Определение по дело №7/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260008
Дата: 7 януари 2021 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20215000600007
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

О    П    Р    Е    Д    Е    Л    Е    Н    И   Е

№ 260008

гр. Пловдив. 07.01.2021г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на седми януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                    

                 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

                                 ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                   ДЕНИЦА СТОЙНОВА                                                                          

 

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 7/21г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава XXII от НПК – чл.341 ал.2 вр. с чл. 270 вр. с чл.66  от НПК.

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с направените оплаквания в жалбата, намира и приема за установено следното:

В Окръжен съд – Пловдив е образувано и висящо НОХД № 236/2020г. с подсъдими М.А.Г. и М.Д.Д..

        Насрочено е било съдебно заседание по делото за 15.12.2020г., в което подсъдимите А. и Д. не са се явили, въпреки надлежното им уведомяване за датата и часа на провеждането му. Според материалите по делото, и двамата подсъдими, още на 07.12.2020г. са уведомили писмено съда за наличието на уважителни причини за неявяването им – заболяване, което съставлява пречка да се явяват в съдебната зала, посочвайки, че поради заболяване и на техния личен лекар към датата на подаване на молбата не могат да представят доказателства в подкрепа на твърденията си, но такива ще депозират, след отпадане на обективните пречки за това.

        Липсата на писмени доказателства в подкрепа на изложените в молбата на подсъдимите твърдения е мотивирало окръжния съд да счете, че сочените от подсъдимите причини за неявяването им в съдебно заседание на 15.12.2020г. са неуважителни и поради това е взел спрямо двамата подсъдими МНО „Подписка“.

        Узнали за съдебния акт, подсъдимите М.А.Г. и М.Д.Д., са депозирали в окръжния съд : жалба до Апелативен съд – Пловдив срещу определението, с което спрямо тях е взета мярка за неотклонение „ Подписка“ по реда на чл.341 ал.2 от НПК; молба по реда на чл.344 от НПК - с искане окръжният съд сам да отмени определението си и молба с правно основание чл. 186 от НПК - за възстановяване на срока за обжалване на постановеното определение. Всички те са постъпили в окръжния съд на 29.12.2020г., като от приложения плик и формуляр за доставка е видно, че са подадени от подсъдимите на 24.12.2020г. Срокът за обжалване на атакуваното определение, съобразно чл.341 вр. с чл.270 от НПК е седмодневен, считано от деня, в който съдебният акт е бил постановен, т.е., считано от 15.12.2020г. Или, според данните по делото излиза, че жалбата е подадена извън законоустановения преклузивен срок за обжалване.

        Окръжният съд единствено е резолирал жалбата и молбите, посочвайки, че те следва да се изпратят на ПАС по компетентност, без обаче да се произнесе по направеното искане за възстановяване на срока за обжалване, каквото произнасяне е дължал, след като с изрична молба в този смисъл е бил сезиран и то в процедура, разписана подробно в чл.186 от НПК. Апелативният съд не е компетентен да се произнесе по направеното искане за възстановяване на срока за обжалване, а без такова произнасяне този състав не може да вземе законосъобразно становище по допустимостта на частната въззивна жалба, който въпрос е с приоритет пред произнасянето по съществото на отправеното с частната жалба искане.

        Ето защо, въззивното дело следва да се прекрати, като материалите по него се върнат за окръжния съд, който следва да изпълни задълженията си по администриране на частната жалба, и конкретно – да се произнесе по направеното искане с правно основание чл.186 от НПК. И едва след провеждане на процедура по посочения ред и в зависимост от резултата от провеждането й, въззивната жалба следва да се изпрати на Апелативен съд – Пловдив за разглеждането й по същество.      

        Мотивиран от изложеното, ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД :

 

                      О     П     Р     Е     Д     Е     Л   И :

 

 ПРЕКРАТЯВА  производството по ВЧНД № 7/2021г. по описа на АС - Пловдив.

 ВРЪЩА делото на ОС - Пловдив, за изпълнение на указанията в мотивната част на определението по администриране на подадената от подсъдимите М.А.Г. и М.Д.Д. частна жалба срещу протоколно определение от 15.12.202г., постановено по НОХД № 236/2020г., с което спрямо подсъдимите е взета МНО „Подписка“.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                  

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 

 

 

 

                                                                                                  

                                                              ЧЛЕНОВЕ :