Решение по дело №455/2018 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 130
Дата: 28 септември 2018 г.
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20185310200455
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Асеновград, 28.09.2018 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АСЕНОВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори  наказателен състав в публично съдебно заседание на тридесет и първи юли през две хиляди и осемнадесета  година, в състав:

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. БЕДАЧЕВ

 

         с участието на секретаря Ася Иванова, като разгледа НАХД № 455 по описа на Асеновградския районен съд за 2018 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

            С наказателно постановление № 30/04.06.2018г. на Председателя на Държавната комисия по хазарта – М.А.Ф. на жалбоподателя „ПАСК ЕЛЕКТРОНИК“ ЕООД, ЕИК115514729, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив ул. „****, представлявано от Д.Г.И.  ЕГН:********** - управител, на основание чл. 108 ал. 1 от Закона за хазарта е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 3000.00лв., за нарушение по чл.24 ал.1 от Общите задължителни технически изисквания на системите за контрол върху хазартните игри и игралното оборудване /обн. в ДВ бр. 58 от 02.07.2013г./

         Недоволен от горното постановление е останал представляващия дружеството    и  чрез пълномощника си адв. Н. е депозирал жалба срещу него пред АРС.  В жалбата се сочи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, като се оспорват фактическите констатации обусловили налагането на административното наказание, отрича се факта на нарушението и се навеждат твърдения за допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила в процедурата по издаването му, както и за неправилно приложение на материалния закон.  Искането към  съда е за пълната му отмяна.

            Въззиваемата страна – Държавна комисия по хазарта   се представлява от юрисконсулт Цингилева, излага становище, че атакуваното наказателно постановление е издадено при спазване на материалния и процесуалния закон, като се  пледира същото да бъде потвърдено, като обосновано, правилно и законосъобразно.

            Асеновградският районен съд, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите, изложени в жалбата и от страните намери следното:

       Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА и следва да се разгледа по същество. Разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

       От приложената по делото административна преписка  и от гласните и писмените доказателства приети  по делото, се установява следното от фактическа страна:

        По отношение на дружеството жалбоподател  „ПАСК ЕЛЕКТРОНИК “ ЕООД на 16.03.2018г. била извършена проверка от служители на Държавната комисия по хазарта в стопанисвана от дружеството игрална зала с адрес: гр. Асеновград, ул*****. В същата  се организирали хазартни игри от дружеството жалбоподател, с игрални автомати на „ПАСК ЕЛЕКТРОНИК“ ЕООД, за която дейност същото имало надлежно издаден лиценз. Предмет на проверката била спазване на изискванията на ЗХ при организирането на хазартните игри. В хода на проверката на место били изискани и проверени представените дневни отчети за игралните автомати от 01.01.2017г. до 15.03.2018г.  При проверката им се констатирало, че в тях са вписани стойности  „0“ в показанията на електронните броячи на игралните автомати с № 150209-001 и №150209-002. В дневните отчети били вписани и показания „0“ за показанията на електроните броячи на игрален автомат № 150209-002 за датите от 17.08.2017г. до 23.08.2017г. включително. Констатирано било, че посочените игралните автомати са в изправност и са в работен режим.  За констатациите при проверката на место бил съставен констативен протокол, а в последствие на 30.04.2018г. дружеството жалбоподател бил съставен АУАН, като акта бил съставен в присъствието на упълномощен представител на дружеството, който го подписал и му бил връчен екземпляр от акт. В срока о чл. 44 ал.1 от ЗАНН били депозирани писмени възражения пред Председателя на ДКЗ, които обаче не били уважени и въз основа на така съставения АУАН, от компетентният за това орган било издадено обжалваното Наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка и при пълната проверка на НП, съдът намира, че в  процедурата по издаването му са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, като и такива касаещи задължителното му съдържание, които обуславят неговата незаконосъобразност.

         При прегледа на НП и сред анализ на описаното в него нарушение е видно, че същото се състои в това, че организаторът на хазартните игри е вписал  стойност „0“  в дневните отчети на процесните два игрални автомата  надлежно индивидуализирани с производствени номера в графата за показанията на електронните им броячи, за посочените в НП дати, а именно от 15 до 23.08.2017г. за единия от тях и 17 до 23.08.2017г. за другия. От така описания обективен състав на нарушение става ясно, че те се отнася до неизпълнение на задължение на организатора на хазартни игри по  организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри и задължителни образци за счетоводна отчетност, а именно ненадлежно и неправилно попълнени документи по отчетността каквито са дневните отчети. То обаче неправилно е квалифицирано като нарушение на чл. 24 ал.1 от ОЗТИСКВХИИО. Посочената като нарушена материално правна разпоредба въвежда изискването  Устройството за текущ контрол с електронни енергонезависими броячи да съхранява информация за общо въведени, общо изплатени, общо заложени и общо спечелени игрални кредити/парични единици, които могат да се нулират само чрез процедура за общо нулиране на енергонезависимата памет. Описаното в НП нарушение обаче е несъотносимо към това изискване и в състава на нарушението което е описано в НП не се съдържат нито един елемент от обективния състав на чл. 24 ал.1 от ОЗТИСКВХИИО. За да беше налице нарушение на това задължение следваше да е установено и посочено, че в устройството за текущ контрол с електронни енергонезависими броячи не се съхранява дължимата информация посочена в горната разпоредба. Такова обстоятелство обаче нито е било установено в хода на проверката, нито е посочено при описанието на нарушението. Още повече, че от разпита на актосътавителя Ч. се установи, че проверката и констатациите в АУАН са на базата само на писмените материали, а именно представените дневни  отчети и проверката не е включила преглед и изследване на информацията съдържаща се в електронните броячи на самите игрални автомати.

         Видно е че горната разпоредби формират сложен фактически състав на административно нарушение, включващ множество задължителни елементи от обективна страна, всички от които следва да са посочени при описанието на нарушението и обстоятелствата при които то е извършено за да приемем, че е налице такова.

        При това положение Съдът намира, че в НП е налице порок в съдържанието му отнасящ се до неговите основни и задължителни реквизити по чл. 57 ал.1 т.5 и т.6  от ЗАНН, тъй като е налице непълнота при описанието на нарушението, като не са посочени всички елементи от неговия обективен състав. Налице е и неточно посочване на нарушената материално правна разпоредба, несъответстваща на описанието на нарушението и съответно неправилно съотнасяне и към санкционната разпоредба въз основа на която е наложена санкцията. По този начин административното обвинение не е достатъчно пълно и ясно, което пък компрометира възможността на нарушителя да разбере за какво точно нарушение му се налага санкцията и съответно да организира и реализира защитата си срещу постановлението в пълен обем.

       На трето място и във връзка с горното съдът намира, че НП е и необосновано, тъй като извършването на нарушението не е установено по несъмнен начин. При горната семплост на описанието не може да се направи несъмнен извод, че Устройствата за текущ контрол с електронни енергонезависими броячи на процесните игрални автомати не се  съхранява информация за общо въведени, общо изплатени, общо заложени и общо спечелени игрални кредити/парични единици. В тази връзка само констатациите от дневните отчети  не са достатъчни  и неправилното отразяване в тях би се отнасяло до друго административно нарушение, но не и това посочено в чл. 24 ал.1 от ОЗТИСКВХИИО.

        В този смисъл НП е издадено и в нарушение на разпоредбите на чл. 52 ал.4 от ЗАНН, тъй като е издадено при наличието на неизяснени обстоятелства, без да е извършено допълнително разследване по тях каквото е било необходимо в случая.

        Предвид изложените съображения обжалваното наказателно постановление  се явява необосновано и незаконосъобразно и като такова  следва да бъде отменено,  поради което и на основание чл. 63 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление №30/04.06.2018г. на Председателя на Държавната комисия по хазарта – М.А.Ф. на жалбоподателя „ПАСК ЕЛЕКТРОНИК“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „****, представлявано от Д.Г.И.  ЕГН:********** - управител, на основание чл. 108 ал. 1 от Закона за хазарата  е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 3000,00лв., за нарушение по чл.24 ал.1 от Общите задължителни технически изисквания на системите за контрол върху хазартните игри и игралното оборудване / обн. в ДВ бр. 58 от 02.07.2013 г./.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр. Пловдив.

 

                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ: