Решение по дело №1879/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 4
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Младен Димитров
Дело: 20194110201879
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

06.01. 2020г., гр. В.Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

                        Великотърновският районен съд, трети състав, в публично заседание на 21. 11. 2019г., в състав :

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : МЛАДЕН ДИМИТРОВ,

при  секретаряН. Йорданова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №1879/2019г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид :

                        Производство по чл.59 от ЗАНН, образувано по жалба срещу Наказателно постановление № 2930/2019г. на Началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“, при ЦМУ.

                        Жалбоподателят Н.И.М.,  обжалва НП  като излага основания за незаконосъобразност на наказателното постановление, с оглед приложението на материалния закон. Счита, че деянието е несъставомерно по чл.123, ал.1 от ЗА, както от обективна така и от субективна страна.  Моли съда да отмени изцяло оспорваното НП.

                        Представителят на въззиваемата страна подържа издаденото НП. Оспорва възраженията на жалбоподателя и намира за съставомерно деянието от обективна и субективна страна. Моли съда да потвърди НП.

                        Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното :

С наказателно постановление № 2930/2019г. на Началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“, при ЦМУ на жалб. Н.И.М., с ЕГН **********,*** затова, че при извършена проверка на 19.04.2019г. от служители на ОД на МВР В. Търново на Г.Й.А.в гр. В.Търново, ул. „Св. Св. Кирил и Методий", пред дом №20, която е получила поръчана от Н.И.М. пратка, съдържаща тютюн за пушене е установено, че на 19.04.2019г. Н.И.М., ЕГН **********, държи, чрез Гана Атанасова акцизни стоки /тютюневи изделия/ - черен полиетиленов плик с два броя кашона, всеки съдържащ в себе си по 2 /два/ пакета, общо 4 /четири/ пакета е общо тегло 4.940 кг. тютюн за пушене, без да е облепен с български акцизен бандерол, на осн. чл.123,  ал. 1, пр.1  от ЗАДС, е наложена глоба в размер на 1501.76 лева.

Отнети са в полза на държавата стоките - предмет на нарушението - акцизни стоки /тютюневи изделия/ - черен полиетиленов плик, с два броя кашона, всеки съдържащ в себе си по 2 /два/ пакета, общо 4 /четири/ пакета с общо тегло 4.940 кг. тютюн за пушене, без да е облепен с български акцизен бандерол.

 Наказателното постановление е издадено на осн. чл.36, ал.2 от ЗАНН, въз основа на постановление на ВТРП за отказ да се образува досъдебно производство от 17.07.2019г. на ВТРП.

                        Наказващият орган е възприел фактическите констатации отразени в постановлението на прокурора, като е установил, че на 19.04.2019г., около 14.20ч. във връзка с получена информация за държане на акцизни стоки без бандерол в гр. В. Търново, служители на сектор „ПИП" при ОД на МВР В. Търново са извършили проверка в гр. В. Търново, ул. .,Св. Св. Кирил и Методий" пред №20 на лицето Г.Й.А.. В хода на проверката е било установено, че Атанасова държи червен полиетиленов плик, с размери около 40х30х15см. с надпис „RAPIDO", товарителница №1-00060680233906-0110000111923, с посочено тегло 4 /четири/ килограма, с получател  - жалб. Н.М. ***.,Св. Св. Кирил и Методий" пред №20 с тел. **********.

                        В хода на проверката Гана Атанасова е заявила, че съдържанието на плика е тютюн за свиване на цигари. След отваряне на плика е било установено, че в него има 2 /два/ кашона, всеки съдържащ в себе си по 2 /два/ пакета, общо 4 /четири/ пакета със ситно нарязана жълто-кафява листна маса. Гана Атанасова е заявила, че е взела плика от куриер по поръчение на Н.И.М., живущ ***, като същият и е дал сумата от 151 лева, с които да заплати на куриера. Атанасова е допълнила, че Н.М. си е поръчал такъв тютюн за собствена консумация.

 Видно от снетите показания на Гана Атанасова, от 19.04.2019г., същата е получила пратката по молба на съседа си – жалб.Н.М., който и предоставил и сумата от 151 лева за да заплати.

От обясненията на жалб. Н.И.М., приложени в преписката се установява, че през декември 2018г. помолил своя племенник, с който живеели заедно да му потърси обява за продажба на тютюн за пушене. Спрели се на обява с най-ниската цена - 35 лв. за килограм и поръчали. След два дни получил тютюна по куриерска фирма ..СПИДИ" в офис до Интерхотел - В. Търново, за който заплатил 43 лв. с доставката. М. очаквал пратка от 4 кг. с тютюн за пушене, който бил поръчал на 17.04.2019г. Понеже бил на работа и нямало как да го получи, помолил своята съседка Г.Й.А.да приеме пакета от куриера, като предварително и оставил сумата от 151 лв., с която да заплати наложения платеж. М. заявил категорично, че Гана Атанасова няма никаква вина за държането на тютюна, тя само му вършила услуга.

Видно от приложената експертна справка № І-25 от 07.06.2019г., при изследването на растителната маса в БНТЛ при ОД на МВР В. Търново, е било установено, че същата представлява нарязан тютюн, годен за ръчно изработване на цигари, който може да се пуши без допълнителна индустриална обработка. Общото тегло на установения нарязан тютюн е 4.940 кг.

Наказващият орган на основание чл. 29 ал. 2 и чл. 38 ал. 1 от ЗАДС, е определил  дължимият акциз за 4,940кг. „нарязан тютюн"', годен за пушене без допълнителна индустриална обработка, в размер на 750,88 лв.

Със заповед № ЗАМ - №43/32 - 8734 от 07.01.2019г., на Директора на Агенция митници на началниците и заместник-началниците на териториалните отдели „Митническо разузнаване и разследване“, е възложено издаването на наказателни постановления по ЗАДС.

                        С оглед на установеното, се налагат следните правни изводи :

С измененията на чл.36, ал.2 от ЗАНН, / с ДВ бр.63/2017г., в сила от 5.11.2017г./, законодателят предвиди, освен при прекратяване на наказателното производство,  същия ред за издаване на наказателно постановление, без да е съставен акт за установяване на административно нарушение  и в хипотезите на отказ да се образува наказателно производство, като причисли този случай към изключението от общия принцип за установяване на административните нарушени – по чл.36, ал.1 от ЗАНН.

С тази законова редакция, законодателят коренно промени принципите на административнонаказателния процес, като допусна да се ангажира административнонаказателната отговорност и без за  това нарушителят да е запознат с предмета на производството.

В настоящият случай, след получаване на постановлението за отказ да се образува наказателно производство, наказващият орган правилно е зачел неговата сила по отношение на фактите.

                         От формална страна  наказателното постановление е законсъобразно – притежава необходимите реквизити по  чл.57 от ЗАНН и е издадено от компетентен орган.

По същество,обаче, наказващият орган неправилно е приложил материалния закон, като е квалифицирал установеното, като нарушение  по чл.123, ал.1 от ЗАДС.

От обекитвна страна, жалб.М. е осъществил посочения състав при посредствено извършителство. Изпълнителното деяние – държане, е осъществено чрез осъществяване на фактическа власт от страна жалб.М., чрез друго физическо лице – Гана Атанасова, която от субективна страна е съзнавала само, че държи вещта - пратката за  жалб.М., без да съзнава естеството на нейното  съдържание. Несъзнаването на фактическите обстоятелства от състава на нарушението, сочи че липсва общност на умисъла, поради което не се касае до съучастие, а до посредствено извършителство.

 Съдът не приема тезата на процесуалния представител на жалбоподателят, за несъставомерност от обективна страна на нарушението. Държането, като форма на изпълнителното деяние,          при всички положения предполага осъществяването на трайна фактическа власт върху вещта, както се приема и в цитираното тълкувателно решение №2 /2013г. на ОСНК на ВКС. Тази фактическа власт, обаче, може да се осъществява, както непосредствено от дееца, така и опосреднено - от друго неотговорно лице, като важно е субективното отношение на дееца. 

 За разлика от посредствения извършител жалб.М. е съзнавал, че чрез Гана Атанасова, ще осъществи фактическа власт върху предмета на нарушението. Съзнавал е , че се касае за тютюн, който се явява  акцизна стоки по чл.12 от ЗАДС, но липсват доказателства от които да се установи, че е съзнавал, че тютюнът ще е без поставен български акцизен бандерол.

 От направените самопризнания е видно, че е търсел тютюн с най-ниска цена, но не и без бандерол. Законът не поставя ограничения по отношение на потребителите  на източниците от които се придобиват акцизните стоки или задължение за предварителна проверка,  за да се приеме, че е съзнавал този отрицателен признак на състава на нарушението. Не са налице доказателства от които да се установи, дали предходната получена пратка е била без бандерол и дали е от същия източник. В конкретната хипотеза, ако жалб.М. непосредствено  бе осъществил фактическа власт, щеше да възприеме този признак и да прецени поведението си, но в случая съдът приема, че няма доказателства да е съзнавал, че доставения тютюн ще бъде без бандерол. Решението на съда не може да почива на предположения, а на доказани факти, от които може да се установи безспорно субективното отношение на дееца и в частност интелектуалния момент от това отношение, спрямо всеки един от признаците от фактическия състав на нарушението.

Ето защо, съдът приема, че нарушението се явява недоказано от субективна страна, поради което НП, подлежи на отмяна.

По отношение на на отнемането на акцизната стока, след като е налице законова  забрана за държане на акцизни стоки без бандерола,  макар и в санкционната част НП, да е незаконосъобразно, то в останалата част НП следва да бъде потвърдено. Това решение следва от разпоредбата на чл.20, ал.2 от ЗАНН, като независимо от административно наказателната отговорност, се отнемат в полза на държавата вещите, предмет на нарушението, притежаването на които е забранено.

Воден от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 2930/2019г. на Началник отдел „Митническо разузнаване и разследване Дунавска“, при ЦМУ, с което на жалб. Н.И.М., с ЕГН **********,*** за това, че при извършена проверка на 19.04.2019г. от служители на ОД на МВР В. Търново на Г.Й.А.в гр. В.Търново, ул. „Св. Св. Кирил и Методий", пред дом №20, която е получила поръчана от Н.И.М. пратка, съдържаща тютюн за пушене е установено, че на 19.04.2019г. Н.И.М., ЕГН **********, държи, чрез Гана Атанасова акцизни стоки /тютюневи изделия/ - черен полиетиленов плик с два броя кашона, всеки съдържащ в себе си по 2 /два/ пакета, общо 4 /четири/ пакета е общо тегло 4.940 кг. тютюн за пушене, без да е облепен български акцизен бандерол, на осн. чл.123,  ал. 1, пр.1  от ЗАДС, е наложена глоба в размер на 1501.76 лева.

 

Потвърждава НП, в останалата част, с която са отнети  в полза на държавата стоките - предмет на нарушението - акцизни стоки /тютюневи изделия/ - черен полиетиленов плик, с два броя кашона, всеки съдържащ в себе си по 2 /два/ пакета, общо 4 /четири/ пакета с общо тегло 4.940 кг. тютюн за пушене, без да е облепен с български акцизен бандерол.

 

                        Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните, пред Великотърновския административен съд.            

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :