Разпореждане по дело №1611/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 932
Дата: 10 март 2017 г.
Съдия: Димо Малчев Димов
Дело: 20163100201611
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

гр. ВАРНА 10.03.2017 г.

 

 

ДИМО ДИМОВ – съдия докладчик по НОХД №1611/16 г. по описа на Окръжен съд – Варна, след като се запознах с материалите по делото установих :

На 29.12.2016 год. Окръжна прокуратура - Варна е внесла в Окръжен съд – Варна обвинителен акт по досъдебно производство № 4355/2016 год. по описа на ОСлО при ОП гр. Русе срещу :

 

Н.А.Ш. ***

За престъпление:

- по чл.277а, ал. 7 от НК

- по чл.278, ал. 6, пр. 2 и 3, вр. чл. 20, ал. 2 от НК

 

и М.В.Ш. ***

За престъпление:

- по чл.278, ал.6, пр. 2, вр. чл. 20, ал. 2 от НК

 

Съгласно разпоредбите на чл.35 и чл.36 от НПК делото е подсъдно на Окръжен съд – Варна като първа инстанция.

Не са налице основания за прекратяване, или спиране на наказателното производство към момента.

На досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуални права на лицата визирани в разпоредбата на чл.248, ал.2, т.3 от НПК.

По отношение на обвиняемите не в взета мярка за неотклонение.

Не са налице основанията за разглеждане на делото по реда на глави двадесет и четвърта, двадесет и пета, двадесет и седма, двадесет и осма и двадесет и девета от НПК.

Не са налице основанията за разглеждане на делото при закрити врати, привличане на запасен съдия, или съдебен заседател, назначаване на защитник и извършване на действия по разследването по делегация.

Предвид гореизложеното и на осн. чл. 248 ал.2, 252, 254, 255, 256 ал. 1 и ал.2 и чл. 257 от НПК,

 

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

1./ Насрочвам открито съдебно заседание на 19.04.2017 год. от 9.00 часа в състав съдия и двама съдебни заседатели.

2./ За датата на съдебното заседание да се призоват подсъдимите Н.А.Ш. и М.В.Ш., упълномощените защитници - адв. ОЛЕГ АТАНАСОВ от АК – гр. Варна, и адв. Елена Каравасилева, ВОП, и вещите лица посочени в обвинителния акт.

3./ Преписи от обвинителният акт и от настоящото разпореждане да се връчат на подсъдимите, които могат в седмодневен срок да дадат отговор, в който да изложат възраженията си и да направят нови искания.

4./ Указвам на подсъдимите, че на осн. чл.55 от НПК имат право на защита, като съгласно чл.91, ал.1 и ал.2 от НПК, защитник в наказателното производство може да бъде лице, което упражнява адвокатска професия, съпругът, низходящ или възходящ роднина на подсъдимия.

5./ Указвам на подсъдимите, че в случай на задължителна служебна защита, съгласно разпоредбата на чл.94, ал.3 от НПК, за защитник на подсъдимия може да бъде назначен единствено адвокат.

6./ На подсъдимите да се укаже за възможността делото да се разгледа по реда на глава 27 „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция“.

Разяснявам на подсъдимите следните права за производството по глава 27 НПК:

- Наказателното производство срещу него може да приключи при съкратено съдебно следствие, като при постановяване на присъдата се ползва съдържанието на протоколите за разпит и експертните заключения от досъдебното производство, за които даде съгласие съгласно чл.371 т.1 от НПК.

- По чл.371 т.2 от НПК – да признае изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и да даде съгласие да не се съберат доказателства за тези факти, като в случай на осъдителна присъда размера на наказанието ще бъде определен при условията на чл.58А от НК.

Подсъдимият следва до датата на съдебното заседание да организира своевременно защитата си, като упълномощи  по надлежния ред лице от кръга на посочените по-горе.

Когато подсъдимият не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение и желае да има защитник, може да направи писмено искане пред съда за назначаване на служебен защитник, като искането следва да бъде подкрепено с доказателства за неговото имотно, материално състояние и семейно положение.

7./ Присъствието на подсъдимия в съдебно заседание е задължително до приключване на делото във въззивната инстанция.

На основание чл.254, ал.4 от НПК указва на подсъдимите, че делото може да бъде разгледано и решено в тяхно отсъствие, ако са налице условията на чл.269 от НПК, а именно:

-          ако не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия без да уведоми съответния орган;

-          местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установено;

-          редовно е призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл.254, ал.4;

-          се намира извън пределите на Република България и:

а/ местоживеенето му не е известно;

б/ не може да бъде призован по други причини;

в/ е редовно призован и не е посочила уважителни причини за неявяването си.

 

8./ Да се изиска характеристика на подсъдимите от полицейски инспектор при РУП по местоживеене.

9./ На основание чл.226, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, да се изиска от ОС”ИН” – Варна разширен предсъдебен доклад по делото, който да съдържа: данни, отнасящи се до личността на подсъдимите Н. Ш. и М. Ш., материално и семейно положение, обкръжение, среда и условия на живот, поведение преди и след извършване на деянието, произход, социално положение, съдебно минало, както и оценка на риска от рецидив и вреди, включваща ресурси, проблемни зони и потребности, на базата на които евентуално да се подберат ефективни пробационни мерки.

За изготвяне на доклада да се предоставят данни относно подсъдимите – адр. и тел. от делото.

10./ На осн. чл.257 от НПК указвам на страните в наказателното производство, че до два дни преди датата на съдебното заседание могат да се запознават с материалите по делото и да правят необходимите извлечения.

Препис от разпореждането да се изпрати на подсъдимите и ВОП.

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :