Решение по дело №3168/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 417
Дата: 2 март 2023 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20227180703168
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 417

град Пловдив, 02. 03. 2023 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ - V състав, в открито заседание на шести февруари , през две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА, като разгледа административно дело № 3168/2022 година по описа на съда, докладвано от председателя, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 215 и сл. от ЗУТ.

Образувано е по жалба на ЕТ „Калофер – Х.С.“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Калофер, ****против Заповед № РД-1130/07.11.2022 г., издадена от кмета на община Карлово, с която на основание чл. 224а, ал. 1 от ЗУТ е наредено спиране изпълнението на всички видове строителни и монтажни работи на строеж „хотел с ресторант“ намиращ се УПИ III-обществено обслужване, кв. 40А  по плана на гр. Калофер, общ. Карлово, обл. Пловдив.

С жалбата се твърди, че оспорената заповед е издадена в нарушение на материалноправните норми и на процесуалните правила. Посочено е, че административният акт е издаден срещу ненадлежен адресат, тъй като жалбоподателят не е възложител, респективно собственик на строежа, описан в заповедта. Навеждат се доводи, че не била спазена процедурата, предвидена в разпоредбите на чл. 224а ал. 2 от ЗУТ. В съдебно заседание жалбоподателят, чрез  адвокат А., поддържа жалбата по съображения в писмени бележки / л.66/ и претендира съдебни разноски.

Ответният административен орган - Кмет на община  Карлово,  чрез процесуалния си представител – адв. Ц.представя писмени бележки с които иска отхвърляне на жалбата и претендира разноски.

Съдът, като се запозна със становищата на страните и съобрази събраните по делото писмени доказателства, прие следното от фактическа страна:

Административното производство по издаване на обжалвания акт е започнало с извършена проверка на място, удостоверена с констативен протокол от 23.08.2022г., с който е констатирано, че на плоча, кота +6,50 метра са изпълнени дървени конструктивни елементи. Върху дървената конструкция частично е монтирана дъсчена обшивка с хидроизолационна мембрана. В момента на проверката е констатирано наличието на работници на обекта. В протокола е издадено предписание, с което е предписано преустановяване на строителния процес до установяване на функционалното предназначение на дървената конструкция.

На 30.08.2022 г. е извършена нова проверка на базата на която е издаден Констативен акт № 8/30.08.2022 г. на работна група в състав: инж. М.П.К.на длъжност: старши експерт в отдел „УС и П, КРИП и КС“ – общ. Карлово, инж. М.В.П.на длъжност: началник на отдел „УС и П, КРИП и КС“ – общ. Карлово и Д.И.И.на длъжност: главен специалист в същия отдел, която е извършила проверка на строеж: „Хотел с ресторант“, намиращ се в Урегулиран поземленимот (УПИ) III-обществено обслужване, кв. 40А по плана на град Калофер, община Карлово, област Пловдив.

Проверката е извършена в присъствието на Р.В.С..

Установено е, че стоманобетонната конструкция на строежа е изградена до кота +6.50 м. констатирано е изпълнение на дървени конструктивни елементи, върху плоча на кота +6.50 метра. На дървената конструкция частично е монтирана дървена обшивка с хидроизолационна мембрана, с цел покриване на новостроящата се сграда. Покривната конструкция не е изпълнена по утвърдения инвестиционно технически проект, въз основа на който е издадено разрешението за строеж. Също така е посочено, че в момента на проверката на строежа има работници извършващи строително - монтажни дейности.

Прието е, че на таванския етаж и покрива на обекта  се осъществява в отклонение на одобрения инвестиционен проект, като се променя строителната конструкция и вида на конструктивните елементи.

Като възложител на обекта е посочен ЕТ „Калофер - Х.С.“ ЕИК *********, представляван от Х.Р.С. с документ за собственост НА № 195/21.05.2013 год. за учредяване право на строеж, том II, рег. № 3300, дело № 389/2013 год., вписан като Акт № 38, том 8, дело № 1368/2013 год. в Службата по вписвания - град Карлово

Констативният акт е съставен в отсъствие на собственика на строежа с предложение за започване на административно производство по реда на чл. 224а, ал. 1 от ЗУТ за спиране на строителството. Констативният акт е съобщен по реда на § 4, ал. 2 от ДР на ЗУТ, като последния е подал възражение с вх. № 90-00-970/05.09.2022 г., с което е оспорил констатациите в акта относно извършителя на строежа и фактическото му състояние. Същото е прието за неоснователно от административния орган.

Въз основа на съставения констативен акт и на основание чл. 224а, ал. 1 от ЗУТ кмета на община Карлово е издал оспорената в настоящото производство заповед, с която е наредено да бъде спряно изпълнението на всички видове строително-монтажни работи и е забранен достъпа до строежа - „хотел с ресторант“ намиращ се УПИ III-обществено обслужване, кв. 40А  по плана на гр. Калофер. Прието е от административния орган в мотивите на заповедта, че в случая е налице  отклонение на одобрения инвестиционен проект, като се променя строителната конструкция и вида на конструктивните елементи на таванския етаж и покрива на строеж „хотел с ресторант“. Органът е приел, че строежът се изпълнява със съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект по смисъла на чл. 224, ал. 1, т. 2 във вр. с чл. 154, ал. 2, т. 5 от ЗУТ.

По делото е приета административната преписка, както и представените в с.з. доказателства от страна на жалбоподателя, а именно: нотариален акт № 162, том ІІ, рег. № 5358, дело № 313/2018 г. от 17.12.2018 г., от който е видно, че ЕТ „Калофер – Х.С.“, чрез собственика и представляващия Х.Р.С. е продал на „Румен С. - 2011“ ЕООД, чрез неговия управител – Р.Д.С., учреденото му вещно право на строеж в следния недвижим имот: дворно място цялото с площ 990 кв.м съставляващо УПИ, III – обществено обслужване в кв. 40А по плана на гр. Калофер

При така установената фактическа обстановка, настоящият състав достигна до следните изводи от правна страна:

Жалбата е подадена от активно легитимирана страна, адресат на оспорената заповед и в преклузивния законов срок, поради което е процесуално  ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

При извършената в изпълнение на чл. 168, във връзка с чл. 146 от АПК, служебна проверка за законосъобразност, съдът констатира, че Обжалваната заповед е издадена от Кмета на община Карлово, което обуславя компетентността на административния орган по смисъла на чл. 224а, ал. 5 от ЗУТ. Заповедта е издадена въз основа на констативен акт, съставен от длъжностни лица на при община Карлово. Спазена е и формата на издаване - писмена.

Съдът намира, че макар и издадена от компетентен орган, процесната заповед е незаконосъобразна поради допуснати при издаването й съществени процесуални нарушения на административнопроизводствените правила и неправилно приложение на материалния закон.

Производството по издаване на заповед по чл. 224а от ЗУТ се развива между кмета на общината от една страна и възложителя на строежа, съответно адресата на заповедта, от друга страна. Съгласно чл. 161 от ЗУТ възложител е собственикът на имота, лицето, на което е учредено право на строеж в чужд имот, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на закон. В тази връзка заповед по чл. 224а от ЗУТ може да бъде издадена само по отношение на собствениците на строеж.

В случая от представените по делото доказателства по несъмнен начин се установява, че към датата на констатиране на нарушението, за което е съставен Констативен акт № 8, жалбоподателят не е собственик на обекта – предмет на оспорената в настоящото производство заповед. Същият е собственост на „Румен С. - 2011“ ЕООД, видно от нот. акт № 162, том ІІ, рег. № 5358, дело № 313/2018 г. от 17.12.2018 г. Жалбоподателят ЕТ „Калофер – Х.С.“, е бил собственик до 17.12.2018 г. Ето защо „ЕТ „Калофер – Х.С.“ - не може да бъде субект /адресат/ на заповедта по 224а от ЗУТ, тъй като не се явява възложител на обекта.

Предвид така установеното, „ЕТ „Калофер – Х.С.“ се явява ненадлежен адресат на процесната заповед.

Горното е достатъчно основание заповедта, с която се вменяват на лице, което не е собственик, задължения по 224а от ЗУТ, с които могат да бъдат обвързани само собствениците, да бъде отменена като незаконосъобразна.

Нарушени са основни принципи на административното производство, установени в чл. 7 и в чл. 9, ал. 2 от АПК- принципът на истинност и принципът на служебното начало, съобразно които административните актове се основават на действителните факти от значение за случая, като административният орган е длъжен да събере всички необходими доказателства, дори и когато няма изрично искане от участниците в производството.

В нарушение на задължението си по чл. 35 от АПК, административният орган не е събрал и обсъдил всички относими доказателства и съответно е постановил акта си без да тяхното обсъждане и без участието на заинтересованата страна, какъвто безспорно се явява „Румен С. - 2011“ ЕООД, в качеството си на собственик на строежа - предмет на заповедта.

Изпълнението на предвидените в АПК задължения от страна на административният орган и спазването на специфичната, предвидена в ЗУТ процедурата по констатиране на строително нарушение и издаване на заповед по 224а от ЗУТ , представлява и гаранция за законосъобразността на самата заповед. Тези задължения не са спазени по отношение на собственика на обекта, в резултат на което и издадената заповед е неправилно адресирана. По изложените съображения, съдът приема, че актът е бил издаден в нарушение на закона, и на процедурата предвид неучастие в нея на заинтересованите лица, в противоречие на чл. 26 АПК, чл. 35 АПК, като административният орган преди издаването му не е изпълнил задължението си да уведоми всички заинтересовани лица, да установи всички факти от значение за решаване на въпроса и съответно да проведе и приключи производството спрямо действителния собственик на строежа.

Това е достатъчно основание за отмяна на заповедта като незаконосъобразна, тъй като негативните последици от същата касаят различно от собственика на обекта лице, което пък е в противоречие с изискванията на материалния закон.

С оглед изложеното, жалбата се явява основателна и като такава следва да се уважи и оспорваната заповед да бъде отменена, поради съществени процесуални нарушения и несъответствие с материалния закон на основание чл. 146, т. 3 и т. 4 от АПК.

Жалбоподателят претендира разноски, но не е представил списък на разноските по чл. 80 от ГПК, няма доказателства за договорен и изплатен адв. Хонорар, поради което такива не му се присъждат, въпреки уважаването на жалбата.

Водим от горното, Съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Заповед № РД-1130/07.11.2022 г. на издадена от кмета на община Карлово, с която се спира изпълнението на всички видове строителни и монтажни работи на строеж „хотел с ресторант“ намиращ се УПИ III-обществено обслужване, кв. 40А  по плана на гр. Калофер, общ. Карлово, обл. Пловдив.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14 дн. Срок.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:/п/