Решение по дело №5412/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2316
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20193110205412
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

        2316/16.12.2019г.

гр. Варна, 16.12.2019 г.

 

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Варненски районен съд, тридесет и седми наказателен състав в публичното заседание на единадесети декември две хиляди и деветнадесета  година в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Пл. Караниколов

Секретар Петранка  П.

като разгледа докладваното от съдията НАХД № 5412 по описа за две хиляди и деветнадесета година на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на   чл.59 и сл. от ЗАНН.

Делото е образувано по жалба на Я.К.Г., ЕГН **********, против Наказателно постановление № 19-0819-005532/11.10.2019 год., издадено от началник група към ОД МВР - Варна, Сектор "Пътна полиция" с което на жалбоподателя за нарушение по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл. 185 от ЗДвП му е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП са му били наложени административни наказания "глоба" в размер на 100.00 /сто/ лева и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 2 /два/ месеца.

Претендира се за отмяна на наказателното постановление. В пледоарията си по същество процесуалния му представител, адв. В., ВАК сочи, че АУАН и НП са издадени в нарушение на материалния закон, издадени в нарушение на чл.42, т.3, чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Моли съда да отмени Наказателното постановление като незаконосъобразно.

 

Наказващият орган – ОД МВР – Варна, редовно призован, не взима участие в производството, но в съпровождащото жалбата писмо, изразява становище за неоснователност на същата.

Районен съд - Варна, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

Съдът, след преценка на събраните доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

С Акт за установяване на административно нарушение № 85432/28.08.2019 год., съставен от мл.автоконтрольор Г.Г.И., е образувано административнонаказателно производство относно извършено от жалбоподателя Я.К.Г. административно нарушение. Деянието, осъществено от посочения за нарушител в АУАН е описано по следният начин - На 28.06.2019 год. около 20:15 часа /зачеркнати с паста от химикал и посочени - 27.07.2019 в 22.00/  в гр.Варна, ж.к.“Владиславово“, бл.205, вх.2 Я.К.Г. управлява собствения си л.а. „Ауди 3“ с рег. № В 46-93 НР при маневра заден ход блъска паркирания зад него л.а „Мицубиши“ с рег. № В 61-39 НР. ПТП с материални щети. Същия напуска ПТП без да установи щетите по МПС. ПТП обслужено по преписка с № 819000-37689 от 31.07.2019 г.

Акта бил изготвен и връчен на нарушителя на 28.08.2019 год. Нарушителя се запознал със съдържанието на акта и посочил, че няма възражения. Препис от акта е връчен на нарушителя, за което положил подпис. С обжалваното Наказателно постановление № 19-0819-005532/11.10.2019 год. на нарушителя за нарушение по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл. 185  от ЗДвП му е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева  и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП са му били наложени административни наказания "глоба" в размер на 100.00 /сто/ лева и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 2 /два/ месеца.

От разпита на свидетелите И., Г., Д. се установява фактическата  обстановка, която се оспорва от жалбоподателя.

Проверяващите обективно и пълно са изяснили фактическата обстановка, като са събрали безспорни доказателства за извършеното нарушение като са констатирали нарушение на правилата за движение по пътищата.

Съдът счита, че по отношение на обстоятелствената част на акта за установяване на административно нарушение, както в него, така и в наказателното постановление се съдържат всички елементи от състава на нарушението .

Съдът извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на НП с материалния закон и констатира, че АНО е издал неправилно НП.

Деянието предмет на съставения акт за административно нарушение е правилно квалифицирано по чл.5, ал.1, т.1 и по чл.123, ал.1, т.1  от ЗДвП.

Административно наказващият орган неправилно е възприел и описал в НП фактическата обстановка по отношение датата на извършване на нарушението. Вместо да санкционира водача за това,че на 27.07.2019 г. е извършил нарушенията, в атакуваното НП е отбелязана за дата на извършване на нарушението 22.07.2019 г. Това не съответства и с констатациите в АУАН, в които са посочени различни дати - 28.06.2019 год. около 20:15 часа /зачеркнати с паста от химикал и посочени -27.07.2019 в 22.00/.

Неправилно АНО в НП е отразил датата на извършване на нарушението. Отбелязаната дата на извършване на нарушението в АУАН и НП са различни. Неправилното посочване на датата, на която е извършено нарушението е довело до невъзможност то да се индивидуализира, което от своя страна е довело до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя.

Смисълът на разпоредбите на чл. 42 от ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН е в АУАН и НП да бъдат посочени всички съставомерни елементи на деянието, обстоятелствата, при които е извършено и законовата разпоредба, която е нарушена по начин, даващ възможност да се индивидуализират административното нарушение и съответстващото му наказание. Това, от една страна, е от значение за съдебния контрол за материална законосъобразност на НП - дали и доколко с фактически установеното и удостоверено по надлежния ред деяние /действие или бездействие/ се осъществява определен нормативно регламентиран състав на административно нарушение.

На следващо място, чрез конкретизацията на административното нарушение от фактическа и правна страна, се обезпечава правото на защита на санкционираното лице, в съдържанието на което се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършил, какво наказание се следва за него, за да организира защитата си в пълен обем.

В АУАН и издаденото в последствие НП има несъответствие по време на извършване на посоченото изпълнително деяние.

 

Неправилната индивидуализация на датата и мястото на извършване на нарушението в НП съгласно изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН е съществено процесуално нарушение, което от една страна съществено накърнява правото на защита на нарушителя, поставяйки го в невъзможност да разбере за какво точно нарушение се ангажира отговорността му, а от друга, поставя съдът в невъзможност да направи преценка и относно законосъобразността на акта по същество на спора.

 

Административно наказателното производство въвежда строги правила за осъществяването му както в основния закон - ЗАНН, така и в специализираните закони, които определят различните видове административни нарушения и наказанията за тях. Ето защо и особено важно е за държавните органи, които прилагат административно наказателните разпоредби да извършват това при стриктно съблюдаване на законовите разпоредби. Това се налага не от обстоятелството, че прилагането на нормите, които определят отговорността на всеки нарушител е самоцелно, а от обстоятелството, че стриктното им спазване е гаранция за справедливост на процедурата и липса на произвол.

В конкретният случай, когато държавните органи искат да ангажират административно наказателната отговорност на едно лице, извършител на административно нарушение, са задължени съобразно чл. 6 от ЗАНН да опишат това нарушение както от обективна, така и от субективна страна с неговите признаци, както и с ответното му наказание. Точното прилагане на този обективен критерий за наказание, съответстващо на извършеното административното нарушение е от огромно значение не само за защитата на жалбоподателя, който има право да научи в цялост какво точно нарушение е извършил, за да организира защитата си, но и с оглед на спазването на принципа на законосъобразност, който стои в основата на административното право.

Ето защо настоящият съд намира, че обжалваното НП следва да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.

 

Водим от горното, съдът

 

 

 

Р   Е   Ш   И:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0819-005532/ 11.10.2019 год., издадено от началник група  към ОД МВР - Варна, Сектор "Пътна полиция", с което на Я.К.Г. ЕГН **********, за нарушение по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП му е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 /двадесет/ лева и за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП са му били наложени административни наказания "глоба" в размер на 100.00 /сто/ лева и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 2 /два/ месеца, като НЕПРАВИЛНО  и  НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок пред Административен съд – Варна.

 

 

 

 

            РАЙОНЕН  СЪДИЯ: