Определение по дело №1155/2010 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3352
Дата: 29 октомври 2010 г.
Съдия: Женя Радкова Димитрова
Дело: 20103100901155
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 юли 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

O П Р Е Д Е Л Е Н И Е

No-

гр.Варна, 29.10.2010 г.

 

     Варненски окръжен съд, търговско отделение,  в закрито заседание, проведено в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:Ж.ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Ж.Димитрова т.д.1155 по описа за 2010 година на ВОС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявени от Д.Е., гражданин на Литва, ЛНЧ **********, удостоверение за продължително пребиваване 2959, издадено на 18.07.2007 година от Дирекция „Миграция” МВР - София с постоянен адрес: с.Бистрица, ул.”Къпина”, 6 и А.А.М., гражданин на Руската федерация, с адрес: Австрия, Виена, гр.Сандрокгассе 36-1210 и за двамата съдебен адрес: гр.Варна, ул.”Жолио Кюри”, 33, ет.2 адв.Й. срещу „Петрол холдинг” АД, ЕИК *********, Варна, 9000, район Одесос, ул.”Братя Миладинови”, 22А, представлявано от Орлин Тодоров Тодоров – изпълнителен директор искове за прогласяване нищожността на решението по т.2 от дневния ред на Извънредно Общо събрание на акционерите на „Петрол холдинг” АД с дата 20.12.2009 година, с което се правят промени в следните текстове на Устава на дружеството-чл.22, ал.2, чл.28, ал.2, чл.32, чл.34, чл.42, ал.1, с което се създава нова т.10, чл.42, ал.2, пар.2 от Допълнителните разпоредби, на осн. чл.124, ал.1 ГПК и предявените, в отношение на евентуалност искове за установяване несъществуването на вписано обстоятелство в Устава на „Петрол холдинг” АД, извършено с вписване в ТР No-20100106171419, на осн. чл.124, ал.1 ГПК във вр. с чл.537, ал.2 ГПК.

С молба вх.No-42507/29.10.2010 година са предявени в отношение на субективно активно съединяване инцидентни установителни искове с правно основание чл.124, ал.4 ГПК от Д.Е. и А.М., чрез процесуалният им представител адв.Христо Трандев, САК срещу „Петрол холдинг” АД, ЕИК *********, Варна, 9000, район Одесос, ул.”Братя Миладинови”, 22А, представлявано от Орлин Тодоров Тодоров – изпълнителен директор за установяване в отношенията между страните, че протокол от извънредно Общо събрание на акционерите в „Петрол холдинг” АД от 20.12.2009 година, проведено в гр.Варна, ул.”Братя Миладинови”, 22а е документ с невярно съдържание.

Съдът намира, че така предявените искове се явяват процесуално недопустими и производството по тях следва да бъде прекратено по следните съображения:

Претендира се установяване неверността на съдържанието на протокол от ОС на акционерите. Протоколът от ОС на акционерите е частен свидетелствуващ документ, удостоверяващ, датата, мястото, провеждането на общото събрание, кворума и взетите решения, а по отношение на взетите решения е частен диспозитивен документ. Претендира се, че съставеният протокол е документ с невярно съдържание, което означава, че се претендира установяване неговата неистинност, по точно неговата невярност. Въпросът за верността стои само пред свидетелствуващите документи, като верен е свидетелствуващият документ, който отговаря на действителното фактическо положение, което той удостоверява. Оспорването на истинността на протокола цели да разруши доказателствената сила на документа. Свидетелствуващите документи разполагат с материална доказателствена сила, която се състои в доказателственото значение, което документа има спрямо факта, който се удостоверява чрез материализираното в документа удостоверително волеизявление. Обвързваща съда материална доказателствена сила обаче имат само официалните свидетелствуващи документи. Оспорването на верността на документа е средство за защита срещу обвързващата доказателствена сила на документа и затова то влиза в действие само срещу материалната сила на официалните свидетелствуващи документи, опровергаването на които може да се извърши от страната или по реда на чл.193 ГПК – чрез откриване производство по оспорване документа или чрез установителен иск. Частните свидетелствуващи документи не се ползуват с обвързваща съда материална доказателствена сила, поради което съдът не е обвързан и я преценява по свое вътрешно убеждение, съобразно всички данни по делото. При оспорване на частни свидетелствуващи документи, какъвто е протоколът от ОС на акционерите не се открива производство по оспорване истинността по чл.193 ГПК, поради и което страната не разполага с право на иск.

Следва да се отбележи, че исковете се явяват недопустими и предвид обстоятелството, че са предявени искове за прогласяване нищожността на взетите решения, удостоверени с протокола. Фактическите твърдения, които страната е посочила в инцидентния установителен иск относно неверността на протокола на ОС, отразяващ невзето решение на ОС обуславят допустимостта на иска за прогласяване нищожността на решението на ОС, което е по-голямата защита. Правният резултат, който страната ще получи чрез този иск обуславя и липсата на правен интерес от воденето на инцидентните установителни искове, като правният интерес е абсолютна пречка за упражняване правото на иск.

Гореизложеното обуславя извода, че исковете се явяват недопустими и производството по тях следва да бъде прекратено. 

Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д.1155 по описа за 2010 година по описа на ВОС, в частта по предявените в отношение на субективно активно съединяване инцидентни установителни искове с правно основание чл.124, ал.4 ГПК от Д.Е. и А.М., чрез процесуалният им представител адв.Христо Трандев, САК срещу „Петрол холдинг” АД, ЕИК *********, Варна, 9000, район Одесос, ул.”Братя Миладинови”, 22А, представлявано от Орлин Тодоров Тодоров – изпълнителен директор за установяване в отношенията между страните, че протокол от извънредно Общо събрание на акционерите в „Петрол холдинг” АД от 20.12.2009 година, проведено в гр.Варна, ул.”Братя Миладинови”, 22а е документ с невярно съдържание.

Определението подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в 1-седмичен срок от получаване на съобщението до страните.

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: