Определение по дело №175/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 666
Дата: 25 февруари 2019 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20193100500175
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./…………………02.2019 год., гр. Варна

 

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВЕЛИНА СЪБЕВА  

                          ЧЛЕНОВЕ:            КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                        МАЯ НЕДКОВА

 

сложи за разглеждане в. ч. гр. дело № 175 по описа на съда за 2019 год., докладвано от съдията К. Иванов и за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по реда на Глава Двадесет и първа от ГПК.

           Образувано е по частна жалба на Р.Д.Р. от гр. Варна, подадена чрез процесуален представител срещу Определение № 11449/09.10.2018 год., допълнено с определение № 13147/13.11.2018 год., постановени по гр. дело № 13113/2018 год. на РС-Варна, с което е прекратено производството по цитираното гражданско дело по отвод на ответника „Енерго-про Продажби“ АД-Варна за неподведомственост на делото на съда поради наличието на валидна арбитражна клауза между страните за решаване на спора от арбитражен съд и в полза на ответника са присъдени разноски.  

           В жалбата са наведени оплаквания, че определението е неправилно. Твърди се, че към датата на депозиране на исковата молба на ищеца в съда (29.08.2018 год.) и съответно къд датата на депозиране на отговора на исковата молба, подаден от ответника „Енерго-про Продажби“ АД-Варна, липсвала представена отделно жалба за неподведомственост на спора, ответникът не е навел твърдения, нито е представител доказателства за образувано по– рано производство пред арбитражен съд.

           Оспорен е изводът на РС-Варна, че между страните е налице валидно арбитражно споразумение. Твърди се, че арбитражното споразумение е нищожно, тъй като е неравноправно, евентуално – недействително на общите основание за недействителност. Жалбоподателят не е подписвал договор с валидна арбитражна клауза и не е имал възможност за избор на арбитраж. Оспорва и правосубектността на Арбитражен съд – Варна и на Арбитражен съд Варна при СППМ. Навежда също, че повдигнатия пред РС-Варна правен спор е неарбитрируем по смисъла на § 6 от ПЗР на ЗИД на ГПК, ДВ, бр. 8/240.1.2017 год.

           По изложените съображения жалбоподателят счита, че определението е неправилно, настоява за отмяната му и за връщане на делото на РС-Варна за продължаване на процесуалните действия. Претендира присъждане на разноски за настоящото частно производство.

          В писмен отговор, насрещната страна „Енерго-про Продажби“ АД-Варна оспорва жалбата. Счита, че правилно е уважен отвода му за неподведомственост на спора пред гражданския съд (РС-Варна) – между страните е налице валидно арбитражно споразумение, възражението е направено в установения в закона срок, ищецът няма качеството на „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на Закона за защита на потребителите, тъй като, независимо че е физическо лице, купува ел. енергия за обекта на потребление с аб. № ********** (магазин) не за битови нужди, а за небитови (стопански нужди), т. е., осъществяване на търговска дейност, поради което и нормата на чл. 19, ал. 1, предложение последно ГПК в случая е неприложима.

           Счита определението за правилно, а частната жалба срещу него – за неоснователна и настоява да се остави без уважение. Претендира присъждане на разноски за настоящото частно производство.

           Жалбата е подадена в срок, от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване акт и е процесуално допустима, разгледана по същество е неоснователна, като съображенията за това са следните:

           Производството по гр. дело № 13113/2018 год. по описа на РС-Варна е образувано по предявен от Р.Д.Р. от гр. Варна срещу „Енерго- про Продажби“ АД, с ЕИК ********* със седалище гр. Варна иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК за приемане за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника сумата от 4804, 36 лева, представляваща стойност на начислено количество ел. енергия по фактура № **********/22.08.2018 г., за периода 08.11.2016 г. до 07.11.2017 г., за обект с кл. № ********** и аб. № **********, с адрес на потребление: гр. Варна, ул. „Иван Драсов“ № 31.

           Ищецът твърди, че е потребител на ел. енергия за обект с абонатен № **********. Уведомен е от ответното дружество, че е извършена проверка на електромера, измерващ количествата доставяна до обекта му ел. енергия, за която е съставен констативен протокол от 07.11.2017 г. В резултат на проверката е извършена корекция на количествата доставена до обекта му електроенергия като за периода 08.11.2016 г. до 07.11.2017 г. му е начислено допълнително количество ел. енергия на стойност от 4804, 36 лева, за която сума е издадена фактура от 22.08.2018 год. Ищецът твърди, че не дължи горната сума. Оспорва корекционната процедура, както и начина и методиката за начисляване на процесната сума. Твърди, че не е потребил начисленото допълнително количество ел. енергия.

           В писмен отговор, подаден в срока по чл. 131 ГПК ответникът „Енерго-про продажби“ АД-Варна, чрез процесуален представител е оспорил иска с доводи, че е недопустим. Направил е отвод за неподведомственост на спора  пред съда, като е изложил следните твърдения: Ищецът е клиент на ответното дружество по сключен при общи условия договор за продажба на ел. енергия за обект на потребление, находящ се в гр. Варна, Варна, ул. „Иван Драсов“ № 31. Обектът не е жилище, а е магазин, т. е. търговски обект. Начисленото количество потребена от обекта на ищеца ел. енергия по фактура  № **********/22.08.2018 г. на стойност от 4804, 36 лева е въз основа на осъществена поцедура по чл. 50 ПИКЕЕ (2013 год.). Основание за предприемане на тази процедура е извършена на 07.11.2017 год. в обекта на ищеца проверка, за която е съставен констативен протокол № 1201969. В подаденото от ищеца съгласно ОУ на ДПЕЕ заявление за продажба на ел. енергия до „Енерго-про Продажби“ АД-Варна за процесния обект на потребление с аб. № **********, ищецът е заявил съгласието си всички спорове, възникнали между ищеца и „Енерго-Про Продажби“ АД – Варна да бъдат отнасяни за решаване от Арбитражен съд – гр. Варна при сдружение „ППМ“. Според подаденато от ищеца заявление за сключване на договор за достъп и пренос на ел. енергия с вх. № 3848270/08.07.2015 год. и сключения въз основа на това заявление договор № 3848270/17.07.2015 год. за достъп и пренос на ел. енергия за процесния обект, предназначението на обекта е магазин, а заявената от ищеца за ползване ел. енергия е за небитови, стопански нужди. При това положение, разпоредбата на чл. 19, ал. 1 ГПК, предл. последно от ГПК, установяваща недействителност на арбитражни споразумения, е неприложима в случая, тъй като ищецът купува ел. енергия от ответника не за лични нужди, а за осъществяване на търговска дейност.

           Предвид изложеното ответникът счита, че между страните е налице валидна арбитражна клауза, спорът не е подведомствен на съда и е отправено искане за прекратяване на производството поради неподведомственост на делото.   

          С обжалваното определение РС-Варна е приел, че отводът за неподведомственост на делото е своевременно заявен, в срока по чл. 8 от ЗМТА, а по същество е основателен. Изложил е съображения, че между страните е налице валидно сключено арбитражно споразумение, съдържащо се в заявлението за продажба на ел. енергия до „Енерго-про Продажби“ АД-Варна за процесния обект на потребление с аб. № **********, двустранно подписано, арбитражната клауза е валидна, спорът е имуществен, следователно – арбитрируем, ищецът няма качеството „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на ЗЗП, тъй като купува ел. енергия не за битови, а за стопански нужди.

            Определението е правилно.

           В случая отводът за неподведомственост на делото е своевременно заявен от ответника – в отговора му на исковата молба, в съответствие с чл. 8 от ЗМТА. Законът не съдържа изискване възражението за неподведомственост на спора поради наличие на арбитражна клауза да се съдържа в отделен документ, нито изисква наличие на вече образувано пред арбитражния съд производство по същия спор. Поради това и оплакванията на жалбоподателя в този смисъл са неосноватени.

           В представеното от ответника с отговора му на исковата молба заявление № 3848272/08.07.2015 год., подадено от ищеца до ответното дружество, се съдържат изявления и на двете страни, че всички спорове възникнали между страните се отнасят за решаване пред Арбитражен съд гр. Варна при Сдружение „МПП“. Документът е подписан и от двете страни, в писмена форма е и удовлетворява изискванията на чл. 7, ал. 2 ЗМТА, която предвижда, че „арбитражното споразумение трябва да бъде писмено, като се смята, че споразумението е писмено, ако се съдържа в документ, подписан от страните, или в размяна на писма, телекси, телеграми или други средства за съобщения“.

           Възраженията на жалбоподателя, че арбитражната клауза била недействителна поради неравноправния й характер са бланкетни, няма наведени твърдения и доводи в какво се изразява неравноправния й характер, нито с какво подобна уговорка вреди на обществото. Предвид липсата на конкретно наведени твърдения, подкрепени и със съответни доказателства, възраженията на жалбоподателя за недействителност на арбитражната клауза на общите основания за недействителност също са неоснователни.

           Възраженията на жалбоподателя относно липсата на правосубектност на Арбитражен съд – Варна и на Арбитражен съд Варна при СППМ също са бланкетни – липсват конкретни твърдения за факти, липсват посочени правни норми, от които да се изведе извод за липсата на правосубектност. Не е ясно също чия правосубектност се оспорва – на арбитражния съд или на ЮЛНЦ – Сдружение „Правна помощ и медиация“ със седалище гр. Варна. Отделно от това нито ЗМТА, нито друг нормативен акт предвижда правосубектност на арбитражен орган, независимо дали е постоянно действащ или създаден „ад хок“, която да се придобива, респ. да е предпоставена от от регистрационен или разрешителен режим.

           Поради това и възраженията в частната жалба относно липсата на правосубектност на Арбитражен съд – Варна и на Арбитражен съд Варна при Сдружение „ППМ“ настоящият състав счита за неоснователни.

           По тези съображения съдът намира, че между страните е налице писмено споразумение, подписано и от двете страни, което по същността си е арбитражно споразумение по смисъла на чл. 7, ал. 1 ЗМТА.

          Материалноправният спор между страните не подада в изключенията на чл .19, ал. 1 ГПК, тъй като ищецът Р.Д.Р. не е потребител по смисъла на § 13, т. 1 от ЗЗП. Видно от представените доказателства - заявление за сключване на договор за достъп и пренос на ел. енергия с вх. № 3848270/08.07.2015 год. и сключения въз основа на това заявление договор № 3848270/17.07.2015 год. за достъп и пренос на ел. енергия за процесния обект  (л. 28-32 от делото на РС-Варна) – обекта е „магазин“, предназначен за стопанска дейност, съответно и заявената от ищеца за ползване ел. енергия не е за битови нужди, а за стопанска дейност. Ищецът е „потребител на енергийна услуга“ по смисъла на § 1, т. 41б от ДР на ЗЕ, но това не му придава качеството на „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 от ДР на ЗЗП, към която препраща нормата на чл. 19, ал. 1, предл. последно ГПК, поради което и няма пречка спорът да бъде отнесен пред арбитраж при наличието на валидна арбитражна клауза.

             По тези съображения доводите на ищеца, че арбитражната клауза е недействителна и спорът бил неарбитрируем в хипотезата на чл. 19, ал. 1, предл. последно от ГПК, тъй като имал качеството „потребител“ по смисъла на § 13, т. 1 ДР на ЗЗП са неоснователни.

          Въз основа на изложеното настоящият състав приема, че приложение намира разпоредбата на чл. 8, ал. 1 ЗМТА, според която съдът, пред който е предявен иск по спор, предмет на арбитражно споразумение, е длъжен да прекрати делото, ако страната се позове на него в срока за отговор на исковата молба. Възражението за наличие на арбитражно споразумение е направено от ответника в срока за отговор на исковата молба, подкрепено е с доказателства и правилно  РС-Варна е прекратил производството по предявения от Р.Д.Р. от гр. Варна срещу Енерго-про Продажби“ АД-Варна иск.

           В обобщение обжалваното определение е правилно, а частната жалба срещу него – неосонвателна и същата следва да се остави без уважение.

           С оглед изхода от делото, отправеното искане и представените доказателства, в полза на ответника по жалбата Енерго-про Продажби“ АД-Варна следва да се присъдят разноски за настоящото частно производство в размер на сумата от 240 лева – заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

           Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на Р.Д.Р. от гр. Варна, подадена чрез процесуален представител, срещу Определение № 11449/09.10.2018 год., допълнено с определение № 13147/13.11.2018 год., постановени по гр. дело № 13113/2018 год. на РС-Варна, с което е прекратено производството по цитираното гражданско дело по отвод на ответника „Енерго-про Продажби“ АД-Варна за неподведомственост на делото на съда поради наличието на валидна арбитражна клауза между страните за решаване на спора от арбитражен съд и в полза на ответника са присъдени разноски;  

           ОСЪЖДА Р.Д.Р. от гр. Варна ЕГН ********** *** да заплати на "Енерго - Про Продажби" АД, с ЕИК103533691, със седалище гр. Варна, сумата от 240 лева (двеста и четиридесет лева) – разноски за настоящото производство, съставляващи заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

           Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

Председател:

 

 

 

Членове: 1.

 

 

 

               2.