Решение по дело №53/2019 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 63
Дата: 13 август 2019 г. (в сила от 22 август 2019 г.)
Съдия: Мариана Николаева Иванова
Дело: 20193500900053
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                    13.08.2019 г.                      гр.Търговище

В ИМЕТО НА НАРОДА

ТЪРГОВИЩКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                                                                 ІІІ състав на дванадесети август                                                                                        2019 година В публично заседание в  състав:

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ИВАНОВА

Секретар Станка Желева

разгледа докладваното от Председателя

Търговско дело № 53  по описа на съда за 2019г.,

и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

            Производството е по чл.625 и сл. от ТЗ.

Образувано е по молба на длъжника „Д.“ ЕООД гр. Попово, чрез пълномощника му адв. Н.Ф.-ТАК по силата на изрично пълномощно, нот.заверено, с искане за откриване на  производство по несъстоятелността на дружеството, поради неплатежоспособност.

В молбата си длъжникът твърди, че има задължения към кредитори-търговски дружества, в общ размер от 126 645,36 лв., както и задължения по договор за кредитна линия към „Банка ДСК“ЕАД, които кредитни задължения към настоящия момент са 34 679.30 лв. В момента дружеството не осъществява търговска дейност, не разполага с бързо ликвидно имущество, с което да удовлетвори кредиторите си. Към датата на молбата цялото имущество на дружеството е запорирано от ЧСИ, както и банковите сметки на дружеството – за вземане на един от кредиторите му. Въз основа на така изложеното, длъжникът счита, че е изпаднал в неплатежоспособност, тъй като не е в състояние да извършва плащания по сделки и задължения към кредитори, поради което моли да бъде обявена неплатежоспособността му, да се определена началната й дата, да се открие производството по несъстоятелността на дружеството, да бъде назначен временен синдик и да бъде прекратена дейността му.

Молбата е обявена в ТР на осн.чл. 629 ал. 1 от ТЗ.

В с.з. пълномощникът на длъжника поддържа молбата, като заявява, че макар дружеството да има вземания от свой длъжник – търговско дружество, регистрирано във Франция, е в невъзможност да заплаща задълженията си, тъй като длъжникът му е в обявена процедура по ликвидация, за което  представя доказателства.

 Съдът, след като се запозна с твърденията по молбата, съобрази събраните писмени доказателства, заключението на съдебно-счетоводната експертиза /ССЕ/, както и служебно изисканите справки за задължения и имущество на дружеството, прие за установено от фактическа страна следното:

Молителят е от кръга на лицата по чл.625 ал.1 от ТЗ. Представил е  изискуемите от закона писмени доказателства по чл.628 ал.1 т.1, 2 и 3 от ТЗ, както и тези по чл.628 ал.3 от ТЗ във вр. с чл. 78 от ДОПК.

Вписан е в ТР на 12.03.2015 г. , с регистрация по ДДС от 08.10.2015г.

От заключението на приетата по делото съдебно-счетоводна експертиза,  се установява, че основната дейност на дружеството е била търговия с хранителни стоки в България и страни от ЕС. Дружеството е имало магазин за хранителни стоки в гр. Попово, основно е извършвало износ на стоки за Франция и Германия. Общият размер на задълженията на длъжника към неговите кредитори е 357 439,33 лв. – задълженията са породени от търговски сделки, публични задължения, договор за кредит. От извършените справки в счетоводството на молителя, вещото лице е установило, че всички задължения на ищеца са падежирали, че до началото на 2019 година са редовно обслужвани, с някои изключения и закъснения. През последните четири години дружеството е извършвало търговска дейност, има декларирани приходи за процесните периоди, като според вещото лице за периода 2015-2018 година приходите на дружеството са били достатъчни за покриване на текущите му задължения, като за този отчетен период е реализирало само печалба. Промяната настъпва през 2019 година, когато дружеството има много малко приходи, недостатъчни да покрият натрупаните му задължения. На 27.06.2019г. дружеството е подало декларация в ТД на НАП, че прекъсва дейност от 21.06.2019г. Според заключението затрудненията в дейността и най-вече в разплащанията и погасяването на задълженията настъпват към м.март 2019 г., тъй като тогава спират плащанията от основния съконтрагент L.– Франция.  Относно тези задължения и извършваните плащания вещото лице е представило данните в табличен вид, като констатациите са, че през 2018 г. френското дружество е извършвало плащания към „Д.“ ЕООД всеки месец, съпоставено с издадените за това фактури (таблици на л.11 и л.12), последните плащания са от м. март 2019г. (12.03.2019г.)

От справките, служебно изискани от съда по несъстоятелността , се установява, че дружеството не разполага с недвижими имоти, няма регистрирани ППС-та –бивша или настояща собственост на дружеството. От извършената проверка от в.лице в счетоводството на длъжника, в това число и от предоставената му оборотна ведомост към 30.06.2019г., е установено, че няма налични парични средства по банкови сметки и налични парични средства в касата на дружеството. Дружеството притежава водени дълготрайни активи на обща стойност 3977.10 лв. (таблица на л. 15 от ССЕ, инвентарна книга към 31.05.2019г.-л. 15 от делото).

За събиране на задълженията на дружеството към един от неговите кредитори, през 2019 г. е образувано изп.производство на ЧСИ, въз основа на изп.лист на основание заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 от ГПК, в което производство длъжникът е направил погасявания на 25.02.2019г. и на 13.03.2019г.

През 2019 г. срещу дружеството е образувано и изп.дело на публичен изпълнител за вземания в общ размер от 7480.26 лв. От дружеството не са постъпвали плащания по декларираните задължения (данъци и осигуровки), от 05.02.2019г. част от задълженията са прихванати от НАП по съответния ред с акт за прихващане.

Изчислените от вещото лице финансови показатели са дадени в таблица № 1. От техния анализ се установява: За периода 2015-2019г. всички показатели на финансовия анализ за обща и бърза ликвидност са с добри стойности и в рамките на препоръчителните (над 1). Коефициентите на незабавна и абсолютна ликвидност са нулеви стойности. Коефициентите на финансова автономност и задлъжнялост – са в рамките на препоръчителните. Добрите показатели на ликвидност се дължат на високата стойност на водените краткосрочни вземания, дружеството не е изпитвало затруднения да покрива текущите си задължения с наличните активи. За 2019 г. ССЕ дава и вариант, при който показателите са изчислени, без да се включват водените вземания от френското дружество: според вещото лице през 2019 година финансовото състояние на предприятието се влошава, като причината затова е, че дружеството има/води вземания в размер на 449666.01лв. от френски съконтрагент  (вземания по фактури за доставка-износ на хранителни стоки), но плащанията на тези вземания спират от м. март 2019г. (последно плащане 12.03.2019г.), като причината за това спиране, по обяснения на длъжника е фалит на френската фирма. В този вариант - коефициентът на обща ликвидност пада на 0.0869, на бърза ликвидност 0.0756, коефициентите на бърза и незабавна ликвидност са с нулеви стойности. Краткотрайните активи не са достатъчни за покриване на текущите задължения (-294 х.лв.), поради което и финансовите затруднения на длъжника да обслужва и погасява вземанията си имат траен характер от м.март 2019г.

В с.з. длъжникът е представил документ, удостоверяващ, че с решение от 17.04.2019г. Търговският съд в Бордо (Франция) „се е произнесъл за съдебно ликвидиране“ на еднолично акционерно дружество SASU LES BALKANS, и е назначен ликвидатор.

В срока, указан от съда с определение от 16.07.2019г. по реда и на осн.чл.632 ал.1 във вр. с чл.629б от ТЗ , нито молителят, нито негов кредитор е заявил готовност да предплати определените от съда първоначални разноски в производството в размер на 2 500 лв., като съдът е  указал последиците по чл.632 ал.1 от ТЗ при незаплащането им.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

За да бъде открито производство по несъстоятелност, следва да са налице всички предпоставки на сложния фактически състав, установен от разпоредбите на чл.608, чл.625 ал.1 и чл.631 от ТЗ, съответно и чл.742 от ТЗ, а именно: 1.Да е подадена до компетентния по смисъла на чл.613 от ТЗ съд молба от някое от лицата, посочени в чл.625 от ТЗ, съответно чл.742 ал.2 от ТЗ; 2. Длъжникът да е търговец по смисъла на чл.1 от ТЗ; 3.Да е налице „парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, включително нейната действителност, изпълнение, неизпълнение, прекратяване, унищожаване и разваляне, или последиците от прекратяването й, или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане; задължение за изплащане на трудови възнаграждения с посочена характеристика”; 4.Да е налице неплатежоспособност на длъжника по смисъла на чл.608 ал.1 от ТЗ /евентуално да се установи свръхзадължеността му съгласно чл.742 ал.1 от ТЗ/; 5.Затрудненията на длъжника да не са временни, а състоянието на неплатежоспособност да е обективно и трайно /аргумент от чл.631 от ТЗ/.

Неплатежоспособността съгласно чл.608 ал.1 ТЗ е обективно състояние. Тя е свързана с невъзможността длъжникът да изпълнява своите изискуеми парични задължения.

Гореустановената  фактическа обстановка дава основание на съда да приеме, че ответникът е станал неплатежоспособен, тъй като не е в състояние да изпълни изискуемо вземане, произтичащо от търговски сделки, в това число  задълженията му по кредит; както и публични задължения, произтичащи от търговската му дейност, каквито безспорно са установените от вещото лице в изготвената от него ССЕ и представения от длъжника списък на кредиторите по чл. 628 ал. 1 т. 3 от ТЗ. Молителят има качеството на търговец по смисъла на ТЗ. От представените писмени доказателства и от заключението на приетата ССЕ се установява, че затрудненията му не са временни, той не е в състояние да изпълни паричните си задължения, за което говори и спирането на плащания от негова страна по задълженията му към посочените в списъка кредитори /а при спиране на плащания неплатежоспособността се предполага-чл.608 ал. 3 от ТЗ/. Съгласно ССЕ от 2019 г. дружеството има много малко приходи, които не са достатъчни да покриват натрупаните задължения, а и от  юни 2019 дружеството е с прекъсната дейност. Съдът се позовава на втория вариант от изготвената експертиза – очевидно е, че разплащанията на длъжника с неговите кредитори са били в зависимост от постъпвалите плащания от дружеството със седалище във Франция, и спирането на плащанията от страна на френския съконтрагент е довело и до спиране на плащанията от страна на „Д.“ ЕООД към неговите кредитори. Именно затова и според ССЕ така водените вземания от френското дружество обуславят коефициенти на ликвидност в препоръчителните стойности, съответно при изготвената корекция на водените вземания, тези показатели падат под референтните стойности. Длъжникът не разполага с други активи (с изключение на водените ДМА на стойност 3 977.10лв.), с които да посреща текущите си плащания, не притежава недвижими имоти, не притежава ППС, не разполага с парични средства. Спирането на плащанията от страна на френското дружество през м. март 2019г. са довели до окончателно спиране на плащанията на длъжника към неговите кредитори, при което затрудненията му да изпълнява своите задължения не са временни, а се очертават като трайни.

Предвид горното, съдът намира, че са налице основанията на чл.607а във вр. с чл.608 ал.1 и чл. 672 от ТЗ от ТЗ за откриване на производство по несъстоятелност спрямо търговското дружество-молител поради неплатежоспособност.

Началната дата на неплатежоспособност, разглеждана като момент на проявление на трайната неспособност на длъжника да погасява изискуемите си парични задължения към кредиторите по чл. 608, ал. 1 ТЗ с наличните си краткотрайни активи, се определя с оглед на неговото цялостно икономическо състояние, при съобразяване на най-ранния момент на спиране на плащанията към кредиторите като външен белег на неплатежоспособността. От значение за началната дата на неплатежоспособност е обективната невъзможност да се изпълняват задълженията към всички кредитори, а не спирането на плащанията към отделен кредитор /в този смисъл Решение № 202 от 10.01.2014 г. на ВКС по т. д. № 1453/2013 г., II т. о., ТК; Решение № 64/23.03.2010 г. по т.д. № 959/2009 г. на ВКС, II т. о., ТК; Решение № 115/25.06.2010 г. по т.д. № 169/2010 г. на ВКС, II т. о., ТК/. Ето защо и въпреки данните от ССЕ за спиране на плащанията към отделни кредитори в края на 2018 г., съдът намира, че за начална дата на неплатежоспособността следва да бъде определена датата 15.03.2019г., към която дата , според съда, се установява обективната невъзможност на длъжника да изпълнява задълженията си към всички кредитори.

