Решение по дело №1046/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260343
Дата: 1 юни 2021 г. (в сила от 1 юни 2021 г.)
Съдия: Доротея Иванова Мишкова-Кехайова
Дело: 20211100601046
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА  

 

гр. София, 01.06.2021г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XII въззивен състав, в открито заседание на десети май две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

                                                                                            

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ЗАХАРИЕВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ДОРОТЕЯ КЕХАЙОВА

                                                                                                         СИМОНА УГЛЯРОВА

 

При участието на секретаря Гергана Цветкова и прокурора Лилия Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Кехайова ВНОХД № 1046 по описа за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXI от НПК.

С определение от 18.02.2021 г. по НЧД дело № 10278/2020 г. Софийският районен съд, Наказателно отделение, 20-ти състав е оставил без уважение молбата на Й.Ц.С., ЕГН ********** за постановяване на съдебна реабилитация по реда на чл. 87 от НК.

Срещу определението е постъпила жалба от молителя С. чрез защитника му – адв. Г., с която се твърди, че определението на съда е неправилно. Изтъква се, че вредите от престъплението, за което С. е бил осъден не са били възстановени поради това, че пострадалият от престъплението се е дезинтересирал от получаването им и не е упражнил правата си по реда на ГПК, не е предявил и граждански иск за съвместно разглеждане в наказателното производство. Ето защо приема, че бездействието на пострадалия не може да води до неблагоприятни последици за осъденото лице. Отправя се искане за отмяна на обжалваното определение и постановяване на решение, с което да бъде постановена съдебна реабилитация спрямо осъдения Й.Ц.С..

В закрито заседание, проведено на 20.07.2012 г. въззивният съд по реда на чл. 327 от НПК е преценил, че за изясняване на обстоятелствата по делото не се налага разпит на осъдения, свидетели или изслушване на експертизи.

В хода на съдебните прения молителя Й.Ц.С. поддържа жалбата, като счита, че са налице посочените в закона условия за съдебна реабилитация изтъква, че деянието е извършено 2004 г. и оттогава не е извършвал, каквито и да било противообществени прояви.

В хода на съдебните прения пред въззивния съд прокурорът от Софийската градска прокуратура моли атакуваното определение да бъде потвърдено.

Софийският градски съд, след като обсъди доводите в подадената жалба‚ както и тези, изложени в съдебно заседание от страните и след като в съответствие с чл. 314 от НПК провери изцяло правилността на атакуваното определение, намери следното:

Жалбата е допустима, подадена е в срока по чл. 319, ал. 1 от НПК, а разгледана по същество е основателна.

Правилно и законосъобразно първоинстанционният съд е приел, че по отношение на молителя е настъпила реабилитация по право за осъждането му по НОХД № 210/2001г. по описа на РС гр. Лом, поради което и не се налага същото да бъде предмет на обсъждане в настоящето производство.

Ето защо резонно първата инстанция е обсъдила предпоставките за постановяване на съдебна реабилитация единствено досежно осъждането на С. по НОХД № 8666/2009 г. по описа на СРС, тъй като предвид нормата на чл. 86, ал. 2 от НК, не може да настъпи реабилитация по право, тъй като такава вече е настъпила за осъждането му по НОХД №210/2001 г.

Контролираният съд правилно е приел, че към датата на произнасянето на атакуваното определение не е изтекла и предвидената давност, посочена в разпоредбата на чл. 88а, ал. 1 от НК, поради което същият не може да бъде реабилитиран по този ред.

На следващо място първоинстанционният съд законосъобразно е приел, че към датата 23.07.2017 г. е изминал тригодишният срок по чл. 87, ал. 1 от НК, считано от изтичане на четиригодишния изпитателен срок на условното наказание, наложено на осъденото лице по НОХД № 8666/2009 г. и следователно е  налице първата предпоставка, визирана в разпоредбата на чл. 87, ал. 1 от НК.

Пред първата съдебна инстанция са били  събрани достатъчно доказателства (справка за неприключили наказателни производства, справка за съдимост, характеристични справки от работодател и от полицейски служител по местоживеене) относно обстоятелствата, че в срока на реабилитация молителят не е извършил други престъпления, наказуеми с лишаване от свобода или по-тежко наказание, както и относно доброто му поведение след последното му осъждане.

СГС не споделя единствено отразената в мотивите на първия съд позиция за отсъствие на уважителна причина по смисъла на чл. 87, ал. 2 от НК. Възстановяването на вредите, резултат от престъпната дейност, действително е условие за допускане на съдебна реабилитация, като това важи както за съставомерните имуществени вреди, така и за неимуществените. То обаче не е абсолютно, като в текста на чл. 87, ал. 2 от НК изрично е предвидена възможност за реабилитиране на осъдения „и без да е възстановил причинените вреди, ако има за това уважителна причина“. В конкретния случай защитата е твърдяла, а и първата инстанция явно не е имала основание да не се съгласи, че вземането, произхождащо от осъдителната присъда, е било погасено по давност с изтичането на 5 годишен срок, считано от влизането й в сила, т.е. на 23.07.2018г., тъй като пострадалият от престъплението не е предприел действия за принудителното събиране на сумата. Вярно е, че осъденият би могъл да плати задължението си и след изтичане на погасителната давност и това би било свидетелство за добросъвестно поведение, което той не е сторил и през следващите две години. Разпоредбата на чл. 87, ал. 2 от НК обаче не изисква такова поведение, а уважителна причина. Бездействието на носителя на вземането, признато със съдебен акт (вж. чл. 117 от ЗЗД), което е довело до изтичане на 5 годишния давностен срок и невъзможност същото да бъде събрано по принудителен ред при направено от осъдения възражение за това, е причина, която следва да се отчита за уважителна. Обратното би означавало при наличие на останалите предпоставки за съдебна реабилитация такава да не може да бъде допусната никога, ако не е налице възстановяване на вредите, макар и събирането на признатото вземане да е станало невъзможно поради изтичане на предвидената погасителна давност (в т. см. вж. Решение № 367 от 13.02.2015 г. по н.д. № 1397/2014 г.,Н.К.,ІІ Н.О. на ВКС). С оглед това разрешение СГС намира, че са налични всички материалноправни предпоставки за реабилитиране на молителя по реда на чл. 87, ал. 1 от НК за посоченото по-горе осъждане. Предвид гореизложеното съдът счита, че атакуваното определение следва да бъде отменено, като настоящият съдебен състав се произнесе по същество и реабилитира по реда на чл. 87, ал. 1 от НК Й.Ц.С. за осъждането му по НОХД № 8666/2009 г. по описа на СРС.

Ето защо и на основание чл. 436, ал. 3, във вр. чл. 334, т. 3 от НПК, Софийският градски съд, Наказателно отделение, ХІІ въззивен състав

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ определение от 18.02.2021 г. по НЧД дело № 10278/2020 г. Софийският районен съд, Наказателна отделение, 20-ти състав.

РЕАБИЛИТИРА Й.Ц.С., ЕГН ********** по присъда, постановена по НОХД № 8666/2009 г. по описа на СРС.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

 

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

 

 

      

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.                                             2.