Решение по дело №15025/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7746
Дата: 7 ноември 2019 г. (в сила от 7 ноември 2019 г.)
Съдия: Божана Костадинова Желязкова
Дело: 20181100515025
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

                               Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                                                          София, 07.11.2019г.

                                      

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданска колегия, в закрито заседание на седми ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖАНА ЖЕЛЯЗКОВА

                                       ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБКА ГОЛАКОВА

                                                             ДЕСИСЛАВА ЯНЕВА

                                                                    

 

Като се запозна с докладваното от съдията БОЖАНА ЖЕЛЯЗКОВА ч.гр.д.№15025 по описа на 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл. 435, ал. 2, т. 7. ГПК. 

Образувано е по жалба на длъжника в изпълнителното производство "Ч.Е.Б." АД против постановление от 19.09.2018 г. на М.П., per. № 851, район на действие СГС, гр. София 1000, ул. „******по изп. д. №20188510402036, с което е оставено без уважение искане на жалбоподателя за изменение на определените разноски в частта над 11.67 лева за адвокатско възнаграждение и в частта на таксите по ТТР към ЗЧСИ за размера над 50 лева без ДДС.   

Жалбоподателят твърди, че срещу него било образувано посоченото изпълнително дело при ЧСИ М.П. по изпълнителен лист издаден, издаден по ч.гр.д. № 19840/2014г. на СГС, 1-20 с-в и ч.гр.д.№ 1223/2016г. на САС, за сумата от 10 лв. в полза на взискателя срещу длъжника Ч.Е.Б. АД. Твърди, че били образувани още над двадесет изпълнителни дела, с които на общо 30 свързани юридически лица били присъдени разноски за всяко от дружествата, което е злоупотреба с права.  Юридическите лица били свързани, тъй като имали един и същ собственик и управител и регистрирани почти едновременно на един и същ адрес. Твърди, че по всяко от делата съдебният изпълнител незаконосъобразно определил разноски за адвокатско възнаграждение от 350лв. и такси по Тарифата към ЗЧСИ. След подадени от длъжника жалби срещу посочените действия определените от съдебния изпълнител възнаграждения и такси по- голяма част от делата били отменени от различни състави на СГС, като представя и доказателства в тази насока. Навежда, че това поведение съставлява злоупотреба с процесуални права с единствената цел реализиране на приходи от разноски за адвокатско възнаграждение и такси за изпълнение. Моли обжалваното постановление да бъде отменено с присъждане направените в настоящото производство разноски.

Взискателят „В.С." ЕООД с ЕИК *******, чрез Н.И.И. изразява становище за неоснователност на жалбата.

В мотиви на ЧСИ М.П. са развити съображения за неоснователност на жалбата, тъй като не била налице злоупотреба с процесуални права и разноските били определени правилно в минималния предвиден от закона размер.

Съдът, след като разгледа жалбата и прецени данните по делото, намира следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.436, ал.1 ГПК, от легитимирано лице и против подлежащ на обжалване акт на акт на съдебния изпълнител /чл.435, ал.2, т.7 ГПК/, поради което е процесуално допустима.

Изпълнителното дело № 20188510402036 е образувано по молба на В.С. ЕООД, въз основа на изпълнителен лист, издаден по ч.гр.д. № 19840/2014г. на СГС, 1-20 с-в и ч.гр.д.№ 19840/2014г. на СГС, за сумата от 10 лв. в полза на взискателя срещу длъжника Ч.Е.Б. АД.

Получена е покана за доброволноизпълнение, в която е посочено, че  длъжникът дължи сума от 355лв. в полза взискателя- разноски по изпълнителното дело и такси  и разноски в размер на 115.80лв. съгласно  ТТР към ЗЧСИ, като изпълнителният лист, въз основа на който е образувано изп. производство е за сумата от 10 лв.

От представените от частния жалбоподател доказателства може да се направи извод, че са били извършени еднакви по обем и съдържание процесуални действия-подаване на молби за започване на принудително изпълнение, от името на различни правни субекти-свързани лица, в полза на които са били присъдени разноски за процесуално представителство от юрисконсулт, въз основа на едно и също изпълнително основание. По молбите за образуване на изпълнителни производства, към момента на подаване на настоящата жалба, са били образувани множество изпълнителни дела, като за процесуалните представители на взискателя не е съществувала никаква пречка да подадат само една молба за образуване на изпълнително дело, в която да включат вземанията на всички представлявани от тях дружества, при което да постигнат същия правен резултат-удовлетворяване на вземанията по изпълнителните листове. Образуването на отделни изпълнителни производства и при различни съдебни изпълнители представлява злоупотреба с процесуални права по чл.3 ГПК, тъй като цели единствено генериране на разноски, чието извършване не е било необходимо и значително надвишаващи размера на вземането по изпълнителните листове. Разпоредбата на чл. 3 ГПК изрично регламентира задължение за участващите в процеса, включително изпълнителния, правни субекти и техните представители да упражняват предоставените им процесуални права добросъвестно. Съдебният изпълнител, при когото е било образувано първото изпълнително производство, също е следвало да обедини молбите с поредни входящи номера в едно изпълнително дело, тъй като се касае за идентични вземания по едно и също изпълнително основание срещу един и същ длъжник в полза на свързани търговци, представлявани от един и същ процесуален представител. След като това не е извършено, длъжникът по всички изпълнителни дела не би следвало да дължи повече, отколкото ако беше образувано само едно изпълнително дело на всички взискатели с възлагане на длъжника на таксите и разноските по него. За следващите недобросъвестно образувани изпълнителни производства, включително и повторно образуваните такива при ЧСИ М.П. взискателят ще следва сам да понесе извършените разноски. Настоящото изпълнително производство по изп.д.№ 20188510402036, видно от поканата за доброволно изпълнение от 20.08.2018г. е последващо такова, поради което разноските за образуването му, за адвокатско възнаграждение и платените на ЧСИ такси следва да останат за сметка на недобросъвестния взискател. Упражняването на процесуални права в нарушение на чл.3 ГПК не пораждат правни последици и не следва да се зачитат, както и по начало упражняването им не може да води до неоснователно обогатяване, поради което обжалваното разпореждане от 30.08.2018г., с което е отказано да бъдат намаленени присъдените разноски по изпълнителното дело следва да се отмени.

Независимо от изхода на делото в полза на жалбоподателя не следва да се присъждат разноски, тъй като правният спор е породен от действия на съдебния изпълнител, а не от такива на взискателя.

Водим от горното Софийски градски съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ОТМЕНЯ по жалба на длъжника "Ч.Е.Б." АД, *** и адрес на управление ***, БенчМарк Бизнес Център, регистрирано в Търговския регистър към АВ с ЕИК *******,  разпореждане от 30.08.2018г., с което е отказано изменение на определените разноски в частта над 11.67 лева за адвокатско възнаграждение и в частта на таксите по ТТР към ЗЧСИ за размера над 50 лева без ДДС по изп. д. №20188510402036по описа на ЧСИ М.П., per. № 851, район на действие СГС, гр. София 1000, ул. „**********.  

Решението   е окончателно.

 

                                                          

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.