С определение, постановено в закрито съдебно заседание на 16.07.2019г. , съдът е приканил, по реда на чл. 629б от ТЗ, молителя и неговите кредитори да предплатят минималните начални разноски в производството по несъстоятелност в размер на 2 500 лева. В дадения от съда срок никой от посочените лица не е заявил готовност да стори това. Нито молителят, нито някое от лицата по чл.625 от ТЗ са заявили, че ще поемат първоначалните разноски по производството по несъстоятелност, определени от съда, съответно не са внесени такива в определения срок /с изрично указани последици от невнасянето/, поради което и длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност и производството по несъстоятелност следва да бъде спряно на основание чл.632 ал.1 ТЗ.

Предвид горните съображения производството по несъстоятелност следва да бъде открито при условията на чл. 632 ал.1 ТЗ, т.е. едновременно да се обяви длъжникът в неплатежоспособност с начална дата 15.03.2019 г., да се открие производството по несъстоятелност, да се постанови прекратяване на дейността му, да се обяви длъжника в несъстоятелност, и да се спре производството.

На осн.чл.632 ал.1 изр.1-во и чл.711 от ТЗ следва да се наложи ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото на длъжника.

Следва да се задължи молителя да предприеме действията по чл. 632 ал. 6 от ТЗ.

Водим от горното и на осн.чл.632 ал.1 от ТЗ,  съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Д.“ ЕООД, с ЕИК хххххх, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителяС.Б.С.(едноличен собственик на капитала на дружеството) -  на осн.чл.632 ал.1 вр. чл. 607а ал. 1 и  чл.608  от ТЗ.

с НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността – 15.03.2019 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на длъжника.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника „Д.“ ЕООД, с ЕИК хххххх.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на длъжника.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „Д.“ ЕООД, с ЕИК хххххх - на основание чл.632 ал.1 от ТЗ.

СПИРА производството по несъстоятелност по т.д.№ 53/2019г. по описа на Търговищки окръжен съд - на осн.чл.632 ал.1 от ТЗ.

Указва на длъжника и неговите кредитори, че съгласно чл.632 ал.2 от ТЗ спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от ЕДНА ГОДИНА от ВПИСВАНЕТО на решението в Търговския регистър,  по молба на длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б от ТЗ.

Указва на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.632 ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

ЗАДЪЛЖАВА длъжника „Д.“ЕООД в едномесечен срок от вписване на решението да предприеме съответните действия по чл. 632 ал. 6 от ТЗ и да предаде ведомостите в съответното ТП на НОИ.

ОСЪЖДА „Д.“ ЕООД, с ЕИК хххххх, със седалище и адрес на управление ***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ОС-Търговище държавна такса в размер на 250лв. (двеста и петдесет лева) - на осн.чл. 620 ал. 1 ТЗ , за сметка на масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.

 

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Решението да се впише в книгата по чл.634в от ТЗ, водена от ТОС.

На осн.чл.622 и чл.624 от ТЗ и чл.14 ЗТР препис от решението да се изпрати незабавно за вписване в търговския регистър.

Решението подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд, в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър, включително и от трети лица, които имат вземане, произтичащо от влязло в сила съдебно решение или от влязъл в сила акт, установяващ публично правно задължение, както и от трети лица, които имат вземане, обезпечено със залог или ипотека, вписани в публичен регистър преди датата на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност, съгласно чл.613а ал.1 и 2 от ТЗ и чл.633 от ТЗ.

Препис да се връчи на молителя, чрез пълномощника му.

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: