Решение по дело №2262/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260282
Дата: 14 януари 2021 г.
Съдия: Катя Ангелова Хасъмска
Дело: 20201100502262
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

  гр. София, 14.01.2021 г.

   В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ-Брачни състави, I- ви въззивен брачен състав, в публично заседание на двадесет и първи декември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ЛУКАНОВ

                                     ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ХАСЪМСКА

                                                        ЕМИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

при секретаря Елеонора Георгиева, като разгледа докладваното от съдия К. Хасъмска въззивно гр. дело № 2262  по описа за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258- 273 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ответника С.А.Б., срещу решение № 4985/08.01.2020 г., постановено по гр. д. № 37609/2019 г. на CPC, III ГО, 83 състав, с което съдът е издал заповед за защита срещу него в полза на С.С.Б.-И. и Ц.Г.И. и му е наложил мерки по ЗЗДН. Въззивникът е посочил в жалбата си в какво се състои порочността на решението- счита, че е неправилно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и е необосновано. Изложил е съображенията сИ. Моли обжалваното решение да бъде отменено и съдът да постанови друго, с което да отхвърли молбата за защита. Претендира присъждане на разноскИ.

Въззиваемите страни С.С.Б.-И. и Ц.Г.И. молят първоинстанционното решение да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно. Претендират присъждане на разноски на основание чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗАдв.

В съдебно заседание въззивникът поддържа жалбата.

За съдебно заседание въззиваемите страни, редовно уведомени, не се явяват и не изпращат представител. С писмена молба молят първоинстанционното решение да бъде оставено в сила. Претендират присъждане на разноски на основание чл. 38, ал. 3 от ЗАдв.

Жалбата е допустима. Подадена е в срока по чл. 17, ал. 1 от ЗЗДН от ответникът в първоинстанционното производство, който има правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 от ГПК, във вр. с чл. 17 от ЗЗДН, валиден и допустим съдебен акт.

С молба от 01.07.2019 г. С.С.Б.-И. и Ц.Г.И. са поискали да се издаде заповед за защита в тяхна полза, срещу  С.А.Б., който е баща на молителка и тъст на молителя, за актове на домашно насилие спрямо тях, извършени от ответника на 30.06.2019 г., през месец март 2016 г., през месец август 2016 г. и през месец март 2017 г., описвайки в какво се е изразявало насилието по отношение на всеки от тях.

С решение № 4985/08.01.2020 г., постановено по гр. д. № 37609/2019 г., CPC, III ГО, 83 състав е издал заповед за защита в полза на С.С.Б.-И. и Ц.Г.И., срещу  С.А.Б., като му е наложил мярката за защита  по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗЗДН- да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на молителите,  осъдил го е да заплати глоба в размер на 400 лв., държавна такса в размер на 50 лв. и на адв. А.Н.-З. разноски в размер на 800 лв.

 Въззивният съд, като прецени приетите относими доказателства по делото и обсъди доводите на страните по реда на въззивното производство, прие за установено следното:

 Във въззивната жалба са наведени доводи, че съдът  неправилно е кредитирал показанията на свидетелката И.И.-Т.., а не е обсъдил задълбочено показанията на св. Х.М., че по делото не е изготвен доклад, съдържащ всички елементи, разпоредени с чл. 146 от ГПК, че неоснователно СРС е отказал да допусне доказателствените искания на ответника, които настоящия съдебен състав счита за неоснователнИ. В първоинстанционното производство са разпитани свидетелите И.И.-Т.. и Х.М.. Показанията на св. И.-Т.. са дадени под страх от наказателна отговорност, свидетелят установява обстоятелства, за които има преки и непосредствени наблюдения, като не се установява и да е заинтересован от изхода на делото. Относно извършеното спрямо молителя физическо домашно насилие и посочването от свидетелката на мястото на нанасяне на удар по ръката на Ц.Г.И.- разминаванията от показанията и съдебномедицинското удостоверение, представено по делото, е възможно да се дължат и на позицията, от която свидетелката е наблюдавала инцидента. С тях се установява извършването на твърдяните актове на домашно насилие от  ответника. Свидетелят М.твърди, че не знае кой е молителя, не може да си го спомни, че много бегло познава молителите, я ги е виждал, я не, че се е явил някакъв мъж, който е влязъл в конфликт, че присъстващия на заседанието мъж не може да каже дали е бил тогава на инцидента. Показанията на този свидетел настоящата инстанция счита за недостоверни и недостатъчни да установят липсата на извършено насилие на 30.06.2019 г.  

В подкрепа доказване извършването на твърдяното домашно насилие, настоящия съдебен състав счита, че са и представените по делото декларации по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, изхождащи от пострадалите лица С.С.Б.-И. и Ц.Г.И.. На декларациите следва да бъде придадена силата на доказателствено средство, съгласно чл. 13, ал. 2, т. 3 от ЗЗДН- декларациите индивидуализират актовете на насилие по начина, по който същите са описани в  редовната  молба за защита /арг. от чл. 9, ал. 1, т. 4 от ЗЗДН/- описание на актовете, дата, час- точен или приблизителен, място и начин на извършване на съответния акт и т. н. В случая молителите в декларациите са посочили всяко едно от тези обстоятелства. Декларациите на молителите по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН, са в подкрепа установяване наличието на психическо и емоционално насилие, извършено от ответника спрямо молителите на 30.06.2019 г., както и физическо насилие спрямо молителя, извършено на същата дата. В подкрепа основателността на молбата за защита е и представеното съдебномедицинско удостоверение №  254.06/2019 г., установяващо причинените увреждания на молителя.

Относно наведения в жалбата довод за недопускане на поискани от ответника доказателства- неотносимо към спора по делото е обстоятелството коя от страните се е обаждала на телефон 112, молбата на Ц.Г.И. за съдействие до Началника на 02 РУ-СДВР не е доказателство по смисъла на ГПК, поради което тези искания са неотносими към правилността на обжалваното решение.

И във въззивната инстанция не бяха ангажирани доказателства, обуславящи основателността на жалбата.

Съобразно изложеното, първоинстанционното решение следва да се остави в сила.

Въззивникът, на основание чл. 11, ал. 2 от ЗЗДН дължи заплащане на държавна такса за въззивната жалба по сметка на СГС в размер на 25 лв.

При този изход на делото, искането на въззивника за присъждане на разноски е неоснователно.

С оглед изхода на делото и направеното искане, разноски за възнаграждение на адвоката на въззиваемите страни  следва да бъде присъдено и съдът, на основание чл. 38, ал. 2 от ЗАдв му присъжда адвокатско възнаграждение  в размер на 800 лв. (по 400 лв. за всеки от представляваните).

          Така мотивиран, Софийският градски съд

 

                                                 Р Е Ш И :

 

          ОСТАВЯ В СИЛА решение № 4985/08.01.2020 г., постановено по гр. д. № 37609/2019 г. на CPC, III ГО, 83 състав.

         ОСЪЖДА С.А.Б., с ЕГН********** да заплати държавна такса по сметка на СГС в размер на 25 лв.

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на С.А.Б., с ЕГН********** за присъждане на разноски по делото, като неоснователно.

         ОСЪЖДА С.А.Б., с ЕГН********** на основание чл. 38, ал. 2 от ЗАдв. да заплати на адв. А. Илчева Н.-Зиколова сума в размер на 800 лв.- адвокатско възнаграждение.

          РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:1.                     2.