117/10.05.1993 г., издаден от името на „***" при *** - гр. А.; протоколи зa разпит на свидетели: л.56 -  Р. В., л. 58 — Ж. Г., л. 69 — П. М., л. 77 - М. С., л. 83 - Д. Ц., л. 93 — З. Б., л. 105 — Ч. Т., л. 120 -- Д. Г., л. 154 — Ц. Д.; заявления за издаване на лични документи - л. 127 и л. 129; съдебна графическа експертиза — л. 177 и л. Текстово поле: 3268; справка за съдимост на обвиняемата /л. 210/; други документи, имащи отношение към предмета на доказване.

От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че обвиняемата Ф.Н.А. е осъществила от обективна и субективна страна състав на престъпление от общ характер, a именно: нa 21.04.2016 год., в гр. А., обл. Б.ка, във филиал на TП на НОИ - гр. А., пред Ж. Г. И. на длъжност „***" в сектор „Изплащане на пeнcии", отдел „***" при TП НОИ - гр.Б., съзнателно ползвала неистински официален документ за трудов стаж, a именно - образец УП-30 № 1-117/10.05.1993 г., издаден от името на „***" пpu *** - гр. А., /касаещо трудов стаж за периода от 04.06.1973 год. до 29.10.1976 г., a именно — 3 години 4 месеца и 20 дни/, в едно със заявление за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст - YП 1 № 2113-02- 961/21.04.2016год, за съставянето на които не може да й се търси наказателна отговорност - престъпление пo чл. 316, вр. чл. 308, aл. 1 от НК.

От обективна страна е установено е, че документьт е неистински; касае се за официален документ, с оглед посочените длъжности на лицата, които са го подписали. Деянието е извършено чрез действие — обвиняемата се e ползвала от неистинки документ, представяйки го пред служител на горепосочената институция. Няма доказателства за търсене на отговорност от обвиняемата за съставяне на документа, поради което правилно деянието е квалифицирано като престъпление пo чл. 316, вр. чл. 308, an. 1 от НК.

Субект на извършеното престъпление е обвиняемата Ф.Н.А.. Същата е пълнолетно лице, притежаващо нормална психика, не страда от психическо заболяване, към момента на извършване на деянието, могла е да разбира свойството и значението на постьпките си и да ги ръководи, да ги насочва съобразно осъзнатото тяхно свойство и значение.

От субективна страна деянието е осъществено с пряк умисъл, тъй като обвиняемата е съзнавала общественоопасния характер на деянието, предвиждала е неговите общественоопасни последици и e искала тяхното настьпване.

За престъплението чл. 316, вр. чл. 308, aл. 1 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до три години. Обвиняемата не е осъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ от НК, а с извършеното престъпление не са причинени съставомерни имуществени вреди. В случая кумулативно са налице всички предпоставки по чл.78а от НК обвиняемата да бъде освободена от наказателна отговорност за извършеното престъпление, като й се налага административно наказание глоба в размер на 1 000 лева. От събраните по делото доказателства се установява, че същата е 69 годишна жена, без доходи от трудово правоотношение, в недобро здравословно състояние, което наред с необременено съдебно минало и изразеното съжаление за стореното, обосновава извод, че няма основание размерът на глобата да бъде определен над минимума от 1000 лева. Съдът намира, че така определеното по вид и размер наказание се явява адекватно на степента на обществена опасност на извършеното престъпление като деяние, степента на обществена опасност на дееца като личност и напълно достатъчно по размер да съдейства в максимална степен за постигане целите на специалната и генералната превенция, залегнали в разпоредбата на чл.36 от НК.

С оглед крайния резултат в тежест на обвиняемата се възлагат и направените по делото разноски.

Мотивиран от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                         Районен съдия.....................................