Решение по дело №356/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 337
Дата: 19 октомври 2022 г. (в сила от 19 октомври 2022 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20227080700356
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 337

 

гр. Враца, 19.10.2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД– ВРАЦА, административно-наказателен състав, в публично заседание на 27.09.2022г. /двадесет и седми септември   две хиляди двадесет и втора година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и с участието на прокурора  НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело  №356 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „О.-Т“ ООД ***, с ЕИК *********, представлявано от * Т.К.Т.,  чрез * М.С. ***, против РЕШЕНИЕ № 140/26.04.2022г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД  №1278 по описа на съда за 2021 г., с което е потвърдено наказателно постановление  № 06-2100024/07.12.2021 г., издадено от Директора на Дирекция  „Инспекция по труда“  гр.Враца.

В  касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че  съдебния акт е постановен при извършено превратно тълкуване на § 1, т.2 от ДР на ЗЗБУТ, както и, че по делото не е било доказано, че от страна на работодателя е имало възлагане на работа на мястото на злополуката. Сочи се, че „О.-Т“ ООД  не осъществява каквато и да е производствена дейност, за да има качеството на „потребител на електрически енергия“ по смисъла на Наредба 16-116. Излагат се съображения, че подстанцията на * ЧЛК – *** не е собственост на дружеството, нито се ползва от него, нито е било работно място на пострадалото лице. Иска се  отмяна на решението на РС и отмяна на НП. Претендират се разноски пред двете инстанции.

В  с.з. касаторът, чрез * М.С. моли за решение, с което да се отмени решението на РС, като неправилно и незаконосъобразно по съображенията изложени в касационната жалба. Претендират се разноски и пред  двете инстанции.

Ответникът - Дирекция “ИТ“ гр.Враца в с.з, чрез процесуалния представител, ** М.К. и в писмена защита, излага съображения за неоснователност на жалбата и оставяне в сила на оспорваното решение на РС, като правилно и законосъобразно. Претендира  се юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ОП-Враца дава заключение за оставяне на решението на РС в  сила, като правилно, обосновано и законосъобразно.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

С  Решение №140/26.04.2022г. на Районен съд–Враца, постановено по АНД №1278 по описа на съда за 2021г., е потвърдено НП № 06-2100024/07.12.2021г., издадено от Директора на Дирекция  „Инспекция по труда“ – Враца, с което на „О.-Т“ ООД *** на основание чл.413, ал.2 от КТ е наложена  имуществена санкция в размер на 5 000 лв. за нарушение на чл.166, ал.3, т.3 от Наредба №7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, във вр. с чл.76, т.1 от Наредба 16-116 за техническа експлоатация на електрообзавеждането.  За  да  постанови този резултат, въззивният съд е приел в оспореното решение, с  оглед събраните по делото доказателства, че АУАН е съставен и НП издадено от компетентни органи, по предвидената в ЗАНН процедура и съдържат необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Прието е, че „О.-Т“ ООД *** има качеството на „работодател“ и е годен субект на задълженията по ЗЗБУТ и поднормативните актове към него, както и, че разпоредбата на §1, т.2 от ДР на ЗЗБУТ сочи кой е „работодателят“, като разширява понятието посочено в §1, т.1 от КТ в смисъл, че работодател е и всеки, който възлага работа и носи цялата отговорност за предприятието, кооперацията или организацията, независимо, че обекта, в който е осъществявана дейността може и да не е собственост на работодателя и да не се обслужва от него. Прието е, че от събраните доказателства се установява по безспорен начин, че дружеството не е изпълнило задължението си по чл.166, ал.3,т.3 от Наредба №7/23.09.1999г., във вр. с чл.76,т.1 от Наредба 16-116 за техническа експлоатация на електрообзавеждането и правилно е ангажирана адм.наказателната отговорност на основание чл.413, ал.2 от КТ,  както и че случая не е маловажен и  че размера на наказанието е правилно определен, за което са изложени подробни мотиви.  

Касационната инстанция намира, че обжалваното решение  е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Относимите за отговорността на касатора факти са установени в пълнота и правилно от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за съставомерност  и  доказаност  на вмененото на  касатора  деяние.            

При издаване на НП и АУАН, и в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН, компетентността на длъжностните лица е надлежно установена. АУАН и НП отговарят на изискванията  на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Като е стигнал до изводи за законосъобразност на НП районният съд е постановил правилен съдебен акт, като изложените от него мотиви за законосъобразност на НП, се споделят от касационната съдебна инстанция, която на основание  чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

Настоящият касационен състав  счита направените в касационната жалба възражения за неоснователни и неподкрепящи се от доказателствата по делото. Не се споделя възражението на касатора, че няма качеството на работодател. Правилно с оглед доказателствата по делото РС е приел, че дружеството –касатор има качеството на работодател по см. на §1,т.2 от ДР на ЗЗБУТ и  §1,т.1 от ДР на КТ.

Неоснователни са твърденията, че дружество „О.-Т“ООД не осъществява производствена дейност, поради което няма качеството на потребител на енергия. При извършената проверка от контролния орган, както и от справка в Търговския регистър е установено, че „О.-Т“ ООД  и „О.-94“ АД са собственост и се управляват от едни и същи лица. При проверката е представен Договор между „О.-94“АД и ЕТ“В.-И.А.“, за обслужване на подстанция 20/04 кV и трафопост № 7, в който именно трафопост е станала злополуката. Двете  дружества „О.-Т“ ООД и „О.-94“  се намират на една и съща работна площадка, без ясно разграничаване на територията им. Доказателствата сочат, че работодателят „О.-Т“ ООД е предоставил възможност на пострадалия работник в дружеството да предприема самостоятелни  действия   в  подстанцията.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е правилно и законосъобразно, и следва да бъде оставено в сила.  

С оглед на изложеното и предвид изхода на делото, касаторът следва да бъде осъден да заплати на Дирекция“ Инспекция по труда“-Враца разноски в настоящото  производство  за  юрисконсултско  възнаграждение  в  размер на  120. 00 лева.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №140/26.04.2022г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД №1278 по описа на съда за 2021г.

ОСЪЖДА  „О.-Т“ ООД *** с ЕИК *********, представлявано от Т.К.Т. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“-Враца направените в производството разноски за настоящата инстанция в размер на 120.00 лева за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.