Решение по дело №212/2019 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 10
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 10 януари 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20197120700212
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 10.01.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на единадесети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР АТАНАСОВ

                                                                                       МАРИЯ БОЖКОВА

 

 

при секретаря Павлина Петрова

и с участието на Бонка Василева – прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 212 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба Т.М.В. от ***, ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение № 119/ 28.08.2019 г., постановено по а.н.д. №205/ 2019 г. по описа на РС – Момчилград. Развити са доводи за неправилност и незаконосъобразност на съдебния акт, като постановен при игнориране доказателствата по делото, в противоречие с материалноправните разпоредби и процесуални правила. Конкретно се изразява становище, че решението е постановено в нарушение на разпоредбата на чл.106, ал.1 от ЗДвП, която предвижда задължение за определено поведение за „водач“, като се посочва и нормата на §6, т.25 от ДРЗДвП, съдържаща легална дефиниция за това понятие. Като следващо основание за неправилност на съдебното решение се твърди несъответствие между извършеното нарушение и посочената като санкционна разпоредба на чл.184, ал.5 от ЗДвП, във връзка са чл.184, ал.1, т.1 от същия закон. Цитирани са решения на районни съдилища в страната. Иска се да се отмени обжалвания съдебен акт и се отмени наказателното постановление. В съдебно заседание, редовно призован, касаторът не се явява и не се представлява.

Ответникът – Началник група в РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали, редовно призован, не се явява, не се представлява и не взема становище по касационната жалба.

 Представителят на ОП – Кърджали дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Момчилград.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от страна по а.н.д. № 205/2019 г. по описа на РС – Момчилград, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, е основателна по следните съображения:

          С оспореното решение РС – Момчилград е потвърдил НП № 19-0318-000270/ 26.07.2019 г. на началник група в РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали, с което на Т.М.В. с ЕГН ********** и адрес: ***, ***, за нарушение на чл.106, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.184, ал.5 от ЗДвП, във връзка с чл.184, ал.1, т.1 от ЗДвП, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лв.

РС – Момчилград е направил извод за законосъобразност на наказателното постановление, като издадено от компетентен орган, в сроковете по чл.34 от ЗАНН, при спазване на формата и редът при издаването му и наличие на изискуемите от закона реквизити, в това число точно и ясно фактическо и юридическо описание на нарушението. В оспореното решение са изложени мотиви относно възражението в жалбата, че санкционираното лице няма качеството на водач на животното. Приел е, че след като по делото не е установено да има назначен пастир, който да направлява животното или да контролира поведението на същото, то като собственик на посоченото по-горе домашно животно, е имал основно задължение да направлява и да не оставя същото на пътното платно, в близост до него, и да не създава опасност на движението- каквато е създадена и е настъпило ПТП. Посочил е, че ако лицето е било изпълнило своите задължения да не оставя животното без надзор, е нямало да настъпи  ПТП.

АС – Кърджали, в настоящия касационен състав, не споделя мотивите в оспореното решение за правилно ангажиране отговорността на касатора поради следните съображения:

Безспорно е по делото, че Т. В. е бил санкциониран за това, че като собственик на крава с ушна марка ***, която е оставил без надзор в обхвата на път *** клас, *** км. *** м.,  е станал причина да настъпи ПТП с материални щети на лек автомобил „Форд Куга 2.0 Д“. По този начин е описано нарушението в АУАН и НП. Посочената като нарушена разпоредба на чл.106, ал.1 от ЗДвП предвижда задължение за Водачите на пътни превозни средства с животинска тяга, на животни или на стада трябва непрекъснато да направляват животните, така че да не създават пречки и опасности за движението, и да не ги оставят без надзор в обхвата на пътя. Санкционната разпоредба на чл.184, ал.1, т.1 от ЗДвП също предвижда, че глоба се налага на водач на пътно превозно средство, което не е моторно, както и водач на организирана група пешеходци, на впрегатни, товарни или ездитни животни или на стада, който наруши правилата за движението по пътищата. Съгласно §6, т.25 от ДРЗДвП, "Водач" е лице, което управлява пътно превозно средство или води организирана група пешеходци, което води или кара впрегатни, товарни или ездитни животни или стада по пътищата. В конкретния случай не е установено, на посочените в АУАН и НП дата и място, касаторът да е водил или карал описаното в наказателното постановление животно, поради което и не може да е извършител на вмененото му административно нарушение. Тъй като се касае до реализиране на административнонаказателна отговорност е недопустимо материалноправните норми, определящи субекта на нарушението, да се тълкуват разширително. Поради това съображение не може да се възприеме мотивът в оспореното решение, че след като не е назначил пастир на животното, собственикът следва да отговаря за описаното в наказателното постановление нарушение на правилата за движение по пътищата.

Поради изложените съображения жалбата като основателна следва да се уважи, като се отмени оспореното решение. Тъй като делото е изяснено от фактическа страна със събиране на необходимите доказателства, следва да се постанови решение по съществото на спора, с което да се отмени и наказателното постановление, издадено от началник група в РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали.

Ето защо и на основание чл. 221, ал.2, предл.2-ро от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

 

 

Р    Е    Ш    И  :

 

Отменя Решение № 119/28.08.2019 г., постановено по а.н.д. № 205/ 2019 г. по описа на РС – Момчилград, вместо което постановява:

Отменя НП № 19-0318-000270/ 26.07.2019 г. на началник група в РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали, с което на Т.М.В. с ЕГН ********** и адрес: ***, ***, за нарушение на чл.106, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.184, ал.5 от ЗДвП, във връзка с чл.184, ал.1, т.1 от ЗДвП, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лв.

          Решението е окончателно.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                             1.

 

                                                                                                    2.