Решение по дело №309/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 236
Дата: 26 май 2022 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20227170700309
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 18 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

 

 236

 

гр. Плевен,  26.05.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети  май две хиляди   двадесет  и втора година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Дилова

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Цветелина Кънева

                                                                              Венелин Николаев

 

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от съдия НИКОЛАЕВ касационно административно дело № 309 по описа на Административен съд - Плевен за 2022 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от л.св. Н.Д.Х., изтърпяващ наказание в Затвора – Белене  срещу ГДИН - София, чрез служебния му защитник  адв. А.Д. ***, срещу Решение № 89  от 28.02.2022 г., постановено по адм. дело № 412/2021 г.  по описа на Административен съд – Плевен, с което е отхвърлена исковата молба, подадена по реда на чл. 284 и сл. от ЗИНЗС срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София  за присъждане на обезщетение в размер на 10 000 лв. за претърпени неимуществени вреди за периода от 15.02.2020 г. до 21.05.2021 г. – датата на завеждане на иска, в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ в Затвора Белене.

 В касационната жалба се твърди, че с исковата молба ищецът претендира присъждане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди за периода 15.02.2020 г. до 21.05.2021 г. в резултат от поставянето му в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ в Затвора гр. Белене. Твърди се,  че не е спазено законното му право - с оглед размера на наказанието му – 14 години и факта, че към датата на подаване на ИМ от тях са оставали 3 месеца и 27 дни - според ищеца е следвало да бъде настанен в „по-леки условия“ с цел реинтеграцията му и да му бъде осигурена работа /л.3 от ИМ/ , като твърди, че и двете не са изпълнени.  Твърди се, че посоченият отрицателен факт не се опровергава от събраните

 

по делото доказателства. Твърди се още,  че дейността по осигуряване на адекватни битови условия в местата за изпълнение на наказанието лишаване от свобода (арг. чл.128 от ЗИНЗС) е задължение на ГДИН, което е самостоятелно юридическо лице, а затворите са нейни териториални служби, респективно служителите в затворите са служители на ГДИН.

Сочи се, че  прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода се осъществяват единствено от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (чл.12, ал. 1 от ЗИНЗС), като съгласно чл. 128 от същия закон в нейно задължение е при изпълнение на наказанието лишаване от свобода да създава условия за опазване на физическото и психическото здраве на лишените от свобода.

В заключение се прави искане да бъде отменено постановеното решение като неправилно и необосновано и да бъде  постановен съдебен акт, с който да  се уважи предявения иск по справедливост.

В допълнително уточнение към касационната жалба се навеждат доводи,  че първоинстанционното решение е необосновано  с оглед направения анализ на събраните по делото доказателства.  Сочи се, че свидетелските показания са ясни и недвусмислени относно репресивното отношение към жалбоподателя от страна на затворническата администрация в резултат на това, подавал искове и жалби. Твърди се, че тези показания не са опровергани по никакъв  начин в хода на  делото, въпреки това съдът не само, че не ги е кредитирал, но е стигнал до изводи, които абсолютно противоречат на гласните доказателства, което безспорно е индиция за необоснованост на съдебния акт в резултат на нарушение на процесуалните правила – анализ и оценка на всички събрани по делото доказателства.

Постъпил е писмен отговор по касационната жалба от ответника ГДИН - София, представляван от юрк. П., в който се излагат доводи,  че касационната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение. Изразява се становище, че твърденията в жалбата, че решението е неправилно и необосновано, са абсолютно несъстоятелни, неоснователни и недоказани.  Твърди, че  Административен съд - Плевен е постановил решението си в осъдителната му част при пълно изясняване на делото, като правилно е ангажирал всички събрани по делото доказателства и правилно е приложил Закона.

 Сочи, че съдът правилно е приел, че в помещенията, в които е пребивавал през исковия период е била осигурена изискуемата минимална жилищна площ от 4 кв.м. на един лишен от свобода, тъй като са били настанявани не повече от 5 лишени от свобода в помещение 205, в което е пребивавал ищецът, с обща площ 24.37 кв.м., включващо и обособения в него санитарен възел. Битовите и хигиенни условия в Затвора - Белене са били добри и са отговаряли на законовите изисквания.  Сочи, че не е констатирано обостряне на заболяванията на ищеца през процесния период, осигурено е необходимото медицинско обслужване и  не са регистрирани оплаквания, свързани с влошаване на психичното му здраве. Твърди се, че на ищеца е предоставена   подходяща диета за заболяванията му. Навеждат се доводи, че в  хода не производството не е   доказано и твърдяното необосновано,  преднамерено и несправедливо отношение на затворническата администрация спрямо ищеца във връзка с възможността за намаляване размера на наказанието чрез работа, условно предсрочно освобождаване и по-леки условия за изтърпяване на наказанието преди освобождаването.

  Твърди се, че съдът правилно  е приел, че за процесния исков период не е било налице жестоко, нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, изразяващо се в поставянето на ищеца в неблагоприятни условия на изтърпяване на наказанието и настъпили в резултат от тях неимуществени вреди.

В заключение моли да  бъде потвърдено Решение № 89/28.02.2022 г. по административно дело № 412/2021 г. по описа на АС- Плевен,  а жалбата на адв.А.Д. – особен  представител на Н.Д.Х. да бъде оставена  без уважение.

Редовно призован за съдебно заседание касаторът се представлява от   адв. Д. ***,  която не сочи нови доказателства, няма доказателствени искания и по същество поддържа доводите, изложени в касационната жалба.

Ответната страна - Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" София се представлява от юрк. П.,  която поддържа становище за неоснователност на касационната жалба.

Процесуалният представител на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че обжалваното съдебно решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Настоящата инстанция, като взе предвид доводите на страните и доказателствата по делото, намери за установено следното:

Касационната жалба е депозирана в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Пред първостепенния л.св. Н.Д.Х. е предявил, срещу Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) иск с правно основание  чл. 284, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), 

 При анализа на събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, първоинстанционният съд е приел, че предявеният от Х. иск за заплащане на обезщетение за причинените му неимуществени вреди от нарушения на чл. 3 от ЗИНЗС, е неоснователен и го е отхвърлил. За да обоснове този извод, първоинстанционният съд е изяснил релевантните за исковата претенция факти, обсъдил е доказателствата, становищата на страните, свидетелските показания и приложимата правна уредба, като е приел, че исковата претенция за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди, е неоснователна и недоказана.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

В случая не е налице твърдяната от касационния жалбоподател неправилност на обжалваното решение, основана на нарушение на нарушение на процесуалните правила и необоснованост. Въз основа на събраните по делото доказателства в обжалваното решение е изведен правилния извод за неоснователност на предявения иск, при неустановяване на сочените в исковата молба обстоятелства, от които ищецът извежда причинени неимуществени вреди.

Решаващият съд е обсъдил  свидетелските показания, на които се позовава касаторът. Съдът обаче не може да основе изводите си само на част от събраните доказателства, а е длъжен да ги прецени в съвкупност с останалите такива, събрани в хода на съдебното дирене. В конкретния случай са налице писмени доказателства, обективиращи направените искания от страна на ищеца към администрацията на затвора, респ. предприетите от затворническата администрация действия, свързани с горните искания.

 В тази насока първостепенният съд е изложил подробни мотиви, с които настоящият съдебен състав, поради което не следва да ги повтаря, по аргумент от разпоредбата на чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК. По делото по безспорен начин е установено, че с протокол от 26.02.2020 г. по ЧНД № 88/2020г. на ОС - Плевен е била оставена без уважение молбата на Х. за предсрочно условно освобождаване. Становището на затворническата администрация в тази връзка е било отрицателно. Въпреки постигнатия известен напредък в изпълнение целите на присъдата и многобройните награди за положен труд, според администрацията, все още са налице значителни дефицити в социализацията, личностовата промяна и мотивация, наблюдава се обвинителна нагласа към околните и е налице риск от рецидив.  Установено е,  че  през исковия период е работил за кратко през м. май 2020 г. като помощник бакар в столовата. Причина да не му се предлага работа в този период са здравословните му оплаквания, както и липсата на представено становище от лекуващия лекар за вида подходяща работа според здравословното му състояние. В хода на  съдебно производство е представено становище от Медицински център при Затвора Белене от 25.06.2021 г., от което е видно,  че ищецът желае да работи и се препоръчва да му се предостави лека физическа работа съобразно здравословното състояние.  

Обосновано  от  доказателствата и правилно от гледна точка на закона първоинстанционният съд е приел, че  в  помещенията, в които е пребивавал ищеца  през исковия период е била осигурена изискуемата минимална жилищна площ от 4 кв.м. на един лишен от свобода, тъй като са били настанявани не повече от 5 лишени от свобода в помещение 205, в което е пребивавал ищецът, с обща площ 24,37 кв.м., включващо и обособения в него санитарен възел. Битовите и хигиенни условия в Затвора – Белене са били добри и отговарят на законовите изисквания. Приел е, че  не се констатира обостряне на заболяванията на ищеца през процесния период, осигурено е необходимото медицинско обслужване. Изложил е мотиви, че не се регистрират оплаквания, свързани с влошаване на психичното му здраве. Предоставена е подходяща диета за заболяванията му.

Настоящият съдебен състав е съгласен и с доводите, че причините да не бъде предложен за условно предсрочно освобождаване и за ТПО, въпреки множеството награди и променения режим на наказанието към по-лек, са значителните дефицити в нагласата, които са аргументирани и обосновани с поведението на ищеца в представеното до прокуратурата становище.

Ищецът се е възползвал от възможността сам да подаде молба до съда, която не е била уважена, с което се доказва неоснователността на претенцията му, респективно, че не е била настъпила онази промяна в социалното му поведение и нагласи с оглед риска от рецидив, която да обоснове условното му предсрочно освобождаване и настаняване в ТПО при по-леки условия и с цел по-плавна ресоциализация след освобождаването му.  Обосновано съдът е приел, че не са налице твърдените незаконосъобразни действия и бездействия на затворническата администрация - поставяне на ищеца в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, изразяващи се в лоши битови и хигиенни условия и неосигурено медицинско обслужване в Затвора Белене.

Не е установявано обостряне на заболяванията през процесния период, в този смисъл не е било налице влошаване на физическото и психическото му здраве.

Съгласно разпоредбата на  чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована

 

употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според  чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

От изложеното по-горе е видно, че от събраните в хода на първоинстанционното производство доказателства  не се установява твърдяното в ИМ незаконосъобразно бездействие на затворническата администрация, което да е в нарушение на чл. 3 от ЗИНЗС, поради което касационната инстанция споделя доводите на първостепенния съд, че  не е налице първата предпоставка на иска по чл. 284, ал.1 от ЗИНЗС, обуславяща неговата основателност. Не са доказани и настъпили за ищеца вреди, които да са в резултат на нарушение по чл. 3 от ЗИНЗС. Ето защо исковата претенция правилно е отхвърлена като неоснователна и недоказана. При формиране на горното решение не са допуснати твърдяните от касатора нарушения по смисъла на чл. 209, т. 3 АПК.

С оглед на гореизложеното касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно и не са налице сочените в касационната жалба основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 89 от 28.02.2022 г., постановено по адм. дело № 412/2021 г.  по описа на Административен съд – Плевен.

Решението не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.                     2.