Определение по дело №507/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 439
Дата: 23 май 2019 г.
Съдия: Светла Василева Даскалова
Дело: 20193100600507
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

№439/23.5.2019г.                      2019 г.   гр.  Варна

 

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 23.05.2019 г., в състав:

 

                      

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ДАСКАЛОВА

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: СТАНЧО САВОВ

 

                                                                          РУМЯНА ПЕТРОВА

 

 

 

като разгледа докладваното от съдия Даскалова

 

ВЧНД № 507 по описа на съда за 2019 г.,

 

за да се произнесе взе предвид:

 

 

 

Производството е по реда на чл.243, ал.6 от НПК.

 

Делото е образувано по мастен протест от прокурор при ВРП срещу определение № 53 от 22.03.2019 г. на ВРС, ІІ-ри състав, постановено по ЧНД № 1117 по описа на ВРС за 2019 г.

С обжалваното определение, съставът на ВРС е отменил постановление от 28.01.2019 г. на РП – Варна за прекратяване на наказателното производство по ДП № ****/2018 г. по описа на ОД на МВР – Варна ш е върнал на РП – Варна ДП № ****/2018 г. по описа на ОД на МВР – Варна за продължаване на наказателното производство.

 

 В частния протест се твърди, че определението е неправилно – постановено в нарушение на материалния закон и се иска неговата отмяна.  Твърди се, че „естеството, съдържанието и начина на вербална проява от страна на С., както и проявената от него физическа агресия, ограничила се до вдигане на стола и размахвайки го припокриват определението по чл.1, ал.2 от УБДХ.. Поведението му по своето съдържание и естество не са с характеристиките на грубо и дълбоко засягане на честта или физическата неприкосновеност на пострадалата, не се отличават с особена грубост и упоритост, липсва пренебрежително отношение към установения обществен ред, с което да е изразено явно неуважение към личността на присъствалите на инцидента лица“. Според прокурора в конкретния случай доказателствата не сочат за проявяване на демонстративна и провокираща непристойност с висока степен на обществена опасност, поради което поведението на С. представлява административно нарушение.

 

 

Прекратеното досъдебно производство е било образувано и водено за извършено престъпление по чл.325, ал.1 от НК.

 

След проведеното разследване компетентният прокурор е преценил, че не е извършено престъпление от общ характер, наказуемо по чл.325, ал.1 от НК, тъй като действията на С. макар и непристойни, не нарушават грубо обществения ред и не изразяват явно неуважение към обществото, а преставляват проява на дребно хулиганство по смисъла на УБДХ.

 

По установената  в хода на ДП фактическа обстановка няма спор.

И първоинстанционният съд и прокурорът от ВРП приемат, че обективна страна С.Д.С.е извършил непристойни действия. Различна е обаче оценката на поведението на С., която правят ВРС и прокурорът от ВРП.

           

            Настоящата инстанция споделя извода, направен от  ВРС, че  действията на С. не могат да се определят/характеризират като проява на дребно хулиганство. Такова поведение е укоримо в значително по-голяма степен от случаите на дребно хулиганство. То носи характеристиките на грубо и дълбоко засягане на честта и достойнството на А.. Нейната физическа неприкосновеност безспорно е била заплашена при замахването със стола от С., които заедно с отправените закани, са от такова естество, че да породят  основателен страх от осъществяването на престъпление срещу личността й.

Недопустимо е омаловажаването на поведението на С., как крещенето на псувни, обиди и заплахата с физическа саморазправа на публично място, пред очите на минаващите граждани да не представляват непристойни действия, които грубо да нарушават обществения ред и  демонстрират явното неуважение на С. към обществените порядки …

Престъпленията по чл.325 от НК, с оглед механизма им на осъществяване и предвид възможните /или настъпили вредни последици за живота, телесната неприкосновеност и имуществото на гражданите, мотивират висока степен на обществена опасност и изискват справедлива наказателна репресия.

В коментирания смисъл, настоящият съдебен състав установи подценяване на обществената опасност на инкриминираното деяние с оглед честотата на този вид посегателства и обществения им отзвук, които предопределят и адекватна строгост при санкционирането им.

Недостатъчната оценка на визираните обстоятелства е обосновала и неправилното квалифициране от страна на прокурора на деянието като такова по чл.1, ал.2 от УБДХ.

Характеристиките на осъщественото от С. деяние – начина на извършване, упоритостта и безцеремонността при извършването му и социалният отзвук на този вид посегателства свидетелстват за по-висока степен на обществена опасност и не могат да се отнесът към нормата на чл.1, ал.2 от УБДХ.

В конкретния случай следва от събраният по делото доказателствен материал да се направи извод за обективната и субективната съставомерност на деянието на С. по чл.325, ал.1 от НК, както правилно е установил и ВРС.

           

ПО ПРОТЕСТА:

 

Неоснователно е твърдението в протеста, че ВРС не е направил пълен и всестранен анализ на всички събрани по делото доказателства, тъкмо обратното първоинстанционният съд е коментирал абсолютно всички събрани по ДП доказателства.

 

Именно въз основа на събраните в хода на ДП доказателства, чрез техния анализ първоинстанционният съд е достигнал до правилен и законосъобразен извод, че заключението на прокурора при ВРП, че деянието на С.  представлява дребно хулиганство, а не престъпление по чл.325, ал.1 е незаконосъобразен.

 

С оглед съображенията, изложени по-горе въззивната инстанция счита атакуваното определение на ВРС за правилно и законосъобразно, а доводите в протеста – за неоснователни.

 

 

Водим от изложеното и на основание чл.243 ал.7 от НПК въззивния съд, 

 

 

 

 О П Р Е Д Е Л И:

 

 

 

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 53 от 22.03.2019 г. на ВРС, ІІ-ри състав, постановено по ЧНД № 1117 по описа на ВРС за 2019 г.

 

 

            Определението е окончателно.

 

 

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:1.                          2.