Решение по дело №230/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 16
Дата: 16 януари 2023 г.
Съдия: Мария Петкова Христова
Дело: 20227160700230
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 16

гр. Перник, 16.01.2023 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на двадесет и първи декември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ХРИСТОВА

КИРИЛ ЧАКЪРОВ

         При секретаря Наталия Симеонова, с участието на прокурора Моника Любомирова, като разгледа, докладваното от съдия Христова КАНД № 230/2022 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс АПК/, във вр. с чл. 63в, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

         Образувано е по касационна жалба, подадена от А.И.Г., ЕГН ********** ***, против Решение № 80/15.09.2022 г., постановено по АНД № 158/2022 г. по описа на Районен съд – Радомир, с което е потвърден електронен фиш серия К, № 2920835, издаден от ОДМВР – Перник, с който на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП на А.И.Г. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв. за нарушение по чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

         В касационната жалба са изложени оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63в, ал. 1 от ЗАНН. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното решение, с което е потвърден електронния фиш, издаден от ОДМВР - Перник.

         В срока по чл. 213а, ал. 4 от АПК ответникът – ОДМВР – Перник  не е представил писмен отговор.

         В проведеното съдебно заседание на 21.12.2022 година касационният жалбоподател, редовно призован не се явява и не изпраща представител. В писмено становище процесуалния представител на жалбоподателя поддържа жалбата по съображения изложени в същата, като моли съда да постанови решение с което да отмени процесното решение. Претендира присъждане на разноски и за двете съдебни инстанции.

         В съдебно заседание ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Перник, не се явява и не изпраща представител.

         В проведеното съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Перник – прокурор Моника Любомирова дава заключение за неоснователност на касационната жалбата. Предлага на касационния състав да остави в сила обжалвания съдебен акт.

         Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

         Разгледана по същество е неоснователна.

         Обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е валидно и допустимо. Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

         За да постанови проверяването по касационен ред съдебно решение, Районен съд – Радомир е приел, че с преносима система за контрол на скоростта с вградено разпознаване на номера и комуникации, тип ARH CAM S1, № 11743d0, насочена към гр. София, обхващаща приближаващия трафик, в стационарен режим, е установено нарушение, извършено на 03.08.2019 г. в 15.08 ч. в общ. Радомир АМ Струма км 34+900 ПВ Старо село, като при ограничение на скоростта на движение до 120 км/ч, въведено с пътен знак В-26, моторно превозно средство - лек автомобил марка „Ауди А 6”, с рег. ****, собственост на А.И.Г., се е движело със скорост 152 км/ч (изчислена след толеранс от 3 км/ч.).

         Достигнал е до извода, че заснемането на административното нарушение, е извършено с одобрен тип техническо средство, което към момента на заснемането е било технически изправно. Приел е, че заснемането на нарушението е извършено при спазване на правилата за това и че от приобщените писмени доказателства и веществени доказателствени средства /снимков материал/ по безспорен начин се установяват елементите от фактическия състав на административното нарушение, за санкционирането на което е издаден електронният фиш. Посочил е, че деянието правилно е квалифицирано като административно нарушение по чл. 21, ал. 2, във вр. ал. 1 от ЗДвП и на извършителя му е наложено предвиденото за него в чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП административно нарушение – глоба в размер на 300 лв.

         Настоящият състав намира обжалваното решение на районния съд за правилно и законосъобразно. Фактическата обстановка по делото е правилно установена при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН. Събрани са писмени доказателства и веществени доказателствени средства, относими към всички факти, включени в предмета на доказване. Изводите за осъществяването на правно релевантните факти са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, като са посочени фактите, които са приети за установени и доказателствата за това.      

По делото е представен протокол - приложение по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г., с рег. № 1158р-6228/05.08.2019 г., изготвен от служител в ОДМВР – Перник. В него са отразени  данни за автоматизираното техническо средство, чрез което е извършено измерването и за периодичната му проверка за техническа годност, които са удостоверени със саморъчно изписване на името на служителя, осъществил проверката и полагане на подпис. Посочен е режимът на заснемане – стационарен, посоката – приближаващи, мястото на заснемането – общ. Радомир, АМ Струма, км. 34+900, ПВ Старо село, посока от гр. София към гр. Дупница, ограничението на скоростта – до 120 км/ч, въведено с ПЗ В - 26, разстоянието от пътния знак с въведено ограничение – 2000 м., дата и времето на работа на автоматизираното техническо средство – 03.08.2019 г. от 14.15 ч. до 15.45 ч., броя на установените нарушения – 45. Протоколът е подписан е от проверилия го служител, който собственоръчно е отразил името и длъжността си и е положил подпис.

Протоколът е изготвен съобразно приложение към чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. и всичките реквизити в него са надлежно попълнени от оправомощените служители.  Приложено е изображение на мястото, на което е монтирано АТСС съгласно изискването на чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. Такова е налично по преписката, а точното местоположение на АТСС е отразено и в заснетото изображение на лекия автомобил, с който е извършено нарушението, чрез посочване на GPS-координати.

Предвид изложеното, настоящият касационен състав, напълно споделя извода на Районен съд – Радомир, че представеният протокол приложение по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. е официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на правомощията му по установения ред и форма и се ползва с материална доказателствена сила за отразените в него факти. Същият е част от доказателствения материал по делото и правилно районният съд го е взел предвид и обсъдил при формиране на фактическите си изводи. Правилна е и констатацията на Районен съд – Радомир, че при установяване на административното нарушение не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

В съответствие със закона е и становището на решаващия съд за  наличие на условията, визирани в чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за издаване на електронен фиш, както и че последният  съдържа изискуемите в същата разпоредба реквизити. Видно от приетите доказателства, нарушението е установено с автоматизирано техническо средство – мобилно многофункционално устройство за контрол на скоростта с вградено разпознаване на регистрационните номера и комуникации – ARH – CAM S1, което към момента на заснемането е било одобрен тип средство за измерване/удостоверение № 17.09.5126 със срок на валидност 07.09.2027 г./

         В електронния фиш са отразени данни за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.
         Правилно районният съд е приел, че от събраните доказателства се установява по безспорен начин, че на 03.08.2019 г. в 15.08 ч. в общ. Радомир, АМ Струма, км. 34+900, ПВ Старо село, като при ограничение на скоростта на движение до 120 км/ч в извън населено място, въведено с пътен знак В-26, моторно превозно средство - лек автомобил марка „Ауди А 6”, с рег. ****, собственост на А.И.Г., се е движело със скорост 152 км/ч (изчислена след толеранс от 3 км/ч.).

Законосъобразен е и изводът, че установеното нарушение е правилно квалифицирано от административно-наказващия орган, като такова по чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба водач, който превиши разрешената скорост извън населено място от 31 до 40 км/ч. се наказва с глоба в размер на 300 лв. Следователно деянието е правилно квалифицирано като нарушение по чл. 182, ал. 2, т. 4, във вр. с чл. 21, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 188, ал. 1 от ЗДвП на собственикът на МПС, законосъобразно е наложено предвиденото в санкционната норма административно наказание – глоба в размер на 300 лв.

         Предвид всичко изложено настоящия състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК следва да бъде оставено в сила.

         Относно разноските:

         С оглед изхода от делото и отсъствието на искане от ответника по касационната жалба, на страните не следва да се присъждат разноски.

         Мотивиран от изложеното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 80/15.09.2022 г., постановено по АНД № 158/2022 г. по описа на Районен съд – Радомир.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

 

                                                                                      2./п/