Решение по дело №992/2020 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: 260017
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 11 май 2021 г.)
Съдия: Васил Венелинов Ставрев
Дело: 20204210200992
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

р  е  ш  е  н  и  е

гр. Габрово, 08.02.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ГАБРОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на двадесет и втори януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                  

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ СТАВРЕВ

 

при участието на секретаря Ягода Лесичарска и прокурора ..., като разгледа докладваното от съдията СТАВРЕВ АНД № 992 по описа за 2020 година, и за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на чл. 59 от ЗАНН.

Подадена е жалба от Б.Г.Д., с ЕГН: **********, постоянен адрес: *** – чрез адв. Д.Д. от ГАК, против Наказателно постановление № 20-0892-000970/25.09.2020 година на Началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Габрово, с което на основание чл. 179, ал.6, т.2 от ЗДвП му е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение по чл. 139, ал.1, т.1 от ЗДвП.  

 В жалбата и пред настоящия съдебен състав адв. Д.Д. пледира за отмяна на атакуваното Наказателно постановление поради фактическо неизвършване на вмененото деяние с оглед липсата на доказана и коректно посочена значителна неизправност на процесното МПС. Моли също така и за присъждане на направените от неговия подзащитен разноски за адвокатско възнаграждение.

Административнонаказващият орган не изпраща свой представител.  

СЪДЪТ, като съобрази събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата, доказателствата по делото и разпоредбите на закона, намира за установено следното:

ЖАЛБАТА  е подадена в рамките на преклузивният срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, в този смисъл се явява ДОПУСТИМА и следва да бъде разгледана.

По ОСНОВАТЕЛНОСТТА на жалбата съдът намира за установено следното:

Наказателното постановление е издадено от компетентен по степен, място и материя орган, видно от приобщено по делото заверено копие от  Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, съгласно която съответният началник на сектор „Пътна полиция” е оправомощен да издава наказателни постановения за установени нарушения по ЗДвП.

По подаден сигнал за издаващо силен шум превозно средство, на 01.09.2020 г. около 15:10 ч. автопатрулен екип на РУ – Габрово, състоящ се от свидетелите Ц.Ц. и Н.Д.,*** движещ се в посока ул. „Брянска” лек автомобил „Ауди А6” с рег. № ЕВ 49 38 АН, управляван от жалбоподателя. След визуална проверка двамата констатирали, че е разкачена връзката на шумозаглушителното устройство на превозното средство и при движение се издава силен шум. Във връзка с това Ц.Ц. и Н.Д. придружили Б.Д. до паркинга на ОД на МВР – Габрово, където след като установил сочената неизправност и преценил, че същата е значителна по своята същност, служителят на сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Габрово Б.И. съставил АУАН серия GA № 159775/01.09.2020 г. Въз основа на него е издадено и атакуваното Наказателно постановление, надлежно връчено на Б.Д. на 12.10.2020 г., а на 15.10.2020 г. е подадена и настоящата жалба.

Тези факти по делото, освен че не са предмет на никакво оспорване, според настоящия състав са и категорично доказани. В хода на съдебното следствие бяха приобщени показанията на свидетелите Ц.Ц. и Б.И., лично установили жалбоподателя като водач на процесния лек автомобил „Ауди А6” с рег. № ЕВ 49 38 АН по ул. „Юрий Венелин” в гр. Габрово на 01.09.2020 г. около 15:10 ч., както и непосредствено възприели техническата неизправност на превозното средство - разкачена връзката на шумозаглушителното устройство на превозното средство, водеща до издаване на силен шум при движение. Самият Б.Д. чрез своя защитник не оспорва нейното съществуване към посочената дата, като възразява обаче на квалифицирането и от АНО като ”значителна неизправност”.

Безспорно по силата на императива на чл. 139, ал.1, т.1 от ЗДвП движещите се по пътя превозни средства трябва да бъдат технически изправни. Самият законодател посредством т.71, 72 и 73 от ДР на ЗДвП е откроил три различни вида неизправности – незначителни, значителни и опасни, като най-пълна тяхна класификация е направена посредством Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства, издадена от Министъра на транспрота, информационните технологии и съобщенията въз основа законовата делегация на чл. 101, ал.4 във вр. с чл. 147, ал.1 от ЗДвП. В т.8.1.1, б. „б” от таблицата към Приложение № 5 от самата Наредба, касаеща вредните въздействия при движение, изрично като техническа неизправност са отнесени ситуациите, при които част от системата за намаляване на шума е хлабава, повредена, неправилно монтирана, липсва или е очевидно изменена по начин, който би оказал неблагоприятно въздействие върху нивото на шума, при което също така се създава и много сериозен риск от падане. В случая е установена именно една такава неизправност - разкачена връзка на шумозаглушителното устройство, т.е. същата е била повредена. Законодателят недвусмислено е предвидил, че тази неизправност е значителна и в този смисъл АНО коректно е наложил санкция именно за такова виновно поведение.

Несъстоятелно е и другото възражение на защитата – за липса на измерени нива на шум от установената техническа неизправност. Всъщност самото нарушение е за констатирана механична повреда, като страничен ефект от която е издаването на силен шум, но при всички положения и както отново изрично е посочено в т.8.1.1, б. „б” от таблицата към Приложение № 5 към Наредба № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства, издадена от Министъра на транспрота, информационните технологии и съобщенията, установяването и е въз основа субективна преценка. Предвидено е само едно изключение – при преценка за гранично ниво на шум, но в случая за такова не може да става дума, доколкото разпитаните свидетели са категорични, че издаваният звук от процесното МПС е бил изключително силен.

Въз основа на всичко това съдът приема, че в случая действително е била налице значителна неизправност в управлявания от жалбоподателя лек автомобил „Ауди А6” с рег. № ЕВ 49 38 АН, същият е бил наясно с нея, респ. при движението си по ул. „Юрий Венелин” в гр. Габрово на 01.09.2020 г. около 15:10 ч. категорично е осъществил налушение по чл. 139, ал.1, т.1 от ЗДвП, същото е коректно описано и законосъобразно санкционирано по реда на чл. 179, ал.6, т.2 от ЗДвП посредством налагане на административно наказание „Глоба” в константния предвиден размер от 200 лева. Ето защо и обжалваното Наказателно постановление следва да бъде изцяло потвърдено.

С оглед на това направеното от адв. Д. искане за присъждане на направените по делото от неговия подзащитен разноски се явява неоснователно.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 20-0892-000970/25.09.2020 година на Началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Габрово, с което на основание чл. 179, ал.6, т.2 от ЗДвП на Б.Г.Д., с ЕГН: **********, постоянен адрес: ***, е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение по чл. 139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Решението може да се обжалва в 14 - дневен срок от съобщението до страните пред Административен съд - Габрово.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: