Решение по дело №5439/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2286
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 31 октомври 2020 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20181100505439
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 16.03.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на тринадесети декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ: К. Мазгалов

ЧЛЕНОВЕ: Силвана Гълъбова

                                                                           Мл.съдия: Десислава Йорданова

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №5439 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.196 и следващи ГПК(отм.) вр.пар.2, ал.1 ПЗР на ГПК.

С решение №І-50-115 от 11.09.2017г. по гр.д.№17994/2007г. по описа на СРС, 50 с-в, е признато за установено по исковете на Ж.-Д.Д.И., че ответниците Т.С.С.(починал на 08.10.2012г. и заместен от единствения си наследник по закон М.С.Т., страна по делото на собствено основание), М.С.Т., И.П.И., В.П.А., Л.Т.Т. (починал на 02.10.2016г. и заместен от наследниците му по закон Х.Л.Т., С.Л.Т., К.Л.К.), Х.Л.Т., С.Л.Т., К.Л.К., А.А.М. (починал на 11.03.2018г. след постановяване на първоинстанционното решение и на негово място конституирани във въззивната инстанция наследниците му по закон В.К.М., А.А.М. и Л.А.М.), В.А.Т. и Р.А.С. не са собственици на следните имоти: едноетажна търговска сграда, предназначена за коктейл-бар Еврофутбол, със застроена площ 232 кв.м.- обект МС№240, при съседи север-улица, изток- обект №МС241, юг- проход към пазара, запад- проход между съседни сгради и едноетажна търговска сграда- склад за търговия на едро със застроена площ 232 кв.м.- обект МС №241, при съседи от север улица, от изток проход между съседна сграда, юг- проход към пазара, запад- обект №МС 240, и двете сгради находящи се в гр.София, ж.к.”Дружба-1”, Кооперативен пазар, изградени в северната част на УПИ І от кв.70 по плана на гр.София, м.”Дружба-1”. Решението е постановено при участието на трето лице- помагач на страната на ищеца- Кооперация „Света Богородица”. Ответниците са осъдени да заплатят на ищцата 2526 лева разноски. 

Срещу решението на СРС в законоустановения срок са подадени две въззивни жалби- една от ответника И.П.И. и една от ответниците М.С.Т., В.П.А., Х.Л.Т., С.Л.Т., К.Л.К., А.А.М., В.А.Т. и Р.А.С., с идентично съдържание. Жалбоподателите твърдят, че съдът неправилно е определил активната легитимация на ищцата, която е посочена с различни имена и ЕГН в исковата молба, обжалваното решение и представените по делото писмени доказателства. Твърдят, че нотариалният акт с който се легитимира ищцата е нищожен тъй като липсват доказателства за взето решение на Общото събрание на кооперацията- праводател на ищцата за извършване на продажбата. Липсвал и правен интерес за ищцата от провеждане на конкретния отрицателен установителен иск, като налице бил интерес от провеждане на положителен установителен иск, за да се защити от обвързващото я решение по гр.д.№9391/2001г. на СРС. Процесните постройки нямали постоянен градоустройствен статут, а били временни по смисъла на чл.120, ал.4 ППЗТСУ(отм.). Молят обжалваното решение да бъде отменено като неправилно и вместо него постановено друго, с което предявените искове бъдат отхвърлени изцяло. Претендират направените по делото разноски.

Ответникът по жалбата и ищец в производството Ж.-Д.Д.И. оспорва въззивните жалби като неоснователни. Моли обжалваното решение да бъде потвърдено като правилно. Претендира разноски.

Третото лице-помагач не взема становище по въззивните жалби.

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакуваното съдебно решение, намира за установено следното:

Въззивните жалба са процесуално допустими - подадени от лица, за които според обжалваемия интерес е възникнало правото на жалба, същото е упражнено в рамките на установения от закона преклузивен срок за обжалване и съгласно правилата на функционалната подсъдност подлежат на разглеждане от състав на Софийски градски съд, по реда на ГПК.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Същото е и правилно по следните съображения:

Ищецът е предявил отрицателен установителен иск за установяване по отношение на ответниците, че последните не са собственици на едноетажна търговска сграда, предназначена за коктейл-бар Еврофутбол, със застроена площ 232 кв.м.- обект МС№240, при съседи север-улица, изток- обект №МС241, юг- проход към пазара, запад- проход между съседни сгради и едноетажна търговска сграда- склад за търговия на едро със застроена площ 232 кв.м.- обект МС №241, при съседи от север улица, от изток проход между съседна сграда, юг- проход към пазара, запад- обект №МС 240, и двете сгради находящи се в гр.София, ж.к.”Дружба-1”, Кооперативен пазар, изградени в северната част на УПИ І от кв.70 по плана на гр.София, м.”Дружба-1”. Настоящият състав намира, че за ищеца е налице правен интерес от воденето на такъв иск и същият е допустим. Съгласно разпоредбата на чл.97, ал.1 ГПК(отм.) всеки може да предяви иск, за да възстанови правото си, когато то е нарушено, или за да установи съществуването или несъществуването на едно правно отношение или на едно право, когато има интерес от това. Предмет на отрицателния установителен иск е отричано от ищеца право, правното естество на което се определя от основанието и петитума на иска и въз основа на съответната правна норма. Процесуална предпоставка за допустимост на установителните искове (положителни или отрицателни), изрично предвидена в текста на чл.97, ал.1 ГПК(отм.), е наличието на интерес от установяването. Съгласно постановеното в ТР№8/2013г. ищецът има правен интерес да предяви отрицателен установителен иск и в случаите, когато разполага с осъдителен иск. Изцяло на преценка на ищеца е предоставено да избере от по-малкия обем на защита ли ще се ползва (отрицателен установителен иск), или от по-големия обем на защита (осъдителен, напр. ревандикационен иск). В случая ищецът е избрал да защити правото си на собственост с отрицателен установителен иск, като заявява както изискваните от закона положителни факти, на които основават правото си на собственост върху имота, така и положителните факти, с които обосновава действията на ответниците, с които те препятстват, упражняването на заявеното от ищцата право на собственост. Установено е защитимо материално право от ищеца с представените с исковата молба и приети като писмени доказателства по делото нотариални актове, което е накърнено от ответниците с претендираното право на собственост върху същите имоти. Ответниците са оспорили предявения отрицателен установителен иск, претендирайки отричаното от ищеца право на собственост върху процесните имоти. При тези факти и заявено процесуално поведение на ответниците, които продължават да претендират отричаното от ищеца право на собственост върху имотите, производството по предявения иск е допустимо и съдът следва да се произнесе по основателността на исковата претенция.

Неоснователно е твърдениетго на ответниците, че ищцата е обвързана от силата на пресъдено нещо въз основа на влязлото в сила решение по гр.д.№9391/2001г. на СРС. Съгласно разпоредбата на чл.221 от ГПК (отм.) решението влиза в сила само между същите страни, за същото искане и на същото основание. Страните по горепосоченото гражданско дело са ответниците в настоящото производство (част от тях- правоприемници на ищците по гр.д.№9391/2001г.) и третото лице- помагач, но не и ищцата по настоящото дело. От друга страна предмет на спора е било правото на собственост върху част от имот с пл.№274, кв.70 по плана на гр.София, м.”Дружба-1”, а искането е да се предаде на ответниците в настоящото производство и ищци по гр.д.№9391/2001г. този имот от ответника и трето лице- помагач в настоящото производство Кооперация „Света Богородица”. Очевидно решението по горното гражданско дело има сила на пресъдено нещо по отношение на ответниците и третото лице- помагач и то относно правото на собственост върху частта от поземления имот- предмет на спора. Решението не обвързва със СПН ищцата, която не е била страна по делото и не е приобретател на спорното право по време на процеса, а и предметът на настоящия спор е различен.

Неоснователни са и доводите на жалбоподателите относно активната легитимация на ищцата в настоящото производство. Видно от представеното с отговора на въззивната жалба удостоверение, Ж.Д.И. и Ж.Д.Р.са имена на едно и също лице с ЕГН**********.

Както правилно е посочил първостепенният съд, в случая при предявен отрицателен установителен иск предмет на спора е не правото на собственост на ищцата, а правото на собственост на ответниците върху процесните постройки. Правата на ищцата са релевантни дотолкова, доколкото следва да се установи правен интерес от воденето на иска, а такъв според настоящия състав се установява и е обоснован по-горе в настоящото решение. Доколкото отрицателните факти не подлежат на установяване, в тежест на ответниците в случая е да установят с позволените от закона доказателствени средства, при условията на пълно и главно доказване, оспореното им от ищцата право на собственост върху процесните постройки. Такива доказателства не са нито посочени, нито представени от ответниците, които са се ограничили в оспорване правото на собдственост на ищцата, което обаче не е предмет на спора.

Действително по делото е установено, че процесните постройки нямат постоянен градоустройствен статут и представляват временно строителство по смисъла на чл.120, ал.4 ППЗТСУ(отм.). Както правилно е отбелязал и първоинстанционният съд, временните постройки могат да бъдат както движими, така и недвижими вещи. В случая от заключението на СТЕ се установява, че процесните постройки са трайно прикрепени към терена и съгласно чл.110 ЗС представляват недвижижими вещи. Макар и без постоянен градоустройствен статут, тези постройки не са собственост на собственика на поземления имот върху който са построени по приращение, тъй като строителството им е разрешено по надлежния за това ред.        

Предвид изложеното въззивните жалби на ответниците са неоснователни и първоинстанционното решение следва да бъде оставено в сила като правилно.

По разноските.

При този изход на спора на ищеца по делото и ответник по въззивните жалби следва да се присъдят направените по делото разноски за въззивната инстанция в размер на 1200 лева за адвокатско възнаграждение. Направеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение настоящият състав намира неоснователно предвид фактическата и правна сложност на спора, съотнесени към минималните размери на адвокатското възнаграждение за една инстанция за този вид дела съгласно Наредба №1 на ВАдвС за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

 

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №І-50-115 от 11.09.2017г. по гр.д.№17994/2007г. по описа на СРС, 50 с-в.

ОСЪЖДА М.С.Т. ЕГН**********, И.П.И. ЕГН**********, В.П.А. ЕГН**********, Х.Л.Т. ЕГН**********, С.Л.Т. ЕГН**********, К.Л.К. ЕГН**********, В.К.М. ЕГН**********, А.А.М. ЕГН**********, Л.А.М. ЕГН**********, В.А.Т. ЕГН********** и Р.А.С. ЕГН********** да заплатят на Ж.-Д.Д.И. ЕГН********** сумата от 1200 лева (хиляда и двеста лева)- разноски по делото във въззивната инстанция.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК, в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1/                                  2/