Р Е Ш Е Н И Е № 51
гр. Силистра, 10.07.2009 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Административен съд Силистра, в открито съдебно заседание на първи юли две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ПАВЛИНА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ : ВАЛЕРИ РАДАНОВ
ВЕЛИЧКА МАРИНОВА
при участието на секретаря Антония Стоянова ,както и участието на
прокурора от Окръжна прокуратура Силистра –Даниела Неделчева , разгледа докладваното от административния съдия Величка Маринова КАНД № 46 /2009 г по описа на Административен съд Силистра, и за да се произнесе, взе предвид следното :
Производство по чл.63 ал.1 ЗАНН във вр. с чл.348, ал.1 т.1 и 2 от НПК.
С Решение № 165 / 27.03.2009 г..
постановено по АНД № 104 /
Глоба от 20 лв
на осн. чл.185 от ЗДвП за извършено нарушение по
чл.18 ал.2, изр.2 пр. 1 от Наредба № 37 /
Глоба от 1000 лв на основание чл.178 ,ал.2 от ЗДв П за извършено нарушение по чл.24 , ал.1 от Наредба № 37 / 2002 на МТ ;
Глоба от 100 лв на основание чл.178а, ал.1 т.6 от ЗДвП
за извършено нарушение по чл.14а, ал.1 от Наредба № 37 /
Недоволен от така постановеното решение е останал жалбоподателят Д.Д.А., който в законния срок обжалва решението, като постановено в нарушение на материалния закон, а така също и че при неговото постановяване са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила.Излага доводи за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт .Моли да се отмени решението на СРС , както и потвърденото НП ,с произтичащите от това законни последици ..В с.з. поддържа жалбата си ,така както е предявена, не сочи нови доказателства .
Посочените касационни основания са по чл.348 ал.1 т.1 и 2 от НПК и по тях следва да се произнесе касационната инстанция .
Ответникът , редовно призован ,не се явява ,не се представлява и не взема становище .
Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата .
Административният съд, в настоящия състав, счита, че жалбата е подадена от надлежна страна и в срока по чл.211 АПК, поради което е процесуално допустима и следва да бъде допуснато разглеждането й . Разгледана по същество, съдът счита, че жалбата се явява частично основателна и следва да се уважи ,в частта за наложеното административно наказание глоба от 20 лв , но не на основанията, посочени от жалбоподателя,а въз основа на законова разпоредба-чл.189, ал.5 от ЗДвП .В останалата част жалбата следва да остане без уважение , а решението като правилно и законосъобразно, се потвърди ,в тази му част .
Касаторът посочва като порок на решението на СРС, че е постановено при нарушение на материалния закон ,защото това което е констатирал проверяващия орган, не сочи на извършено нарушение . От събраните по делото доказателства, е установено ,че при извършената комплексна проверка на 03.11.2008 г. от органите на РД”АА” Силистра, на ЕТ „Динамика – Д.А.” извършващ обучение на кандидати за придобиване правоспособност за управление на МПС , за периода от 01.07.2008 г. до 30.10.2008 г., са констатирани нарушения, описани подробно в АУАН, така и в обстоятелствената част на обжалваното НП, а именно : няма издадени учебни картони на 6 кандидата , вписани в регистъра за завършено обучение ;
Установено е също така, че за периода от време от 19.08.2008 г. до 23.08.2008 г. е била нарушена дневната натовареност на преподавателя Д.А.,като вместо максимално определение 10 часа, е отразено , че е преподавал 12 часа;Това обстоятелство е установено от дневника за теоретично обучение и от учебните картони на трима кандидати.Това нарушение е повторно ,тъй като има влязло в сила НП № 19-001098; Третото нарушение, което е било установено, е че 29.08.2008 г. вътрешния практически изпит е осъществен от преподавателя А. ,което противоречи на учебната документация за обучение на категория „В” , утвърден от Министъра на образованието и науката ;
От събраните по делото доказателства и обясненията на жалбоподателя пред първата инстанция, съдът е приел, че нарушенията ,описани в НП са извършени и жалбоподателя следва да понесе административно наказателната отговорност .
Оплакването за допуснати административно процесуални нарушения при постановяването на решението от СРС, не се установи в касационното производство, а и не се сочат конкретни какви нарушения са допуснати от съда .Ето защо това касационно основание е недоказано .
Не е налице и
противоречие с материалния закон . Установените нарушения от проверяващия
административен орган, са доказани по несъмнен начин, а те по същество и не се
оспорват от нарушителя .Съгласно чл.24 от Наредба № 37 /
За деянието по чл.178 ал.1 т.6 от ЗДвП
във вр. с чл.24 ал.2 от Наредба № 37 /
И за това нарушение не е налице противоречие с материалния закон, каквото е основното касационно оплакване, и следва да остане без уважение жалбата и в тази си част ..
Жалбата е основателна, досежно наложеното наказание глоба от 20 лв, на основание чл.185 ЗДвП във вр.
с чл.18 ,ал.2 изр.2 пр.1 от Наредба № 37 /
Доводите посочени от касатора в касационната жалба са изложени и пред СРС и са били надлежно обсъдени, в мотивите на решението,а именно, че са извършени административни нарушения, които ангажират административно наказателната отговорност на нарушителя . Тези съображения се споделят и от настоящия състав и не следва да се преповтарят.
Съгласно чл.220 АПК, касационната инстанция преценява прилагането на материалния закон въз основа на фактите установени от първоинстанционния съд . Нови доказателства не бяха представени по делото, поради което фактите , приети от СРС ,служат за основа при преценяване правилното прилагане на материалния закон .
Законодателят е предвидил за извършените нарушения административно наказание глоба, в минимален и максимален размер, като административния орган и за двете нарушения е определил наказанията в минималния им размер ,отчитайки всички обстоятелства, визирани в чл.27 ЗАНН.
При постановяване на решението, съдът не е допуснал нарушение на съдопроизводствените правила, нито е допуснал противоречие с материално правните разпоредби, които е следвало да се съобразят при решаване на настоящия казус .
При служебната проверка на съдебния акт, съгласно изискванията на чл.218 АПК, ал.2 във вр. с чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът не констатира нарушения, които да водят до отмяна или промяната му ,относно двете нарушения.Само в частта за приетата жалба за глоба от 20 лв,и разгледана в съдебно заседание и произнасяне по нея, касационната жалба се явява основателна, но дори и да не беше обжалвано в тази си част решението, касационният съд е длъжен да направи служебна проверка и да констатира това нарушение и да отмени решението в тази му част .
Правилно са обсъдени всички
обстоятелства, за извършените нарушения по чл.178 ал.1 т.6 от ЗДвП и
съответно по чл.178, ал.2 от ЗДвП, във вр. с чл.24 от
Наредба № 37 /
Водим от горното и на основание чл.221 ,ал.2, пр.1 АПК, във вр. с чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Решение
№ 165 / 27.03.2009 г., постановено по АНД № 104 /
ОСТАВЯ В СИЛА в ОСТАНАЛАТА ЧАСТ Решение № 165 / 27.
Решението е окончателно .
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.