Определение по дело №237/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 юли 2019 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20197200700237
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Русе, 26 юли 2019 год.

 

          Русенски административен съд, в закрито заседание на 26 юли 2019 год. в състав:

 

Съдия : Диан Василев

 

За да се произнесе по постъпилото оспорване, предмет на адм. дело №237 по описа на съда за 2019 год., намира следното:

Производството по настоящото дело е образувано по повод постъпила сигнал/жалба от „Геррад“ АД, ЕИК *********, седалище гр. Русе, с който дружеството изразява несъгласието си с издадено Разрешение за строеж №102/07.03.2019г. на гл. архитект на община Русе, изразено в т.1 и 2 от жалбата.

В проведено открито съдебно заседание, заключението по назначената по делото съдебно-техническа експертиза бе оспорено в отделни негови части от адвоката на дружеството-жалбоподател. С оспорването бе поискано назначаване на повторна или тройна експертиза. Съдът даде възможност за конкретизация на въпросите по исканата експертиза.

На 02.07.2019г., в съдът постъпи молба с уточнения и повторно се иска назначаването на тройна експертиза.

С оглед направеното оспорване и предвид на факта, че по първоначалната техническа експертиза бе назначен експерт-инженер-конструктор, а задачите, които се поставят сега изискват знания и в други области, искането следва да бъде уважено със въпроси, така, както са поставени в молбата от 02.07.2019г.,с малки корекции.

Предвид на изложеното, съдът

 

                                              О П Р Е Д Е Л И :                                     

 

Назначава тройна съдебно-техническа експертиза, със вещи лица, по следните специалности: Инженер-конструктор, Ланшафтен архитект /специалист/ и архитект.

Определя за вещи лица А.С.М. – Ш.,*** –тел. ********,  З. Н. Й., гр. Русе тел. *******  и Ч. С. Л., гр. Русе, тел. ********.

Поставя на вещите лица следните задачи:

1.       Строителните дейности, предвидени с Разрешението за строеж, попадат ли в обхвата на или могат ли да доведат до някоя от някоя от предвидените в чл. 20, ал. 1 от Наредба № 16 недопустими дейности, включително, но не само:

        предизвикване на вибрации и удари непосредствено над газопровода и в непосредствена близост до площадките на спирателната арматура, филтриращите съоръжения и въздушните преходи, обработване (разораване) на почвата на дълбочина по-голяма от 0,5 m в сервитутната зона на газопровода и над съоръженията и кабелите на технологичната електронна съобщителна мрежа към него,

        засаждане на дървета, храсти и други трайни насаждения, засаждане на растителни видове с развита коренова система на по-малко от 15 m от двете страни по оста на преносни и разпределителни газопроводи и на по-малко от 3 m от двете страни на далекосъобщителните кабели или други линейни съоръжения към газопроводите?

2.       Строителните дейности, предвидени с Разрешението за строеж могат ли да доведат до някоя от предвидените в чл. 20, ал. 3 от Наредба № 16 дейности:

        извършване на земни работи, свързани с полагане, пресичане или ремонт на тръбопроводи, електрически и съобщителни кабели и кабелни въздушни линии на други линейни обекти;

        извършване на корекции на реки и оформяне на риболовни участъци над и под преходите на газопроводи през естествени и изкуствени водни прегради;

        извършване на строителни работи при пресичане на газопроводи с други проводи и ремонт на подземни кабели за ниско и високо напрежение, въздушни електропроводи, колектори, канали и водоеми, извършване на сондажни работи, както и извършване на търсене, проучване и добив на подземни богатства;

        временно складиране на селскостопанска продукция и/или разполагане на лагери за добитък;

        извършване на строителни и монтажни работи на други линейни обекти на техническата инфраструктура, пресичащи или успоредни на трасето на линейния енергиен обект, с изключение на изграждането на площадкови обекти и на шахти от лица, различни от титуляря на сервитута.

3.       Влияе ли предвиденото с Разрешението за строеж застрояване върху възможността за експлоатация и ремонтни дейности на газопровода, собственост на Геррад, както следва:

        аварийно-възстановителни работи;

        дейности по изграждане на нови и разширение на съществуващи съоръжения за съхранение, пренос и разпределение на природния газ;

        планови дейности, свързани с експлоатацията, ремонта и поддържането на газовите съоръжения, по видове и графици съгласно изискванията на наредбите по чл. 200, ал. 1 и 2 от Закона за енергетиката.

4./в молбата е т.5/          Вещите лица да съобразят всички съществуващи на място настилки и проводи и ги посочат, че са съществуващи, като за целта се направят и справки в съответните Енергодружеството, ВиК дружеството, БТК, за което на вещите лица следва да бъде издадено нарочно удостоверение за снабдяване с такава информация.

Определя депозит за вещите лица в размер на 1200 лева, платим от жалбоподателя в 5-дневен срок от получаване на съобщението.

По зададеният като задача в т.5 от молбата, съдът счита, че тройната експертиза и вещите лица-специалисти не биха могли да дадат отговор, без да бъде направен оглед и проби на място от тесни специалисти в областта на газоснабдяването. Това обаче би станало в една друга експертиза, с други специалисти. Този въпрос е в тежест на жалбоподателя и той следва да докаже къде реално минава процесния газопровод чрез предвидените в закона доказателствени способи.

Насрочва делото в открито съдебно заседание на 08 октомври 2019 год., 10.30ч., за която дата да се призоват страните и вещите лица.

Дава възможност на останалите страни за допълнителни въпроси, зададени в 5-дневен срок от получаване на съобщението.

Съдът указва, на основание чл.170, ал.3 от АПК, вр. с чл.154, ал.1 от ГПК, че е в тежест на всяка от страните да докаже твърдените от нея положителни факти.

Съдия :