Решение по дело №5163/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1800
Дата: 20 март 2017 г. (в сила от 11 юли 2018 г.)
Съдия: Петя Петрова Алексиева
Дело: 20151100105163
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 април 2015 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

гр. София 20.03.2017 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийският градски съд, първо гражданско отделение,       І-6 състав

в публичното заседание на двадесет и осми февруари

две хиляди и седемнадесета година в състав:

Председател : ПЕТЯ АЛЕКСИЕВА

при секретаря А.С.                      и в присъствието на

прокурора                                                като разгледа докладваното от

съдия Алексиева                                             гр. дело № 5163 по описа

за 2015 г. и за да се произнесе , взе предвид следното:        

 

Производството е по реда на чл.365 от ГПК, образувано по искова молба, подадена от М.А.М. срещу „Г.Ф.”***, с която са предявени активно, субективно и обективно, кумулативно съединени искове с правно основание чл.288, ал.1, т.1 във вр.с чл.288, ал.11 от КЗ / Обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005 г., отм., считано от 01.01.2016 г./  във връзка с чл.45 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД.

Ищцата твърди, че на 12.10.2014 г. около 23,30 часа в гр. Б. на ул. „*****.“ в района на МГТ № 2683, настъпва ПТП между неизвестно МПС и пешеходката-ищцата М.М.. Твърди се, че вина за настъпилото ПТП има водача на неизвестното ПТП, който блъска стоящата на пътното платно пред автобусната спирка М.М.. Вследствие на ПТП-то на ищцата е причинено счупване на тялото /диафаза/ на бедрената кост. Извършена е оперативна интервенция по открито наместване на фрактурата. Предстои поне още една оперативна интервенция за изваждане на заключващите винтове и поставената метална плака. Поддържа се, че лечебният и възстановителен период на ищцата продължава и към настоящия момент, като функционалният капацитет и мускулният дисбаланс на бедрото й остават далеч извън нормите. Твърди се, че вследствие на процесното ПТП се влошило и психическото здраве на ищцата-страда от нарушения на съня, понижено настроение, тревожност, нарушения на паметта и вниманието, постоянно се връща към спомена за случилото се. Постоянно се притеснява, че за да извършва ежедневните си битови и хигиенни нужди се нуждае от придружител, което налага мъжът й ежедневно да отсъства от работа, за да може да й помага. Твърди се, че ответникът е отказал да заплати застрахователно обезщетение.

Моли Съда да постанови решение, с което да бъде осъден ответника да заплати на ищцата сумата от 50 000 лв.-обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди, ведно със законната лихва върху главницата считано от 12.02.2015 г. до окончателното изплащане на дължимото обезщетение. Претендира разноските по делото.

В срока по чл.367, ал.1 ГПК е постъпил отговор от ответника, чрез процесуалния му представител юрисконсулт К. надлежно упълномощена с пълномощно приложено към отговора. Ответникът оспорва предявените искове по основание и размер с твърдението, че спрямо пострадалата не е налице фактическия състав на непозволеното увреждане. Твърди се, че посочените от ищцата травматични увреждания могат да се получат и при битов инцидент и няма доказателства за ПТП. Алтернативно заявява възражение за съпричиняване от страна на пострадалата, която се е намирала неправомерно на пътното платно в тъмната част на денонощието, въпреки наличието на тротоари на мястото на ПТП. Оспорва претенцията по размер като завишена. Оспорва претенцията за лихва с твърдението, че ответникът е бил поставен от ищцата в обективна невъзможност да се произнесе по претенцията й. Твърди се, че ищцата не е представила никакви писмени доказателства към молбата си, въз основа на която е образувана преписка по щета при ответника.

В срока по чл.372, ал.1 от ГПК ищцата е депозирала допълнителна искова молба чрез процесуалния си представител. Оспорва възраженията на ответника, както и това за причинено съпричиняване от страна на ищцата.

В срока за допълнителен отговор ответникът заявява, че поддържа всичките си оспорвания направени с отговора.

 В съдебно заседание ищцата поддържа иска чрез своя процесуален представител. Подробни съображения са изложени в депозирани по делото писмени бележки. Претендира направените по делото разноски, съобразно представен списък по чл.80 ГПК.

Ответникът, в съдебно заседание чрез процесуалния си представител оспорва предявените искове. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение в минимален размер, както и направените разноски, съобразно представен списък.

Софийски градски съд, І-6 състав, след като взе предвид становището на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа страна:

По делото е приет като доказателство констативен протокол № К1063 от 13.10.2014 г., от който се установява, че по данни на пешеходеца М.А.М. на 12.10.2014 г. в гр. Б. около 23,30 часа неизвестен автомобил с неустановена марка и водач се движил по ул. «*****.»***«Детелина» към ул. «Захари Попов» и в района на спирка МГТ № 2683 «ул.Захари Попов» участва в ПТП с намиращата се на пътното платно пешеходка М., след което водачът с автомобила напуска местопроизшествието в неизвестна посока без да уведоми и изчака на място пристигане на компетентните органи на МВР.

С молба с вх. № 24-01-581 от 20.11.2014 г. ищцата е сезирала ответника с искане за заплащане на обезщетение, като последният е отказал заплащането му с писмо изх. № 24-01-581/14/12.02.2015 г.

Пред настоящата инстанция е разпитан свидетеля П.Х.Б., който установява, че работи в една пречиствателна станция, като през месец октомври 2014 г. бил нощна смяна и към 22,30 часа слезал до денонощния магазин да си вземе нещо за ядене. При тръгването нещо в багажника на колата започнало да дрънчи. Когато спрял пред магазина и отворил багажника на паркинга, за да види какво дрънчи, чул спирачки, някакъв удар, нещо казало „туп“. От мястото, където се намирал свидетеля има две ленти за движение, канал и оттатък две ленти. Свидетелят се провикнал на отсрещната страна и попитал „колега нещо проблем има ли?“, човекът отговорил, че няма нищо. Колата била тъмна, а човека висок с тъмни дрехи. Мястото представлява автобусна спирка и е тъмно. След няколко дни един от колегите казал, че с жена му се е случило произшествие и след като обяснил къде точно се е случило, свидетелят направил връзка, че за това събитие става въпрос. Не е чул охкане, пъшкане или някой да вика за помощ.

Разпитана свидетелката Т.Х.М. установява, че на 12.10.2014 г. в 5,40 часа тръгвала за работа от Б. в  посока последната спирка на автобус № 90. Видяла, че от лявата страна, в посока към последната спирка лежи жена и вика за помощ. На въпроса какво се е случило, жената казала, че я е блъснала кола-черна и лъскава. Жената помолила свидетелката да се обади на „Спешна помощ“ и казала, че се е изпуснала в гащите. Не говорела чист български език. Свидетелката разбрала, че е пияна. Жената лежала спокойно и много говорела, нямала видими наранявания и видимо не изпитвала болка.

 Изготвената по делото САТЕ се базира само на показанията на ищцата и свидетеля П.Х.Б. и въз основа на тях е посочила вероятен механизъм на ПТП.

От приетото по делото САТЕ се установява, че ищцата е получила счупване на лява бедрена кост, за лечението на което е проведено болнично лечение от 13.10.2014 г. до 22.10.2014 г., по време на което е извършено открито наместване и фиксация с метални импланти и домашно-амбулаторно лечение от 22.10.2014 г. до не повече от 6 месеца. Няма медицинска документация, от която да е видно колко е продължил и как е протекъл възстановителния период при ищцата. Счупването на бедрената кост на ищцата не е зарастнало. Няма медицинска документация, от която да е видно кога и по какви причини е настъпило счупването на металните винтове и отделянето на металната пластина от костта, което е причинило несрастването й. Понастоящем ищцата има постоянни болки, тъй като левият крак е по-къс и счупването на бедрото не е зарастнало. Лявото бедро е по-дебело от дясното, лявата подбедрица е по-дебела от дясната. Лявата колянна става извършва движения в обем по-малък от нормата с 10%.

От показанията на свидетеля И.М.М.-съпруг на ищцата, се установява, че някъде 10-12 на месец октомври 2014 г. станало ПТП-то. Видял ищцата на другия ден в болницата, на болнично легло. Била в много лошо състояние, не ставала. След като била изписана от болницата около 5-6 месеца свидетелят се грижел за ищцата, тя не можела да ходи. След 6 месеца започнала да се опитва да стъпва на крака си с помощта на два бастуна, но било много трудно. И до момента пие обезболяващи. Изпитва големи болки и сега. Ищцата използва бастуни за придвижване, не може да се качва по стълби. Не е възстановена напълно. Трябва да се направи нова операция, но нямат средства за това.

При така установената по-горе фактическа обстановка настоящият съдебен състав приема следното от правна страна:

Предявен е иск за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди, който съдът квалифицира по чл.288, ал.1, т.1 от КЗ /Обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005 г., отм., считано от 01.01.2016 г./.

         С оглед установената по-горе фактическа обстановка, Съдът намира, че не са установени елементите от фактическия състав на  чл. 288, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането /отм./, а именно: наличие на увреждане настъпило на територията на Р.Б., причинено от неидентифицирано моторно превозно средство, противоправното поведение и вината на водача на неидентифицираното моторно превозно средство, както и причинно-следствената връзка между деянието и причинените на ищеца неимуществени вреди от телесните увреждания.

         С така ангажираните от ищцата доказателства не се доказаха главно и пълно противоправното поведение и вина на неизвестния водач.

         Липсват обективни данни, въз основа на които да се стигне до заключение, че увреждането на ищцата е резултат и се намира в пряка, причино-следствена връзка с пътно-транспортно произшествие. Посочените в констативен протокол № К1063 от 13.10.2014 г. обстоятелства и причини за ПТП, всъщност се базират единствено и само на данни на самата ищца. Липсват обективни находки на мястото на произшествието-следи от автомобил, части от счупени детайли и др. От своя страна заключението на САТЕ се базира само на обясненията дадени от ищцата и показанията на свидетеля П.Б., поради което съдът не кредитира заключението на изготвената експертиза.

         Съдът не кредитира показанията на свидетеля Б., тъй като те противоречат на другите ангажирани по делото писмени и гласни доказателства. Свидетелят сочи, че произшествието е станало около 22,30 часа на 12.10.2014 г., което противоречи с показанията на свидетелката Т.М., която установява, че намерила жената в 05,40 часа на 13.10.2014 г., когато са уведомени и компетентните органи и изготвен констативния протокол. Т.е. налице е един значителен период от време от около шест часа, в които би трябвало ищцата да е лежала на пътното платно до автобусната спирка не забелязана от никого. Това обстоятелство влиза в противоречие с твърдението на ищцата в исковата молба, че веднага след пътния инцидент е откарана по спешност в УМБАЛ «Царица Йоана-ИСУЛ» ЕАД. Видно от приетата по делото екпикриза, ищцата е постъпила на 13.10.2014 г., 10,09 часа. В единствената медицинска документация представена от ищцата, а именно епикризата няма данни за следи, белези и наранявания по тялото и крайниците на ищцата от съприкосновение с превозно средство.

          Въпреки разпределената й доказателствена тежест и с така ангжираните по делото писмени и гласни доказателства, ищцата не доказа главно и пълно наличие на увреждане настъпило на територията на Р.Б., което да е причинено от неидентифицирано моторно превозно средство, противоправното поведение и вината на водача на неидентифицираното моторно превозно средство, поради което искът й подлежи на отхвърляне.

         Предвид недоказаността на главната претенция, недоказана и неоснователна се явява и претенцията за обезщетение за забава, поради което същата подлежи на отхвърляне.

По разноските в настоящия процес:

При този изход на процеса и на основание чл.78, ал.3 от ГПК ищцата ще следва да бъде осъдена да заплати на ответника разноските направени от него пред настоящата инстанция в размер на 530 лв.

Ответникът е направил разноски в размер на 230 лв.-депозити за вещи лица и свидетел, и 300 лв. юрисконсултско възнаграждение, определено на основание чл.78, ал.8 от (Изм. – ДВ, бр. 8 от 24.01.2017 г.) във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ и чл.25, ал.1 от Наредба за заплащането на правната помощ, съобразно която за защита по дела с определен материален интерес възнаграждението е от 100 до 300 лв.

Предвид отхвърляне на исковите претенции изцяло, не се дължи адвокатско възнаграждение по реда на чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата

Водим от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни и недоказани, предявените от М.А.М., родена на *** г., с паспорт № ********, гражданин на Ф.Р., с адрес в Р.Б.: гр. Б., ул. „*****.“ № 7, ап.3, със съдебен адрес:*** против Г.Ф., *** обективно, кумулативно съединени искове с правно основание чл.288, ал.1, т.1 от КЗ /Обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005 г., отм., считано от 01.01.2016 г./ и чл.86, ал.1 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати на ищцата сумата от 50 000 лв. /петдесет хиляди лв./-обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди-болки и страдания от счупване на тялото на бедрената кост, получено в пряка, причинно-следствена връзка от ПТП реализирано на 12.10.2014 г. около 23,30 часа в гр. Б. на ул. „*****.“ от неидентифицирано моторно превозно средство, ведно със законната лихва върху главницата считано от 12.02.2015 г. до окончателното изплащане на дължимото обезщетение

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.3 от ГПК М.А.М., родена на *** г., с паспорт № ********, гражданин на Ф.Р., с адрес в Р.Б.: гр. Б., ул. „*****.“ № 7, ап.3, със съдебен адрес:*** да заплати на Г.Ф., *** сумата от 530 лв. /петстотин и тридесет лв./ направени от ответника разноски пред настоящата инстанция, съобразно отхвърлената част от исковете.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на препис от същото на страните.

 

                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ: