Решение по дело №934/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 298
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Сияна Стойчева Димитрова
Дело: 20192150200934
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 298                                                                06.11.2019 г.                                    град Несебър

В ИМЕТО НА НАРОДА

Несебърски районен съд, VII-ми наказателен състав, на осми октомври две хиляди и деветнадесета година в открито заседание в следния състав:

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Сияна ДИМИТРОВА

 

Секретар – Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от съдията Сияна Димитрова

АНД № 934 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Раздел V от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е след изпращането му по компетентност от Районен съд – София и по жалба на „Б.Х.С.“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя – Р.В.М., срещу наказателно постановление № 7059/07.05.2019 г. на заместник-министъра н.М.н.к.н. Република България, с което на жалбоподателя, на основание чл. 98в, ал. 1 във вр. с чл. 97, ал. 1 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ и чл. 53 и чл. 83, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, за извършено нарушение на чл. 97, ал. 1, т. 5, пр. 1 от ЗАПСП, е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 2500 лева.

Жалбоподателят излага подробни съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление. Твърди, че същото е постановено при неправилно установена фактическа обстановка. Заявява, че не осъществява дейност в обекта „лоби-бар“, че неправилно е констатирано озвучаване на фоайето на х-л „Феникс“ от работещ телевизионен приемник, както и че последният е бил включен с дистанционно управление от проверяващите и без съгласието на стопанисващия лоби-бара. Отделно се навеждат допуснати при съставяне на НП съществени процесуални нарушения – нередовно връчване на НП на жалбоподателя, липса на компетентност за издалия го орган, както и включване в съдържанието му на текстове на чужд език. Заявява се и материална незаконосъобразност на постановлението, като се сочи, че отношенията, свързани с авторските права са уредени чрез оператора „К.П.“ АД. Твърди се необоснованост на извода за наличие на нарушение по ЗАПСП на наказващия орган и се оспорва начина на установяване на авторите на цитираните в НП произведение, както и наличието на представителство на колективната организация „Музикаутор“ по отношение на тях. Твърди се още, че описаните в НП констатации не съставляват нарушения по смисъла на чл. 83, ал. 1 от ЗАНН и чл. 18, ал. 3 от ЗАПСП. При изложените доводи моли за отмяна на наказателното постановление.

Насрещната страна по жалба – М.н.к.н. Република България, не изразява становище по оплакванията на жалбоподателя.

В проведено по делото открито съдебно заседание, жалбоподателят се представлява от упълномощен адвокат, който поддържа жалбата и моли за уважаването ѝ. Не ангажира писмени и гласни доказателства.

Административно-наказващият орган не изпраща представител в проведеното съдебно заседание.

Процесната жалба е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от легитимирано лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество същата е основателна.

Съдът, като взе предвид доводите и възраженията на жалбоподателя, събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено следното:

На 24.08.2018 г., свидетелката А. – главен експерт е дирекция „Авторско право и сродните му права“ при М.н.к. /оправомощена съгласно заповед № РД09-252/12.05.2017 г. на министъра на културата на РБ/, заедно с двама свои колеги, извършила проверка по реда на ЗАПСП в хотел „Феникс“ в к.к. Слънчев бряг, гр. Несебър, стопанисван от жалбоподателя „Б.Х.С.“ ООД. На проверката присъствал управителя на хотела – свидетелката Пандазиева, която представила касов бон и категоризация на обекта. Свидетелката А. установила във фоайето на хотела телевизор марка „Panasonic” в работен режим, който бил позициониран на телевизионната програма Magic TV, като било констатирано публичното изпълнение на запис на музикалните произведения Lessons in Love – Level 42  и Flames – David Guetta & Sia. Разпознаването на произведенията било извършено от свидетелката А. чрез служебен мобилен телефон марка „Samsung”, модел „Galaxy A5” и с инсталиран софтуер – приложението “Soundhound”.  Със съставения от проверката констативен протокол № 7059/2018 г. на жалбоподателя са дадени предписания да се яви в М.н.к.н. 27.09.2018 г. и да представи заверени копия от договори с носителите на авторските права или съответната организация за колективно управление на права, въз основа на които е придобито правото за публично изпълнение чрез запис на установените произведения. След повторна покана, жалбоподателят отново не излъчил представител, който да се яви в М.н.к. предвид което и след извършена с „МУЗИКАУТОР“ справка относно авторите на констатираните от проверката музикални произведения бил съставен АУАН № 7059/12.11.2018 г. за допуснато от жалбоподателя нарушение на чл. 97, ал. 1, т. 5, предл. първо от ЗАПСП, който бил връчен на жалбоподателя. Впоследствие било издадено и обжалваното наказателно постановление от заместник-министъра на културата, оправомощен съгласно заповед № РД09-277/19.05.2017 г. на министъра на културата на РБ.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото писмени доказателства: констативен протокол от извършена проверка № 7059/24.08.2018 г. и приложенията към него; кореспонденция с „Профон“ и „МУЗИКАУТОР“; АУАН № 7059/12.11.2018 г.; заповед № РД09-252/12.05.2017 г. на министъра на културата на РБ; заповед № РД09-277/19.05.2017 г. на министъра на културата на РБ. Посочените доказателства са непротиворечиви и допълващи се, потвърждават се изцяло от свидетелските показания на свидетелката А. и частично от показанията на свидетелите Пандазиева и Илиев, поради което съдът ги кредитира изцяло.

Във връзка с оспорванията на жалбоподателя относно установената с АУАН фактическа обстановка, съдът намира същите за несъстоятелни. Действително, в показанията си пред съда, свидетелите Пандазиева и Илиев заявяват, че констатираният във фоайето на хотела телевизионен приемник е собственост на наемател на лоби-бара и е бил целенасочено включен от проверяващите. Съдът обаче не дава вяра на тези твърдения, доколкото свидетелката Пандазиева е присъствала лично на проверката и е подписала протокола с констатациите без да въведе подобни възражения, предвид което и последващите ѝ твърдения се явяват противоречащи и дискредитирани. Що се касае до свидетеля Илиев, при изключване показанията на свидетелката Пандазиева, неговите сведения остават изолирани и неподкрепени от останалите доказателства по делото, още повече същият се намира в служебна зависимост от дружеството-жалбоподател и изрично заявява, че не е присъствал на извършването на проверката, а само е насочил проверяващите.

По делото се събра и доказателствен материал, представен от жалбоподателя, който съдът не намира, че следва да се кредитира. Действително с жалбата е приложен облигационен договор за възлагане на дейности по предоставяне на храна и напитки в х-л „Феникс“ от 22.04.2018 г., сключен между възложителя – жалбоподател и трето за процеса дружество, като по силата му, на изпълнителя е предоставен за ползване лоби-бар на хотела, ведно с оборудване и движими вещи по опис – приложение. Независимо от това, при извършената проверка, не са събрани данни от управителя на хотела обследвания телевизионен приемник да е собственост на наемател/подизпълнител на жалбоподателя, нито е представен посочения договор в предоставените от администратичнонаказващия орган две възможности. Поради тази причина и доколкото договорът съставлява частен документ и не се ползва с автентична дата, съдът приема че същият като представен едва с жалбата не следва да се цени с доверие. Още повече, от договора не се установява дружеството-изпълнител да е собственик на телевизионен приемник, а разпитаните в хода на процеса свидетели на жалбоподателя, включително управителя на хотела, не могат да посочат фирмено име или представител на сочения „наемател на лоби-бар“.

Поради неотносимост към предмета на делото съдът не намира за необходимо да обсъжда договор за телевизионна услуга, отнасящ се до хотел „Глобус“, както и пет броя договори за взаимно представителство на „МУЗИКАУТОР“.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган /оправомощен да издава НП със заповед № РД09-277/19.05.2017 г. на министъра на културата на РБ/, в срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН и в законоустановената форма. Отделно от това, от доказателствата по делото се установи надлежното оправомощаване на главен експерт П.А. да съставят актове по реда на ЗАПСП и ЗАНН и въз основа на заповед № РД09-252/12.05.2017 г. на министъра на културата на РБ.

Независимо от горното, настоящият съдебен състав, като инстанция по същество и след извършена проверка за законност, констатира, че при издаване на обжалваното наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обуславят неговата отмяна, а именно – нарушения, довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя.

Съгласно разпоредбите на чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, описанието на нарушението и обстоятелствата при които е извършено е задължителен реквизит, както на АУАН, така и на НП, и гарантират правото на нарушителя да узнае за какво нарушение е привлечен към отговорност и съответно наказан, като му дават възможност да организира защитата си и изложи насрещните си възражения в пълнота.

Не може да се приеме, че в обжалваното наказателно постановление е посочено описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено, доколкото от обстоятелствената част може да се установи единствено датата, мястото и общото посочване на нарушението с хипотезата на нарушената норма от ЗАПСП, както и имена на произведения и техните автори. Съгласно разпоредбата на чл. 97, ал. 1, т. 5, предл. първо от ЗАПСП, използването чрез публично изпълнение на запис произведения в нарушение на ЗАПСП съставлява административно нарушение и подлежи на санкциониране. Същевременно с разпоредбите на чл. 18, чл. 35, чл. 36 и чл. 58 от ЗАПСП е дадена уредба относно носителя на авторско право, съдържанието на авторското право и начините за разпореждане с него, при анализ на която и съпоставено на процесния случай се налага извод, че публичното изпълнение на произведение от лице, различно от неговия автор, се осъществява със съгласие на автора и/или по силата на договор за използване и/или за изпълнение, излъчване по безжичен път, за предаване и препредаване по кабел и за предлагане на достъп.

Предвид факта, че законодателят е предвидил налагане на санкция при използването чрез публично изпълнение на запис произведения в нарушение на ЗАПСП, то административнонаказващият орган е следвало да посочи изрично средството и начина, чрез които е осъществено изпълнението, вида на записа на произведението, начинът, по който са били установени произведенията и техните автори на място. Изпълнение на запис би могло да се осъществи посредством аудио- и видео-техника, чрез компютър или монитор, чрез възпроизвеждане на радио или телевизионна програма, от оригинален запис, от презапис, чрез кабелна или интернет връзка и т.н., а произведението би могло да е музикално, литературно, аудио-визуално, на изобразителното изкуство и т.н. Отсъствието на описание на нарушението и обстоятелствата, при които е реализирано, препятства възможността да се установи съответствие между фактически осъщественото поведение от страна на жалбоподателя и хипотезата и предписанието на санкционната норма. В обстоятелствената част на обжалваното НП не се съдържа описание на извършеното нарушение, независимо че същото се основава на съставения АУАН и преписката по издаването му, включително протокола от проверката, в които се съдържат достатъчно данни в тази насока.

По горните съображения за съда се налага извод, че в производството по издаване на обжалваното наказателно постановление е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, а именно – нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, което е достатъчно основание за отмяната му. Съгласно константната практика на административните съдилища, описанието на нарушението в НП е съществен реквизит, необходим за издирване на правилната правна квалификация, а отсъствието му има за последица засягане правото на защита на санкционирания срещу конкретните факти, съставляващо съществено процесуално нарушение в административнонаказателното производство, основание за отмяна на НП, което не може да бъде санирано от събраните в хода на производството доказателства / в този смисъл и решение № 1553 от 01.10.2014 г. по н. д. № 2898/2013 г. на XIV състав на Административен съд – Бургас; решение № 321 от 20.02.2015 г. по н. д. № 2446/2014 г. на XVI състав на Административен съд – Бургас; Решение № 1153 от 30.06.2015 г. по н. д. № 1005/2015 г. на Административен съд – Бургас; решение № 2083 от 06.12.2017 г. по н. д. № 2765/2017 г. на Административен съд – Бургас; решение № 804 от 22.04.2019 г. по к. адм. н. д. № 547/2019 г. на XIX състав на Административен съд – Бургас и др./

Изложеното е достатъчно, за да се приеме, че обжалваното НП следва да бъде отменено, като не е необходимо да се обсъждат изложените от жалбоподателя допълнителни доводи за незаконосъобразността му.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. трето от ЗАНН, Несебърският районен съд

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 7059/07.05.2019 г. на заместник-министъра н.М.н.к.н. Република България, с което за нарушение на чл. 97, ал. 1, т. 5, пр. 1 от ЗАПСП и на основание чл. 98в, ал. 1 във вр. с чл. 97, ал. 1 от ЗАПСП и чл. 53 и чл. 83, ал. 1 от ЗАНН на жалбоподателя „Б.Х.С.“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя – Р.В.М., е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - гр. Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: