Решение по дело №507/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260042
Дата: 10 декември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Мирослав Милчев Начев
Дело: 20201500200507
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 6 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                                № 260042

 

                                 гр.Кюстендил, 10.12.2020г.

 

                              В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              Окръжен съд Кюстендил, наказателно отделение, в открито съдебно заседание на десети декември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА

 

                                                      ЧЛЕНОВЕ :  МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                                мл.с.   КАЛИН ВАСИЛЕВ

 

             при участието на секретаря М.Спасова и на прокурора                                                          В.Пенков, като разгледа докладваното от съдия Начев чнд 507 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид :

 

 

             Производството по делото е по реда на Глава ІІІ, Раздел І от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции /ЗПИИРКОРНФС/.

           В Окръжен съд гр. Кюстендил е постъпило искане от Централен орган за Англия и Уелс, Отдел „Взаимно признаване на финансови санкции“, Лондон, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, с приложено  удостоверение по чл. 4 от Рамково решение  2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, издадено въз основа на съдебно решение от 03.10.2019г., влязло в законна сила на същата дата, постановено от съд в гр.Устър / Worcester/, по отношение на Д.М.Р.,  български гражданин, роден на ***г. в гр.***, с настоящ и постоянен адрес ***. Финансовата санкция е в размер общо на 1031 британски паунда /GBP/ според записаното в удостоверението и е наложена на Р. за извършено на 22.03.2019г. в гр.Озуъстри / Oswestry/, графство Шропшър / Shropshire/, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, административно нарушение по чл.87 ал.1 от ЗДвП.

 

              Към Удостоверението е приложен и препис от съдебния акт, постановен по дело № **********, от което е видно че лицето е санкционирано за извършване на две нарушения – по чл.87 ал.1, както и по чл.14З ЗДвП – управление на МПС без валидна застрахователна полица. Глобата за извършването на първото нарушение е 220 британски паунда, а за извършване на второто – 660.      

Санкционираното лице Д.Р. е надлежно уведомено, но не взима участие в производството.

              Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище за основателност на искането.

Окръжен съд Кюстендил, след преценка на събраните по делото доказателства, както и на становищата на страните, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

              С горепосоченото искане Окръжен съд е сезиран като компетентен съд по силата на ЗПИИРКОРНФС за признаване и изпълнение на съдебно решение от 03.10.2019г., влязло в сила на същата дата. Решението е издадено от съдебен орган на Обединеното кралство - съд в гр. Устър / Worcester/, за налагане на административно наказание - глоба /финансова санкция/ от 880 GBP, разходи по съдебно и административно производство - 85 GBP, както и сума за внасяне в обществен фонд за подпомагане на жертви - 66 GBP. Общият размер на финансовата санкция е 1031 британски паунда / GBP/ и е наложена за извършено на за извършено на 22.03.2019г. в гр.Озуъстри / Oswestry/, графство Шропшър / Shropshire/, Обединено кралство, административно нарушение по чл.87 ал.1 от ЗДвП – управление на МПС / лек автомобил ***/ по начин, който не съответства на разрешеният за притежаващите свидетелство за управление.

             Административното нарушение е извършено от Д.М.Р.,  български гражданин, с настоящ и постоянен адрес ***.

             От удостоверението по чл. 4 ЗПИИРКОРНФС се установява следното: 

Издалият решението орган е съдебен такъв – съд в гр. Устър / Worcester/, Обединено кралство. Засегнатото лице е с посочено име и адрес, като обичайното му пребиваване е в изпълняващата държава по смисъла на закона - Република България. Решението е влязло в сила на 03.10.2019г., като наложената с него финансова санкция / глоба/ възлиза общо на 1031 британски паунда. Извършеното от Р.

административно нарушение по чл.87 ал.1 ЗДвП се изразява в управление на МПС / лек автомобил ***/ по начин, който не съответства на разрешеният за притежаващите свидетелство за управление. Видно от съответни отбелязвания в удостоверението, производството по налагане на парична санкция не е било писмено и лицето е било уведомено лично за датата и мястото на съдебния процес. Решението е постановено от съдебен орган в издаващата държава въз основа на наказуемо деяние по нейния национален закон.

              От приложен към удостоверението препис от съдебния акт, постановен по дело № **********, е видно че лицето е санкционирано за извършване на две нарушения – по чл.87 ал.1, както и по чл.14З ЗДвП – управление на МПС без валидна застрахователна полица. Глобата за извършването на първото нарушение е 220 британски паунда, а за извършване на второто – 660.      

              От тази фактическа обстановка се извеждат следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл. 31 ал. 1 от Закона, компетентен да признае и допусне изпълнението на решението за налагане на финансови санкции е окръжният съд по местоживеенето на лицето. Доколкото постоянният адрес на Р. ***, това е Окръжен съд Кюстендил.

             От съдържанието на удостоверението по чл.4 от Закона  безспорно се установява, че българският гражданин Д.Р. е санкциониран с влязъл в сила на 03.10.2019г. акт на съдебен орган на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за плащане на глоба /финансова санкция /, наложена му за извършено на 22.03.2019г. административно нарушение по чл.87 ал.1 от ЗДвП. Касае се за влязъл в сила акт по смисъла на чл.3 ал.1 т.1 от ЗПИИРКОРНФС, издаден от съдебен орган на страна, членка на Европейския съюз, и финансовата санкция е постановена по повод на извършено административно нарушение. Налице е потвърждаване, че лицето е било надлежно и своевременно уведомено за датата и мястото на провеждане на съдебния процес. 

            Актът на съдебния орган по чл.3 ал.1 от ЗПИИРКОРНФС  е придружен с удостоверение, което се изисква по чл.4, ал.1 от Закона, както и по силата на член 4 от Рамково решение 2005/214/ПВР относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции. От изложеното в удостоверението е видно, че наказателното преследване, във връзка с което е постановен акта по чл.3 от ЗПИИРКОРНФС, касае административно нарушение, което попада в една от хипотезите на чл.30 ал.2 - т.1, и в този случай не се изисква

 

изследване на двойна наказуемост. Въпреки това, управлението на МПС е детайлно регламентирано и в българския ЗДвП.

                В конкретния случай е налице една от факултативните предпоставки за отказ от признаване и изпълнение на решението, а именно визираните в чл.35 т.1 пр.2 и 3 от Закона – удостоверението е непълно и очевидно не отговаря на решението. Както бе посочено по – горе, в съдебното решение изрично е посочено че Д.Р. е санкциониран за извършването на две административни нарушения – по чл.87 ал.1 от ЗДвП, за което му е наложена глоба от 220 британски паунда, както и по чл.143, за което му е наложена глоба от 660 британски паунда. В удостоверението е посочено само първото от двете нарушения, като второто по чл.143 ЗДвП, визиращо управление на МПС без валидна застрахователна полица, е пропуснато. Независимо от това, в удостоверението е вписан пълният размер на финансовата санкция – две глоби от общо 880 британски паунда, разходи по съдебно и административно производство - 85 британски паунда, както и сума за внасяне в обществен фонд за подпомагане на жертви - 66 британски паунда, или общо 1031 британски паунда.

              Останалите факултативни предпоставки по чл. 35 т.1 - 8 от Закона не са налице. Удостоверението по чл. 4 съответства на постановеното решение по съдържание, с изключение на отразеното по – горе непосочване на второто административно нарушение. Не са налице данни за постановено и приведено в изпълнение за същото деяние в Република България или друга, различна от издаващата държава, решение за финансови санкции срещу същото лице. Не е налице изтекла давност по българското законодателство или деянието, извършено в Обединеното кралство, да е подсъдно на български съд. Липсва имунитет или привилегия, които да са пречка за предприемане на наказателно производство за такива деяния, наложената финансова санкция / глоба/ не е по - малка от 70 евро. Решението е постановено срещу пълнолетен български гражданин, който носи наказателна и административно наказателна отговорност. От съдържанието на удостоверението е видно, че производството не е било писмено и лицето е било своевременно уведомено за датата и мястото на провеждане на съдебния процес. 

                Предвид изложеното, Окръжният съд приема че не са налице условията по чл. 30 ал. 2 от Закона за признаване на решението, доколкото са налице две основания за отказ - удостоверението е непълно и очевидно не отговаря на решението. Макар тези основания да са факултативни, Окръжният съд намира

че непосочването в удостоверението на всички административни нарушения, за извършването на които е санкциониран Д.Р., води до неговата незаконосъобразност. Действително, към него е приложен и препис от съдебния акт, но това не отменя задължението на издаващият орган да посочи в него всички деяния, за които е наказано лицето. Още повече, по – голямата част от финансовата санкция, а именно глоба от 660 британски паунда, е наложена за извършване на административното нарушение по чл.143 ЗДвП, непосочено в удостоверението.

 Предвид изложеното и на основание чл.32 във вр. с чл.16 ал.7 т.2 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции, Окръжния съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

               ОТКАЗВА ДА ПРИЗНАЕ съдебно решение за налагане на финансова санкция / глоба/ от 03.10.2019г., влязло в законна сила на същата дата, постановено от съдебен орган съд в гр. Устър / Worcester/, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, по дело № **********, с което по отношение на Д.М.Р.,  български гражданин, роден на ***г. в гр.***, с настоящ и постоянен адрес ***, е наложена финансова санкция в размер общо на 1031 британски паунда /GBP/, с левова равностойност към датата на постановяване на решението  2271.05 лв., за извършено на 22.03.2019г. в гр.Озуъстри / Oswestry/, графство Шропшър / Shropshire/, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, административно нарушение по чл.87 ал.1 от ЗДвП -  управление на МПС / лек автомобил ***/ по начин, който не съответства на разрешеният за притежаващите свидетелство за управление.

                    Прекратява производството по делото.  

                    Решението може да се протестира, съответно обжалва, пред САС в 7 - дневен срок, считано от днес, а за Д.Р. – считано от получаване на съобщението.

  На основание чл.38 ал.1 т.2 от ЗПИИРКОРНФС препис от решението да се изпрати незабавно на компетентния орган на издаващата държава - Централен орган за Англия и Уелс, Отдел „Взаимно признаване на финансови санкции“, Лондон, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия / Central Authority for England and Wales, Mutual Recognition of Financial Penalties/, като в уведомлението да се посочат основанията за отказ.

 

На осн. чл. 38 ал. 2 от ЗПИИРКОРНФС препис от уведомлението до компетентния орган да се изпрати на Министерство на правосъдието на Република България.

 

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:             

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ:           1.                2.