Решение по дело №2283/2018 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1972
Дата: 22 октомври 2018 г. (в сила от 3 октомври 2019 г.)
Съдия: Евгения Иванова Баева
Дело: 20187050702283
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /22.10.2018 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Варненският административен съд, ІV състав в публично заседание на двадесет и осми септември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

 

при секретаря ВЕСЕЛКА КРУМОВА, като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 2283 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл. 76а, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/.

Образувано е по жалбата наМногопрофилна болница за активно лечение „Света Марина“ ЕАД със седалище и адрес на управление гр. Варна срещу писмо изх. № 29-02-1080/06.07.2018 година на директора на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ Варна, с което е разпоредено възстановяване на сумата от 50 лева, представляваща неоснователно изплатена сума по Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“.

Жалбоподателят твърди, че писмената покана е издадена при допуснати нарушения на процесуалните правила – липса на мотиви и при неправилно приложение на материалния закон. Твърди, че са налице основанията на чл. 45 от ЗЗО. Моли съда да постанови решение, с което да отмени оспореният акт.

В с.з. жалбоподателят, чрез процесуални представители, поддържа жалбата. Претендира присъждане на направените пред инстанцията съдебно-деловодни разноски, вкл. юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът, чрез процесуален представител, оспорва жалбата. Моли съда да постанови решение, с което да я отхвърли, като неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, след преценка на представените по делото доказателства, доводите и възраженията на страните в производството, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

С оспореният административен акт – Писмена покана № 29-02-1080/06.07.2018 година, директорът на РЗОК Варна, на основание чл. 76а, ал. 1 от ЗЗО, е поканил жалбоподателя доброволно да възстанови в 14 дневен срок от получаването и заплатените стойности за медицински дейности по Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“. Поканата е връчена на 12.07.2018 година, поради което подадената на 24.07.2018 година жалба е допустима.

Административното производство е започнало по инициатива на органа. Със Заповед № РД-09-934 от 30.05.2018 година на директора на РЗОК Варна е разпоредено, на основание чл. 72, ал. 2 от ЗЗО, извършването на финансова проверка за контрол по Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“. Заповедта е връчена на представител на жалбоподателя на 31.05.2018 година. За резултатите от извършената проверка е съставен Протокол за неоснователно получени суми № 3-27/13.06.2018 година, връчен на жалбоподателя на 22.06.2018 година. В протокола е отразена констатация, че на 16.04.2018 година е отчетена Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“ от „Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания д-р Марко Антонов Марков“ ЕООД гр. Варна и Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Марина“ ЕАД гр. Варна на пациент на 51 години с хистологично верифициран карцином на маточната шийка.

Оспореният административен акт е издадена от компетентен орган – директорът на РЗОК Варна, арг. чл. 76а, ал. 3 от ЗЗО, в предписаната от закона писмена форма, арг. чл. 59, ал. 2 от АПК, като съдържа фактически и правни основания за постановяването му.

Между страните е безспорно, а се установява и от представения Констативен протокол, имащ характер на официален свидетелстващ документ, че на 10.04.2018 година в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Марина“ ЕАД гр. Варна е приет за лечение пациент с оплаквания от затруднена дефекация и болки ниско в корема по Клинична пътека № 71. Извършени са ехография на корем – бъбреци пикочен мехур, ФКС с взети три биопсии. Пациентката е изписана на 12.04.2018 година. След дехоспитализацията, пациентката е насочена към Клинична онкологична комисия. Въз основа на решение на комисията на 16.04.2018 година в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Марина“ ЕАД гр. Варна е проведена Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“.

Съобразно разпоредбата на чл. 396 от Националния рамков договор /НРД/ за 2018 година, когато изпълнителят на медицинска помощ е получил суми без правно основание, които не са свързани с извършване на нарушение по ЗЗО или на НРД, и това е установено при проверка от контролните органи по чл. 72, ал. 2 от ЗЗО, изпълнителят е длъжен да възстанови сумите.

С разпоредбата на чл. 350, ал. 3 е въведено правилото, че Националната здравноосигурителна каса не заплаща отчетена дейност в случаите на хоспитализации с изцяло или частично припокриващи се периоди за един и същ пациент. Когато са отчетени дейности, извършени по едно и също време от изпълнители на извънболнична и на болнична медицинска помощ, се извършва проверка на изпълнителите за тези дейности. Не се заплаща на изпълнителя, който е отчел неизвършена дейност, и съответно изпълнителят възстановява неоснователно получените суми. По аргумент от противното извършената дейност подлежи на заплащане.

При тълкуване на приложимата разпоредба следва да се приеме, че недължимо платени ще са само онези медицински дейности, които реално не са извършени.

В конкретния случай административният орган е приел, че процедурата е извършена, поради което не е налице спор по фактите.

Предвид горното оспореният акт, като незаконосъобразен, като постановен при неправилно приложение на материалния закон, следва да се отмени.

В полза на жалбоподателя, на основание чл. 143, ал. 1 от АПК, следва да се присъдят направените пред инстанцията съдебно-деловодни разноски в размер на 150 лева, от които 50 лева – за образуване на делото и 100 лева юрисконсултско възнаграждение, определено на основание чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ писмо изх. № 29-02-1080/06.07.2018 година на директора на Районната здравноосигурителна каса Варна, с което е разпоредено възстановяване на сумата от 50 лева, представляваща неоснователно изплатена сума по проведена Амбулаторна процедура 05 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“.

ОСЪЖДА Националната здравноосигурителна каса – Районна здравноосигурителна каса гр. Варна ДА ЗАПЛАТИ НА „Университетска многопрофилна болница за активно лечение Света Марина“ ЕАД със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Христо Смирненски“ № 1, ЕИК ********* сумата от 150 (сто и петдесет) лева, представляваща съдебно-деловодни разноски.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщението до страните.

 

                                                      СЪДИЯ :