Решение по дело №50/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 143
Дата: 19 май 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20202330200050
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 143/19.5.2020 г.                                        19.05.2020 г.                                                  гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – наказателно отделение,ІХ наказателен състав, в публично заседание на осемнадесети май две хиляди и двадесета година:

                                                                                          Председател: Н.   КИРКОВ

секретар В.Г.,

като разгледа докладваното от съдия Кирков

АНД № 50/2020 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  жалба на “ПИМЕНС“ ЕООД гр.***, ЕИК : **** против електронен фиш серия Г № 0006468, издаден от ОД на МВР-Ямбол, с който за нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ ,вр. чл.638,ал.4 от КЗ на дружеството е  наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв..

            Дружеството – жалбоподател, чрез неговия законен представител обжалва издадения електронен фиш и моли съда за неговата отмяна като незаконосъобразен. В жалбата се представят доводи за несъответствие между посоченото нарушение и санкционната норма,което  прави неясна волята на  наказващия орган досежно  конкретното нарушение, което се твърди ,че е осъществено от наказаното лице.С жалбата се представят и доводи ,че  няма описание на нарушението  и на обстоятелствата, при което е  извършено.

Въззиваемата страна редовно призована ,чрез процесуалния си представител оспорва жалбата.Счита  ,че ЕФ съдържа всички изискуеми реквизити и нарушението е безспорно установено..В тази връзка се иска  ЕФ да бъде потвърден и да се присъди юрисконсултско възнаграждение.Алтернативно се прави искане , ако съдът отмени ЕФ присъдените на жалбоподателя разноски за адвокатско възнаграждение да бъде в минимален размер от 100 лв.

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

 

От ОД на МВР – Ямбол против дружеството-жалбоподател е издаден електронен фиш Серия Г № 0006458 за това, че на 20.08..2019г. в 13.25 часа в област Ямбол на територията на  община Тунджа  по път I—7 248 км в посока с.Зимница, с МПС „Мерцедес 917 ,вид товарен автомобил с рег. №  ВТ 3670 КР е установено  нарушение на Кодекса на застраховането,заснето с автоматизирано техническо средство/система № SD2D0022, което е нарушение на  чл.483,ал.1,т.1 ,вр. чл.638,ал.4 от КЗ.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от писмените доказателства по делото.

 

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, по следните съображения:

Съдът съобразявайки съдържанието на чл. 647, ал. 3 от ЗК, която препраща към ЗДвП намира, че издаденият ЕФ не съдържа всички изискуеми реквизити, съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, според който ЕФ трябва да съдържа освен териториалната структура на МВР, на територията на която е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на МПС, собственикът на същото, но и описание на нарушението.

В настоящия случай  от съдържанието на  ЕФ приложен по делото не става ясно и не може да се разбере  какво нарушение е извършено  от жалбоподателя, доколкото се сочи“ установено е  нарушение на  Кодекса на  застраховането,което е правен извод.Липсата на словесно  описание  на нарушението ограничава правото на защита на  санкционираното лице, тъй като е лишено от възможността да разбера какво нарушение   се твърди ,че е извършило.

Съдът изцяло споделя и изложените в жалбата доводи  ,че е налице противоречие между посоченото нарушение и санкционната норма ,водещо до неяснота  какво конкретно нарушение  се твърди ,че е осъществено от  наказаното лице.

 В случая в ЕФ е посочено  ,че дружеството- жалбоподател е санкционирано  за нарушение на разпоредбата на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ, според която  договор за застраховка „Гражданска отговорност „ на автомобилистите  е длъжно да сключи всяко лице, което  притежава МПС, което е регистрирано на територията на  Р.България и не е спряно от движение. Както правилно е посочено в жалбата  съответна на  посоченото нарушение е разпоредбата ,предвидена  в чл.638,ал.1,т.1 от КЗ,според която „ на  лице  по чл.483,ал.1,т.1 от КЗ , което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се налага глоба от 250 лв. за ФЛ  и имуществена санкция  от 2000 лв. за ЮЛ.В случая ,с оглед  посочването в ЕФ ,че е налице  нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ, на дружеството- жалбоподател е следвало да му бъде наложено наказание  на основание чл.638,ал.1 ,т.1 от КЗ, а не както е сторено и наказанието е наложено на основание чл.638,ал.4 от КЗ.По този начин при издаване на ЕФ са смесени  двете хипотези на  чл.638,ал.1 и ал.4  от КЗ ,което води до неяснота за какво е наказано дружеството- жалбоподател- дали за това  ,че като собственик на посоченото в ЕФ МПС не е сключил задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ или за това ,че е установен да управлява  МПС, за което няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.

Независимо от това, налице е и друго основание за отмяна на електронния фиш – наказващият орган не е доказал в производството пред съда, че нарушението е установено именно с автоматизирано техническо средство система № SD2D0022. за да се приложи хипотезата на чл.638, ал.4 от КЗ.

Съгласно  разпоредбата на чл.10,ал.1 от Наредба №8121з-532/12.05.2015г за всяко използване на мобилно АТСС за контрол(каквото мобилно АТСС се твърди за използвано в случай) се попълва протокол.Този протокол е задължителен, защото той е доказателството относно мястото и времето на извършване на нарушението, и относно това с какво по вид АТСС е заснето нарушението. В случая по делото не е представен такъв протокол, поради което последващите действия  на контролните органи се явяват незаконосъобразни ,тъй като са предприети при съществени нарушения на разпоредбите, регламентиращи условията, реда и начина за използването на мобилни АТС и системи за контрол на правилата за движение.

По тези съображения,  настоящия съдебен състав намира жалбата за основателна, а обжалвания ЕФ като незаконосъобразен следва да се отмени.

 

            Предвид изложеното и на основание чл. 63, ал. 1,  от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ електронен фиш серия Г № 0006458, издаден от ОД на МВР-Ямбол, с който за нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ ,вр. чл.638,ал.4 от КЗ на “ ПИМЕНС“ ЕООД гр.*** ЕИК : *** , е  наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                         

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: