Решение по дело №225/2009 на Окръжен съд - Разград

Номер на акта: 192
Дата: 22 октомври 2009 г. (в сила от 12 декември 2009 г.)
Съдия: Рая Петкова Йончева
Дело: 20093300500225
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

110

 

Разград

 
 


22.Х.2009г.

 
Номер                                                                                                 Град

Разградски окръжен

 
В ИМЕТО НА НАРОДА

съд

2009

 

28.ІХ.

 
На                                                                                                                                  Година

АНЕЛИЯ ЙОРДАНОВА

 
В публично заседание в следния състав:

    РАЯ ЙОНЧЕВА

    АТАНАС ХРИСТОВ

 

 
Председател

Членове

 М. Н.

 
 


Секретар

        225

 

2009

 

                в. гр.

 
като разгледа докладваното от съдия Йончева

                                   дело                                            по описа за                                 година.                                   

За да се произнесе, съобрази следното:

 

    Производството е реда на § 2 ал. 1 ПЗР на ГПК във вр. с чл. 195 и сл.  ГПК (отм.) .

               С Решение №127/28.V.2009г., постановено по гр.д.№465 по описа му за 2006г., РРС е уважил частично предявения от Г.Г. против   А. М. иск, като на осн.чл.55 ЗЗД е осъдил ответника да заплати на ищеца 5 445,00лв., представляващи стойността на реализиран  добив от люцерна до размера на които неоснователно се е обогатил за негова сметка. До първоначално предявеният му размер от 7 000,00лв., искът е отхвърлен като неоснователен и недоказан.

                  Недоволен от така постановеното решение, ответникът обжалва същото в осъдителната му част. В условията на алтернативност, моли съда да обезсили решението като постановено по един недопустим иск и да прекрати производството по делото, както и да отмени решението на РРС като неправилно и   да постанови друг такова, с което по същество на спора предявеният срещу него иск бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан. Претендира направените пред тази инстанция разноски.

                 Лично и чрез повереника си, въззиваемият оспорва жалбата като неоснователна. Моли съда да потвърди решението на РРС в обжалваната му част като правилно, обосновано и законосъобразно постановен съдебен акт. Претендира присъждане на направените пред тази инстанция разноски.

                   Като подадена в срок, от надлежна страна и срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт, жалбата е допустима.

                  Разгледана по същество е основателна. Решението е неправилно. По същество на спора   липсват мотиви от правна страна. Извършен е доклад и преразказ на ангажираните от страните доказателства, но липсва анализ и фактически изводи. Дадена е неправилна квалификация на търсената от ищеца защита. РРС е приел, че искът е предявен на осн. чл.55 ЗЗД като от т.нар. мотиви не става ясно с  коя  от трите хипотези на неоснователното обогатяване е приел, че е сезиран – получено при начална липса на основание; получено с оглед на неосъществено основание или получено на отпаднало основание.    

                    Изхождайки от съдържанието на исковата молба, в нейното единство от обстоятелствена част и петитум, в този си състав съдът намира, че търсената от ищеца защита намира правното си основание в разпоредбата на чл. 59 ЗЗД.

                    Искът по чл. 59 от ЗЗД е субсидиарен и обеднилият се може да го предяви, само ако не разполага с друг иск срещу обогатилото се за негова сметка и без основание лице. Законът изисква да е налице връзка между обедняването на ищеца и обогатяването на ответника от един или няколко общи факти и освен това обедняването и обогатяването да е без основание.

                    В  исковата си молба, въззиваемият в настоящото производство, твърди  следното: По молба на В. К., от гр.София, позована на издаден в негова полза изп.лист за вземане в размера на 17 000щ.д.,  срещу ЕТ”Стилет-Г.Г.”***, собственост на въззиваемия Г.Г. е било образувано  изп. дело № 80 описа за 2002г. на ДСИ при РРС. В изпълнение на вменените му по см. на чл.323 и сл. ГПК(отм.), с цел удовлетворяване вземането на взискателя,  сезираният с производството съдебен изпълнител  е предприел  действия на принудително изпълнение, насочени като такива срещу движимото и недвижимо имущество на търговеца-длъжник, собственост на въззиваемия-описи, оценки, публична продан.  В хода на изпълнителното производство, по повод насочено срещу процесната нива в  землището на селото,   местност “Балък сърт”    е  била изготвена оценка, която въззиваемият, като собственик на търговеца – длъжник в изпълнителното производство, е обжалвал с твърдението, че в същата  е включена само стойността на земята, но не и стойността на намиращата се върху нея многогодишна селскостопанска култура. В производствата, развили се инстанционно по жалбите на въззиваемия срещу действията на съдебния изпълнител( опис, оценка),   същите са оставени без уважение. Имотът е бил обявен на публична продан, при редовно заявено от страна на жалбоподателя участие в наддаването.

                 На 8.V.2005 г. е издадено постановление за възлагане на недвижимия имот на жалбоподателя за сумата 22 222,00лв. В постановлението за възлагане на имота не е вписано изрично, че му се предава във владение единствено и само земята, без посева от люцерна, имаща характер на многогодишно растение със селскостопанско предназначение. Заплатената от него цена надвишава значително стойността на имота като  сбор от цената на земята и цената на люцерната, съгласно заключенията на вещите лица, назначени в развилите се по повод жалбите на въззиваемия частни граждански производства. В резултат на тази продажба, в исковата си молба въззиваемият  твърди, че се бил  обеднил, а жалбоподателят  се бил обогатил със сумата, представляваща според изпълнителното дело стойността на посятата в придобития при публичната продан недвижим имот люцерна,  която с исковата си молба същият е предявил като стойност на вложените в посяването и обработката й разходи.

            С обжалваното решение, съдът е приел иска за основателен по см. на чл.55 ЗЗД до размера на 5 445,00лв., представляващи равностойност на добива от люцерната за 2005г., в какъвто смисъл няма искова претенция. Липсват каквито и да е доказателства относно това кой е добил люцерната, респ. кой и как е реализирал доход от същата.

             В качеството си на ответна по делото страна, жалбоподателят е оспорил иска и по основание и по размер. Позовавайки се на влезлите в сила съдебни актове, постановени по повод обжалваните от въззиваемия действия на съдебния изпълнител,   на първо място е възразил, че искът е недопустим и на второ, че е неоснователен.  В този смисъл е поддържаното от него становище и    в хода на въззивното производство.

            По делото са събрани писмени и гласни доказателства, изслушано е заключение на съдебна- агротехническа експертиза.

            Съобразявайки становището на ответника и действието на законите, съдът поставя на разглеждане правния спор.

              Въз основа на така установените факти, съдът намира предявения иск за неоснователен и недоказан. Предявеният иск е процесуално допустим. Твърдението на жалбоподателя за неговата недопустимост поради наличието на влезли в сила съдебни актове е неотносимо към настоящия спор, тъй като цитираните решения касаят друго производство, развило се между страни, различни от страните в настоящото производство. Преценката за допустимост на иска, в този си състав съдът съобрази с характера на търсената по реда на чл. 59 ЗЗД.   Искът по чл. 59 от ЗЗД е субсидиарен и обеднилият се може да го предяви, само ако не разполага с друг иск срещу обогатилото се за негова сметка и без основание лице. В случая, ищецът не разполага  с друг иск срещу ответника, тъй като липсва каквото и да било правоотношение между тях.

                Разгледан по същество, искът е неоснователен, с оглед неосъществяване на хипотезата на чл. 59 от ЗЗД.  Законът изисква да е налице връзка между обедняването на ищеца и обогатяването на ответника от един или няколко общи факти и освен това обедняването и обогатяването да е без основание. В конкретния случай, липсва обща факт на обедняването и обогатяването. Ако е налице обедняване на ищеца, то е резултат на действията на съдия-изпълнителя по оценка на имота предмет на проведената от него публична продан. Тези действия на съдия-изпълнителя са приети за законосъобразни от съдилищата с влезли в сила съдебни актове. Следователно, обедняването на ищеца, доколкото същият твърди наличие на такова, не е без основание по смисъла на чл. 59 от ЗЗД.

                    От друга страна, жалбоподателят е купувач по публичната продан, на който законосъобразно според съдебните актове е възложен имотът. Същият не придобива имота от ищеца,  а на оригинално основание - постановлението за възлагане, при което е прекъсната връзката между обедняването на ищеца  и обогатяването на ответника. И не на последно място следва да се отбележи, че по см. на чл. 92ЗС същият е станал собственик на земята ведно с насажденията върху нея, тъй като от титула му за собственост (постановлението за възлагане) не следва за установено друго.

         Ето защо, предявеният иск като неоснователен и недоказан следва да се отхвърли.

         С оглед изхода на делото и направеното от жалбоподателя искане,  следва да се осъди въззиваемия  да му заплати направените пред тази инстанция. разноски.

                    Водим от горното, съдът

Р   Е   Ш   И   :

                  ОТМЕНЯ  Решение №…127/28.V.2009г. по  гр..№465/2006г. по описа на РРС  в частта, с която А.М. *** е осъден да заплати на Г.Ц.  Г. 5445,00лв. до размера на които неоснователно се е обогатил за негова сметка, както и в частта, с която М. е осъден да заплати на Г. разноски по делото  и вместо това ПОСТАНОВИ:                               

                ОТХВЪРЛЯ КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН предявения от Г.Ц.Г. против А.М.М. иск за заплащане на 5 445,00лв., до размера на които, реализирайки добив от 55дка люцерна, находяща се върху придобит при публична продан имот №044041 в землището на с.Дянково, местност “Бълък сърт” , неоснователно се е обогатил за негова сметка.  

                   Осъжда Г.Ц.Г. да заплати на  А.М.М. разноски пред тази инстанция в размер на  169,00лв.

                  В останалата си част, като необжалвано решението на РРС е влязло в сила.

                 Решението на РОС да се  обжалва пред ВКС в едномесечен срок, считано от връчването му на страните.   

 

 

 

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ:1.                   2.

 

МН