Определение по дело №1282/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 18537
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Алексиева
Дело: 20181100101282
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № ________

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, първо гражданско отделение,                      І-6 състав в закрито заседание на първи август

две хиляди и деветнадесета година                                         в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ АЛЕКСИЕВА

при секретаря                                                                       и с участието

на прокурора                                                         изслуша докладваното

от съдията Алексиева гр. дело № 1282                                    по описа

за 2018 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото производство е образувано по искова молба подадена от Е.Д.М. срещу Е.М.Р. за осъждането на ответницата да заплати на ищеца сумата от 50 000 лв., представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди.

Ищецът поддържа, че ангажира отговорността на ответницата в качеството й на физическо лице, а не на прокурор, която на 19.01.2018 г. в интермедия „ПИК“ обижда ищеца като го нарича „рецидивист“, „крокодил“, заявява, че ищецът е заплашвал магистрати, адвокати, журналисти и по този начин криминализира личността му.

В отговор по реда на чл.131 ГПК, подаден в законоустановения едномесечен срок, ответницата оспорва предявения иск като недопустим с твърдението, че към датата на процесната статия е изпълнявала длъжността прокурор при СГП и административен ръководител на СГП, в което качество е дала интервю, поместено в процесната статия. Поддържа, че в задълженията й като ръководител влиза работа с медии, в която връзка представя „Правила за медийна комуникация в системата на ПРБ“. Твърди се, че с оглед разпоредбата на чл.132 от Конституцията ответницата разполага с функционален имунитет, поради което и образуваното производство се явява недопустимо.

По същество и при условията на евентуалност оспорва иска като неоснователен.

Моли съда да прекрати производството по делото като недопустимо.

Съдът като съобрази фактите изложени в исковата молба, както и отговора на ответницата намира, че предявеният иск е процесуално недопустим, поради което и на основание чл.130 ГПК исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото прекратено.

Ищецът твърди, че ангажира отговорността на ответницата в качеството й на физическо лице, но видно от фактите и обстоятелствата същият ангажира отговорността на ответницата за действия, които влизат в служебните й задължения в качеството й на административен ръководител на Софийска градска прокуратура.

Към 19.01.2018 г. ответницата Р. е изпълнявала длъжността прокурор в СГП и административен ръководител на СГП, които длъжности изпълнява и към настоящия момент.

Съобразно Правила за медийна комуникация в системата на ПРБ, утвърдени със Заповед № РД-02-9/24.03.2015 г. на Главния Прокурор, комуникацията с медиите се осъществява от говорителя на главния прокурор, от административните ръководители, като между основните способи за комуникация с медиите е и интервюто.

С оглед на горното настоящият съдебен състав приема, че процесното интервю е дадено от ответницата в качеството й на административен ръководител на Софийска градска прокуратура при и по повод изпълнение на нейните служебни задължения, т.е. действията на ответницата, от които ищецът твърди да търпи неимуществени вреди, са от компетентността на лице, заемащо длъжността „прокурор и административен ръководител на прокуратура”.

Правото на имунитет на прокурорите при осъществяване на съдебната власт е част от правния статут на прокурора. По силата на закон (чл. 132 от Конституцията на РБ) прокурорът не носи гражданска/наказателна отговорност за служебните си действия и постановените актове.

Ответницата Р. като прокурор и административен ръководител на Софийска градска прокуратура и на основание чл. 132 от Конституцията не носи наказателна и гражданска отговорност за служебните си действия. Липсва надлежна пасивна процесуална легитимация по предявения иск за деликтна отговорност във връзка с изпълняваната професионална дейност - което води до недопустимост на исковото производство.

Водим от горните съображения и на основание чл.130 ГПК Съдът    

                           

                                      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ВРЪЩА искова молба, подадена от Е.Д.М. срещу прокурор Е.М.Р. в качеството й на прокурор и административен ръководител на Софийска градска прокуратура за осъждането й за заплащане на обезщетение в размер на 50 000 лв. и ПРЕКРАТЯВА производството по гр.дело № 1282/18 г. по описа на Софийски градски съд, първо гражданско отделение, І-6 състав.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страните пред Софийски апелативен съд.

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ: