Решение по дело №509/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260038
Дата: 4 март 2021 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20201500100509
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р        Е       Ш       Е       Н       И       Е № 260038

 

гр.Кюстендил, 04.03.2021 г.

 

Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание

на четвърти февруари

през две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Ваня Богоева

 

при секретаря   Галина Кирилова

с участието на прокурора Бисер Любенов

като разгледа докладваното от съдия Ваня Богоева           гр. д. № 509

по описа за 2020 г. на КнОС и за, да се произнесе взе предвид: 

      

             Ю.П.Д. с адрес *** е                                                                                                       предявила против Р.С.Д. с адрес *** по реда на чл. 336, ал. 1 от ГПК иск с правно основание чл. 5, ал. 1 от ЗЛС за поставяне на ответника под пълно запрещение поради заболяване.

            Ответникът не изразява становище по иска.

            Окръжна прокуратура гр. Кюстендил  чрез представителя си изразява становище за основателност на иска.

            Кюстендилският окръжен съд след като прецени становището на страните, събраните по делото доказателства и при условията на чл. 235, ал. 2 и ал. 3 от ГПК, прие за установено следното:

            Видно от удостоверение за раждане  № 001796/24.10.2000 г. ответникът е син на ищцата . Ответникът е роден на *** г.

            С ЕР № 1752/29.10.2019 г. на ТЕЛК Общи заболявания към МБАЛ „ Свети Иван Рилски“  ЕООД със седалище гр. Дупница на ответника е определена трайно намалена работоспособност 95 % с чужда помощ, с дата на инвалидизиране – датата на раждане *** г.  и така определената инвалидност е със срок до 01.10.2022 г.  Посочена е водеща диагноза: Други синдроми на вродени аномалии  с други скелетни аномалии и като общо заболяване: Хидроцефалия интерна. Краниостеноза. Пес еквиноварус конгенита билатералис. Лека към умерена умствена изостаналост.

            Заболяването е вродено и е довело до тежко изоставане в психичното развитие, със силно  изразени ограничения за вграждане в обществото и тежка липса на самостоятелност. Със затруднен говор, неравномерен мисловен процес, с нарушена памет във всичките й компоненти. Заболяването е установено в ранна детска възраст.  Предвид описания психичен статус – ответникът е със сериозни затруднения в комуникацията си с други хора.   

При проведеното на основание чл. 337, ал. 1  от ГПК на 04.02.2021 г.   съдебно заседание, съдът придоби и лични впечатления за състоянието на ответника, като се увери, че същият е сериозно затруднен в комуникацията си, дава откъслечни отговори, на някои въпроси не отговаря, а на някои от въпросите, дадените отговори са грешни. 

           Разпитани са св. С.Д. – баща на ответника и св. Е..

           В показанията си св. Д. сочи, че синът му не може да се грижи сам за себе си.  Първите признаци за заболяването се появили, когато ответникът бил на  възраст 1 г. и 3 м.,  като първоначално било забелязано увреждането на долните крайници, а след това и горепосочените заболявания,  довели до необратимо увреждане и на мозъчната кора. Много малко са дейностите, с които може да се справя – може да се храни сам, след като му е поднесена храна, ползвайки само лъжица, тъй като фината моторика е засегната и не може да борави с вилица. На елементарно ниво може да съдейства при обличането си – правилно подадена дреха.Сутрин има проблем и контрола на физиологичните нужди. В дневната част от денонощието при съсредоточаване може да съобщи, че има физиологични нужди, но ако вниманието му се отвлече е в невъзможност и  това да стори. Р.  не може да осъществява сам каквито и да било други идейности, дори и в битовото си ежедневие. Изцяло зависим е от друг човек, никога не  оставян сам.

            Св. Е. в показанията си сочи, че ответникът е изцяло зависим в ежедневието си от друг човек – възрастен, който да го подкрепя и да му помага. Има необходимост от помощ във всяка една дейност.Сочи, че речта му е спонтанна, осъществява едно механично говорене – заучени думи и фрази .Познава лица и ги споменава, назовава имена на хора,  които е запомнил, чисто механично.

            Предвид данните по делото и придобитите от съдебния състав на основание чл. 337 от ГПК лични впечатления от състоянието на ответника е прието, че не е необходимо назначаване на съдебно-психиатрична експертиза. 

            Горната фактическа обстановка се установява от събраните и описани по-горе доказателства.

            Предвид изложените факти, съдът намира предявеният иск с правно основание чл. 5, ал.1 от ЗЛС за основателен, поради което същият следва да бъде уважен.

            Ответникът страда от заболяване, което не му позволява сам да се грижи за личните си имуществени интереси, да ръководи адекватно действията и постъпките

си. Касае се за нелечимо  заболяване, което го прави непригоден за какъвто и да било труд и социално общуване. В случая са налице всички предпоставки на фактическия състав на чл. 5 от ЗЛС, чието едновременно наличие е необходимо, задължително и достатъчно, за да бъде допуснато запрещение на ответника. Касае се до нелечимо заболяване, което е довело до тежко изоставане – физическо и в сферата на интелекта, поради което следва да се приеме, че е налице първата хипотеза по смисъла на предвидения в чл. 5, ал. 1 от ЗЛС - медицински критерий. Налице е и предвидения в закона юридически критерий - неспособност на ответника да се грижи сам за работите си, поради пълната му  зависимост от други хора, трудна подвижност, затруднения в комуникацията, невъзможност да контактува с различни хора, съответно невъзможност да изрази воля и да ръководи постъпките си съобразно същата. При това положение следва да се приеме, че ответникът е напълно граждански недееспособен и искът за поставянето му под пълно запрещение е основателен.

            След влизане на решението в сила, препис от него следва да бъде изпратен на органа по настойничество при Община Дупница на основание чл. 338, ал. 3 от

                                                                            - 2 -

 

ГПК за определяне на настойнически съвет  съобразно разпоредбите на чл.153, ал.1 от СК .

            Воден от горното, КнОС

 

 

Р       Е       Ш        И  :

 

            ПОСТАВЯ ПОД ПЪЛНО ЗАПРЕЩЕНИЕ Р.С.Д., ЕГН **********, с адрес ***, поради заболяването му с диагноза: Други синдроми на вродени аномалии с други скелетни аномалии. Хидроцефалия интерна. Краниостеноза. Пес еквиноварус конгенита билатералис. Лека към умерена умствена изостаналост.

            Решението може да се обжалва  пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

            След влизане в сила на решението, препис от същото да се изпрати на Органа по настойничество и по попечителство към Община Дупница за определяне на настойнически съвет, включващ лица измежду роднините и близките му, които най-добре ще се грижат за интересите му.

          Съобщение за решението да се изпрати на служба "Гражданска регистрация и административно обслужване" – Област Кюстендил, на основание чл. 112 от Правилника за администрацията в съдилищата.

 

                                                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :